Autor Subiect: cat conteaza registrantul pentru google  (Citit de 19762 ori)

uzzi991

• Vizitator
cat conteaza registrantul pentru google
« : Februarie 05, 2007, 09:45:41 am »
salut pe toata lumea de pe acest forum cu ocazia primului meu mesaj si am o intrebare la care nu am gasit raspuns in experientza mea ca Seo.
Cat de mult conteaza registrantul unui domeniu si eventual hostul unui domeniu.
Exista registrantzi preferatzi de Google sau alte motoare de cautare sau au cumva slabiciuni la anumitzi provideri ce pun la dispozitzii servicii de hosting?
Cu alte cuvinte exista vreo diferentza pentru Google intre Register.com sau Networksolution.com si Edomenii.ro la inregistrarea unui domeniu nou?
pun intrebarea asta pentru ca vreau sa mai iau inca,, cateva zeci de domenii.
La inregistrarea unui domeniu pe Edomenii.ro indexarea in google a durat foarte mult timp, in jur de jumatate de an.
La register.com  a durat mult mai putzin.
pana acum m-am cam zgarcit la pretzul domeniilor si am cautat unde sant mai ieftine tzinand cont ca iau cate 10-15 o data.
Urmatorul meu pas este sa iau 20-30 de domenii .info (ca sant mai ieftine:D) si nu as vrea sa dau banii degeaba unui registrant neagreat de google ......... asta daca exista o legatura.

dt

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1417
    • Vezi Profilul
    • http://www.webdev.ro
« Răspuns #1 : Februarie 05, 2007, 11:06:07 am »
Alogitmul de ranking Google nu este public, deci orice raspuns ai primi, este simpla speculatie. Eu am auzit doar ca este importanta perioada pe care un domeniu e rezervat si probabil data primei inregistrari. Oricum, sunt alte criterii cu pondere mult mai mare in rank decat informatiile despre domeniu.

HostArea

• Vizitator
« Răspuns #2 : Februarie 05, 2007, 11:48:55 am »
Daca faci un site seo-friendly si iti faci o strategie seo ca lumea, poti sa il gazduiesti si in Pakistan; mi se pare o prostie ca Google sa fie partinitor.

xServers.ro

• Webmaster
  • Mesaje postate: 966
    • Vezi Profilul
    • http://www.xservers.ro
« Răspuns #3 : Februarie 05, 2007, 12:24:43 pm »
Eu stiam de ceva de genul, daca vrei sa faci SEO pt un site destinat romanilor, preferabil ar fi sa fie gazduit in RO, dar de asta cu registrarul nu am mai auzit pana acum, si nu cred ca este valabila.

Oricum raman la parerea lui dt, tot ce "misca" la capitolul asta, sunt doar speculatii, deoarece nu stie nimeni in mod cert ce si cum.

organic

• Vizitator
« Răspuns #4 : Februarie 05, 2007, 12:31:43 pm »
pentru domeniu in sine nu cunosc sa existe criterii (decat cele de semantica in sine), dar legat de locatia in care sunt gazduite am auzit ceva oarece vorbe, nu stiu exact cat sunt de adevarate, ca site-urile cu clase de IP "de SUA" sunt indexate preferential or something like that. n-as putea sa confirm.

uzzi991

• Vizitator
networksolution.com
« Răspuns #5 : Februarie 06, 2007, 03:26:47 am »
am pus intrebarea asta din cauza ca din cercetarile mele a rezultat ca registrantzii mari si aici citez networksolution.com si register.com ar fi preferatzi de catre google.
daca facetzi o cercetare amanuntzita o sa va rezulte ca aceste domenii ale acestor registrantzi au foarte multe returnari in primele 2 pagini pe google.
fie ca propietarzii siteurilor fac spam fie ca nu.
oricum parerea mea este ca google trebuie sa faca rapid ceva ca este la pamant in momentul acesta.nu mai returneaza nici pe departe cele mai relevante rezultate.
Si asta din cauza spamerilor.
Si s-ar putea sa merite sa faci spam pe google..Nu de alta dar am incercat si eu metodele de genul asta iar rezultatul a fost foarte bun.
Si aici ma refer la 100.000-150.000 de vizitatori unici pe zi pe o perioada de o saptamana.
poate ca m-am abatut de la mesajul initzial dar era doar un simplu comentariu:)
Oricum intrebarea care o omisesem in primul mesaj era daca si extensia domeniului conteaza.
daca pt. google conteaza mai mult .com decat .ws de exemplu

HostArea

• Vizitator
« Răspuns #6 : Februarie 06, 2007, 03:12:12 pm »
Unde ai facut tu "cercetarile" astea?! Sunt curios sa vad ceva concret si credibil, pt ca din ce ai spus tu nu prea cred nimic.

Referitor la faptul ca registrantii mari sunt favorizati... Cautarea in google este relativa. Rezultatele depind de cuvintele dupa care se face cautarea, dar si de PR ul pagini, de vechimea acesteia, chiar si de structura paginii (exista constructii structurale SEO-friendly).
Daca cineva are un site cu o oarecare vechime pe web, si i-a facut un SEO solid, nu conteaza gazduitorul sau registrantul domeniului.

Spamul este o problema foarte controversata in prezent; dar Google nu are nici o legatura cu spamul. Numarul de vizitatori pe un site la un anumit moment nu este un criteriu dupa care se face ordonarea la afisarea rezultatelor din cautare, si tocmai pt ca poti avea intr-o saptamana zeci de mii de vizitatori daca faci spam, si de fapt, siteul tau sa nu prezinte interes pt nimeni.

Daca vrei sa lauzi un site, lauda-l cu numarul de "returning visitors".

xServers.ro

• Webmaster
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : Februarie 06, 2007, 04:58:57 pm »
Nu cred ca ai inteles fenomenul de spam in materie de google. E vorba de siteurile fantoma, care sunt facute sa te pacalesti, sa ia bani din adwords. Si nu numai.

EDIT: stii tu atunci cand iti returneaza un super raspuns si cand intrii dai peste o sumedenie de prostii pe siteul respectiv.

HostArea

• Vizitator
« Răspuns #8 : Februarie 06, 2007, 05:49:31 pm »
Am mentionat in postul precedent criteriile majore dupa care Google face ordonarea rezultatelor. Cel mai important este Page Rank (care se acumuleaza doar prin "inbound links"), dupa care conteaza si cat de des si unde (ma refer la titlu, headere, paragrafe) apar cuvintele cautate. Nu ai cum sa obtii un PR mare cu un site la vrajeala.

Se intalnesc si astfel de siteuri (aka "fantoma") la cautare in Google, dar nu printre primele rezultate, si nu atunci cand efectuezi cautare dupa cuvinte normale (a se citi decente  :wink:  )

xServers.ro

• Webmaster
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : Februarie 06, 2007, 05:53:56 pm »
Ai fi uimit sa afli adevarul.

HostArea

• Vizitator
« Răspuns #10 : Februarie 06, 2007, 10:16:36 pm »
dati un exemplu concret, sa facem un studiu ce caz

organic

• Vizitator
« Răspuns #11 : Februarie 07, 2007, 11:52:01 am »
am citit un articol mai demult legat de unele motive pe care le are si Google pentru a pastra oarece rezultate in fata, chiar daca sunt mai putin relevante pentru cautare decat altele care sa zicem au vizitatori mai putin dar informatii mai pertinente, samd. tot rationament financiar.

HostArea

• Vizitator
« Răspuns #12 : Februarie 07, 2007, 02:18:43 pm »
Citat din: "organic"
am citit un articol mai demult legat de unele motive pe care le are si Google pentru a pastra oarece rezultate in fata, chiar daca sunt mai putin relevante pentru cautare decat altele care sa zicem au vizitatori mai putin dar informatii mai pertinente, samd. tot rationament financiar.

Primele rezultate afisate sunt siteurile care platesc afisarea in primele locuri, "Linkurile sponsorizate" (ex: daca cauti "hosting", primele trei rezultate de sus sunt platite; apare acolo si HostX; in dreapta apar alte siteuri platite: egazda, hostvision etc).

organic

• Vizitator
« Răspuns #13 : Februarie 07, 2007, 08:05:53 pm »
tocmai asta era si rationamentul, lasand spam-ul sa "traiasca", forteaza anumite companii sa plateasca pentru a fi afisate in sistem preferential, si nu pe pagina 8, dupa 7 pagini de spam

HostArea

• Vizitator
« Răspuns #14 : Februarie 07, 2007, 11:04:48 pm »
Nu sunt acceptate orice fel de siteuri pentru linkuri sponzorizate.
Cum si la Adwords siteurile sunt verificare manual (desi in cazul adwords criteriile sunt mai indulgente), nici la linkuri sponsorizate nu apar siteuri de spam; e reputatia lor in joc...
Eu inca astept un exemplu concret in care pe primele rezultate sunt siteuri de spam la o cautare decenta......  :wink: