Autor Subiect: Romtelecom, Cyberhost ... detalii please.  (Citit de 42887 ori)

impex.ro

• Vizitator
Romtelecom, Cyberhost ... detalii please.
« : Ianuarie 03, 2007, 12:57:14 pm »
Buna,

Am vazut oferta de la RT, cu server dedicat 139EUR, ceea ce pentru server in datacenter RO este OK sau chiar ff OK. De fapt as alege RT numai fiindca are pret bun pt inchiriere server si 1U, ca restul zvonurilor nu e in avantajul lor. Suportul tehnic este varza (no offense cei de la RT). Problema e ca am sunat la suport la ei si nu stiau despre ce vorbesc.
Nu am ajuns la cei ce instaleaza ci la cineva care stie cate ceva despre hosting, dar dor ce i s-a explicat.

As vrea sa stiu urmatoarele, daca cineva le face share.
1. Daca cer un reboot, cam cat de urgent o rezolva?
2. Daca in acest pret au si vre-un Control Panel inclus.
3. Dau access SSH (ca eu deja sunt sceptic, la ce raspunsuri am primit de la suport). Stiu ca am full access, dar fata nu stia asta :-(( si vreau sa fiu sigur, ca am un client pe RT care are shared hosting si acolo e varza rau de tot.
4. La ce altceva ar trebui sa fiu atent?

Merci de orice mic ajutor.
As alege alt privider la care de fapt suntem si actualmente, dar ei nu ofera server in chirie si nu as da acum 40mil pe server ca peste 2 ani sa il arunc (nu fizic)

organic

• Vizitator
« Răspuns #1 : Ianuarie 03, 2007, 01:23:07 pm »
da, dar ai observat si conectivitatea care ti se ofera in aia 19 EUR?

National 40 GB; International 10 GB; Total 50 GB

http://www.cyberhost.ro/conectivitate_internet_shared/index/43/417

zaboss

• Membru
  • Mesaje postate: 254
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Ianuarie 03, 2007, 03:01:40 pm »
1. Suportul din HDC este rezonabil ºi oamenii aceia chiar ºtiu cu ce se mãnâncã. Este 24/7, inclusiv "sãrbãtorile legale". Am cerut un reboot pe 31 decembrie la ora 18:45 ºi serverul a revenit în 15 minute.

2. Nu cred cã se include panou de control. Primeºti doar "maºina" ºi conectivitatea.

3. Eu am unul pe Windows ºi accesul prin Remote Desktop Connection.

4. Vezi cã au ºi o variantã de trafic "unmettered" dar cu limitãri de bandã gen 5Mb intern/512kb extern...

Am o lunã la ei ºi sunt mulþumit. Singura problemã a fost cã serverul comandat de noi a fost adus abia dupã vreo lunã ºi ceva de la comandã, aºa cã ºi acesta ar fi un punct de verificat.

wally

• Vizitator
informatii Cyberhost
« Răspuns #3 : Ianuarie 09, 2007, 07:12:36 pm »
1. exista personal 24x7 si inginer de sistem on-call 24x7, poate fi citeva minute pana la 30 minute
2.nu include panel dar se poate oferi ce panel doresti, Cpanel, Plesk sau Ensim
3. ai acces full IP, restrictii la cerere
4. conectivitatea este indiferent de destinatie din decembrie, nu e modificata pagina de site; deci ai 50 GB  trafic total

organic

• Vizitator
« Răspuns #4 : Ianuarie 09, 2007, 07:26:40 pm »
50 de Gb mi se pare ridicol de putin pentru un server dedicat, mai ales la banii astia, fie ca destinatia e spre luna sau spre centrul pamantului.

impex.ro

• Vizitator
« Răspuns #5 : Ianuarie 09, 2007, 08:03:25 pm »
Acest 50GB ma face sa ma razgandesc, restul era OK, si afara si peste tot am cel putin 600GB sau 1000GB. :-((
Chiar daca la suport la telefon mi-au zis ca nu contorizeaza "pe moment" traficul.
Sad but true.

dt

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1417
    • Vezi Profilul
    • http://www.webdev.ro
« Răspuns #6 : Ianuarie 09, 2007, 09:51:22 pm »
Probabil cel care a facut oferta habar n-avea cat trafic face un server dedicat (in medie) si a calculat in functie de costul pe Mb.

xServers.ro

• Webmaster
  • Mesaje postate: 966
    • Vezi Profilul
    • http://www.xservers.ro
« Răspuns #7 : Ianuarie 09, 2007, 10:41:26 pm »
Ori e o gluma proasta, ori e cea mai mare bataie de joc din partea romtelecom. La 50GB pe luna, mai bine de banii astia iei conturi de la myx. Sau in africa de sud (ca am gasit niste super oferte acolo :lol: ).

xtremeart_hosting

• Vizitator
« Răspuns #8 : Ianuarie 11, 2007, 02:20:13 am »
Poate e gresit scris pe site  :? 50 GB chiar e bataie de joc la banii astia!

organic

• Vizitator
« Răspuns #9 : Ianuarie 11, 2007, 01:02:14 pm »
ca si pret per Gb nu e mult peste pretul pietei dar mi se pare ridicol sa oferi 50Gb ca starter pack pentru conectivitate la un server dedicat. cu atat mai mult cu cat nu se specifica care sunt preturile daca vrei banda considerabil mai multa.

xServers.ro

• Webmaster
  • Mesaje postate: 966
    • Vezi Profilul
    • http://www.xservers.ro
« Răspuns #10 : Ianuarie 11, 2007, 01:22:46 pm »
Ar mai fi o treaba. Din cate stiam eu, Romtelecomu are reteaua foarte putin folosita. Adaugand jdemiile de conexiuni cu care se lauda si echipamentele ultra-performante din datacenter-ele lor, eu cred ca isi permit sa dea mult mai mult trafic. Macar sa mai adauge un zero in coada.

dt

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1417
    • Vezi Profilul
    • http://www.webdev.ro
« Răspuns #11 : Ianuarie 11, 2007, 03:02:33 pm »
Pacat ca oamenii sunt batuti in cap. Vorbesc din experienta :) Ma chinui de 2 zile sa-i fac sa stearga un domeniu in DNS dar nu vor sub nici o forma.

Bogdan.eGazda

• Webmaster
  • Mesaje postate: 944
  • EGAZDA SRL
    • Vezi Profilul
    • http://www.egazda.ro
« Răspuns #12 : Ianuarie 11, 2007, 03:54:45 pm »
La cererea mea de oferta mi-au raspuns dupa fix 3 saptamani.  :)
Am fost impresionat de "promptitudine" si am cautat in alta parte.

Tim

• Vizitator
« Răspuns #13 : Ianuarie 11, 2007, 06:29:36 pm »
Citat din: "Cadavre"
Ar mai fi o treaba. Din cate stiam eu, Romtelecomu are reteaua foarte putin folosita. Adaugand jdemiile de conexiuni cu care se lauda si echipamentele ultra-performante din datacenter-ele lor, eu cred ca isi permit sa dea mult mai mult trafic. Macar sa mai adauge un zero in coada.

Reteaua si costurile la RTL sunt planificata in cele mai mici detalii spre deosebire de alti provideri care se arunca si pe urma repara pe nervii si banii clientilor, asa ca m-as mira sa dea peste noapte 10x banda fara sa-si faca temele inainte.

Baietii lucreaza dupa proceduri si in general lucrurile sunt facute ca la carte, dar cind le ceri ceva care nu e prevazut in procedura, s-au cam blocat.

etp.ro

• Moderator
  • Webmaster
  • Mesaje postate: 825
    • Vezi Profilul
    • http://www.myserver.ro
« Răspuns #14 : Ianuarie 11, 2007, 06:39:27 pm »
Or fi planificate, dar sincer nu stiu ce model au ales cand au facut treaba asta.

Probabil ceva model grecesc, ca in US nu am vazut oferte cu trafic  de genul 15.74 GB in Savis, 13.53 GB in Cogent si 14.22 GB in Teleglobe.