Autor Subiect: Uite cum se propagã spamm-ul românesc  (Citit de 10076 ori)

zaboss

• Membru
  • Mesaje postate: 254
    • Vezi Profilul
Uite cum se propagã spamm-ul românesc
« : Iunie 25, 2004, 06:54:24 pm »
Citat

Va doriti o publicitate eficenta si ieftina ?
 Dorit sa va faceti cunoscute serviciile si produsele oferite ?
 Doriti sa cresteti clientela dvs. cu pana la 500% ?

Noi va putem ajuta!! . Va oferim o baza de date cu peste 40.000 de adrese de e-mail ale persoanelor juridice
 si fizice din Romania + alte utilitare necesare promovarii produselor/serviciilor oferite.

IN DOAR CATEVA MINUTE OFERTA DVS. VA FI CUNOSCUTA IN INTREAGA TARA!!!

Detalii la www.ispam.home.ro  /  www.ispam.home.ro  /  www.ispam.home.ro  /  www.ispam.home.ro

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 Acesta se doreste a fi un mesaj cu caracter informativ.Dupa primirea acestui mesaj, adresa dvs. de e-mail a fost
automat stearsa din baza noastra de date, astfel incat pe viitor nu veti mai primi astfel de mesaje din partea noastra.

Va multumim

Mesajul a provenit de la: "InfoMarket" <Infoweb@web2u.ro>

ct27stf

• Vizitator
sorry, da e vechi :)
« Răspuns #1 : Iunie 25, 2004, 07:08:50 pm »
Am vazut "oferta atractiva" acum vre-o 2 luni, nu-i noutate, e jalnic.
Cea mai nasoala treaba este ca site-ul nu a fost inchis!  :!:  :!:  :!:
De trede-uri cu liste de mail-uri se stie de mult ca se cauta si se cer bani frumosi, dar sa mai ai si un astfel de tupeu ..... e tare. Chiar un pic amuzant, dar partea proasta, chiar penibila e ca autoritatilor nu le pasa. In tari ca USA, Franta, Germania etc. se aloca zeci, chiar sute de mii de $ anual pt prinderea SPAM-erilor, iar la noi ai au putzin si reclama asta o sa o vezi pe vre-un troleu' sau la TV. E jalnic, aici in paradis, in tara nimanui. Welcome to .ro , enjoy your stay!  :wink:

mircea

• Vizitator
« Răspuns #2 : Iunie 26, 2004, 01:21:28 am »
baza de date costa  280*** lei   :D  :D  :D

simplu .. da si pret omu ...

design-web.ro

• Vizitator
« Răspuns #3 : Iunie 26, 2004, 09:12:57 am »
Cei ce au primit acel email de mai sus sunt cu siguranþã în baza de date  :cry:

Din fericire, nu am primit....  :lol:

Citat din: "Site-ul ISPAM"
- Email Subscriber - utilitar de abonare/dezabonare a clientilor

Totuºi au ºi o micã "acoperire".:-)

Probabil ar trebui anunþat Home.ro

design-web.ro

• Vizitator
« Răspuns #4 : Iunie 26, 2004, 10:34:07 am »
Uite ca am primit si eu

mircea

• Vizitator
« Răspuns #5 : Iunie 26, 2004, 10:57:52 pm »
same here !!
si la mine a venit  :P

zaboss

• Membru
  • Mesaje postate: 254
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : Iunie 27, 2004, 10:50:41 am »
Citat din: "design-web.ro"
Uite ca am primit si eu

Citat din: "mircea"
same here !!

Deja 3 adrese le ºtim. Putem sã cerem un discount :lol:

plccorp

• Vizitator
« Răspuns #7 : Iunie 27, 2004, 12:49:58 pm »
Citat din: "zaboss"
Uite ca am primit si eu

Citat din: "mircea"
same here !!

Deja 3 adrese le ºtim. Putem sã cerem un discount :lol:

:lol:
Super
Mai e o chestie interesanta: daca ii spun fraierului care se arunca la asa ceva, ca am 375.000 de emailuri valide sa-i dau, ii luam si bani !!!

loadmedia

• Vizitator
« Răspuns #8 : Iunie 29, 2004, 02:32:49 pm »

home.ro? mda, as vrea sa o vad si pe asta...lasand la o parte gluma, sa va povestesc o mica "povestioara" deosebit de interesanta.

am descoperit de vreo saptamana cum niste indivizi ne-au furat cu nesimtire elemente de grafica din web site + intreg textul de pe o gramada de pagini. textul copiat cuvant cu cuvant. asta ca sa nu fie nici o urma de indoiala. :)
site-ul indivizilor unde credeti ca e gazduit? free, in cadtul portalului home.ro la adresa kinder.go.ro. acum, faceti o mica si inocenta comparatie cu www.loadmedia.ro. dupa care cititi termenii si conditiile home.ro :)
urmand caile normale pentru rezolvarea acestui caz de incalcare flagranta a copyrightului am anuntat home.ro la adresele puse la dispozitie de catre ei: abuse@home.ro si webmaster@home.ro. Surpriza!!! Cele doua adrese nu sunt valide!
Punem mana pe telefon si incercam sa dam de o persoana responsabila de portal din cadrul RDS. Grea incercare :) Foarte grea. Tot ce am putut obtine pana la aceasta ora a fost o promisiune de a se incerca o rezolvare, promisiune primita de la o persoana - foarte amabila, de altfel - din cadrul suportului lor tehnic pentru fibra optica! (in consecinta ni s-a indicat sa trimitem un mail la support@.... cu promisiunea ca vom primi un raspuns asap. ceea ce inca nu s-a intamplat, certamente.)

asa ca, as vrea sa vad cum se poate lua legatura cu cineva responsabil de acest minunat portal. mentionez ca am sunat inainte de toate la numarul de fix al RDS (probabil secretariatul) unde dupa ce am cerut sa mi se faca legatura cu cineva de la home.ro am fost pus pe hold. am stat 5 minute, dupa care legatura s-a intrerupt. am repetat procesul. la fel. nu vreau sa cataloghez in nici un fel acest gen de interactiune.

,,,
prin comparatie, de notat promptitudinea si disponibilitatea ORDA.

Alin.

plccorp

• Vizitator
« Răspuns #9 : Iunie 29, 2004, 02:41:05 pm »
Citat din: "loadmedia"

home.ro? mda, as vrea sa o vad si pe asta...lasand la o parte gluma, sa va povestesc o mica "povestioara" deosebit de interesanta.

am descoperit de vreo saptamana cum niste indivizi ne-au furat cu nesimtire elemente de grafica din web site + intreg textul de pe o gramada de pagini. textul copiat cuvant cu cuvant. asta ca sa nu fie nici o urma de indoiala. :)
site-ul indivizilor unde credeti ca e gazduit? free, in cadtul portalului home.ro la adresa kinder.go.ro. acum, faceti o mica si inocenta comparatie cu www.loadmedia.ro. dupa care cititi termenii si conditiile home.ro :)
urmand caile normale pentru rezolvarea acestui caz de incalcare flagranta a copyrightului am anuntat home.ro la adresele puse la dispozitie de catre ei: abuse@home.ro si webmaster@home.ro. Surpriza!!! Cele doua adrese nu sunt valide!
Punem mana pe telefon si incercam sa dam de o persoana responsabila de portal din cadrul RDS. Grea incercare :) Foarte grea. Tot ce am putut obtine pana la aceasta ora a fost o promisiune de a se incerca o rezolvare, promisiune primita de la o persoana - foarte amabila, de altfel - din cadrul suportului lor tehnic pentru fibra optica! (in consecinta ni s-a indicat sa trimitem un mail la support@.... cu promisiunea ca vom primi un raspuns asap. ceea ce inca nu s-a intamplat, certamente.)

asa ca, as vrea sa vad cum se poate lua legatura cu cineva responsabil de acest minunat portal. mentionez ca am sunat inainte de toate la numarul de fix al RDS (probabil secretariatul) unde dupa ce am cerut sa mi se faca legatura cu cineva de la home.ro am fost pus pe hold. am stat 5 minute, dupa care legatura s-a intrerupt. am repetat procesul. la fel. nu vreau sa cataloghez in nici un fel acest gen de interactiune.

,,,
prin comparatie, de notat promptitudinea si disponibilitatea ORDA.

Alin.

Au scos acum chestia de la home.ro

Oricum va invit pe toti ca in cazuri asemanatoare sau mai rele, sa-mi faceti si mie o sesizare la antifurt@plccorp.ro
Putem trimite la 375.000 de oameni chestiile astea si e pacat sa nu-i umplem de "respect" pe acesti indivizi.

loadmedia

• Vizitator
« Răspuns #10 : Iunie 29, 2004, 04:00:27 pm »
asa cum era normal. abia azi, fara a ne anunta si pe noi asa cum se convenise telefonic. in fine, tot e bine.
din pacate trebuie duse lupte grele cu imobilitatea unor companii, in timp ce altii au de pierdut zilnic din cauza fraudelor, in conditiile in care este clara natura ilegala si contra termenilor si conditiilor specificate.

ma intreb ce pazesc unii pe acolo, daca pentru a rezolva o astfel de problema a trebuit sa primesc ajutor din partea suportului tehnic!  :twisted: carora trebuie sa le si multumesc, desi nu era treaba lor.
in conditiile in care cineva ar trebui sa faca un scan al acelor pagini pentru a le identifica pe cele ce nu respecta conditiile si legea. altfel, ce rost mai are sa publici termeni si conditii daca nu le si verifici? Romania, trezeste-te! :D

ct27stf

• Vizitator
Furtu' intelectual
« Răspuns #11 : Iunie 29, 2004, 06:26:04 pm »
Furtu intelectual la noi e ca la el acasa.  Eu m-am lovit de multe ori de el. Ca programator, si suporter 100% open-source, am avut tentative de tutoriale si traduceri la tutoriale. Nu mi-a fost mare surpriza cand dupa vre-o saptamabna le-am gasit pe vre-o alte 10 site-uri decat cel pe care facuse-m postu'. Nu-i nimik, il citesc mai multi, numa ca pe acele site-uri textele apareau ca fiind ale lor, scotandu-mi numele si trecand un copyright al lor.
In concluzie m-am lasat de asta, jurand ca nu mai ajut un roman in viata mea.
In prvinta site-ului tau, nu stiu dece te mira, au fost copiate site-uri de renume, unii inca se mai judeca.
In meseria de web-designer, cand scoti ceva original, e foarte greu sa ti-l pastrezi.  Nu numai romanii fura, dar la noi se face ca ceva normal

etp.ro

• Moderator
  • Webmaster
  • Mesaje postate: 825
    • Vezi Profilul
    • http://www.myserver.ro
« Răspuns #12 : Iunie 29, 2004, 11:39:05 pm »
Citat din: "plccorp"

Super
Mai e o chestie interesanta: daca ii spun fraierului care se arunca la asa ceva, ca am 375.000 de emailuri valide sa-i dau, ii luam si bani !!!

dap, am vazut ca aveti 375.000 adrese. a mea este una din ele, si tocmai mi-ati dat un spam azi dimineata.

10x. Imi place ii bârfim pe altii, dar nu ne vedem pe noi.
Anyway, ati aterizat in badmailfrom

mircea

• Vizitator
« Răspuns #13 : Iunie 30, 2004, 06:26:43 pm »
Citat din: "etp.ro"
Citat din: "plccorp"

Super

dap, am vazut ca aveti 375.000 adrese. a mea este una din ele, si tocmai mi-ati dat un spam azi dimineata.

10x. Imi place ii bârfim pe altii, dar nu ne vedem pe noi.
Anyway, ati aterizat in badmailfrom

:D  :D  :D