Autor Subiect: domenii gratis  (Citit de 17140 ori)

AndyM

• Vizitator
domenii gratis
« : Ianuarie 21, 2006, 10:46:53 pm »
Salut. As putea obtine un domeniu pana-n 8-10MB gratis?
As vrea ceva de genul http://www.gforum.(orice).

Bogdan.eGazda

• Webmaster
  • Mesaje postate: 944
  • EGAZDA SRL
    • Vezi Profilul
    • http://www.egazda.ro
domenii gratis
« Răspuns #1 : Ianuarie 21, 2006, 11:41:54 pm »
Incearca http://www.dot.tk/ ....

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2779
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • albinutza@polimedia.us
domenii gratis
« Răspuns #2 : Ianuarie 21, 2006, 11:45:44 pm »
Domeniul e una si spatiul de gazduire e alta.
Daca vrei, domeniul e numele de pe firma luminoasa de la strada, iar spatiul de gazduire e magazinul si depozitul din spatele acesteia.

Din cate scrii tu, inteleg ca vrei si una, si alta; mai mult, banuiesc ca vrei sa deschizi un forum. E bine ca ceri, dar nu e suficient.
Ca la orice cerere de sponsorizare, trebuie sa convingi potentialul sponsor ca merita sa te ajute.

Asadar , ce vrei sa faci cu spatiul acela ?

namidee

• Vizitator
domenii gratis
« Răspuns #3 : Ianuarie 22, 2006, 01:25:20 am »
mai noi i .be la moda si e gratis daca te intereseaza iti dau linku unde iti poti inregistra domeniul

AndyM

• Vizitator
domenii gratis
« Răspuns #4 : Ianuarie 22, 2006, 03:10:40 pm »
@gupi
Nu! Eu vreau sa fac un site pentru forum Hosting ( g = gazduire ) ( forum
= forum)
@namidee
Am aflat si eu de domeniile gratuite .be mi-a spus cineva de http://reg.registratie-domein.be/ dar eu habar n-am belgiana.

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • albinutza@polimedia.us
domenii gratis
« Răspuns #5 : Ianuarie 22, 2006, 03:18:57 pm »
sa inteleg ca vrei sa oferi forumuri gratuite ?

AndyM

• Vizitator
domenii gratis
« Răspuns #6 : Ianuarie 22, 2006, 03:24:56 pm »
Exact.

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • albinutza@polimedia.us
domenii gratis
« Răspuns #7 : Ianuarie 22, 2006, 04:03:02 pm »
Tu ceri gazduire gratuita ca sa oferi, la randul tau gazduire gratuita.
Care e gheseftul ? Daca ai clienti, Google AdSense sau alt furnizor de reclame iti poate asigura chiar si un server dedicat, daca ai vizitatori suficienti.

AndyM

• Vizitator
domenii gratis
« Răspuns #8 : Ianuarie 22, 2006, 04:19:04 pm »
Citat din: "gupi"
ceri gazduire gratuita ca sa oferi, la randul tau gazduire gratuita.

Pai si ce are?

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • albinutza@polimedia.us
domenii gratis
« Răspuns #9 : Ianuarie 22, 2006, 04:27:37 pm »
AndiM, gazduirea de forumuri si mai ales gazduirea gratuita de forumuri implica o responsabilitate foarte mare.
- cum te asiguri ca cei carora le oferi forumuri nu iti vor aduce continut ilegal ?
- cum urmaresti toate forumurile, pentru a nu avea gauri de securitate ? (de pe la 20 de forumuri in sus, incepi sa ai nevoie de cofeina intravenos);
- cum te asiguri ca forumurile pe catre le oferi nu vor atrage atacuri de tip DoS ?

Daca tu primesti gazduire gratuita pentru aceste forumuri, atunci risti ca la prima abatere (nu din vina ta) sa-ti fie blocat contul fara preaviz, si o iei in freza (pardon de expresie) de la forumistii bosumflati pe care i-ai lasat pe drumuri fara nici o explicatie.

Altfel, vezi pe hotnews.ro ceva reclame de gazduire de blog (cred ca si forum) gratuite.

AndyM

• Vizitator
domenii gratis
« Răspuns #10 : Ianuarie 22, 2006, 04:33:44 pm »
pai dar stiu ca cere multa resp.

Gabi

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 24
    • Vezi Profilul
    • http://www.e-mobilier.ro
domenii gratis
« Răspuns #11 : Ianuarie 22, 2006, 09:00:57 pm »
- cum te asiguri ca cei carora le oferi forumuri nu iti vor aduce continut ilegal ?
Nu este cazul meu, dar m-ai facut curios. De ce este responsabil cel ce ofera gazduirea pentru continutul site-lui?
Responsabilitatea nu apartine administratorului de site? Sau, mai corect spus, cel ce ofera gazduirea nu paseaza aceasta responsabilitate administratorului de site? Mi s-ar parea firesc sa fie asa.

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • albinutza@polimedia.us
domenii gratis
« Răspuns #12 : Ianuarie 22, 2006, 10:34:20 pm »
Citat din: "Gabi"
Nu este cazul meu, dar m-ai facut curios. De ce este responsabil cel ce ofera gazduirea pentru continutul site-lui?
Responsabilitatea nu apartine administratorului de site? Sau, mai corect spus, cel ce ofera gazduirea nu paseaza aceasta responsabilitate administratorului de site? Mi s-ar parea firesc sa fie asa.

Cel ce ofera gazduirea raspunde in fata celor ce au platit pentru serviciile pe care le ofera.
Daca eu ofer gazduire gratuita lui AndiM, iar el reuseste sa-mi compromita serverul cu forumurile oferite gratuit (ddos, spam, etc), degeaba o sa-l trag eu de raspundere (adica ii inchid buticul de forumuri), eu o sa trebuiasca sa raspund in fata clientilor gazduiti impreuna cu el pe acelasi server.
Iar solutia de a tine un server dedicat numai pentru servicii de gazduire gratuita este destul de costisitoare.

nettissimo

• Membru
  • Mesaje postate: 136
    • Vezi Profilul
    • nettissimo.ro
domenii / gazduire gratuita
« Răspuns #13 : Ianuarie 22, 2006, 11:14:13 pm »
Nimic nu e moka pe lumea asta.
Trebuie sa luati in calcul anumite aspecte:
- puteti gasi gazduire gratuita la multi.
Marea majoritate impun bannere publicitare.
- mai sunt care  nu impun bannere publicitare, banuiesc ca ii doriti pe acestia.
Totusi: gazduirea gratuita va impune intotdeauna anumite limitari. Cine este dispus sa isi puna resursele la bataie si sa nu capete nimic in schimb? Asadar toti ofertantii isi vor croi astfel ofertele incat sa aiba pierderi minime.
Ce se zvoneste in general despre gazduirea gratuita este ca e semnificativ, dar semnifictiv inferioara gazduirii platite.
Gazduirea platita nici macar nu mai este scumpa si in plus aveti ceva garantii de calitate, care nu sunt de neglijat daca doriti ca pagina dvs. sa si functioneze normal.

Domeniile gratuite: nu prea.
.tk: sunt impuse bannere publicitare..., iar numele in sine nu reprezinta mare lucru.
Din nou: preturile sunt cat se poate de modice, poate nu la .ro, dar la un .com nu se pune problema sa nu si-l poata permite oricine...

Ce e mai interesant este cat de bine prinde la consumator tactica aceasta a gratuitatii. Asta dovedeste cat de irational este actul de a apela la un serviciu.
In fine, Internetul nu este gratuit. Si nici nu va fi, in ciuda abundentei de prestatari care isi atrag clientii oferindu-le cadou ceva.

Asadar sfatul meu: abandonati mitul gratuitatii si incepeti sa va uitati cam la cine are oferte serioase. Poate gasiti gazduire gratuita pentru un domeniu cumparat sau invers domeniu gratuit pntru gazduire cumparata. Mai avantajos de atata nu cred ca veti gasi.

xServers.ro

• Webmaster
  • Mesaje postate: 966
    • Vezi Profilul
    • http://www.xservers.ro
domenii gratis
« Răspuns #14 : Ianuarie 22, 2006, 11:31:11 pm »
mie unul .... mi se pare un pic absurd. sincer ... adica ... tu vrei sa dai la lume gazduire de forumuri MOCA .... adica sa iti dea cineva de aici SPONSORIZARE, ceva ce ... pe noi ne costa de la cateva zeci de dolari in sus. ca mai nou toata lumea isi face forum de-ala idiot si il foloseste 2 zile si isi mai face un cont ca nu-i mai place. vezi echipele de counter-strike si alti pustani care nu au ce face. eu unu .... nu as oferi sponsorizare pentru asaceva doar pt ca bannerul meu ar fi vazut de cateva sute de pers dupa ceva timp. eu zic ca e bataia de cap prea mare plus ca asa cum au zis si ceilalti mai sus ... daca o mierlesc ca unu a facut forum cu mai stiu eu ce ... si imi freaca sv cu spam si alte prostii .... o iau in mana ... si sa vezi ce placut e sa muti o droaie de clienti pe un alt server.

parerea mea !  :roll: