Sondaj

Cat de mult conteaza PR-ul ?

foarte putin
3 (7.5%)
putin
4 (10%)
cat de cat
12 (30%)
mult
7 (17.5%)
foarte mult
9 (22.5%)
nu stiu
5 (12.5%)

Numărul total de membrii care au votat: 39

Votare închisă: Februarie 24, 2006, 09:36:41 pm

Autor Subiect: Cat de mult conteaza PR-ul? Va supun atentiei un caz concret  (Citit de 17214 ori)

shpampy

• Vizitator
Cat de mult conteaza PR-ul? Va supun atentiei un caz concret
« : Februarie 24, 2006, 09:36:41 pm »
Cazul concret care doresc sa vi-l supun atentiei este: www.actual-catering.ro are PR4. Dupa cum puteti vedea in el, am incercat o oarecare optimizare dupa cuvantul "catering". Cu toate acestea, la cautare in google cu optiunea "pagini din Romania", apare abia pe pagina 5 - mult in urma unor pagini cu PR mai mic sau cel mult egal. Ce sfaturi imi puteti da pentru a-l aduce cat mai in fata dupa acest keyword?

organic

• Vizitator
« Răspuns #1 : Februarie 24, 2006, 11:58:45 pm »
e o chestie destul de cunoscuta printre cei care chiar au idee cu ce se mananca SEO ca pagerank-ul nu are o influenta prea mare la afisarea efectiva a rezultatelor. si exemplu sunt multe.

legat de site-ul tau.

1. multe keyword-uri, nu are sens sa patrezi asa multe, doar pe cele de maxima relevanta. includerea unor termeni care apar in text la keyword-uri n-o sa-ti creasca pozitia

2. faptul ca pui keyword-ul principalal in bold n-are absolut nici o influenta. in schimb mai util ar fi sa re-faci site-ul in cod standard cu <h1> <h2> etc, care indica , cel putin pentru google text de relevanta mai mare. valabil si pentru restul principiilor de standardizare care imbunatatesc parsarea. dar aici e de munca si depinde si de natura site-ului.

in rest sa mai zica expertii..

smartgirl

• Vizitator
« Răspuns #2 : Februarie 28, 2006, 11:02:57 am »
shpampy,

Dupa cum observ,principale tale cuvinte-cheie sunt : "catering" si "servicii catering". Iti recomand introducerea lor in titlul indexului ,cat mai aproape de inceput(titlul poate fii ceva de genul : Servicii Catering :: Actual Catering ofera... ceva de genul asta (formularea asta te va ajuta mult este imbunatatirea pozitiei pe motoare).Apoi, leaga fiecare pagina a sitului de index astfel : la copyright adauga link catre index folosind cuvintele-cheie ca text link.Codul html va arata astfel :
<a href="http://www.actual-catering.ro/">Servicii Catering</a>.
Se mai pot face si alte modificari dar astea ar fii de ajuns sa iti imbunataseasca pozitia.

pdaniel

• Vizitator
« Răspuns #3 : Februarie 28, 2006, 05:01:41 pm »
Si vezi si pagina ca nu e valida. Conteaza si asta pentru o indexare cat mai buna din partea google.

etp.ro

• Moderator
  • Webmaster
  • Mesaje postate: 825
    • Vezi Profilul
    • http://www.myserver.ro
« Răspuns #4 : Martie 01, 2006, 12:48:27 am »
Citat din: "pdaniel"
Si vezi si pagina ca nu e valida. Conteaza si asta pentru o indexare cat mai buna din partea google.

huh? unde ai gasit asta? ca eu nu am auzit de asa ceva. bine, nici nu sunt expert in seo, dar am asa niste idei vagi.

vladimir

• Vizitator
« Răspuns #5 : Martie 04, 2006, 03:04:08 pm »
conteaza PR-ul mai mult decat crezi

argumente:

1) cand ai 100 de site-uri optimizate pe acelasi keyword, castiga un SERP mai bun acel website care are "link po*ularity" mai ridicat

2) page rankul nu e doar o distractie pentru google, si o unealta de extras bani de la clienti pentru SEO-isti. Are rolul lui si ai sa-l vezi testand over and over.

Totusi, nu miza nici pe page rank, nici pe linkuri. Astea conteaza doar cand PR-ul e mai mare sau egal cu 6, sau cand link-ul este pe un site cu PR mai mare decat cel actual.

Pagina nu trebuie sa fie valida, din contra trebuie sa fie simpla, daca se poate, scrisa de mana in HTML 3.2, e ideal.

Argumente:

1) mai putine taguri cand lucrezi pe "clar": daca poti si CSS e si mai bine, salvezi mult bandwidth pentru search engine si el te va iubi. Evita sa folosesti <div style="bla bla bla; font-weight:bold; samd">, nu asa, tine-o cu <b>ceva</b>.

2) Pe search engine nu-l intereseaza cat de designer esti, ci informatia, de aia cauta, ca sa gaseasca, nu ca sa te minuneze cu designul. Stii foarte bine ca sunt pagini pe cat de bine facute, pe-atat de proaste in continut.

De ce crezi ca exista search engine spam?

Lucrurile, trebuie tinute simplu, cat mai simplu, asa e mai bine pentru toti, ce fac altii se cheama "geek stuff". Nu e bun pentru traffic.

Am votat "mult".

Multa bafta.

optimizare

• Vizitator
« Răspuns #6 : Septembrie 08, 2006, 08:47:52 am »
NU conteaza atat de mult pr. Eu am pr 3 si iau siteuri care au pr4 si pr5. Si ultimul site a ajuns in primele 10 cu pr 0 . Si e in domeniul seo.......unde in mod normal ar trebui sa fie concurenta.....in Ro......

radu

• Vizitator
« Răspuns #7 : Septembrie 26, 2006, 06:12:01 pm »
Nu conteaza prea mult. (am votat foarte putin pt ca nu am vazut ca exista si "cat de cat" :) - poate ca asta as fi votat).
E drept ca un link-po*ularity mai bun atrage (sau mai bine spus atragea) dupa sine si o plasare mai buna, dar nu PR-ul influenteaza plasarea in SERP.

Radu

toto

• Vizitator
« Răspuns #8 : Octombrie 13, 2006, 11:01:09 pm »
Intrebarea / poolul este pusa prost... cat de mult conteaza PR-ul ? la ce ????

PR-ul conteaza cel mai mult (majoritar) la cat de des iti indexeaza siteul google... si cam atat... mai sunt cateva lucruri unde conteza PR-ul dar minore... Poate doar mandria ta si blazonul siteului care are PR  > 7 ...

La SERPs conteaza majoritar continutul siteului, mai bine zic cat de inteligent este el asezat in pagina (a se citi cod). Dupa cum spunea cineva mai sus, google nu vede cat de frumoasa este pagina... nu o percepe cum o percepem noi... El vede cod... Si daca acel cod este bine asezat in pagina, optimizat, etc  atunci fii sigur ca ajungi sus...

Am exemplu de site cu backlinks foarte putine, aproape deloc, si PR 2 pe index care iese pe numarul unu... exact pe domeniul tau, catering :)

Am exemplu de site cu backlinks peste 2500, pagini indexate peste 25.000 si PR 5 pe index si nu iese decat pe locul 6, 7, daca iese ...

Deci totul este relativ si depinde foarte mult de cum pui problema si de cum percepi/intelegi ce este de fapt SEO ...

la mai mare... PR-ul..:)

LATER EDIT
Apropos, PR este dat de google catre pagini web, nu catre siteuri (am vazut ca a spus cineva sus de site cu PR...)  Pagina web are PR nu siteul...

adriana

• Vizitator
ref la site
« Răspuns #9 : Noiembrie 22, 2006, 10:54:15 am »
Parerea mea este ca trebuie optimizata pagina: keyword weight in metakeywords este slab,cuvantul cheie catring nu apare ca atribut alt in primele 3 imagini, keyword frequency in alt imaginilor nu este prezentkeyword density in body-ul paginii ptr cuv catering este slab, nu ai h1 si h2 cu acest cuv cheie,

Densitatea cuv cheie catering in prima pagina este de 25% in titlul paginii,
cuv cheie catering pentru firme are densitate 16,7%,
iar densitatea in META Keywords ptr catering este de 4,2 %.

Una peste alta trebuie sa muncesti mai mult la optimizarea titlurilor paginilor sitului,in primul rand a primei pagini.

Ai grija sa se tina cont de optimizarea titlului si a textului primei pagini, sa ai titluri in care sa fie inclus cuv cheie,sa ai alt imagine in care sa fie cuv cheie.
Ai grija ca ai cuv STOP in metadesciption.

Parerea Mea

sly

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 23
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : Decembrie 27, 2006, 11:58:07 am »
relevanta PR... well mi se pare straniu mentionarile NU ESTE DELOC UTIL... oare chiar nu este util? pai da... msn si yahoo nu are PR insa totusi imaginati0va ca aceasta inventie a google nu e tocmai una stupida ci una folositaore. desi yahoo si msn insa nu doar ele nu afiseaza, au aceleasi criterii in mare. PR arata practic cam cat de importanta e pagina respectiva in viziunea acelui motor de cautare.practic cat este de cunoscuta si relevanta ei in afisarea rezultatelor. nu va asteptati ca o pagina fara PR sa returneze raspunsuri eficace sau sa fie afisata OK.PR tine de promovarea site-ului si nu de optimizare. Optimizarea inseamna 0-nimic-0 fara promovare!!! si da, e drept la afisare sunt si alte criterii, dar sa nu uitam si alt aspect... google face figura si prin faptul ca unor clienti AdWords nu le va returna nici odata site-ul in primele cautari ptr cuvinte de interes major tocmai ptr a nu pierde acel client. I`m tried it ... so it`s based on reality, not facts!

organic

• Vizitator
« Răspuns #11 : Decembrie 27, 2006, 02:15:12 pm »
Citat
nu va asteptati ca o pagina fara PR sa returneze raspunsuri eficace sau sa fie afisata OK.

ia vezi aici:

http://www.google.com/search?q=ce+este+homosexualitatea&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a

si dupa asta vezi ce pagerank are

trebuiesastii.ro

piticutza_19

• Vizitator
« Răspuns #12 : Ianuarie 08, 2007, 11:14:58 pm »
Din ceea ce am observat eu pana acum, pentru a avea PR cat de cat rezonabil trebuie sa ai rabdare... in sensul ca este importanta vechimea site-ului precum si po*ularitatea pe care o are.

E destul de greu sa lansezi un site si sa astepti ca in 1 luna sa ai PR mare.De asemenea e bine sa ai mult continut ( multe pagini cu multe informatii pe care utilizatorul le-ar putea cauta prin motoare de cautare... este util sa ai linkuri catre domenii de interes gen... anunturi, imobiliare... in fine ceva legat oarecum de site-ul tau dar de care utilizatorii ar putea avea nevoie).

Sper ca ti-am fost de ajutor,
Bafta si o zi buna.

dojo

• Vizitator
Răspuns: Cat de mult conteaza PR-ul? Va supun atentiei un caz concret
« Răspuns #13 : Mai 25, 2007, 01:07:44 pm »
Pana acum nu m-a interesat de loc. De ceva timp am text link ads (reclame ca si link-uri ce se platesc destul de binisor). Si valoarea creste daca ai PR mai mare. Asa ca am si eu in sfarsit motive sa ma obosesc mai mult in acest sens :D

HostArea

• Vizitator
Răspuns: Cat de mult conteaza PR-ul? Va supun atentiei un caz concret
« Răspuns #14 : Mai 28, 2007, 03:18:57 pm »
PR-ul e pur si simplu un indicativ la cat de sus in topul cautarilor AR PUTEA fi gasita pagina ta pentru nu search relativ la un subiect. Atat tot. De asta, advertisingul se plateste mai bine cu cat au PR mai mare, pt ca TEORETIC ai sanse mai mari ca pagina ta sa fie deschisa de cineva care cauta ceva pe Google.