Autor Subiect: Mysql 4 sau 5?  (Citit de 11198 ori)

sergiu_q

• Membru
  • Mesaje postate: 190
    • Vezi Profilul
Mysql 4 sau 5?
« : Februarie 19, 2006, 09:32:08 pm »
care este mai stabil?
cei la care am hostingul recomanda acum mysql5 .....pana acum foloseam 4 ...si parca imi este frica de 5 :(
sunt eu paranoia....cat de stabila este versiunea 5?

dplus

• Vizitator
Mysql 4 sau 5?
« Răspuns #1 : Februarie 21, 2006, 11:15:31 am »
niciodata ce e nou nu poate fi mai rau decat ce-i vechi. ia versiunea ultima versiune stabila si foloseste-o. buguri exista dar nu inseamna ca tre sa te sperii. mult succes

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
Mysql 4 sau 5?
« Răspuns #2 : Februarie 21, 2006, 11:28:12 am »
Eu n-as spune chiar niciodata... oricum, orice versiune noua de soft tinde sa aiba probleme mai multe, chiar daca e considerata stabila.

Adrian Andreias

• Webmaster
  • Mesaje postate: 595
  • Elvsoft, Cluj-Napoca
    • Vezi Profilul
    • http://www.elvsoft.com/
Mysql 4 sau 5?
« Răspuns #3 : Februarie 21, 2006, 01:48:35 pm »
Citat din: "dplus"
niciodata ce e nou nu poate fi mai rau decat ce-i vechi. ia versiunea ultima versiune stabila si foloseste-o. buguri exista dar nu inseamna ca tre sa te sperii. mult succes

Eu as spune ca exact dimpotriva. Mai ales in prima perioada de dupa aparitia unei versiuni noi. Care incepe sa fie testata si se raporteaza buguri, apoi urmeaza fix-urile.
Dupa ce trece de prima perioada de dupa release (nu vorbesc de prima perioada de dupa versiune alfa sau beta ca astea nici vorba sa fie bune de productie), atunci se pot considera a fi mai bune si mai stabile decat versiunea anterioara.

Cat dureaza "prima perioada", asta e partea a doua, depinde de proiect si de cine lucreaza pe el.

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
Mysql 4 sau 5?
« Răspuns #4 : Februarie 21, 2006, 02:21:43 pm »
Din pacate, in multe cazuri, practica arata ca trece o perioada destul de mare de la trecerea in stable pana la stabilitate reala. Perioada depinde in mare masura de fiecare proiect insa ea poate fi considerabila si la proiecte importante ... kernelul de linux a avut probleme destul de mari si la versiuni de genul  2.6.10 ... patchurile de la un release la altul aveau si 1M ... si exemplele ar putea continua ... nu ma pot pronunta exact cu privire la mysql dar daca chiar vrei stabilitate lasa pe altii sa testeze versiunile stabile ...

namidee

• Vizitator
Mysql 4 sau 5?
« Răspuns #5 : Februarie 21, 2006, 03:14:32 pm »
daca ai site nuke si vrei sal muti pe mysql5 o sa ai probleme cu baza de date... deoarece sant niste conflicte intre m4 si m5... io am patito... si deabia am facut sa fie compatibila baza de date de la m4 cu cea noua de la m5

dplus

• Vizitator
Mysql 4 sau 5?
« Răspuns #6 : Februarie 23, 2006, 04:13:06 pm »
Citat din: "namidee"
daca ai site nuke si vrei sal muti pe mysql5 o sa ai probleme cu baza de date... deoarece sant niste conflicte intre m4 si m5... io am patito... si deabia am facut sa fie compatibila baza de date de la m4 cu cea noua de la m5

"problema" este de fapt lipsa de compatibilitate. sa nu credeti ca un sistem ca si nuke (de altfel ca si orice CMS multiversion) este facut in doar cateva ore si se modifica pentru orice versiune mysql. Tocmai de aceea e recomandat sa faci update la CMS cat mai periodic si sa fi atent la bug-urile care se raporteaza atat pentru nuke cat si pentru mysql. Astfel impusti 2 iepuri: esti atent atat la fiabilitatea si securitatea CMs-ului cat si a versiunii mysql.  
Oricum inainte de toate citeste cerintele impuse de fiecare dintre acestea. Cei care scriu codul la CMS nu spun degeaba ca ruleaza pe cutare ........ cu cerintele .... !!! deci atentie mare

da xayk ai dreptate cu versiunile "stable"  ai dreptate intr-o oarecare masura. trebuie sa intelegem ca ne referim la un produs ca fiind stable cand e considerat stabil din punct de vedere functional. asta nu inseamna ca merge 100% corect si ca este tot in aceasta masura si securizat.

sergiu_q

• Membru
  • Mesaje postate: 190
    • Vezi Profilul
Mysql 4 sau 5?
« Răspuns #7 : Februarie 23, 2006, 10:41:57 pm »
deci cel mai sigur ar fi pana la urma sa raman la versiunea veche si in felul asta scap de orice bataie de cap :)
mai astept o perioada pana se mai limpezesc lucrurile si abia dupa aia trec pe 5
Multumesc baieti :)