Autor Subiect: Cum putem imbunatati domeniile .ro ?  (Citit de 100553 ori)

bmanolea

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 61
    • Vezi Profilul
    • http://www.legi-internet.ro
Cum putem imbunatati domeniile .ro ?
« : Februarie 16, 2006, 02:20:17 pm »
Dupe mesajul asta - http://gazduire.info/forum/viewtopic.php?p=9405#9405 m-am gindit ca ar fi bine o discutie separata privind :
1) Care sunt nemultumirile cu privire la actualul sistem de nume de domenii .ro  ?
2) Care sunt propunerile CONCRETE de imbunatatile a prezentului sistem ?

Astept cu interes raspunsurile voastre pe forum ( am si eu opiniile mele, dar nu le exprimd e acum) - cit de concis posibil - cu liniute :-)
In functie de rezultate putem sa vedem care din actiuni putem/merita sa le facem .

Mersi anticipat
Bogdan Manolea
APTI
www.apti.ro

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #1 : Februarie 16, 2006, 02:51:53 pm »
Salut, hai ca incep eu...

Principala problema este lipsa unui sistem complet automat de procesare a domeniilor (inregistrare, suspendare, stergere, modificare date de orice fel) ... un set de functii care apelate sa faca chestiile astea fara interventia manuala a cuiva din RNC astfel, toate modificarile sa poata fi facute si sambata la ora 3 noaptea.

A doua problema ar fi modul in care RNC-ul vede parteneriatul de inregistrare domenii. In viziunea RNC partenerii trebuie sa se ocupe in principal de plati iar RNC-ul este singura entitate care poate face procesari asupra domeniilor (asta din punct de vedere al perceptiei clientului). Lucrul asta e bun in momentul in care ai multi parteneri mici si nu vrei sa bagi in ceata toti clientii ... nimeni nu mai stie cine ce face ... poate oricine sau doar RNC-ul ... in momentul asta se stie ca doar RNC-ul. Partea negativa apare in momentul in care un partener mai serios incearca sa ofere clientilor un serviciu mai complet si trebuie sa-i spuna clientului ... stiti noi nu putem face chestia asta .. mergeti pe situl RNC-ului ...
Problema s-ar rezolva relativ usor printr-o filtrare mai atenta a partenerilor ... impusa o limita mare de domenii inregistrate astfel putinii parteneri ai RNC-ului vor tinde sa-si faca treaba bine avand in vedere ca vor fi presati de concurenta (eventual preturi mai mici odata cu depasirea unor praguri)... iar RNC-ul va avea de lucrat cu putini parteneri... lucrurile vor fi clare ... RNC-ul nu accepta inregistrarea domeniilor direct ci prin partenerii alesi insa gestioneaza "motorul" de procesare si are grija sa functioneze cum trebuie ...
Asa se scapa si de situatii penibile de genul ... am inreg domeniul prin X care are un parteneriat cu Y care e partener direct ... clientul suna la RNC sa-i intrebe de sanatate sau sa faca confirmari de plata ...

Cam astea ar fi problemele legate strict de inregistrarea domeniilor .ro si un sistem bine pus la punct ar duce cu la o crestere a inregistrarii de domenii si implicit al zonei .ro

Sper ca am explicat bine ... n-am facut-o structurat dar sper ca e clar.

Cosmin
p.s.
Si inca o chestie ... ar trebui ca RNC-ul sa aiba o relatie de parteneriat cu partenerii nu o relatie de genul noi vindem, voi cumparati si nimic nu poate fi schimbat. Ce-i drept... e greu in momentul asta insa daca vor fi regulile facute in asa fel incat piata sa se autoregleze, se va ajunge la un numar de parteneri ce-i va permite RNC-ului sa modeleze politica si in sens invers ... ascultand nevoile partenerilor si implicit pe cele ale clientilor acestora... as zice chiar ca la un moment dat piata va fi in masura sa oblige RNC-ul sa ia masurile necesare dictate de industrie.

dt

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1417
    • Vezi Profilul
    • http://www.webdev.ro
« Răspuns #2 : Februarie 16, 2006, 02:58:06 pm »
Salut,

E chiar mai simplu decat pare la prima vedere, pentru ca rezervari de domenii se fac si in alte parti iar sistemele sunt bine puse la punct.

Problemele pe care le vad eu:
1. Nu exista un sistem de rezervare automat pentru utilizatorii finali. (Cel care exista acum este greoi si neprietenos)
2. Intarzierea mare in rezervarea unui domeniu, cauzata de prelucrarea manuala a cererilor si de programul de lucru scurt.
3. Nu exista un API pentru revanzatori (pt rezervare domenii si schimbari ulterioare de date). Acum schimbul de mesaje rezervare/activare domeniu se face prin mail..
4. Probleme de sincronizare a datelor intre nameservere si whois. Actualizarea nameserverelor principale pentru .ro se face de maxim2 ori pe zi, pe cand la domeniile .com se face la cateva minute iar pt .de la 20 min.
5. Contracte de revanzare preferentiale (MyDomain, ROL) in care taxa de administrare a domeniului e anuala

Ce ar trebui facut:
- Un sistem de rezervare de domenii care sa permita atat utilizatorilor finali cat si revanzatorilor sa rezerve, sa activeze si sa administreze domeniile mult mai rapid si usor. E necesar un sistem de autentificare pentru utilizatori astfel incat sa nu fie nevoie sa introduca aceleasi date de mai multe ori, un istoric al domeniilor rezervate cu un status. Un API pentru revanzatori (mai ales ca majoritatea plateste in avans, deci activarea se poate face instantaneu)
- Transparenta in contractele de revanzare.

Garfield

• Vizitator
« Răspuns #3 : Februarie 16, 2006, 03:04:47 pm »
Domeniile .ro sa se ofere pt o perioada determinata de timp (sa se poata inregistra pe perioade de 2-5 ani, de exemplu); sunt o gramada de nume de domenii inregistrate in urma cu mai bine de 5 ani si care nici acum nu sunt folosite (pun pariu ca majoritatea sunt luate pt revanzare).

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #4 : Februarie 16, 2006, 03:05:22 pm »
Da, transparenta este iarasi o problema.

Sisteme cat mai complicate sau cat de simple posibil vor aparea automat, facute de firme private, atata timp cat exista un api pentru reselleri, un program bine pus la punct bazat pe cantitatea de domenii procesate de resellerul respectiv ... piata va ajunge sa se regleze de la sine.

Inregistrarea pe o perioada limitata este iarasi importanta altfel veniturile atrase din domenii vor fi suficient de mici incat sa nu intereseze economic mai pe nimeni ==> o dezvoltare muult mai slaba a tuturor chestiilor legate de domeniile .ro

De asemenea ar trebui permisa vanzarea domeniilor odata cumparate ... oricum se vand si acuma ... nu-si are sensul ... atata timp cat e imposibil sa controlezi chestia asta nu stiu de ce se insista pe ea. Specula se face in orice domeniu si nu cred ca politica asta o sa schimbe ceva...

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #5 : Februarie 16, 2006, 03:13:33 pm »
Acuma eu zic ca nu trebuie sa reinventam gaura la macaroana, trebuie sa ne uitam doar la vecinii mai rasariti.
M-am uitat pe la godaddy, enom, directi si solutia este destul de asemanatoare in toate cazurile:
- odata platit domeniul, il gestionezi cum vrei;
- ai un API pentru gestionarea domeniilor luate;
- pentru resell trebuie sa-ti constitui un depozit, pe care sa-l alimentezi;
- discount-urile sunt bazate pe volum;
- registrar-ul iti ofera cat mai multe scule care sa te ajute sa vinzi la randul tau domenii si servicii web;

Ce face RNC din toate astea ? Este receptiv RNC la sugestii de acest tip, dovedite de-a lungul vremii ?

Parerea mea.

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #6 : Februarie 16, 2006, 03:19:17 pm »
Orice sistem se opune schimbarii starii de echilibru in care se afla ... e o lege a fizicii si RNC-ul nu are de ales ... a ajuns la o stare de echilibru si asta este. Daca noi, cei care nu am ajuns inca la o stare de echilibru suntem in stare sa exercitam suficiente presiuni in locuri in care si conteaza putem ajuta RNC-ul sa iasa din starea asta de echilibru si sa intre in alta...

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 3488
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #7 : Februarie 16, 2006, 03:32:05 pm »
Citat din: "gupi"
Acuma eu zic ca nu trebuie sa reinventam gaura la macaroana, trebuie sa ne uitam doar la vecinii mai rasariti.
M-am uitat pe la godaddy, enom, directi si solutia este destul de asemanatoare in toate cazurile:
- odata platit domeniul, il gestionezi cum vrei;
- ai un API pentru gestionarea domeniilor luate;
- pentru resell trebuie sa-ti constitui un depozit, pe care sa-l alimentezi;
- discount-urile sunt bazate pe volum;
- registrar-ul iti ofera cat mai multe scule care sa te ajute sa vinzi la randul tau domenii si servicii web;

Ce face RNC din toate astea ? Este receptiv RNC la sugestii de acest tip, dovedite de-a lungul vremii ?

Parerea mea.

mai nimic de adaugat in plus

dt

• Moderator
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : Februarie 16, 2006, 03:44:37 pm »
@gupi, WBF: e o mica diferenta, in Romania platile se fac in cea mai mare prin banca sau in numerar, pe cand afara prin card. Cu exceptia revanzatorilor, care au un depozit din care se pot activa instant domeniile, clientilor care cumpara direct de la RNC trebuie sa li se permita ca si pana acum, o perioada in care sa faca plata.

O solutie radicala ar fi ca RNC sa vanda doar prin parteneri si toti partenerii sa aiba depozit facut in avans.

rncster

• Vizitator
Re: Cum putem imbunatati domeniile .ro ?
« Răspuns #9 : Februarie 16, 2006, 04:20:09 pm »
Citat din: "bmanolea"
Dupe mesajul asta - http://gazduire.info/forum/viewtopic.php?p=9405#9405 m-am gindit ca ar fi bine o discutie separata privind :
1) Care sunt nemultumirile cu privire la actualul sistem de nume de domenii .ro  ?
2) Care sunt propunerile CONCRETE de imbunatatile a prezentului sistem ?

Astept cu interes raspunsurile voastre pe forum ( am si eu opiniile mele, dar nu le exprimd e acum) - cit de concis posibil - cu liniute :-)
In functie de rezultate putem sa vedem care din actiuni putem/merita sa le facem .

Mersi anticipat
Bogdan Manolea
APTI
www.apti.ro

Ce este ICI - RNC in toata aceasta afacere .ro: administrator unic sau revinzator?
Ce vind/revind ei: bunuri sau servicii?
De ce acceptam pozitia lor de monopol (din cite stiu ICI-RNC este firma privata, nicidecum Autoritate Nationala de Reglementare, etc...)?
Ar fi mult mai simplu o discutie pe documentele de functionare a unor autoritati CC-TLD serioase, gen DENIC eG - Germania, Finnish Communications Regulatory Authority - Finland, AFNIC - Franta, etc...
ICI - RNC are pentru moment doar drepturi, iar obligatii/responsabilitati/penalitati... mai de vara... ca tot li 'se indoaie' de clienti...

rncster

bmanolea

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 61
    • Vezi Profilul
    • http://www.legi-internet.ro
« Răspuns #10 : Februarie 16, 2006, 04:24:38 pm »
1) Probleme (mai mult vazute din punctul de vedere al unui detinator de domenii) :
- lipsa de transparenta
- inexistenta unui studiu cost/beneficii care sa permita stabilirea uneo solutii de vinzare pe piata sau pe termen limitat
- inexistenta unei dovezi care sa arate ca banii sunt folositi numai pentru administrarea domeniului.ro ( sua pentru dezvoltarea Internetului in Romania)
2) Solutii :
a) Posibila schimbare a administratorului numelor de domenii .ro de la RNC catre o alta institutie, in cazul neindeplinirii unor conditii minime de transparenta si eficienta
b) Publicarea unui raport anual obligatoriu public ( care trebuie sa includa si balanta financiara ) doar al RNC cu privire la gestionarea numelor de domenii . Raportul trebuie publicat pe site si depus la MCTI. Nedepunerea raportului de catre institutia -mama ICI se sanctioneaza cu demiterea directorului.
c) Publicarea pe site a tuturor proceselor in care ICI/RNC este implicat dpdv al administrarii domeniilor. Deciziile definitive si irvocabile trebuie publicate pe site.
d) Realizarea unui Consiliul Consultativ la nivelul RNC care sa stabileasca politica pe termen scurt, mediu si lung al acestuia. RNC trebuia sa devina doar un executant al politicii stabilite. Din Consiliu trebuie sa faca parte reprezentanti ai principalelor categorii de actori in domeniu. Sedintele consiliului sunt publice si sunt transmise in direct pe Internet

Parerea mea
Bogdan Manolea
www.legi-internet.ro

PS : Imi propun sa mai las postul deschis pentru comentarii - as zice pina luni seara , dupa care marti incerc sa trag niste concluzii si sa propun niste actiuni.

PS 2: As prefera sa fie explicate problemele cit mai clar cu putinta (daca ajungem cu prezentarea problemelor public trebuie sa luam in calcul ca vor ajunge si pe masa unor persoane care nu se pricep foarte bine la gazduire si la nume de domenii, dar care au putere de decizie)
De asemenea prefer propuneri cit mai concrete si constructive.
(nu de genul - sa vedem x sau y sau RNC-ul nu se va schimba niciodata)

stardust

• Vizitator
« Răspuns #11 : Februarie 16, 2006, 04:36:12 pm »
Imi pare rau, dar opiniile dvs. sunt doar copacii din jungla
Ca sa faceti un sistem ca acesta sa mearga, trebuie facut ca lumea din toate punctele de vedere, altfel o sa fie mai rau ca acum.

Voi spuneti de administrare a datelor whois prin api cum te taie capul ca la enom, godaddy etc. Acest lucru este fals. Daca nu mentii datele whois corecte te costa. Godaddy parca taxeaza cu 20$ acest lucru de exemplu. Desigur nu aveati de unde sa stiti :)

Spuneti ca transparenta. Eu nu vad cine are contract cu Godaddy.

Sistem de inregistrare mai rapid. Uitati ca sistemul economic este deficitar. Daca unul sau altul si-a facut o cale sa plateasca mai rapid, nu inseamna ca toata Romania trebuie sa faca la fel, sau sa obligi RNC-ul. Pentru ca acea cale azi exista maine poate nu mai exista. Nu poti sa faci un standard din ea la fel cum nu poti sa impui tuturor clientilor sa fie client xxxbank.

Sistemul de "reselleri" cu depozit. Il au si acum. Nu sunt de acord cu sistemul inregistram azi va platim maine.

Discounturile. Se acorda doar in functie de volum mare. 100 de domenii/ luna nu este un volum mare.

Inregistrarea pe perioada limitata. Datorita sistemului economic romanesc o sa fie ca o pisica moarta. Pentru ca dupa cum stiti romanii prefera sa plateasca a doua zi dupa ce expira, si banii ajung dupa 1 luna uneori :)

Dupa cum spuneam, da unele chestii sunt frumos de realizat si suna frumos pentru clienti. Intrebarea este: sunt realizabile? Si cu ce impact?

Pentru un partener rnc ce vinde 10 domenii pe luna, problema i se pare simpla:) Pentru unul care vinde 100 pe zi, stie mai bine chichitele care apar pe traseu si situatiile complexe. Daca ceriti o schimbare, nu o impuneti. Puteti propune si ei decid. Daca decid ca nu trebuie facuta, atunci poate chiar sunt motive...

Atat godaddy cat si enom si altii au parti proaste, dau rateuri etc. Nu  inteleg de ce ii folositi ca exemplu doar pentru partile bune, cand nu stiti ce parti proaste au rezultate din acele parti bune...

dt

• Moderator
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
« Răspuns #12 : Februarie 16, 2006, 05:06:40 pm »
@stardust: ori n-ai inteles nimic, ori esti un troll

Trebuie sa evoluam. Si la .com s-a trecut destul de recent la update-ul serverelor root-dns in cateva minute il loc de o ora. La noi intervalul e 12-24h.

stardust

• Vizitator
« Răspuns #13 : Februarie 16, 2006, 05:18:03 pm »
Va multumesc pentru jignire...

eDomenii.ro

• Membru
  • Mesaje postate: 138
  • GlobeHosting.ro - acreditat ICANN
    • Vezi Profilul
« Răspuns #14 : Februarie 16, 2006, 05:51:30 pm »
Noi am fost saptamina trecuta la RNC pt anumite discutii ( poate de acolo ni se trag unele.. )

Printre multele probleme aduse in discutie prezint urmatoarele :

1.Intrebare:
De ce nu introduceti taxa anuala ?
Raspuns:
De ce sa incasam 10 - 15 $ pe an cind putem incasa 60 $.

2. Intrebare :
De ce nu imbunatatiti sistemul , respectiv de ce nu cumparati o solutie gata , de afara ?
R: de unde bani ?

3. Intrebare :
De ce practicati un sistem preferential de lucru cu parteneri , in speta contractul cu Myx ?
R: da' ce , tu esti Myx ?

Tinem sa mentionam legat de intrebarile de mai sus
La intrebarea 1:
- Afirmatia apartine d-nului director economic Stroie, care vede ( si mi se pare normal ) foarte rentabil pe termen scurt exploatarea unui pret mare . ( probabil isi dau seama ca nu vor mai ramine mult la cirma )

La intrebarea 2:
- din sursa interna RNC , taxa de administrare a zonei .ro ii costa pe acestia 40.000 usd/an. Daca se depasesc 100.000 de domenii / an li se percepe in plus 0,25 / domeniu. In toti acesti ani de acitvitate RNC numar total de domenii inregistrate este de 125.000 inregistrate si 129.000 in whois (nu am inteles de unde provine diferenta)
In concluzie dinsii incaseaza acesti 40.000 usd intr-o luna, ca urmare nu inteleg unde se afla diferenta de bani, motiv pt care "nu sint bani".

La intrebarea 3:
- tot din rapoartele care ne-au fost prezentate numarul de domenii inregistrate de Myx in luna ianuarie au fost in numar de 200. Prin urmare prin " da' ce , tu esti Myx? " sa inteleg ca trebuie sa ne vopsim in verde ca sa putem beneficia de acelasi tip de contract ?

Cu stima,
eDomenii.ro