Autor Subiect: SEO sau SEO  (Citit de 6774 ori)

victorro

• Vizitator
SEO sau SEO
« : Ianuarie 09, 2007, 03:16:32 pm »
Hai sa vb despre SEO pe caz concret.Am lansat de curand un site pe platforma wordpress..tot soiu de pluginuri pentru taguri..le-am ales pe cele mai bune, le-am activat/setat toate bune si frumoase de la lansarea siteului cam 2 saptamani.Tot soiu de bots care indexau paginile (nu am prea multe, vreo 80..) google, msn, yahoo, ..si vizitatori cam 200-300  veniti din google. (10-15% din numarul articolelor publicate).
Brusc de vreo 5 zile pauza vizitatori, doar cei care intra direct, paginile nu mai sunt toate indexate, iar pozitiile pe care le ocupam la cautari nu mai sunt aceleasi..e normal sa cresc sau sa scad in functie de indexare dar nus cat e de normal de pe a2-a pagina sa ajung pe a 67-a (ultima) pentru anumite cuvinte.Bots tot sunt pe site, ba mai multi k de obicei...cel putin de la yahoo..

Schimbari am facut si pe partea de permalink-uri si de structura, pagini/categorii..
Aveti vreo idee ce as fi putut modifica acolo sa ajung in situatia asta sau ce tb sa modific sa revin la loc.?! :?
Multumesc

xServers.ro

• Webmaster
  • Mesaje postate: 966
    • Vezi Profilul
    • http://www.xservers.ro
SEO sau SEO
« Răspuns #1 : Ianuarie 09, 2007, 03:24:04 pm »
Vezi ca uneori google nu prea agreaza cresteri atat de bruste si iti da in cap. Ceva ai facut tu gresit.

victorro

• Vizitator
SEO sau SEO
« Răspuns #2 : Ianuarie 09, 2007, 03:29:11 pm »
cred ca am gresit de vreme ce nu mai sunt pe aceleasi pozitii  :(

dar ce?
Cresterea nu a fost brusca, asa am inceput de cand am uploadat siteul!

xServers.ro

• Webmaster
  • Mesaje postate: 966
    • Vezi Profilul
    • http://www.xservers.ro
SEO sau SEO
« Răspuns #3 : Ianuarie 09, 2007, 03:36:12 pm »
Din pacate nu cred ca sunt in masura sa-ti raspund deoarece SEO nu este tocmai punctul meu forte. E clar insa ca s-ar putea sa nu-i fi placut ceva lu nenea google. Stiu de la un client care face design si se ocupa si cu SEO, ca uneori te lasa google sa cresti dar cand te prinde ...

Am sa incerc eventual sa iau legatura cu el sa-l intreb ce, cum si de ce. Sau poate intre timp ai norocu sa iti raspunda altcineva mai cunoscator.

victorro

• Vizitator
SEO sau SEO
« Răspuns #4 : Ianuarie 09, 2007, 03:40:52 pm »
multam..intentia conteaza!
Ideea e ca stiu si eu seo destul de bine pentru ca fac pentru altii si iti dai seama k pentru mine am incercat sa fie cat mai bine!
dar se pare k nu am norok  :oops:

As fi recunoscator celui care imi poate spune ce am gresit sau unde..
daca nu ma bate gandu sa ma intorc la structura care era inainte..

Adrian Andreias

• Webmaster
  • Mesaje postate: 595
  • Elvsoft, Cluj-Napoca
    • Vezi Profilul
    • http://www.elvsoft.com/
SEO sau SEO
« Răspuns #5 : Ianuarie 09, 2007, 03:58:50 pm »
Schimbari am facut si pe partea de permalink-uri si de structura, pagini/categorii..

Din moment ce ai schimbat URL-uri e normal. Rabdare, tutun si linkuri.

Nu nu stiu ce crestere spectaculoasa de trafic, nu e cazul de nici un trigger de spam din cate zici.

victorro

• Vizitator
SEO sau SEO
« Răspuns #6 : Ianuarie 09, 2007, 04:11:37 pm »
Ce-mi recomanzi? sa ma intorc la structura initiala?
la forma actuala mor privind la el,nici un vizitator din google....adik nu mai are rost sa agit 3 oameni sa punem info zilnic acolo.

sau daca modif structura fiecarei pagini sauu o redenumesc..

as vrea sa fie iar la inceput  :lol:

Adrian Andreias

• Webmaster
  • Mesaje postate: 595
  • Elvsoft, Cluj-Napoca
    • Vezi Profilul
    • http://www.elvsoft.com/
SEO sau SEO
« Răspuns #7 : Ianuarie 09, 2007, 06:21:31 pm »
Citat
Din moment ce ai schimbat URL-uri e normal. Rabdare, tutun si linkuri.

Plus:
- google xml site map
- linkuri externe
- intelinkare interna ("articol urmator/anterior", "articole din aceasi cateorie", "similare", tag cloud etc.)
- site map "pt oameni"
- URL-uri SEF, dar aia are wordpress, banuiesc ca ai configurat
- tag-uri pt technoratii & co