Autor Subiect: Trafic-ro si neogen  (Citit de 13331 ori)

zoliky

• Vizitator
Trafic-ro si neogen
« : Mai 06, 2007, 01:53:32 pm »
Buna
Ce fel de avantaje am daca inscriu pagina in trafic.ro sau neogen ? Pot sa urmaresc traficul si pe Google analytics.

trafic.ro si neogen aduc si alte avantaje in afara de monitorizare?

HostArea

• Vizitator
Trafic-ro si neogen
« Răspuns #1 : Mai 06, 2007, 03:31:10 pm »
trafic.ro face un clasament in functie de traficul fiecarui site, pe mai multe criterii. Deci primesti si vizitatori de pe trafic.ro, nu doar monitorizare (am repetat de cam multe ori cuvantul "trafic", dar asta e...  :lol: )

neogen nu folosesc

La nivel de monitorizare, cel mai bun e awstats, din Cpanel. E adevarat ca, nu poti face publice in timp real pe site statisticile de vizitare, dar Awstats e cel mai precis. Daca urmaresti un site cu 3 servicii de monitorizare, sa zicem trafic.ro, statistics.ro si neogen, primesc rezultate diferite. Ceea ce, mie personal, nu imi convine. Am incredere mai mare in Awstats.

zaboss

• Membru
  • Mesaje postate: 254
    • Vezi Profilul
Trafic-ro si neogen
« Răspuns #2 : Mai 06, 2007, 03:53:28 pm »
Citat din: "HostArea"
trafic.ro face un clasament in functie de traficul fiecarui site, pe mai multe criterii. Deci primesti si vizitatori de pe trafic.ro, nu doar monitorizare (am repetat de cam multe ori cuvantul "trafic", dar asta e...  :lol: )

Trafic.ro este un clasament public. Prezenþa acolo te poate avantaja sau dezavantaja. Cât despre trafic venit din trafic.ro... Sã fim serioºi. În afarã de adminul unui site care este în apropierea ta în clasament ºi se uitã la concurenþã ºansele de a primi vizitatori sunt nule. În plus, statisticile publice îl pot ajuta pe un concurent sã-ºi optimizeze site-ul sau sã descopere greºeli în promovare.

tedallsearch.com

• Vizitator
Trafic-ro si neogen
« Răspuns #3 : Mai 09, 2007, 05:06:22 pm »
Avantajul care il ai dak folosesti  trafic.ro este acela ca iti mai aduce niste vizitatori in site (asta doar dak te afli in top).

Dezavantajul este ca trebuie sa-ti pui codul lor in site. Cod care evident contine si un link catre trafic.ro. Si cum acest cod trebuie pus aproape pe toate pag site-lui, dak ai un site de 1000 pag => 1000 link-uri catre trafic.ro

Link-ul care il primesti tu de pe trafic.ro este redirectionat, ceva de genu:
<a target="_blank" href="http://rd.trafic.ro/?u=gazduire.info"><b>gazduire.info</b></a>
care practic nu are nici o valoare (SEO).

Mai pe scurt.. trafic.ro primeste link-uri de la toti useri sai si nu ofera link-uri niciunuia dintre ei. De aia are un frumusel PageRank 7.

Ramane la aprecierea fiecaruia dak merita schimbul link-uri contra trafic.

Eu nu mi-am inscris nici un site la ei, iar pt. monitorizare folosesc awstats, din Cpanel.

Adrian Andreias

• Webmaster
  • Mesaje postate: 595
  • Elvsoft, Cluj-Napoca
    • Vezi Profilul
    • http://www.elvsoft.com/
Trafic-ro si neogen
« Răspuns #4 : Mai 09, 2007, 05:34:27 pm »
Pentru statistici, scripturile ce se bazeaza pe JavaScript sunt mai realiste.
Gen trafic.ro sau analytics.

Probabil ati observat in AwStats la site-urile in limba romana cu trafic mic (sub 4-5000 unici pe luna) apare ca tara de provenienta #1 a vizitatorilor USA.
Asta e datorata botilor ce sunt pe ip de US si nu ii recunoaste awstats. Deci trafic care nu e facut de vizitatori reali.
(pentru ca la cele mai multe site-uri nu are sens traficul de US, pt ca nu e in engleza si site-ul e de ex. foarte local, neavad a face cu diaspora)

Botii nu ruleaza JavaScript-urile din pagina (inca nu am auzit de un bot sa o faca). Si atunci traficul facut de vizitatori reali e contorizat foarte bine de softuri ce folosesc JS. (lynx nu cred ca mai e optiune pt browsing in zilele noastre :P)

Pot sa va zic ca ce e in trafic.ro e mina de aur pentru studiat concurenta. Noi incepem o campanie mai serioasa de SEO ruland timp de 30 de zile un bot ce colecteaza referal keyword din trafic.ro pe 5-6 site-uri din concurenta clientilor :twisted: .

Prin urmare: analytics all the way.

Personal nu am inteles niciodata raison d'etre a lui trafic.ro din perspectiva unui proprietar de site. Adica eu imi pun bulina voastra pe site, va fac publicitate & trafic si voi afisati public informatiile detaliate despre traficul meu ? looool, no thanks, but thanks
(mai nou au optiune pentru privat la detalii)

Tip #3: definiti goals in analytics ;).

Adrian Andreias

• Webmaster
  • Mesaje postate: 595
  • Elvsoft, Cluj-Napoca
    • Vezi Profilul
    • http://www.elvsoft.com/
Trafic-ro si neogen
« Răspuns #5 : Mai 09, 2007, 05:51:21 pm »
Plus:
- trafic venit din trafic.ro? sa fim seriosi, daca esti softpedia, si atunci cei 5-10k unici pe luna ce ii obtii din trafic.ro sunt 0 fata de traficul total; dar poate fi o chestie de umflat muschii, daca esti softpedia si #1 in top
- mi s-a intamplat sa sune clientii in disperare sa imi zica ca dureaza foarte mult pana li se incarca "tot site-ul"; pana am descoperit ca bulina trafic.ro se incarca tare greu; au avut/au perioade cand le merge jalnic hostingul

zaboss

• Membru
  • Mesaje postate: 254
    • Vezi Profilul
Trafic-ro si neogen
« Răspuns #6 : Mai 09, 2007, 06:28:06 pm »
Citat din: "elvsoft.com"

Pot sa va zic ca ce e in trafic.ro e mina de aur pentru studiat concurenta. Noi incepem o campanie mai serioasa de SEO ruland timp de 30 de zile un bot ce colecteaza referal keyword din trafic.ro pe 5-6 site-uri din concurenta clientilor :twisted: .

Ai punctul pe ... T. Pentru un magazin online, trafic.ro este o bombã cu explozie întârziatã. ªi nu mã refer aici la ce poate strânge un webmaster din informaþiile din trafic.ro ci chiar la informaþiile pe care trafic.ro le strânge de pe site. Practic, ei pot afla ce cumpãrã lumea de la tine de pe site, când cumpãrã, care þi-e cifra de afaceri, care sunt trendurile.

Personal cred cã acum ei mai existã mai degrabã din inerþie, decât fiindcã are lumea nevoie de ei. A existat o modã a topurilor, când au înflorit aceste site-uri, acum sunt mai degrabã pentru copii. Mie îmi e lene sã umblu prin site-uri sã dau jos codul  :lol: dar o sã o fac cât de curând.

tedallsearch.com

• Vizitator
Trafic-ro si neogen
« Răspuns #7 : Mai 09, 2007, 10:59:39 pm »
Citat din: "elvsoft.com"

Are mare dreptate...

Sincer sa fiu, cand ma apuc de promovarea unui site, primu lucru care-l fac...ma duc pe trafic.ro si studiez un pic concurenta. :twisted:  Care sunt pricipalii referreri, ce cuv cheie ii aduc vizitatori..etc.

dojo

• Vizitator
Trafic-ro si neogen
« Răspuns #8 : Mai 11, 2007, 06:18:12 pm »
Si eu am inceput sa imi bag nasul mai tare pe trafic.ro si pe informatiile de seo ce se pot lua de acolo ..

art-media

• Membru
  • Mesaje postate: 239
    • Vezi Profilul
    • http://www.ART-MEDIA.ro
Trafic-ro si neogen
« Răspuns #9 : Mai 14, 2007, 03:50:15 am »
Cea mai mare problema dupa mine este aceea ca ai mari sanse sa iti incetineasca site-ul oricare provider de statistici, inclusiv Google Analytics plus ca au toate datele cu ce se face pe site-ul fara prea mare ajutor in schimb.
Ceva de genul ca in loc sa iti faci tie bine faci la altii bine.
Cam asta ar fi treaba cu statisticile externe care nu se afla la tine pe server.

Eu iti recomand sa folosesti AwStats sau URCHIN dupa ce gasesti la providerul de unde ai hosting.

grA$

• Vizitator
Răspuns: Trafic-ro si neogen
« Răspuns #10 : Iulie 11, 2007, 02:47:04 am »
Traffic.ro este bun daca ai ceva trafic pentru un Blog/Site personal/Site de nisa/Portal nu neaparat comercial cand vrei sa discuti un pachet de publicitate cu o agentie/agent de publicitate on-line sau daca iti contactezi direct clientii pentru pachetele de publicitate.

TEMA: Incercati sa vedeti cate site-uri de firme serioase (si nu vorbesc de grei precum IBM, Avon, Nike or whatever u think of) contin asemenea jukarie.

MYOTIS

• Vizitator
« Răspuns #11 : August 18, 2008, 12:31:57 am »
Daca nu esti un tip secretos ... ai mai avea avantajul ca poti sa iei pulsul site-ului doar cu un click de mouse fara login indiferent unde ai fi (chiar si un loc public).

Eu nu sunt secretos in schimb sunt dea dreptul paranoic la partea de securitate ceea ce-mi ingreuneaza enorm login-urile prin panourile de administrare datorita parolelor imense si bineinteles nu accesez decit din locatii securizate bine :D

Pe de alta parte am sesizat ca multi clienti fara prea multe cunostiinte de operare PC evita pleiada de softuri de monitorizare mai complexe cum este AwStats si sunt foarte multumiti cu un trafic.ro In rest majoritatea celor care evita trafic.ro o fac din motivul ca nu doresc ca informatiile sa fie publice.

Un alt dezavantaj la statisticile publice daca decizi sa le folosesti mult dupa finalizarea site-ului consta in faptul ca incepi de la 0 chiar daca sa spunem ca intr-un an doi ai acumulat foarte multi vizitatori si asta uneori nu da bine la imaginea generala a site-ului.

Deci dilema ar fi intre easy to use si faptul ca informatiile sunt publice.
« Ultima Modificare: August 18, 2008, 12:39:21 am de alopia »

MYOTIS

• Vizitator
« Răspuns #12 : August 23, 2008, 12:39:37 pm »
TEMA: Incercati sa vedeti cate site-uri de firme serioase (si nu vorbesc de grei precum IBM, Avon, Nike or whatever u think of) contin asemenea jukarie.

Mi-am facut temele pt acasa grA$ ei bine am descoperit ca sunt o gramada de site-uri hudge care folosesc asemenea "jucarii". Iata o lista scurta pentru cei care folosesc trafic.ro. Sunt enorm de multi altii...

- www.gsp.ro Gazeta Sporturilor
- www.prosport.ro Prosport
- www.cancan.ro CANCAN
- www.eJobs.ro
- www.sport.ro
- www.kappa.ro
- www.libertatea.ro LIBERTATEA ONLINE
- www.evz.ro Evenimentul zilei online
- www.hotnews.ro HotNews

dt

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1417
    • Vezi Profilul
    • http://www.webdev.ro
« Răspuns #13 : August 25, 2008, 07:55:00 pm »
Eu doar ce am scos butonul trafic.ro de pe site pentru ca marea foarte mult timpul de incarcare. Indiferent unde e amplasat in cod, faptul ca se incarca foarte lent poate sa alunge potentiali vizitatori / clienti

@alopia - incearca sa nu mai dezgrpi topicuri asa de vechi. Daca ai ceva sa ne spui, incepe un topic nou.