Autor Subiect: Tepe in hostingul romanesc sau Spanoche din clanul nemuritor  (Citit de 51458 ori)

gaga_mica

• Vizitator
Buna ziua

Zilele trecute cautam pentru un prieten un hosting dar musai cu ASP.
Deschid Google, "gazduire windows" zic si primul rezultat
(http://www.amg.co.ro/) imi trezeste anumite amintiri in text...era
ceva ce citisem o data demult...dar pentru a fi sigur intreb o
pasarica de la Registrul comertului, in stanga, in dreapta si am
confirmarea: Art Media Goup SRL este Spanoche.

Cine-i Spanoche? Pentru ce-i care nu-si aduc aminte ii rog sa vada
http://groups.yahoo.com/group/I-p-A/message/8507,
http://groups.yahoo.com/group/I-p-A/message/8368,
http://groups.yahoo.com/group/I-p-A/message/8517....si poate or mai
fi.

Si pentru a-si dubla rata de tepe, onorabilul in cauza a mai facut si
http://www.gazduireweb.com

Imi aduc aminte ca acum jumatate de an cineva de la crima organizata
se interesa de cei care au luat teapa de la susnumitul. Inseamna ca
nu s-a rezolvat nimic...pacat ca-i locuita...

Uitandu-ma cu atentie am vazut ca din reteaua Spanoche mai fac parte:
www.sunete.ro, bursaauto.com. Or da tepe pe toate?

Am vazut ca de ei s-a mai vorbit paici

multitek

• Vizitator
Art Media Group - www.gazduireweb.com
« Răspuns #1 : Iunie 09, 2004, 03:09:17 am »
Din pacate am vrut sa incep si eu o colaborare cu cei de la Art Media Group. Din fericire nu am decat o gaura de 500 de mii in buget, dar ... anumite lucruri m-au surprins. Evident ca dupa primele zile deja am inceput sa ma indoiesc de aceasta firma ... si dupa cateva zile deja ma enervasem destul de rau. Dupa o tona de scuze (servere cazute, etc etc) totusi mi s-a facut inregistrarea unui domeniu (nu cel cerut initial) si o gramada de promisiuni la partea de hosting ...
Din punctul meu de vedere banii sunt deja dati si nu prea am mare lucru de pierdut .. chiar sunt curios daca mi se va activa si o solutie de hosting cu gandul la anumite comenzi "impresionante" viitoare care evident nu vor exista .. Oricum sugestia mea este urmatoarea. Stati cat mai departe de Art Media Group S.R.L.

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
Tepe in hostingul romanesc sau Spanoche din clanul nemuritor
« Răspuns #2 : Iunie 12, 2004, 02:42:01 pm »
Stire preluata dintr-un post de pe IpA:
--------------------------------------------------------------------
   Date: Fri, 11 Jun 2004 12:45:54 +0300
   From: "Catalin CONSTANTIN | NetPlus" <catalin@net-plus.ro>
Subject: Vesti bune ---> FW: Art media group...

Buna ziua tuturor,

Codruta spunea ca este inutil sa mai incercam ceva impotriva lui Mihai
Spanoche/Art Media Grup/MC-NET/etc.
Am primit niste vesti bune de la Politia din Timisoara si va atasez mesajul
lor.

Catalin
-----Original Message-----
From: Nicolae Tomsa [mailto:czccoatimisoara@mail.dnttm.ro]
Sent: 11 iunie 2004 10:09
To: 'Catalin CONSTANTIN | NetPlus'
Subject: RE: Art media group...

Buna ziua,

Sunt subinspectorul Nicolae Tomsa din cadrul Centrului Zonal Timisoara.
Vreau sa va anunt pe aceasta cale (si-mi cer scupe pt. intarziere), ca in
urma plangerii Dvs. si a firmei SC MENADITO SRL din Timisoara, impotriva
d-lui Spanoche Mihai Teodor a fost inceputa urmarirea penala in dosarul
penal nr. 3211/P/2004 pentru comiterea infractiunii de inselaciune, fapta
prevazuta si pedepsita de art. 215 alin. 1 si 3 Codul Penal. Revin cu
rugamintea ca in cazul in care exista persoane fizice sau juridice care au
fost inselate/tzepuite sau cum doriti Dvs. sa le spuneti sa depune plangere
penala la adresa: Centrul Zonal de Combatere a Crimei Organizate si Antidrog
Timisoara, Timisoara, Bv. Take Ionescu, nr. 44-46, tel. 0256/402335, fax
0256/402480, mail: czccoatimisoara@mail.dnttm.ro

multitek

• Vizitator
art media
« Răspuns #3 : Iunie 12, 2004, 08:04:34 pm »
Momentan serviciul .. desi cu o intarziere ingrozitor de mare si multe schimbari , mi-a fost oferit. Desi mi-am pierdut increderea in aceasta firma atata timp cat mi se ofera respectivul serviciu nu pot face vreo plangere. Oricum incurajez alte firme care au avut daune mai mari sa depuna o plangere oficiala.

rhossu

• Vizitator
Hosting la GAZDUIREWEB.COM=Spanoche
« Răspuns #4 : Iunie 15, 2004, 11:03:37 am »
Am si eu site-ul http://www.linuxhorizon.ro tinut tot de gazduireweb.com. Fara a fi pro sau contra personajului, va prezint filmul evenimentelor. Mi-am cumparat un domeniu (linuxhorizon.ro) si l-am gazduit la ei. Toate bune si frumoase. Ma interesa insa sa am acces si ssh. Desi in oferta lor pe site nu scria de asa ceva, am vorbit pe YM cu ei si au zis ca nu e nici o problema, dar dureaza 2-3 zile pt. configurare, pentru ca ei sunt de fapt reseleri de servicii web. Inca astept ssh-ul sa merga desi mi-am pierdut orice speranta. Ei de fapt nu gazduiesc pe serverele proprii ci fac hostingul pe undeva pe afara. Ma intreb...Cum oare pot asigura o viteza de "metropolitana" conectata la RONIX cand site-ul meu e gazduit in SUA??? Buuunnn.... A mers destul de bine pana acum 3 saptamani cand brusc mi-a disparut domeniul.... Nu mai era in dns-uri si nici acces la userul meu nu mai aveam.... Mai mult... nu mai raspundea nici www.gazduireweb.com si, evident, nu erau de gasit pe mobil... A trebuit sa-mi mut domeniul la un prieten in acest timp, cand brusc, acum 4 zile am primit un mesaj cu noile setari in dns si toate cele. Nici scuze,  nici nimic, nici "buna ziua, nici....beep", nu tu backup la el, nimic.... L-am mutat inapoi la ei (schimba iar DNS-urile la rnc si asteapta sa se propage) si am observat ca desi a trecut ceva timp de la actualizarea dns-urilor am un trafic extrem de scazut. Inainte aveam cam 30-50 vizitatori iar acum am intre 5-14 utilizatori pe zi. Chiar nu stiu ce problema este... Oricum tipii par tepari... Mai au existat si la altii probleme, dar au putut fi contactati, am avut o explicatie, nu au disparut in ceata...  Va intrebati de ce l-am mai mutat??? Ca am dat banii pe un an..'d-aia! :twisted: Pe urma nu ma mai vad ei... Inca un exemplu de proportionalitate intre preturi si calitate, nu? Cam asta este... Aaaa.... si sa nu uit. Eu am platit prin mandat postal pe o adresa din Constanta... Bafta!
---
http://www.linuxhorizon.ro

ciuboda

• Vizitator
« Răspuns #5 : Iunie 15, 2004, 11:14:46 am »
Si eu am patit-o cu ei (http://www.myguide.ro)! Dar am schimbat provider-ul ca nu mai tinea gluma....Norocul meu ca am platit doar 6 luni in avans...acum platesc lunar pana o sa ma conving ca serviciul e de calitate...

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #6 : Iunie 15, 2004, 12:50:37 pm »
Adresa din Constanta e cumva cea de mai jos? (e luata din whoisul lui mcnet=Sponache)

domain-name: mcnet.ro
description: Mihai Spanoche
description: [moderat: date personale], Constanta, CT 8700, RO
description: [moderat: date personale]
« Ultima Modificare: August 28, 2013, 01:25:50 pm de Cosmin L. Neagu »

rhossu

• Vizitator
« Răspuns #7 : Iunie 15, 2004, 02:51:16 pm »
Pt. xayk

> > Spanoche Mihai Teodor
> > [moderat: date personale]
> > Constanta, 8700
> > [moderat: date personale]

Pentru plata prin mandat postal sau transfer bancar:

Destinatar: S.C. ART MEDIA GROUP SRL
Adresa: Bd. 1 decembrie 1918, nr.2a
Cont: 2929906
Banca: Raiffeisen Bank Sucursala Constanta
Oras: Constanta
« Ultima Modificare: August 28, 2013, 01:27:40 pm de Cosmin L. Neagu »

gazduireweb

• Vizitator
« Răspuns #8 : Iunie 21, 2004, 01:17:20 pm »
Buna ziua,

De la GazduireWeb.com va raspundem, in urma unei sesizari primite pe yahoo Messenger cu privire la acest topic :

1. linuxhorizon.ro - client al nostru , site-ul am verificat si functioneaza
2. multitekdesign.com - client al nostru - site-ul functioneaza
3. myguide.ro - cititi-va mail-ul au existat modificari DNS

Faptul ca dvs nu va cititi mail-ul la timp nu ne face pe noi "tzepari".
Mail-ul a fost trimis cu 48h inainte de schimbarea serverelor.
Exista clienti care nici dupa 2 saptamani nu si-au modificat serverele DNS, noi nu puram nici un fel de responsabilitate pentru aceasta.

Restul este off-topic, s-a discutat si se tot discuta.

zaboss

• Membru
  • Mesaje postate: 254
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : Iunie 21, 2004, 10:45:59 pm »
Citat din: "gazduireweb"
Buna ziua,

...
Mail-ul a fost trimis cu 48h inainte de schimbarea serverelor.
Exista clienti care nici dupa 2 saptamani nu si-au modificat serverele DNS, noi nu puram nici un fel de responsabilitate pentru aceasta.

Mi se pare o totalã dovadã de neseriozitate sã-þi anunþi clienþii cu 48 de ore înainte cã se schimbã DNS-urile (sper cã nu era vineri seara :lol: ). O schimbare de DNS este un lucru foarte serios, care, de obicei, se cunoaºte cu mult timp înainte, nu se petrece de azi pe mâine decât în cazuri de forþã majorã (care de obicei înseamnã cã providerul þi-a tãiat macaroana  :wink: , de ce oare?). O despãrþire amiabilã este în schimb cunoscutã din timp (un contract are o datã fermã de expirare). O avertizare de bun simþ ar fi trebuit sã fie fãcutã cu cel puþin o sãptãmânã înainte, dacã nu chiar cu douã. Acest lucru i-ar fi fãcut pe clienþi atenþi ºi poate ar fi citit mailurile mai des. Dacã cineva este plecat din localitate?
Dacã unei persoane care se ocupã cu gãzduirea web accesul la internet este ceva firesc ºi mailul se citeºte din 15 în 15 minute, pentru un client lucrurile nu stau chiar aºa. Sunt multe persoane (firme) care citesc mailurile o datã pe sãpttãmânã (probabil nici nu au foarte multe). Iar schimbarea unui DNS, deºi simplã pentru aproape toþi de pe acest forum este un mister pentru un utilizator obiºnuit, cãruia ar trebui mai întâi sã-i explici ce este un DNS ºi la ce este el bun.

gazduireweb

• Vizitator
« Răspuns #10 : Iunie 22, 2004, 04:10:14 am »
Politica de Acceptare a Termenilor de Utilizare este echivalenta cu un Contract.

Prin deschiderea unui cont, utilizatorul responsabil cu acest lucru este de acord cu toti Termenii de Utilizare prezentati aici, fara exceptie.

PRESTATORUL nu raspunde pentru intreruperile fortuite in functionarea SERVER-ului (ca de exemplu: caderile de tensiune, traficul inalt pe retelele de comunicatie ale operatorilor, caderi ale retelei datorate operatorilor de comunicatii din Romania sau alte tari, caderi ale retelei ale provider-ului de Internet folosit de Art Media Group ). Garantia Uptime (garantie functionare) se refera doar la functionarea retelei, ea nu se aplica serviciilor si aplicatiilor existente pe servere sau serverelor.

PRESTATORUL va instiinta BENEFICIARUL cu cel putin 6 ore inainte orice modificari sau upgrade-uri ale retelei sale care pot afecta buna functionare (in intervalul necesar modificarilor) a site-ului BENEFICIARULUI. Aceste modificari pot fi anuntate prin e-mail sau pe pagina de suport tehnic a PRESTATORULUI.

Deci conform contractului , noi ne-am respectat obligatiile.

zaboss

• Membru
  • Mesaje postate: 254
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : Iunie 22, 2004, 08:58:21 am »
Citat din: "gazduireweb"

Deci conform contractului , noi ne-am respectat obligatiile.

Dar asta nu nseamnã cã sunteþi serioºi. Pãrerea mea. Iar o schimbare de DNS cu greu poate fi încadratã la schimbare fortuitã.

gazduireweb

• Vizitator
« Răspuns #12 : Iunie 23, 2004, 02:07:22 pm »
Citat
Din pacate am vrut sa incep si eu o colaborare cu cei de la Art Media Group. Din fericire nu am decat o gaura de 500 de mii in buget, dar ... anumite lucruri m-au surprins. Evident ca dupa primele zile deja am inceput sa ma indoiesc de aceasta firma ... si dupa cateva zile deja ma enervasem destul de rau

Curios, gaura aceea de 500 de mii lei cred ca o avem noi, dupa ce ne-ati trimis un OP FALS ( confirmat de un reprezentat Raiffeisen Bank ) drept confirmare a platii pentru o alta comanda a dumneavoastra facuta ulterior.
Curios tare: site-ul merge, domeniul merge, tzeapa ne-ati dat  si tot dumneavoastra tipati pe forum.

Oare in acest caz CCZOA nu ia masuri ?
[/quote]

RoSpace

• Vizitator

multitek

• Vizitator
lol
« Răspuns #14 : Iunie 23, 2004, 03:43:58 pm »
E chiar ridicola toata situatia. Am anulat o plata dearece firma dumneavoastra a facut anumite promisiuni de care nu s-a tinut. Dreptul de a face acest lucru ESTE IN TOTALITATE al meu, iar domeniul si hosting-ul s-a activat pentru o comanda veche de aproape o luna care fusese de mult platita.
Op-ul nu era fals .. doar anulat in timp util .. va sugerez sa contactati Raiffeisen Lipscani pentru confirmare .....