Autor Subiect: Blacklist -ul meu de pe servere. Va rog adaugati.  (Citit de 13148 ori)

sheic

• Vizitator
Blacklist -ul meu de pe servere. Va rog adaugati.
« Răspuns #15 : Septembrie 14, 2004, 04:22:31 pm »
Salut,

Etp, eu ma gandeam initial ca tu nu stiai de trimiterea acelui mail, pentru ca e mult prea complicat sa urmaresti toate mailurile clientilor (si chiar neetic).

Dar ce zici tu nu imbunatateste lucrurile, chiar le inrautateste. A fost trimis cu voia ta?

Pai, eu te cred ca o fii vreo diferenta fina intra a primi mail ce contine o oferta comerciala si a primi un mail ce ma intreaba daca nu cumva vreau o oferta comerciala. Dar diferenta asta fina, nu mai intereseaza personal...
Din punctul meu de vedere eu nu trebuia sa primesc veci un mail de la adresa aia (sau probabil doar in cazuri de forta majora).

Plus ca email-ul il au oamenii de la un prapadit de bot ce scaneaza forumuri si alte pagini. Chestie penala de altfel: sa-ti populezi baza de date cu boti din astia blestemati.

Astept sa-mi spuna cineva ca gresesc, dar eu nu vad ce relevanta o are diferenta asta fina. Eu nu vreau sa primesc veci mailuri din alea, indiferent de continut.

PS: "Conform legislatiei din Romania orice companie e obligata sa trimita un astfel de email cerand acceptul destinatarului de a-i trimite o oferta comerciala." Dar cerutului voie nu e tot un mesaj nesolicitat (si in cele din urma comercial). Trebuie sa vad ce-i cu legea asta...

acm

• Vizitator
« Răspuns #16 : Septembrie 21, 2004, 02:49:05 pm »
Din experienta personala cu spamul, stiu ca prima regula e sa nu incerci vreodata sa te dezabonezi. In general, scriptul respectiv marcheaza ca existenta adresa de email respectiva.

Cat despre cum afla adresele, stiu ca exista scripturi (care nici nu sunt prea complicate) care genereaza adrese de email de maxim 5 litere (altfel ar dura prea mult, in general se merge cu 3 litere) pentru un anumit host cu multi clienti. Ca o confirmare, acelasi lucru (in linii mai mari) scrie si pe formularul de inscriere la Gmail.

Singura lucru care se poate face e sa nu lasati servere open-relay si sa trimiteti mailuri administratorilor ca sa ii informati de spammeri. Altceva, nu cred ca se poate face.

Sa pui in blacklist la acasa.ro sau home.ro sau kappa.ro sau orice alt provider de mail gratuit mi se pare o prostie. Blochezi mii de oameni pentru un spammer.

sheic

• Vizitator
« Răspuns #17 : Septembrie 21, 2004, 03:38:40 pm »
Nu e chiar asa o prostie.
In mod normal este anuntat ISP-ul sau adminul site-ului respectiv.
Anuntat de cateva ori si daca nici nu raspunde cu o pozitie asupra celor intamplate si nici nu se schimba nimic, adica spamerii prospera in continuare. Atunci ajungi la concluzia ca nu il intereseaza pe admin si nu da importanta spam-ului (cel putin ala ce nu-i la el in Inbox :D), daca nu il intereseaza sa imbunatateasca cu nimic situatia, inseamna ca spamerii o sa prospere si mai mult pe serverul lui. Prin urmare e absolut normal sa fie pus in blacklist domeniul/IP-ul.

Daca cineva are ceva de reprosat (nu poate trimite/primi mail-uri), il directionezi frumos spre administratorul (tehnic sau al afacerii) serviciului de mail respectiv si ii spui ca foloseste un serviciu ce tolereaza spam-ul. Iar tu nu il tolerezi. Ii mai spui ca foloseste un serviciu (el ca trimitator sau partenerii/clientii lui ce incearca sa ii trimit email) care este neetic si (semi)ilegal si prin urmare nu intentionezi sa il scoti din blacklist cat timp nu vezi o (tentativa) de imbunatatire a situatiei.

E posibil ca un gazduitor ce baneaza personal.ro (sau un alt free webmail po*ular) sa se trezeasca amenintat de clienti ca o sa-i plece (si chiar o sa plece), pe de alta parte cei mai multi l-ar aprecia ca are o atitudine impotriva spam-ului, atitudine care de fapt se vede imediat in inbox (sau nu se vede mai exact ;-)). Astfel cred ca o sa castige toata lumea, mai putin suparatul ce pleaca.. dar o sa se adapteze si el la un moment dat;-).

Daca ar gandi asa toti adminii, spam-ul ar fii luat foarte repede in serios si toti s-ar da peste cap sa-l starpeasca. Ma refer in Romania, pentru ca vesticii il iau de mult in serios.

Si ce daca e de la kappa sau personal sau orice altceva? Care e idee aici? Daca sunt cateva mii/zeci de mii de utilizatori de email un astfel de serviciu gratuit inseamna ca se poate tolera spam-ul pentru simplul fapt ca sunt multi utilizatori???

Si astia mici ce apar sus in pagina sunt multi, si sunt convins ca daca (aproape) toti hosterii din lista de mai sus si alti admini ce nu apar aici ar bana domeniile problematice, ASTRAL si RDS si altii ar incepe sa ia in serios problema spam-ului. Nu de alta dar ar pierde clienti, clienti ce nu pot trimite mailuri...

(Poate suna a teoria conspiratiei lupta cu un ISP-ist din asta mare, dar cred ca se poate intampla ce scriam mai sus, dar intr-un an, 2...)

zaboss

• Membru
  • Mesaje postate: 254
    • Vezi Profilul
« Răspuns #18 : Septembrie 21, 2004, 04:03:15 pm »
Sau ISP-ul respectiv devine îngrijorat cã din ce în ce mai multe IP-uri ale sale sunt pe listele negre ºi mailurile respinse automat.... CRed cã numãrul IP-urilor banate la Astral ºi RDS a depãºit 100. Ceea ce nu este nici mult, dar nici puþin nu mai este.

Am avut un caz de genul acesta cu un client, o companie multinaþionalã care nu mai primea mesaje de la filiala lor din Irlanda. Verificând ce se întþmplã, am descoperit cã IP-ul celor din Irlanda era pe 3 liste de spam. Am anunþat pe cei de la Pipex ºi imediat le-au schimbat IP-ul, cu unul dedicat. Dar asta a fost în Irlanda :wink:

design-web.ro

• Vizitator
« Răspuns #19 : Septembrie 21, 2004, 07:13:37 pm »
Cum sã mai luptãm împotriva spamului când eu am primit email de la mine ca expeditor? - desigur nu IP ºi restul doar denumirea.....

un end-user care nu cunoaºte cum sã verifice de la cine e ce poate crede?

alpha

• Vizitator
« Răspuns #20 : Septembrie 23, 2004, 11:48:38 pm »
Inca un mesaj NESOLICITAT primit la adresa mea de la o firma concurenta.
RO 240240 Ramnicu Valcea
0250 / 747724, 0745 / 161649
office ( at ) avansoft.ro
www . avansoft . ro

Received: from xia2 ([80.96.62.238])
        by ns.netonline.ro (Merak 5.8.6) with SMTP id EBH73893;
        Thu, 23 Sep 2004 22:23:39 +0200
Message-ID: <094f01c4a1ab$31061be0$ee3e6050@xia2>
From: "Avansoft SRL" <office @ avansoft.ro>
Subject: Webhosting profesional - de la 6$/luna!

Niste mesaje foarte frustrante daca te gandesti ca alte firme ca ale noastre incearca in mod cinstit si corect sa fie prezente pe piata de hosting in Romania.

So... avansoft = SPAMMERS !!!
RUSINE !

SmartHosting.Ro

• Vizitator
« Răspuns #21 : Septembrie 24, 2004, 08:34:47 pm »
M-am uitat peste avansoftul asta si mi se par mai mincinsi ca INN. Se poate observa ca 90% din vizitatori vin doar de pe adrese de genul mail.domeniu.com, majoritatea romanesti. Astia fac spam la greu... :oops: Cred ca daca ar fi sa plateasca atata publicitate cat le vine din mail, ar fi faliti.

RoSpace

• Vizitator
« Răspuns #22 : Octombrie 16, 2004, 11:25:13 pm »
Prospatura:

open4web.ro
ambet.ro
generalgroup.ro
premiersoft.ro
ol.ro
sextop.ro
romaniantourism.ro

Se pregateste si zappmobile.ro , dca vor tolera in continuare  spamul.

sheic

• Vizitator
« Răspuns #23 : Octombrie 20, 2004, 05:07:52 pm »
Citat din: "design-web.ro"
Cum sã mai luptãm împotriva spamului când eu am primit email de la mine ca expeditor? - desigur nu IP ºi restul doar denumirea.....

un end-user care nu cunoaºte cum sã verifice de la cine e ce poate crede?

Pai lupta impotriva spamului, nu poate sa o duca un neinitiat, stii bine.
Si chestia cu imaginea in fata userului nu e prima chestie ce trebuie explicata clientului... ce sa-i faci daca asa e pacatos SMTP-ul asta...

Si ca veni vorba de mijloace de lupta este o chestie (relativ) noua ce se numeste "Sender Policy Framework", care permite userului/clientului de mail/serverului de mail al end-userului sa verifice  daca daca cel care a trimis emailul l-a trimis intr–adevar de la domeniul/IP-ul ce apare la campul From (MIME From - ala ce apare in clientul POP3 :-D).

In principiu, este mentinuta o baza de date online ce stocheaza IP-urile mail servelor ale unui anumit domeniu.
Ex. (fictiv):

hotmail.com foloseste pentru trimiterea emailurilor urmatoarele masini 1.45.6.7, 193.4.5.9, 34.65.90.1

Daca primeste un email care are ca expeditor o adresa *@hotmail.com si serverul de mail de pe care a plecat emailul nu are un IP ce se afla in lista de mai sus, inseamna ca e cacialma :-) .

Mai multe despre metoda asta: http://spf.pobox.com/