Autor Subiect: home.ro / go.ro fura subdomeniile dupa ce le faceti trafic  (Citit de 14434 ori)

alb.ro

• Vizitator
Dupa cum spune si subiectul: am pierdut slabire.home.ro deoarece home.ro mi l-a furat. La fel mi-au furat si slabire.go.ro / fumat.go.ro mai demult.

Simplu. Nu va faceti conturi pe home.ro ca sunt niste hoti.

Tehnica: daca ai trafic nu te mai poti loga in cont ca nu mai merge parola. Pe adresa alternativa de e-mail nu-ti trimit nimic. Le-am scris si nu mi-au raspuns... evident stiam ce o sa mi se intample...

Home.ro are politica asta: daca nu-ti accesezi contul de e-mail sau ftp pentru o perioada iti 'sterg' contul dupa o perioada de suspendare. Cu slabire.home.ro erau prea nerabdatori sa stea sa-l suspende inainte... In doua saptamani dupa ce mi-au schimbat parola deja au pus alt sit.

Oricum, n-au ei materialele si continutul care aduceau trafic... majoritar de pe google :) cred ca au facut o afacere ca mi-au furat 10.000 vizitatori unici/luna dar in mai putin de un an o sa ramana fara.

Sa-si pastreze subdomeniile... am fost si eu incepator odata... din pacate nesimtirea de romani nu are margini...

Numai bine!

PS. Stiu sa-mi protejez parola ;)

Bogdan.eGazda

• Webmaster
  • Mesaje postate: 944
  • EGAZDA SRL
    • Vezi Profilul
    • http://www.egazda.ro
Răspuns: home.ro / go.ro fura subdomeniile dupa ce le faceti trafic
« Răspuns #1 : Iunie 10, 2007, 01:52:27 am »
home.ro nu mai este un serviciu "suportat" de muuulta vreme. E normal sa nu iti raspunda nimeni.
Este un serviciu gratuit si trebuie luat ca atare...

tinuzzo

• Vizitator
« Răspuns #2 : Iunie 10, 2007, 07:15:36 pm »
home.ro nu mai este un serviciu "suportat" de muuulta vreme. E normal sa nu iti raspunda nimeni.
Este un serviciu gratuit si trebuie luat ca atare...
Daca nu mai e "suportat" atunci cine actualizeaza continuutl de pe portal?

Bogdan.eGazda

• Webmaster
  • Mesaje postate: 944
  • EGAZDA SRL
    • Vezi Profilul
    • http://www.egazda.ro
« Răspuns #3 : Iunie 12, 2007, 12:09:52 pm »
una este portalul alta este serviciul de gazduire.

allergic

• Vizitator
« Răspuns #4 : Iunie 16, 2007, 08:36:55 am »
e timpul sa-ti iei un domeniu al tau, trebuie s ate gandesti serios la viitor..adica faci un site , il aduci la cateva mii de vizitatori pe zi, dar in orice il poti pierde pentru ca nu e proprietatea ta , din cate stiu eu, la inscrie semnezi niste termeni unde scrie ca ei ii pot opri in orice moment site-ul daca nu le convine ceva. Asa se intampla cu toate serviciile de hosting gratuit.

butelie

• Vizitator
« Răspuns #5 : Decembrie 25, 2008, 12:46:52 am »
Si eu sfatuiesc pe toata lumea sa-si ia domeniu propriu !

Zbenga

• Membru
  • Mesaje postate: 176
    • Vezi Profilul
    • Web Systems Engineering
« Răspuns #6 : Decembrie 27, 2008, 09:50:36 pm »
Citat
Tehnica: daca ai trafic nu te mai poti loga in cont ca nu mai merge parola. Pe adresa alternativa de e-mail nu-ti trimit nimic. Le-am scris si nu mi-au raspuns... evident stiam ce o sa mi se intample...

Si eu incerc sa-mi recuperez la ei, formularul de contact nu are nici un rost la ei pe sit.

Spre deosebire de tine, nu stiam ca o sa mi se intample, iar contul nu e asa important.

Free hosting sucks.

crt

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 29
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : Februarie 15, 2010, 09:23:27 pm »
Este gratuit si ti-l pot retrage oricind. Totusi mi se pare aberant ce spui tu pt. ca viizitatorii tai se contorizau si la ei prin trafic.ro asa ca interesul lor era ca site-ul tau sa ramana on. Serviciul home.ro este un serviciu RCS-RDS. Ei oricum nu pun pret pe servicii de hosting chiar daca au si un DC in Bucuresti. Cel mai reusit proiect web al lor mi se pare linkmania... reusit pt. ca au fost pe acolo cativa tineri care s-au ocupat de el.

nettissimo

• Membru
  • Mesaje postate: 136
    • Vezi Profilul
    • nettissimo.ro
« Răspuns #8 : Iulie 10, 2010, 09:17:07 pm »
"fură" este un termen impropriu: atâta timp cât activaţi pe un subdomeniu de pe un domeniu care aparţine unei entităţi, aceasta îşi rezervă dreptul bănuiesc să înceteze în orice moment, la bunul plac, fără explicaţii, serviciul oferit gratuit. Acest lucru este valabil pentru orice serviciu de găzduire gratuită, nu numai pentru home.ro, go.ro.
Vă  sfătuiesc să apelaţi la o găzduire plătită, cu termeni contractuali clari şi atunci evident veţi fi îndreptăţit să vorbiţi de hoţie, dacă e cazul.