Autor Subiect: Contoare, contorizare, ...  (Citit de 5216 ori)

plccorp

• Vizitator
Contoare, contorizare, ...
« : Iulie 07, 2004, 10:51:02 pm »
Trafic.ro, Statistici.ro sunt cele doua contoare, cu sisteme diferite de apreciere a vizitatorilor unici.
Inca nu am auzit sa existe situatii in care ambele contoare sa ofere aceleasi valori pentru acelasi lucru.

Mi-am mai pus si un al treilea contor diferit fata de cele doua mentionate. Normal ca avea si asta alte valori

Asa ca am zis ca trebuie sa-mi fac si eu unul separat.

Supriza!!!!!
Cel mai departat de al meu, a fost trafic.ro. Si nu oricum: la fiecare patru unici (acelasi IP, aceeasi zi) trei lipseau de la ei.
La fiecare cautare de pe msn, daca nu se faceau patru clickuri nu aparea in trafic.

Stie cineva de ce?
 :?:

zaboss

• Membru
  • Mesaje postate: 254
    • Vezi Profilul
« Răspuns #1 : Iulie 08, 2004, 09:30:30 pm »
ªi eu am observat discrepanþe mari, mai ales la Trafic.ro. Tehnic vorbind nu ar trebui sã existe, dar practic, sunt sigur cã fac ceva din softul de monitorizare.
Cele mai apropiate de adevãr sunt cele de la archiweb.ro. Sunt zile în care statisticile lor corespund 100% cu cele proprii (am douã - Webalyzer, care citeºte logurile, oferit de host ºi unul fãcut de mine).
Probabil cã explicaþia la Trafic.ro este datã de faptul cã are loc o prelucrare a datelor care sunt înregistrate în baza lor de date în scopul de a avantaja anumite site-uri ºi a declasa altele. Totuºi, situaþia nu este chiar atât de drasticã precum era acum vreun an, când aveam zile în care era o diferenþã de 40%. Fiind una dintre cel mai mari reþele de publicitate în netul românesc au ºi ei interesele lor.

plccorp

• Vizitator
« Răspuns #2 : Iulie 08, 2004, 11:22:31 pm »
Citat din: "zaboss"
ªi eu am observat discrepanþe mari, mai ales la Trafic.ro. Tehnic vorbind nu ar trebui sã existe, dar practic, sunt sigur cã fac ceva din softul de monitorizare.
Cele mai apropiate de adevãr sunt cele de la archiweb.ro. Sunt zile în care statisticile lor corespund 100% cu cele proprii (am douã - Webalyzer, care citeºte logurile, oferit de host ºi unul fãcut de mine).
Probabil cã explicaþia la Trafic.ro este datã de faptul cã are loc o prelucrare a datelor care sunt înregistrate în baza lor de date în scopul de a avantaja anumite site-uri ºi a declasa altele. Totuºi, situaþia nu este chiar atât de drasticã precum era acum vreun an, când aveam zile în care era o diferenþã de 40%. Fiind una dintre cel mai mari reþele de publicitate în netul românesc au ºi ei interesele lor.

Raspunsul lor "pertinent" este de obicei: "Nu s-a incarcat scriptul pe pagina dvs!". Tehnic vorbind, exista posibilitatea asta, practic este mult mai mica decat diferentele depistate.
Si in plus, fiind firma de publicitate, ar trebui sa stie ca asa ceva este contraproductiv pentru ei. Oricum, ramane sa lamuresti "fraierii" care vor sa vada ce trafic ai, cu ajutorul unui motor "independent si impartial" de ce exista diferente.
Si doamne fereste sa ai clienti pretentiosi ca dupa o perioada iti spun ca: "Uite ca nu am trafic deloc pe pagina pe care mi-ai facut-o, deci e prost facuta!"

TransX

• Vizitator
« Răspuns #3 : August 12, 2004, 02:02:49 pm »
Pai nici nu-i de mirare ca nu se încarca codurile.
Sînt Exagerat de lungi si inutile. Niste frîne pt. siteuri.
Eu am început sa-i dau afara de pe siteuri.

Un portal care se încarca în 4 secunde la o viteza de acces de 1500kb/s dupa ce am pus pe el codurile statistici.ro si trafic.ro are nevoie de 45 de secunde cu aceasi viteza.

Daca mai pun înca 2 sau 3 monitorizari din astea....... ies la pensie cu 1500kb/s  :?  si daca ma gîndesc la cei ce mai acceseaza netul cu modem-uri de 33 sau 56k........... nici nu mai vorbesc.

Siteurile sînt simple fara "umplaturi" inutile flash cum se obisnuieste în RO de un timp. Daca ar mai fi si asta............ poti sa-l uiti.

De trafic de la astia nici nu poate fi vorba. Daca ma uit în statistici pe WebAlizer, PHPLoggwer etc. ce am instalate, traficul care vine de la astia e de toate jena.

Mai mult î-mi trimite google.

etp.ro

• Moderator
  • Webmaster
  • Mesaje postate: 825
    • Vezi Profilul
    • http://www.myserver.ro
« Răspuns #4 : August 12, 2004, 04:20:42 pm »
dupa cum au spus cei de la trafic.ro, au niste metode destul de complexe de monitorizare.
in primul rind, ei considera 1 vizitator unic /zi. adica nu ca alte programe, sau ca alte statistici, unde se considera 2 daca exista o dificerenta de 30 min-1 -2 ore intre accesari.

scripturile lor se incarca greu ce-i drept, pt ca sunt super chinuite serverele lor si banda. Dar problema in momenula ctual sta asa:

daca vrei sa vinzi publicitate pe site-ul tau, cifrele raportate de trafic sunt cele care iti vor aduce banii. Adica pina acum nu am auzit pe nimeni sa vinda publicitate si sa fie platit in functie de raportarile webalizer sau awstats. Trafic.ro este cel mai bine vazut de clientii de publicitate, cu toate defectele lui.

/me care a scos trafic.ro de prin unele site-uri...:)

plccorp

• Vizitator
« Răspuns #5 : August 12, 2004, 04:28:44 pm »
Citat din: "etp.ro"
dupa cum au spus cei de la trafic.ro, au niste metode destul de complexe de monitorizare.
in primul rind, ei considera 1 vizitator unic /zi. adica nu ca alte programe, sau ca alte statistici, unde se considera 2 daca exista o dificerenta de 30 min-1 -2 ore intre accesari.

Asa este insa acest lucru, din punct de vedere al scriptului nu conteaza.O operatie facuta in loc de alta, atat!

scripturile lor se incarca greu ce-i drept, pt ca sunt super chinuite serverele lor si banda. Dar problema in momenula ctual sta asa:

Problema cu banda, serverele si alte alea, pica. Stiu foarte bine ca atunci cand gestionam un site concurent cu al lor, al lor era "contorizat" de 4 ori mai repede fata de al meu.In plus, am auzit ca oarece plati pe acolo ar insemna o "contorizare mai eficienta" :))

daca vrei sa vinzi publicitate pe site-ul tau, cifrele raportate de trafic sunt cele care iti vor aduce banii. Adica pina acum nu am auzit pe nimeni sa vinda publicitate si sa fie platit in functie de raportarile webalizer sau awstats. Trafic.ro este cel mai bine vazut de clientii de publicitate, cu toate defectele lui.

Este SINGURUL considerent, pentru care pun scripturile pe paginile clientilor.
Poate s-or gandi si firmele astea de publicitate sa puna mana de la mana (buget de la buget) si sa-si faca un contor al lor.
Sau, de ce nu, ISP-isti sau/si firmele de hosting...
Ar fi o chestie de prezentat pentru altii ... cred ca foarte buna...Nu?
/me care a scos trafic.ro de prin site-uri...:)[/quote]

Ranma-kun

• Vizitator
« Răspuns #6 : August 12, 2004, 08:16:04 pm »
Da sunt adevarate frane pentru site-uri si de multe ori le pica serverul pentru perioade scurte de timp, si pentru anumite site-uri php nu inseamna numai o frana ci o portziune intreaga din site nu se incarca, dintre toate am observat ca cele de la statistici.ro merg cel mai greu, dar toate au defecte din cand in cad, nu stiu ce sa zic, dar ar trebui neaparat sa-si ieie o banda mai buna daca vor sa mai stea in buisness, pentru un site serios o incetinire a site-ului poate insemna pierdere de bani, reclamatzii etc. deci multi vor renuntza la contorizarile acelea, e ceva logic. In strainatate am vazut mai mult sisteme de gen vot decat statistice, cred ca pana la urma acelea vor avea mai mult succes.

dt

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1418
    • Vezi Profilul
    • http://www.webdev.ro
« Răspuns #7 : August 14, 2004, 01:29:08 pm »
Citat din: "plccorp"
Poate s-or gandi si firmele astea de publicitate sa puna mana de la mana (buget de la buget) si sa-si faca un contor al lor.

AdServerul celor de la Arbomedia face binenteles si contorizare. Mai mult, sistemul de contorizare folosit este certificat IAB. Diferenta e ca statisticile de la trafic.ro sunt publice.

Trafic.ro face mai mult decat o contorizare a site-ului .. e practic un directory de site-uri .ro care aduce vizitatori site-ului respectiv.

plccorp

• Vizitator
« Răspuns #8 : August 14, 2004, 01:35:41 pm »
Citat din: "dt"

Trafic.ro face mai mult decat o contorizare a site-ului .. e practic un directory de site-uri .ro care aduce vizitatori site-ului respectiv.

Teoretic asa ar trebui sa fie.
Practica mea si, cred ca nu numai a mea, spune ca un utilizator care atunci cand incearca sa acceseze o pagina, sta mai mult de 5 secunde in fata ecranului asteptand sa se incarce pagina apasa butnoul ala misto din dreapta sus X si trece mai departe.
Cat despre vizitatori adusi de TRAFIC ma abtin. Au fost "atat de multi" ca ma simt floodat :))
Oricum solutia optima pare a fi includerea scriptului lor CHIAR INAINTE DE </body>. Daca se incarca bine, dac nu macar utilizatorul vede pagina. Ca oricum nu-l framanta altceva.