Autor Subiect: Alti SPAMERI ... DOAAAAAAAAAAMNE! Cand s-or termina ?  (Citit de 10323 ori)

plccorp

• Vizitator
Alti SPAMERI ... DOAAAAAAAAAAMNE! Cand s-or termina ?
« : Iulie 12, 2004, 02:14:07 am »
Received: from ns.phg.ro (prodemo.galati.rdsnet.ro [81.196.54.93])

locoman

• Vizitator
nicodata
« Răspuns #1 : Iulie 14, 2004, 01:55:51 pm »
eu cred ca niciodata
:-(

zaboss

• Membru
  • Mesaje postate: 254
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Iulie 14, 2004, 07:05:47 pm »
Me too. Le-am fãcut scandal. RDS-ul desigur cã nu s-a sinchisit sã rãspundã, deºi am raportat încã patru spammeri din reþeaua lor. Ultimul venit pe lista de spammeri celebri este Paralela 45!

Þinând cont cã ISP-iºtii din România nu par a fi interesaþi sã reacþioneze, existã alte instanþe unde poþi raporta? Sã punã pe lista neagrã IP-urile respective? Fiincã poate atunci când se vor vedea cu IP-urile blocate se vor deranja sã reacþioneze.

locoman

• Vizitator
« Răspuns #3 : Iulie 14, 2004, 07:18:23 pm »
NU
cu regret dar NU.
exista https://www.efrauda.ro/
dar degeaba.

am avut acu un an ceva relatii cu videomax.ro (cu o firma din grup, publicitate and co care sa soldat cu o somatie la plata). toate bune si frumoase, ne-am sters adresele de la ei, ne-am dezabonat pana in vara asta.  cadn au inceput cu spamul lor de vara.  

ne-am dezabonat de vre-o 5 ori. o adresa a mers dupa a 3-a una am incercat din nou zilele trecute. (vine saptamanal). am raportat mai sus si nimic. dupa ce ca au un formular groi de tot care nu-ti permite sa introduci daunele in lei (de parca am trai in SUA), daune pt. timpul pierduc cu dezabonari, bla bla (400.000 lei am calculat noi) NIMIC. spamul a venit si saptamana asta. am primit un email de la efrauda.ro la care nu poti sa raspunzi si atat.

deci
- ia mai spamati maaiiiiiii flacaaaaaaaaaaai, haai haai

locoman

• Vizitator
« Răspuns #4 : Iulie 14, 2004, 07:24:09 pm »
apropo de ISP-isti. niciodata pe un ISP-ist sau alt furnizor (telefonie, mailmarketing...) nu o sa-l intereseze ce transmiti tu prin retea.
cu ce e de vina romtelecom-ul ca tu folosesti reteaua lor sa comunici cu io stiu ce AbdulaBah sa va faceti o bomba atomica!  

e ca si mersul cu masina care e mult mai periculos. esti raspunzator in momentul in care te-ai suit. nu te obliga nimeni, dar spre diferenta abaterile de la reguli te pot costa viata. (Ia-o pe contrasens daca nu ma crezi :-) LOL )

SmartHosting.Ro

• Vizitator
Confidential
« Răspuns #5 : Iulie 14, 2004, 08:11:10 pm »
Nu asculta Romtelecomu` dar asculta F.B.I. Carnivore ... Si fiecare ISP trebuie sa aiba loguri foarte detaliate despre ce ai facut.

plccorp

• Vizitator
Re: Confidential
« Răspuns #6 : Iulie 15, 2004, 01:49:37 am »
Uite o idee pentru ISP-isti :)):
Cum ar fi daca eu ca biet utilizator de serviciu oferit de ei, as avea dreptul ca sa-mi pun o lista de forma @domeniu.ro, email@domeniu.ro, IP, si mesajul ales de mine pentru a fi retrimis celor care apar in lista aceea.
Si daca tot s-ar face o asemenea lista de la fiecare client, sa existe una centralizate care sa avertizeze, atunci cand primesti un email de la o adresa care apare in lista altuia, ca acel spamer apare pe o alta lista si sa fii atent din start la el.
Din cate stiu eu pe afara exista asa ceva. Nu trebuie ceva foarte elaborat.

plccorp

• Vizitator
« Răspuns #7 : Iulie 22, 2004, 12:05:25 am »
Citat din: "zaboss"
Ultimul venit pe lista de spammeri celebri este Paralela 45!

INCA UN IP al astora;NOU
Return-Path: <promo@paralela45.ro>

Received: from mx.radiotel.ro (mail.radiotel.ro [193.231.241.2])

Ranma-kun

• Vizitator
« Răspuns #8 : August 12, 2004, 08:24:26 pm »
N-ai ce le face, pana la urma acest fenomen se va agrava in loc sa scada, creshte netul creshte spamul, sunt doua lucruri direct proportzionale, pana la urma tot ce poti sa faci e sa le blochezi adresele de mail,filtre etc. si atat. Pana la urma veti pierde mai mult timp cu oprirea spamurilor decat merita.

zaboss

• Membru
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : August 12, 2004, 09:25:34 pm »
Nu este chiar aºa... Eu m-am înscris la spamcop.net ºi toate mesajele le înscriu pe lista lor. Majoritatea programelor anti spam utilizate pe serverle web îºi iau listele de IP ºi domenii de la ei ºi de la alþii ca ei.

Deocamdatã, pe ISP-iºtii din România îi doare în cur cã unul dintre IP-urile lor este "blacklisted", fiindcã suntem la începuturi. Dar sã vezi când vor începe oamenii sã nu mai primeascã mailuri fiindcã un IP este pe lista neagrã ºi atunci vor lua ºi ei mãsuri.

Deocamdatã am primit câteva mesaje mirate de la cei pe care i-am reclamat. Când le-am arãtat articolele din lege au tãcut mâlc.

sfantul

• Vizitator
« Răspuns #10 : August 14, 2004, 09:42:10 pm »
da si mie un link catre legile astea, ca sa am un motiv sa le dau in cap firmelor din romania de care n-am auzit in viata mea si imi mailuri cu nu'st ce reduceri de 120%

zaboss

• Membru
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : August 15, 2004, 09:10:12 am »
Citat din: "sfantul"
da si mie un link catre legile astea, ca sa am un motiv sa le dau in cap firmelor din romania de care n-am auzit in viata mea si imi mailuri cu nu'st ce reduceri de 120%

Din punct de vedere legal, art. 6 din legea nr. 365/2002 - Legea comerþului electronic, specificã în mod clar:
Citat

Art. 6: Comunicarile comerciale
(1) Efectuarea de comunicãri comerciale prin poºta electronicã este interzisã, cu excepþia cazului în care destinatarul ºi-a exprimat în prealabil consimþãmântul expres pentru a primi asemenea comunicari.

De asemenea, H.G. 1308/2002 publicata in M.O. 877/5 decembrie 2002 pentru aprobarea normelor metodologice privind aplicarea legii 365/2002 ce reglementeaza comertul electronic specificã la Art. 7:
Citat

Art. 7: Consimþãmântul destinatarului

(1) Efectuarea de comunicãri comerciale prin poºta electronicã este interzisã, cu excepþia cazului în care destinatarul ºi-a exprimat prealabil consimþãmântul expres pentru a primi asemenea comunicãri.

(2) Consimþãmântul prevãzut la alin.(1) poate fi obþinut in orice formã ºi poate fi probat cu orice mijloc de probã. Sarcina probei revine furnizorului de servicii.

(3) Consimþãmântul comunicat printr-un mesaj transmis prin poºta electronicã este valabil exprimat dacã sunt îndeplinite cumulativ urmãtoarele condiþii:

a) este expediat din cutia poºtalã în care destinatarul doreºte sã primeascã comunicãrile comerciale;

b) subiectul mesajului este format din concatenarea textului „ACCEPT COMUNICARI COMERCIALE DIN PARTEA”, scris cu majuscule ºi numele sau denumirea persoanei în numele cãreia se vor transmite comunicãrile comerciale.

PaginaWeb.Ro

• Vizitator
« Răspuns #12 : August 15, 2004, 09:35:30 am »
Tare cretina legea nu?:) Sa vad io cati o sa respecte legea si mai ales cati clienti o sa stea pana le explici cum trebuie sa iti trimita ei confirmarea inainte....

zaboss

• Membru
    • Vezi Profilul
« Răspuns #13 : August 15, 2004, 10:57:15 am »
Este cretinã în sensul în care poþi oricum sã primeºti emailuri nesolicitate - fie direct oferte comerciale, fie solicitãri de acord...

PaginaWeb.Ro

• Vizitator
« Răspuns #14 : August 15, 2004, 11:01:46 am »
Probabil d'aia si trimite atatea tone de spam Office Inn