Autor Subiect: schimbare extensii  (Citit de 8834 ori)

Virtual

• Vizitator
schimbare extensii
« : Februarie 17, 2006, 02:54:21 am »
Daca eu trec pe un site de la extensii .html la extensii .php pentru a introduce si ceva codare php in site Google sau alte motoare vor face update-ul ? Pt ca de exemplu la anumite keywords sunt pe prima sau a 2-a pagina a googlelului iar ce vreau eu sa stiu este ca daca utilizatorii dupa update vor cauta pe google google nu-i va trimite la paginile vechi .html, multumesc.

etp.ro

• Moderator
  • Webmaster
  • Mesaje postate: 825
    • Vezi Profilul
    • http://www.myserver.ro
schimbare extensii
« Răspuns #1 : Februarie 17, 2006, 04:04:55 am »
sau poti sa lasi fisierele asa cum sunt, cu extensia .html, si sa adaugi un .htaccess in care sa scrii asa:

AddType  application/x-httpd-php         .html

Asta spune serverului de web sa interpretee html-urile ca php-uri.

Virtual

• Vizitator
schimbare extensii
« Răspuns #2 : Februarie 18, 2006, 12:49:01 am »
Aha deci asta ar fi solutia, asta inseamna ca google nu reindexeaza din .html in .php si risc sa pierd locul ?

optimizare

• Vizitator
schimbare extensii
« Răspuns #3 : Septembrie 08, 2006, 08:50:37 am »
nu risti decat sa pierzi cativa vizitatori pe cateva zile pana ti-l reindexeaza.....sau cat dureaza...depinde cat de po*ular e siteul tau...insa sa nu pierzi vizitatori poti face redirect.....si eu folosesc la fel pentru paginile html.... sa le vada ca php.....

gigi

• Vizitator
schimbare extensii
« Răspuns #4 : Septembrie 08, 2006, 12:08:17 pm »
daca tot e vorba de extensii si SEO am si eu o intrebare si poate se mai intreba si altcineva...

daca folosesti extensii personalizate pentru un site anume (ex: .lol in loc de .php) e ok pentru SEO...e ceva in plus sau in minus la optimizare ???

nu am gasit un raspuns clar si vreau sa vad ce parere aveti voi..

ms.

bassul

• Vizitator
schimbare extensii
« Răspuns #5 : Septembrie 08, 2006, 01:13:54 pm »
Parerea mea este ca nu are cum sa conteze asa ceva, si daca e vreun motor care favorizeaza extensiile de un anumit fel inseamna ca e prost facut sau directionat spre promovarea unei anumite tehnologii ( imi vine in minte msn-ul care ar putea indexa mai 'sus' pagini asp, dar tot nu cred ca se coboara MS-ul chiar atat ).

Adrian Andreias

• Webmaster
  • Mesaje postate: 595
  • Elvsoft, Cluj-Napoca
    • Vezi Profilul
    • http://www.elvsoft.com/
schimbare extensii
« Răspuns #6 : Septembrie 08, 2006, 03:46:06 pm »
Era pe undeva un studiu empiric care arata arata ca MSN favorizeaza serverele cu IIS :twisted:
In afara de asta nu ar trebui sa influenteze extensia.

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
schimbare extensii
« Răspuns #7 : Septembrie 08, 2006, 11:15:14 pm »
Daca stam bine sa ne gandim MS se coboara destul de jos ... vezi amenzile pe care le tot primeste ba de la SUA ba de la UE ...
Au facut ei in asa fel incat sa nu se incarce pagini ok daca browserul e Opera ... pot face si altele si fac!
Acelasi lucru se aplica si la altii nu numai la MS insa ei au fost prinsi de cele mai multe ori :)

marianbrasov

• Vizitator
si totusi cineva vegheaza...
« Răspuns #8 : Septembrie 14, 2006, 12:40:52 pm »
Microsoft este in atentia autoritatilor oricum si cred ca se gandesc acum de 10 ori inainte de a mai fi MiniTechnicus.