Autor Subiect: Blacklist -ul meu de pe servere. Va rog adaugati.  (Citit de 13090 ori)

RoSpace

• Vizitator
Blacklist -ul meu de pe servere. Va rog adaugati.
« : August 25, 2004, 12:28:58 am »
Azi iar au  venit 3 spamuri noi , asa ca m-am gindit sa afisez blacklistul meu de pe servere. Ideea mea e ca daca se actioneaza din vreme, pina fenomenul nu ia amploare, poate ca este o sansa sa se mentina spamul la un nivel scazut in RO.

Citat
acasa.ro
adclick.ro
aloda.ro
bannerexchange.ro
bizmentor.ro
clubafaceri.ro
e-piata.ro
edomenii.ro
emoka.ro
ingashka.ro
infoslabire.ro
medianetdesign.ro
minimarket.ro
oferte.net
officeinn.ro
raport.ro
slabesteacum.ro
smail.ro
sys-net.ro
travelplanet.ro
unixshell.ro
vvv.ro

etp.ro

• Moderator
  • Webmaster
  • Mesaje postate: 825
    • Vezi Profilul
    • http://www.myserver.ro
« Răspuns #1 : August 25, 2004, 11:42:37 am »
hehe, mai mult de jumate din domeniile de acolo apartin celor de la oficeinn

in alta ordine de idei, tu nu dai voie la mailuri de la acasa.ro si emoka.ro, astea fiind niste servere de freemail destul de folosite. nu s-a plins nici un client de-al tau ca nu primeste mailuri de la ele?

RoSpace

• Vizitator
« Răspuns #2 : August 25, 2004, 12:18:50 pm »
Un singur client, cred, s-a plins , dar a priceput in cele din urma ca este in folosul lor sa se ia masuri anti-spam cit mai din timp.
 In alta ordine de idei ,  clientii mei nu prea au clienti, la rindul lor, care folosesc conturi de email de pe emoka si acasa. Sunt emailuri free si nu prea 'apari' serios daca ai un asemenea email.
 La mine regula e simpla , un singur spam e destul sa aterizeze in blacklist.

zaboss

• Membru
  • Mesaje postate: 254
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : August 25, 2004, 05:54:08 pm »
@tvr.ro
@paralela45.ro
@emag.ro
@jobsite.ro
@r-type.ro
@phg.ro
@pozitron.ro
@kilipir.ro
@totalcomenzi.ro
@topbirotica.ro

RoSpace

• Vizitator
« Răspuns #4 : August 26, 2004, 08:49:18 am »
Multumesc. Le-am adaugat .

sheic

• Vizitator
« Răspuns #5 : Septembrie 13, 2004, 10:02:40 am »
jobs@jobtrans.ro

Received: from cl-194-102-155-195.cablelink.mures.rdsnet.ro (HELO statia4) (194.102.155.195)
  by 192.168.0.5 with SMTP; 10 Sep 2004 17:53:57 -0000

manolya@midoc.ro
Received-SPF: pass (mambo: local policy designates 81.180.134.100 as permitted sender)
Received: from 81.180.134.100 (HELO seven.server-hosting.ro) (81.180.134.100)
  by mambo (qpsmtpd/0.28) with ESMTP; Mon, 06 Sep 2004 20:00:48 -0600
Received: from nobody by seven.server-hosting.ro with local (Exim 4.42)
   id 1C4VGC-0004V2-61

sheic

• Vizitator
« Răspuns #6 : Septembrie 13, 2004, 10:05:52 am »
Ups, acum vad http://www.server-hosting.ro/ are ceva legatura cu Etp (Powered by Etp).

Etp, daca te ajuta cu ceva iti trimit mail-ul nesolicitat intreg.

RoSpace

• Vizitator
« Răspuns #7 : Septembrie 13, 2004, 11:32:17 am »
Citat
jobs@jobtrans.ro

Received: from cl-194-102-155-195.cablelink.mures.rdsnet.ro (HELO statia4) (194.102.155.195)
by 192.168.0.5 with SMTP; 10 Sep 2004 17:53:57 -0000

:D  :D  :D  Il adaugasem deja la mine in blacklist, am primit spamul mai acu citeva ore, tocmai mai pregateam sa-l postez aici.

dt

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1418
    • Vezi Profilul
    • http://www.webdev.ro
« Răspuns #8 : Septembrie 13, 2004, 12:31:44 pm »
eu am primit vreo 10-15 mailuri de la jobtrans, i-am rugat sa nu mai trimita dar azi a mai venit unu :)

etp.ro

• Moderator
  • Webmaster
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : Septembrie 13, 2004, 12:34:53 pm »
Citat din: "sheic"
Ups, acum vad http://www.server-hosting.ro/ are ceva legatura cu Etp (Powered by Etp).

Etp, daca te ajuta cu ceva iti trimit mail-ul nesolicitat intreg.

Mailul  a fost trimis de clientii mei  in forma respectiva cu acceptul meu. Eu am considerat ca este conform legii, fiind o cerere de acceptare a unei oferte.

Daca a deranjat, te rog sa procedezi cum crezi, si sa primesti scuzele mele de rigoare.

Valabil si pentru ceilalti.
Singura problema pe care o vad eu este ca baza de date de email-uri a dat niste gherle din cite am inteles eu, si astfel citeva(destul de multe de fapt) adrese au primit mailul de mai multe ori.

In orice caz, folositi cu incredere unsubscribe, pentru ca functioneaza.

Imi cer scuze inca o data pentru neplaceri.

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #10 : Septembrie 13, 2004, 11:00:00 pm »
Citat din: "etp.ro"

In orice caz, folositi cu incredere unsubscribe, pentru ca functioneaza.

Nu mai stiu daca este vorba de acelasi client al tau sau daca este vorba de altul insa eu, la indemnul tau am folosit unsubscribe-ul si tot am mai primit cateva zeci bune de emailuri. Acum am bagat adresele respective in blacklist (manual)...
Eu nu iti pot spune ce sa faci cu clientii spammeri, fiecare fac ce crede de cuviinta dar prin simplul fapt ca ii tolerezi spatiul .ro nu o sa se transforme in ceva mai bun.

Noi chiar am executat fara nici un avertisment prealabil un spammer zilele trecute si cred ca de acum inainte vom face acelasi lucru in cazul in care detectam astfel de practici.

Si ca sa explic care este SPAM-ul autentic, sa nu fiu prost inteles... SPAM = mesaj nesolicitat si (AND) trimis in masa si nediscriminant adica la multe adrese generate sau colectate stie dumnezeu de unde care nu au nici o legatura cu serviciul oferit.

Dupa cum am mai spus si alta data nu ma deranjeaza asa de mult un email nesolicitat primit pe o adresa facuta publica de mine intr-un forum specializat cu vanzarea de jocuri sau de jucarii erotice :)... insa nu pot suporta reclame la ISOnustiucat sau la reduceri de mobila sau la "Petreceti toamna la Moieciu" sau la "INVITATIE SEMINAR IAS" sau la rulmenti sau la "Ceremonie Religioasã Pãganã" sau la, sau la, sau la. Si asta pe sales@, tech@, cucu@, cosmin@, wd@, vanzari@, xxx@ ...

Ma vad obligat sa dau unsubscribe toata ziua daca vreau sa mai pot folosi emailul ... asta daca nu cumva e futut scriptul de unsubscribe... caz in care discut cu SPAMERIIIIII si ii rog frumos sa repare scriptul.. eventual fac si debug

Dar cred ca stiu ce pot face ... ori particip la crearea unor metode de a eradica spamul forever (se tot vorbeste de un fel de rating system pt. emailuri care combinat cu spf & friends s-ar putea sa dea rezultate bune) ori ma pun si fac frate spam pana se pune altcineva si face softul respectiv :)) si mai si castig un ban din reclama bagata pe gatul celorlalti...

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #11 : Septembrie 13, 2004, 11:03:24 pm »
p.s.
Dupa cate vad de acum incolo consultanta-audit (Certificari ISO 9000) va face spam de pe serverele celor de la softhost

etp.ro

• Moderator
  • Webmaster
    • Vezi Profilul
« Răspuns #12 : Septembrie 13, 2004, 11:03:44 pm »
Singura problema pe care o vad eu este ca baza de date de email-uri a dat niste gherle din cite am inteles eu, si astfel citeva(destul de multe de fapt) adrese au primit mailul de mai multe ori.

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #13 : Septembrie 13, 2004, 11:14:09 pm »

Eu am primit de mai multe ori mesaje, chiar dupa ce am dat unsubscribe ... oricum nu asta e problema .. scripturi cu probleme avem cu totii insa SPAM fac doar unii dar dupa cum am spus nu va mai dura mult timp si vom scapa si de spam. Tot ce trebuie sa facem este sa mai trecem in revista zilnic cateva sute de rahaturi ... asta inca vreo 2 ani pana se rezolva tehnic problema :)

Ce nu inteleg insa este de unde au facut rost de o parte dintre adresele mele de email ... daca e sa cautam putin prin lege o sa vedem si ilegalitatea mai clar. Cred ca daca ar fi unu mai destept si cu ceva timp de pierdut ar scoate sume frumusele dand spammeri in judecata... e nevoie de un precedent si dupa aia merge totul mai usor :))

dt

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1418
    • Vezi Profilul
    • http://www.webdev.ro
« Răspuns #14 : Septembrie 14, 2004, 11:48:34 am »
Citat din: "xayk"
Cred ca daca ar fi unu mai destept si cu ceva timp de pierdut ar scoate sume frumusele dand spammeri in judecata... e nevoie de un precedent si dupa aia merge totul mai usor :))

Asta doar in filmele americane :) La noi, din cate stiu eu, nu functioneaza acest principiu. Iar daca mai dai si peste un judecator care n-a pus mana in viata lui pe un computer .. solutia e simpla: "se respinge" :)

PS. Eu ma gandesc sa dau in judecata un client care mi-a furat sursele unei apliclatii Web ..