Autor Subiect: cateva conversatii pe email cu o firma de hosting.  (Citit de 7632 ori)

esu

• Vizitator
cateva conversatii pe email cu o firma de hosting.
« : Aprilie 24, 2007, 01:53:12 pm »
Concluziile le veti trage voi.

Dupa ce am cumparat si platit contul reseller :

Buna ziua,

Am cumparat si platit pe data de 06.03 un pachet de gazduire tip reseller, urma sa fiu contactat in max. 24h care au trecut.
Cand as putea folosi serviciile dvs. ?

Va multumesc.

HeadOffice - GazduireWeb.com wrote:
> Va multumim pentru confirmarea platii, contul a fost trimis catre activare la dept. tehnic , veti primi un email cu toate detaliile necesare inclusiv adresele serverelor DNS in termen de maxim 24 ore.

In sfarsit au activat contul pe data de 14.03.2007 (a se observa punctualitatea celor "24" ore)

Dupa care:

Buna ziua,

Am observat ca astazi 23.04.2007 contul de reseller [] este suspendat.
Din cate stiu am platit in avans pentru 3 luni si steptam factura abia luna viitoare...sau macar o instiintare ceva.
Din ce cauza se datoreaza suspendarea?

Raspuns:
Support Dept. - Amg.co.ro wrote:
>
> Buna ziua,
>
> Verificam si revenim cu un raspuns , la noi apare intr-adevar achitat pe 3 luni.

Deoarece NU am primit raspuns
Buna ziua;
Nu stiu ce verificari faceti dar cu foarte putin efort am aflat motivul suspendarii.

Hi Gabriel,

We had a quick check on the records for seomarket, and unlike what you told us, the account was only paid for a month. The account payment is way overdue (14th March) and that is the reason why it was suspended. To unsuspend the account, you will have to login to our client center  and make the payments.

Let us know if you require further assistance on this.

Qoozz Support Department

Drept urmare va rog sa remediati situatia cat mai urgent.

Si in asteptarea raspunsului....
Buna Ziua,

Prin aceasta va informez ca am contactat firma care ofera pachetul de hosting pe care initial l-am platit la dvs.
Le-am relatat ce s-a intamplat defapt si de ce nu s-a efectuat plata pe 3 luni asa cum am platit eu initial (dovada extrasul de cont).
Pe viitor ma detasez de serviciile dvs. urmand sa platesc facturile direct la [) unde deja am modificat datele de acces si de facturare.

Drept urmare, va rog sa binevoiti sa imi returnati diferenta de bani pe care am platit-o la dvs. si anume 11,50€ x 2 luni, deoarece ati platit doar pentru o luna.

Va multumesc.

....si acea companie de hosting imi ofera gazduire reseller la mai putin de jumate de pret din cat am platit..
Oare imi recuperez cele 2 luni platite?

Cu stima.
Firma romaneasca de hosting contractata este AMG aka. gazduireweb.com din constanta.

1vs1

• Vizitator
« Răspuns #1 : Aprilie 24, 2007, 03:55:05 pm »
Citat
Oare imi recuperez cele 2 luni platite?

NU.

dt

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1418
    • Vezi Profilul
    • http://www.webdev.ro
« Răspuns #2 : Aprilie 24, 2007, 04:25:37 pm »
Eu n-am inteles mare lucru din mesajul tau. De fapt sunt 2 firme sau ai contactat firma care care avea serverul din US? Daca ai facut o plata catre o firma din Romania, trebuia sa primesti macar factura fiscala pentru serviciile platite (si de obicei un contract).

Daca dai o cautare pe forum n-o sa gasesti lucruri prea bune despre Art Media...

esu

• Vizitator
« Răspuns #3 : Aprilie 24, 2007, 04:51:39 pm »
Am contractat Art Media (inainte sa citesc despre ei in acest forum).
Contract nu am vazut, de asemenea nici factura (decat o proforma).
Acum am contractat direct detinatorul serverelor US, pentru ca pe mine ma interesa sa fie platit la zi si sa fie online.

Ideea e ca eu am platit ptr 3 luni si dupa o luna m-am trezit cu contul suspendat....iar cand am contactat Art Media nu am primit raspuns (in 36h) si am cautat sa vad cine detine serveul respectiv.
Odata ce l-am gasit m-am interesat de motivul pentru care este suspendat...neplata binenteles.
Asa ca am rugat frumos compania din US sa imi dea accesul la client area pentru contul domeniului meu. Iar pe viitor plata o fac direct la ei. .fara intermediari neplatitori.

o sa revin probabil asupra subiectului.

xServers.ro

• Webmaster
  • Mesaje postate: 966
    • Vezi Profilul
    • http://www.xservers.ro
« Răspuns #4 : Aprilie 24, 2007, 06:00:01 pm »
Incearca si tu, te rog frumos, sa scrii intr-un fel in care sa ne doara mai putin capul cand tre sa delimitam cine ce a zis si cui. Banii intr-adevar s-ar putea sa nu ii mai vezi (din pacate).

StefanIordan

• Membru
  • Mesaje postate: 479
    • Vezi Profilul
    • Gazduire web
« Răspuns #5 : Aprilie 24, 2007, 08:07:02 pm »
E dreptul lor sa cumpere de unde vor sa iti vanda tie. (faptul ca pretul este de 2 ori mai mare nu are nici un fel de importanta si nici relevanta. )

E dreptul tau sa primesti ceea ce ai platit.
Din pacate daca pentru un downtime sau o cadere de HDD se pot gasi explicatii (echipamentele cedeaza odata si odata) pentru suspendarea pentru neplata a contului atunci cand tu defapt AI PLATIT nu are nici un fel de scuza (mai bine zis...nu ma gandesc eu la nici un fel de scuza acum... as fi curios sa aflu ce au de spus).

Nu cred ca iti primesti banii inapoi.

PS: Incearca sa vorbesti cu ei in legatura cu factura. Eu am avut probleme luna trecuta si multe dintre facturi s-au intors (trimise prin posta). A trebuit sa le retrimit si a intervenit o intarziere destul de mare. Din fericire clientii au raspuns pozitiv (dar i-am anuntat ca intarzie factura).

bafta pe viitor.

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 3488
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #6 : Aprilie 24, 2007, 08:55:21 pm »
Spanoche face parte din cultura urbana deja.
A nu folosi un search face bine.
Pentru referinte:

http://gazduire.info/forum/viewtopic.php?t=306&highlight=spanoche

esu

• Vizitator
« Răspuns #7 : Aprilie 25, 2007, 09:32:42 am »
@Jay: Nu m-a deranjat pretul si nici faptul ca au luat din alta parte.
M-a deranjat ca am platit 3 luni si ei au platit mai departe doar ptr o luna si s-a ajuns in situatia de a nu-mi putea folosi contul.
@WBF: Din pacate am dat un search  "Art Media Group" abia dupa ce am platit si asteptam sa imi activeze contul reseller.

Am primit azi dimineata si o veste buna din partea lor:

Citez din mail:
Solutiile pe care le oferim pentru o rezolvare amiabila:

1. Returnarea sumei echivalente a celor doua luni ramase si o plata compensatorie de 2,33 Euro pentru perioada de nefunctionare.
2. Servicii de web hosting Linux pe serverele proprii din RO pentru o perioada de doua luni plus alte trei luni compensatoriu. Ininitial au existat numai servere Windows .NET in DC-ul nostru insa noile servere Linux sunt in curs de instalare/configurare.

Va rugam sa ne comunicati pozitia dumneavoastra in legatura cu solutiile oferite mai sus, precum si datele contului unde vor fi returnate sumele in cazul in care alegeti solutia returnarii platii.

---- end mail.

Deocamdata prefer sa imi recuperez doar banii.
E prima data cand mi se intampla asta...
Oricum, tin sa le multumesc celor de la: rohost, romarg, claus si host-age principalii furnizori de webhosting si reseller hosting cu care lucrez, pentru serviciile bune oferite.

Florin Veres

• Webmaster
  • Mesaje postate: 531
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : Aprilie 25, 2007, 10:10:38 am »
WTF? Art Media sa aiba DC?
E mai probabil sa ma loveasca un asteroid peste 3 minute 24 de secunde 5 miimi de secunda in talpa.

Florin

StefanIordan

• Membru
  • Mesaje postate: 479
    • Vezi Profilul
    • Gazduire web
« Răspuns #9 : Aprilie 25, 2007, 12:57:02 pm »
DC-ul nostru poate sa insemne si DC-ul in care avem noi serverele. Nu neaparat proprietatea noastra...

PS: pana la urma firma exista?

xServers.ro

• Webmaster
  • Mesaje postate: 966
    • Vezi Profilul
    • http://www.xservers.ro
« Răspuns #10 : Aprilie 25, 2007, 07:38:48 pm »
@Jay: Cate DC-uri exista in Constanta? Am impresia ca scrie pe unul din siteurile lor ca au DC Propriu cu conexiune Evolva si Euroweb.

esu

• Vizitator
concluzie
« Răspuns #11 : Mai 15, 2007, 05:51:38 pm »
Bine'nteles ca S.C Art Media Group S.R.L , dupa "oferta" de a-mi inapoia banii (probabil reactie a postului meu aici) NU a mai reactionat in niciun fel.

Din contra, domeniile lor nu mai sunt active ci parcate pe la unii....
La telefoane nu rasunde nimeni sau sunt inchise ...
La mailuri nu raspundeau...ele acum fiind scoase din uz (Mailer Daemon d'ala) .

Dar desi suma de 25,33 euro nu este cine stie ce, o sa continui prin toate mijloacele recuperarea lor.

Omu pana la urma urmei trebuie sa invete sa stea draq in banca lui sa fie serios sa nu mai traga tepe la oricine in stanga si'n dreapta k poate nimereste o persoana nepotrivita.

Nu pot (inca) sa inteleg de ce in romania nu poti sa te bazezi pe o relatie cu clientii de calitate.
Oricat de mica e firma orice obiect de activitate are omu din spatele calculatorului/telefonului se crede dumnezeu pe pamant si crede ca daca eu am apelat la serviciile lui sunt mai prejos decat el sau ceva de genu'...se intampla la mai toti indiferent de obiect de activitate.
Nu inteleg (inca) de ce nu-mi poate vorbi politicos la telefon/online support orice problema de bou ce sunt as avea. De ce se angajeaza sa faca suport si "relatii cu clientul" daca ii raspunde in scarba sau e incapabil de a rezolva/da o solutie pe intelesul oricui in domeniul lui.
Cu toate ca am adus multumiri intr-un post anterior unor firme in domeniu... pana la urma TOATE au probleme in relatia cu clientul.
Toti cei care aveti habar de ceva,  va credeti superiori.

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #12 : Mai 15, 2007, 05:55:43 pm »
Man,esti suparat ,frustrat si nervos.
Regret ca ai luat in freza,dar e principiu euclidian asta, toti o mai luam din cand in cand.
Nu cred ca bagatul in oala a tuturor firmelor din Romania este o idee brilianta.
In rest numai de bine

esu

• Vizitator
« Răspuns #13 : Mai 15, 2007, 06:01:45 pm »
Da... nici eu nu sunt briliant :-)
Dar cred ca e bine sa specific, ca prin "Toti si toate" ma refer la firmele din domeniul IT si nu numai cu care am lucrat in ultimii 2 ani in Romania.

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #14 : Mai 15, 2007, 06:03:52 pm »
Oare cum te-ai simti sa ma auzi spunand ca,toti care au fost inselati de x sunt niste cretini cu pene ,habarnisti si overall cu IQ cat gaina.
Cred ca te-ai simti putin jignit.
Chill man, trece cu timpul