Autor Subiect: SPAM, SPAMERI, Ce-i de facut?  (Citit de 12449 ori)

plccorp

• Vizitator
SPAM, SPAMERI, Ce-i de facut?
« : Iulie 08, 2004, 05:29:15 pm »
Uitati-va si voi cu ce mi se umple mie casuta de email:
Stimate client,
Edomenii.ro isi stabileste prioritatile in functie de necesitatile ce asigura confortul si satisfactia clientului, si stim ca identitatea in spatiul virtual a devenit un atribut de care nu ne putem lipsi, motiv pentru care iti oferim serviciile noastre pentru gazduirea paginii tale web si a serviciului de e-mail.

De ce sa ne alegi pe noi?

Daca platesti prea mult pentru gazduirea paginii tale web,

Noi iti oferim pentru doar 30 usd/an, respectiv 2,5 usd/luna:

- gazduirea paginii Web (ex: www.domeniultau.ro)
- 100 adrese de e-mail personalizate (ex: nume@nume.ro,domeniul_tau@domeniul-tau.ro)

In plus, ca BONUS iti acordam spatiu de publicitate GRATUIT pe www.2004.ro

In mai putin de 24 ore domeniul tau poate fi activ pe un server performant, proprietatea Edomenii.ro

In cazul in care oferta noastra ti se pare atractiva, click aici.

SI ASTA E VENITA PE TREI ADRESE DE EMAIL!

De pe IP: 80.97.17.2
Cel putin la mine IP-ul asta va fi vesnic blocat!

evi|one

• Vizitator
« Răspuns #1 : Iulie 08, 2004, 08:34:03 pm »
Mda, se practica. Este evident ilegal prin prisma legii 365/2002 art. 6, aliniatul 1. Totusi, pentru firmele mici este practic singura sansa de a se face cunoscute. Eu cred ca in limitele decentei, SPAM-ul este acceptabil (limitele decentei insemnand sa trimiti UN SINGUR MESAJ catre fiecare adresa de mail).

plccorp

• Vizitator
« Răspuns #2 : Iulie 08, 2004, 08:39:34 pm »
Citat din: "evi|one"
Mda, se practica. Este evident ilegal prin prisma legii 365/2002 art. 6, aliniatul 1. Totusi, pentru firmele mici este practic singura sansa de a se face cunoscute. Eu cred ca in limitele decentei, SPAM-ul este acceptabil (limitele decentei insemnand sa trimiti UN SINGUR MESAJ catre fiecare adresa de mail).

Mai grav este cand SPAMERUL DA LINKUL DE "DEZABONARE" si il foloseste pe post de link colector.

Si cel mai grav este cand te "dezabonezi" si nu tin cont de treaba asta

evi|one

• Vizitator
« Răspuns #3 : Iulie 08, 2004, 08:51:42 pm »
Ideea mea era sa trimiti SPAM, dar cu link de abonare, nu de dezabonare :). Daca respectivul nu se aboneaza, nu-i mai trimiti nimic, ever again.

zaboss

• Membru
  • Mesaje postate: 254
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Iulie 08, 2004, 09:24:24 pm »
Credeam cã au fost închiºi cei de la OfficeInn, fiindcã ei sunt. ªi eu i-am reclamat fiindcã tot trimiteau mesaje de înscriere în catalogul lor 2004. Dar, idioþii, trimiteau codul HTML al mesajului, nu mesajul în sine. I-am reclamat ºi la Societatea Naþionalã de Radiocomunicaþii unde sunt ei gãzduiþi ºi degeaba. Chiar aici pe forum a fost o discuþie în care altcineva povestea cã, la fel, îi reclamase. Nemaiprimind spam de la ei am crezut cã au fost închiºi de SNR...Dar IP-ul tot de la ei este, deci...

plccorp

• Vizitator
« Răspuns #5 : Iulie 08, 2004, 11:13:12 pm »
Citat din: "zaboss"
Credeam cã au fost închiºi cei de la OfficeInn, fiindcã ei sunt. ªi eu i-am reclamat fiindcã tot trimiteau mesaje de înscriere în catalogul lor 2004. Dar, idioþii, trimiteau codul HTML al mesajului, nu mesajul în sine. I-am reclamat ºi la Societatea Naþionalã de Radiocomunicaþii unde sunt ei gãzduiþi ºi degeaba. Chiar aici pe forum a fost o discuþie în care altcineva povestea cã, la fel, îi reclamase. Nemaiprimind spam de la ei am crezut cã au fost închiºi de SNR...Dar IP-ul tot de la ei este, deci...

Cred ca solutia cea mai buna este trimitere unui mic "SPAM" catre ei. Macar vreo 10.000 de emailuri in toate casutele lor de email  :twisted:
Cred ca i-ar calma ... putin ... Si eventual de pe vreun proxy ... :))

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #6 : Iulie 08, 2004, 11:25:12 pm »
Spamul nu ar trebui sa fie ok sun bnici o forma. Din nou .. prin spam ar trebui sa se inteleaga mesajele de orice forma trimise nediscriminator si in masa la adrese colectate din whatever resurse ...

Sincer pe mine nu ma ajuta cu nimic daca primesc cate un email pe fiecare cont .. si doar unul. Daca fiecare spamer face asa ... o sa primesc milioane ... (nu ca nu as primi acuma tone). Ok.. pot intelege un mesaj care ma intereseaza direct ex... sunt inscris si sunt activ pe un forum de jucarii sexuale si cineva colecteaza adresa mea de acolo si imi trimite un link catre site cu oferte de asa ceva si posibilitatea de a ma dezabona ... asa ceva pot intelege .. dar cand primesc spam de la pasta de dinti, cafea, chiloti, manushi, masini - descris, de cafea, de batut covoare sau de tricotat ciorapi .....

Oricum.. nu v faceti griji.. pana la sfarsitul anului, cel tarziu anul viitor vor aparea standarde de a garanta identitatea celui ce trimite mesajul si in cel mai rau caz poti lua masuri drastice... ajungand pana la violente masuri punitive.... hell.. pe forum sunt o multime de hosteri... daca putem fi siguri de identitatea unui spammer ne putem ocupa de el.... cred ca 100 milioane de mesaje zilnic sau 10 miliarde de pinguri o sa rezolve problema. Ramane sa putem fi siguri de identitatea reala a spamerului ... pana atunci insa o sa ma multumesc sa-mi filtreze automat cele 10k spam-uri/saptama si manual cele cateva zeci care scapa

RoSpace

• Vizitator
« Răspuns #7 : Iulie 09, 2004, 12:31:36 am »
Citat
Ok.. pot intelege un mesaj care ma intereseaza direct ex... sunt inscris si sunt activ pe un forum de jucarii sexuale si

O recomandare atunci,  http://www.shoperotic.ro  :lol:
 Lista mea de blocked domain, toate  de la OfficeIn:
Citat

aloda.ro
bannerexchange.ro
edomenii.ro
minimarket.ro
officeinn.ro
raport.ro
snail.ro
unixshell.ro
vvv.ro

locoman

• Vizitator
« Răspuns #8 : Iulie 12, 2004, 12:54:30 am »
Citat

Cred ca solutia cea mai buna este trimitere unui mic "SPAM" catre ei. Macar vreo 10.000 de emailuri in toate casutele lor de email  :twisted:

http://mailad.mintevirtuala.ro

si va rezolv eu :-)

nu pe bune. deci de curand (chiar de azi de fapt) adresa de mai sus este functionala. nu se vrea a fi un sistem de spamat insa unde lucreaza oameni se mai si "greseste". vom fi foarte restrictivi in ceea ce priveste acest lucru si va rog daca primiti de la @mailad.mintevirtuala.ro vreodata vre-un email redactional nesolicitat sa ma instiintati pe mine personal (al@mintevirtuala.ro) si sa-mi trimiteti copia mesajului. va voi dezabona definitiv din orice lista.  

PS: cineva intersat de un test final???

plccorp

• Vizitator
« Răspuns #9 : Iulie 12, 2004, 01:01:37 am »
Citat din: "locoman"
Citat

Cum?

locoman

• Vizitator
« Răspuns #10 : Iulie 12, 2004, 01:20:33 am »
Citat din: "plccorp"
Citat

Cum?

pai http://mailad.mintevirtuala.ro este un tool de transmis email-uri targetate si monitorizate.

plccorp

• Vizitator
« Răspuns #11 : Iulie 12, 2004, 01:29:55 am »
Citat din: "plccorp"
Citat

Cum?

pai http://mailad.mintevirtuala.ro este un tool de transmis email-uri targetate si monitorizate.

:)
OK. Nu cred ca voi apela la metoda asta.
Pana si eu ca incepator, tot imi pot face un txt cu aceleasi adrese de email ALE LOR, repetate de vreo 10.000 de ori fiecare, si sa le trimit.
Sau fac un php cu while .... I cannot remeber how long ... :)) si-l las sa mearga vreo doua zile :))

locoman

• Vizitator
« Răspuns #12 : Iulie 12, 2004, 01:33:53 am »
mda

nici nu ma apucam sa transmit acum asa ceva, insa era o avertizare a celor care spameaza. diferenta intre scriptul dumneavoastra si al meu e ca al meu trimit cateva mii in cateva secunde si atunci vezi bucurie pe cel ce receptioneaza asa ceva :lol:

zaboss

• Membru
  • Mesaje postate: 254
    • Vezi Profilul
« Răspuns #13 : Iulie 12, 2004, 10:47:58 am »
mda

nici nu ma apucam sa transmit acum asa ceva, insa era o avertizare a celor care spameaza. diferenta intre scriptul dumneavoastra si al meu e ca al meu trimit cateva mii in cateva secunde si atunci vezi bucurie pe cel ce receptioneaza asa ceva :lol:

Am impresia cã matale stai cam prost cu judecata. Dacã return address-ul este pe yahoo, xnet, home.ro etc, mailboxuri cu capacitãþi reduse de stocare? Ai umplut inboxul iar restul miilor de emailuri sunt automat banate de provider. Pe lângã faptul cã te poþi trezi tu însuþi banat. Fiindcã una este ca un gigel de pe home.ro sã trimitã spam ºi eu, home.ro sã primesc ztece reclamaþii - mã îndoiesc cã au fost mai multe, ºi alta este ca eu, home.ro sã primesc zeci de mii de emailuri pe o adresã.
Think about it.
În plus, nicãieri în lume unei ilegalitãþi nu i se rãspunde cu o altã ilegalitate.

locoman

• Vizitator
« Răspuns #14 : Iulie 12, 2004, 03:56:06 pm »
>>>Am impresia că matale stai cam prost cu judecata.<<<

Nici nu neg ! :-) Sunt doar un om condus de impulsuri si reactii de motive personale, emotii.... Nu gandesc in 1 si 0 si de multe ori gandesc printre randuri.

>> Dacă return address-ul este pe yahoo, xnet, home.ro etc, mailboxuri >>cu capacităţi reduse de stocare? ....

- yahoo 100 mb - este egal cat are sau cine are sau cine ce face.
si ca sa ma rezum la yahoo, orice email sau cum sa ma exprim, daca un mesaj este transmis la mai multe adrese @yahoo sau de mai multe ori (cred ca ceva de 20-50 e limita lor) este automat directionat inspre bulkmail. eu temele de casa le am facute era doar un fel de-a spune mii de mesaje, e clar ca este fara sens si in cel mai bun caz te alegi cu o acuzatie nu de la cel in cauza ci de la provider-ul lui ca-l blochezi in functionare.

sa revin la discutie, era vorba de scriptul lui <plccorp> la care i-am raspuns indentificand o diferenta majora si nicidecum de coeficientul de inteligenta al planetei care este constant sau de a raspunde unei ilegalitati cu alta!!!  

ca tema de casa insa, atata timp cat relatia este bilaterala, si pot dovedi ca a avut loc un contact intre mine si firma respectiva ( ei mi-au trimis email-ul lor) nu e nimic ilegal. in cel mai rau caz spui ca nu ti-ai dat seama (vezi magaria rnc cu domeniile inregistrate pe firma particulara), pt. ca romanul are un "open mind" si nu intra in detalii.

tot ce e bun ori este ilegal ori este imoral ori ingrasa!