Autor Subiect: Cat costa de fapt, gazduirea ?  (Citit de 19620 ori)

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
Cat costa de fapt, gazduirea ?
« : August 18, 2006, 12:23:55 pm »
Hai sa facem un calcul grosier, sa vedem cum sta treaba cu costurile de gazduire.

---------------------------------------------------
Partea intai: preliminarii
Avem un server dedicat cu datele:
Spatiu total harddisk: 80 GB | Trafic lunar: 1000 GB | CPanel + WHM incluse
Pret lunar: $200
serverul ipotetic e in afara tarii, pentru calcul cat mai complet; restul datelor nu sunt necesare in prezentul calcul.

Pretul nu e nici cel mai mic, nici cel mai mare; l-am luat asa ca fiind o medie destul de buna.

Asadar, avand un singur harddisk, partea "utila" a acestuia va fi undeva pe la 40GB
Restul spatiului e folosit pentru:
- sistem operare
- alte programe externe (vezi arhiva Fantastico, de exemplu)
- log-uri
- poate chiar si un backup de urgenta, acolo,
- swap, temporare
- rezerva de spatiu, ca deh, niciodata nu stii.

Nu neg faptul ca limita de 40 GB poate fi impinsa mai incolo, dar as vrea sa fac calculul asa.
Traficul util este de 800 GB, restul fiind folosit pentru update, backup, rezerva, etc.

Fac un raport repejor si costruiesc pachete uniforme cu rata de spatiu/trafic de 1/20.
Un pachet ipotetic ar fi: 1 GB spatiu si 20 GB trafic lunar.

Partea a doua: costuri
Eu ca si gazduitor, am urmatoarele costuri:

$200 - taxa de server
$200 * 0.16 = $38 - impozitul pe profit datorat de persoane nerezidente (redeventa)
$200 * 0.05 = $10 - salarii, etc (am pus extrem de putin, stiu)

Total: $248, rotund $250.
===============================
Bun pana aici.
Un calcul simplu zice ca:
- spatiul de gazduire ma costa: $250/40 = $6.25/GB
- traficul ma costa: $250/800 = $0.3125/GB

Pentru pachetul ales de exemplu, costul este:
- dupa spatiu) = $6.25
- dupa trafic) = 20*0.3125 = $6.25
( vedeti ce bine le-am potrivit :) ? )

Partea a treia: interpretare
Ia uitati-va pe cat mai multe situri ce ofera pachete similare, si comparati pretul.
De unde pot apare diferente la pretul pachetelor (ordinea nu e relevanta)?

diferente in minus:
- negocieri mai bune ale gazduitorului
- overselling
- preturi promotionale "in pierdere", de intrare pe piata
- ...

diferente in plus:
- servicii oferite (calitate, timp mic de raspuns, bagarea nasului in aplicatii si ajutarea clientului, etc)
- dorinta de castig rapid
- ...

Discutia e deschisa, sa curga si alte detalii!
Calculul poate fi imbunatatit, dar ideea e simpla: inainte de a sari la prima oferta, faceti niste calcule.

DISCLAIMER:
datele prezentate sunt pur ipotetice, dar plauzibile. Am folosit cotatii de servere de la firme omniprezente pe forumul WHT.

beberonUS

• Vizitator
« Răspuns #1 : August 18, 2006, 12:59:04 pm »
cam aceleasi cheltuieli ar fi si la mine..
insa pot obtine preturi mult mai mici caci...fiind PFA...impozitul il platesc la sfarsit de an si pana atunci reusesc sa ajung pe 0 sau pe - ...ca orice firma mica de altfel
si am cheltuielile usor mai mici...servicii usor mai multe..
si in plus profitul nu ma intereseaza

Ranma-kun

• Vizitator
« Răspuns #2 : August 20, 2006, 12:43:58 am »
Citat
si in plus profitul nu ma intereseaza

Uite ca mai sunt si organizatii non-profit pe forum  :lol: , probabil voi obtineti banii din donatii caritabile, sau macar asha declarati veniturile  :D

Sorry for the joke, nu m-am putut abtine.

Cat despre costurile de gazduire, cam asha ies calculele daca eshti micutz, firmele mari isi pot permite datacentere sau macar colocari, atunci costurile sunt ceva mai mici per GB, insa investitia initiala este mult mai mare.

Is curios cat ar ieshi costurile pentru un server in .ro, insa la oferta mica de servere dedicate/colocari si restrictiile de trafic impuse de majoritatea celora care ofera asha ceva, better not think about it.

Bogdan.eGazda

• Webmaster
  • Mesaje postate: 944
  • EGAZDA SRL
    • Vezi Profilul
    • http://www.egazda.ro
« Răspuns #3 : August 20, 2006, 01:07:20 am »
Falicitari pentru acest topic gupi. Sper sa ajute multa lume atunci cand cauta xx GB la x lei.
Totusi nu ai tinut cont de niste resurse care dupa parerea mea se consuma mult mai repede decat HDD si traficul si anume RAM si CPU.

Legat de profit, cred ca este OK sa iti propui sa nu ai profit in primele x luni dar pe termen lung aceasta politica este extrem de "nesanatoasa".
Profit mic sau 0 va scadea extrem de repede motivatia pentru care ai intrat in aceasta afacere.

telerom

• Vizitator
« Răspuns #4 : August 20, 2006, 07:40:15 am »
Hai sa fiu eu avocatul diavolului.
Server dual core 4GB ram, 6000GB bandwidthx100mbps port; 3x250GB hard, 80 GB NAS
740$
+100$ full server admin+clienti
-------------------------------------
850$
+200$ taxe (presupunand ca platesti)

200 clienti
3 GB  - 30GB = 5,1$

300 clienti

2GB 20GB = 3,5$ (mai arucam 300$ ptr dual dual core =4,5$)

Deci se poate. Si am ales solutii mai mult decat decente. Fara overselling.
Iar traficul este sub 10 centi, deci pentru inca 10$ as putea sa ofer teoretic 100GB. La 15$ 130GB trafic, 3Gb spatiu.

beberonUS

• Vizitator
« Răspuns #5 : August 20, 2006, 12:47:20 pm »
Acum nu conteaza doar traficul si spatiul....conteaza si resursele consumate de un site...chiar foarte mult

Anonymous

• Vizitator
Am gasit super oferta
« Răspuns #6 : Decembrie 13, 2006, 09:12:22 pm »
moderat organic // nu ne intereseaza cine ti-a dat ce si la ce pret, mersi

micael

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 58
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : Februarie 11, 2007, 09:54:18 pm »
salut tuturor...
NU MAI E CAZUL SA CITITI ASTA>>> si mi cer scuze pt asta...
am observat deja ca forumul e plin de informatii legate de ce ma interesa...  scuze inca o data...

e prima data cind intru pe acest forum si acest topic e primul care il citesc si mi-a placut foarte mult... ma intereseaza sa ma apuc de hosting, si webdesign si forumul asta a picat exat la tanc ...  acum sa va intreb eu ceva, ca tot era vba aici de calcule estimative.. (imi cer scuze daca ce voi intreba se gaseste deja pe la vreun alt topic, dar pina voi "rasfoi tot forumul s-ar putea sa uit de unde am plecat :D
deci intrebarea mea ar foi asta:
care ar fi costurile estimative ca sa faca cineva un server de hosting in RO? sa zicem pt inceput unul "mic" ca hardware (cu sa zicem 5 hdd de 300Gb, pt stocare, raid, un backup al sist, etc...lasam la o parte acum celelalte componente hardware). Cam ce abonament la internet ar trebui facut,  sau pe scurt... care sint pasii sa faci hosting in "regie proprie" si cam la cit s'ar ridica asta?
desi lucrez in IT, desi cred ca as putea sa fac un server web pe debian (+php, mysql, etc), totusi am forte multe nelamuriri inca legate de ...detaliile acestui tip de afacere.
deci? ma puteti lumina asa, ca de inceput de drum?
va multumesc... chiar si numai pt rabdarea de a citi aceste rinduri

Bogdan.eGazda

• Webmaster
  • Mesaje postate: 944
  • EGAZDA SRL
    • Vezi Profilul
    • http://www.egazda.ro
« Răspuns #8 : Februarie 11, 2007, 11:09:02 pm »
Sunt foarte multe de spus...si dupa intrebarile pe care le-ai pus cred ca ai mult de citit. Iti recomand sa rasfoiesti acest forum pentru ca vei gasi raspuns la toate intrebarile tale.

Pana cand intelegi cum functioneaza lucrurile iti recomand cu caldura un cont de reseller. O sa te scuteasca de multa bataie de cap.

micael

• Oaspete
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : Februarie 12, 2007, 10:14:55 am »
da, sint constient ca am multe de invatat...asa ca probabil in prima faza o sa va "bombardez" cu intrebari, unele probabil usor "naive"  :D
cum ar fi: ce inseamna un domeniu "parcat"? sint cele cu dns-ul la mine dar care nu sint gazduite pe servele mele? sau e altceva..

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #10 : Februarie 12, 2007, 10:20:52 am »
Netul e plin de documentatie legata de termenii de hosting.
Te poti documenta putin si singur ... nu  chiar ok sa pui toate intrebarile fara sa arunci deloc o privire pe documentatia de pe net.

Invata sa folosesti motoarele de cautare ... iti vor fi de un foarte mare folos.
ex: http://www.google.com/search?hl=en&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=what+is+parked+domain&spell=1

Cosmin

micael

• Oaspete
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : Februarie 12, 2007, 10:29:30 am »
stai linistit ca le folosesc si pe alea...cum crezi ca am dat de voi...
in plus... daca am intrebari legate de "obiectul" forumului, o sa le pun, deoarece cred ca forumul e si pt "debutanti" ...si nu e nimeni obligat sa imi raspunda. vezi tu, uneori ai o intrebare, te duci pe google... cauti, cauti gasesti raspunsul si dai de o alta intrebare... pe cind o discutie cu cineva in domeniu te poate lamuri in citeva minute. :)