Autor Subiect: fastcgi + ruby on rails vs mod_php  (Citit de 13053 ori)

Tomoiaga

• Webmaster
  • Mesaje postate: 921
    • Vezi Profilul
    • http://elvsoft.com
Răspuns: fastcgi + ruby on rails vs mod_php
« Răspuns #15 : Iulie 06, 2007, 05:51:36 pm »
Pai, man, de ce nu citesti tot ce am scris eu? Uite, iti extrag din paragraf: "Din astia 1000 iti permiti sa dai 500 in plus pt un procesor mai bun" Deci clientul isi va permite sa plateasca in plus pt webhosting!
Ziceam ca teoria trebuie explicata la client, nu noua. Gasesti persoane care iti fac ceva in php foarte repede si foarte ieftin. La ce te referi tu, sunt proiecte mai mari si nu chiar asa multe.
Nu sunt programator, deci nu stiu cat de repede se face ceva in php fata de ror, am vazut doar filmulete. In schimb, ziceam de shared ca nu se merita sa ai ror. Daca ai dedicat sau VPS ok, ii bagi mare etc. Dar, calculul cheltuielilor trebuie explicat la client nu mie, in plus clientul trebuie sa stie ca e dependent de tine sau de alti cativa putini, pentru intretinerea site-ului pentru ca nu prea stie nimeni ror si aici poate sa strambe din nas si mai bine sa dea in plus 500 euro etc. Sunt foarte multe de discutat, eu doar ofer solutii de gazduire si eventual incerc sa ii explic cientului cum e mai bine.

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
Răspuns: fastcgi + ruby on rails vs mod_php
« Răspuns #16 : Iulie 08, 2007, 01:22:58 am »
Cred ca una dintre marile probleme ale PHP-ului este faptul ca un upgrade de la o versiune minora la alta strica functionalitatea scriturilor existente si asta aproape la fiecare versione noua ... nu prea vezi asta la python sau la perl (de ruby nu pot spune mare lucru).
Pe de alta parte si python si perl si ruby nu au aparut pe piata ieri insa php-ul e mult mai folosit si nu cred ca e doar o intamplare ...

Eu zic ca atata timp cat e nevoie de programarea web clasica PHP-ul se descurca onorabil (luand in calcul si problemele urate cu care vine la pachet). E usor de programat, usor de instalat, nu inghite multe resurse, e testat la sange, userbase, ...

Daca e nevoie de o solutie mai deosebita si care are o rezolvare principial mai usoara folosind Rails sau Django sau mai stiu eu ce atunci e ok altfel iti trebuie noroc sa gasesti hoster potrivit, pret potrivit... pentru majoritatea nu prea merita ... si totusi avand in vedere ca cei de la cPanel5 au bagar Rails ... cine stie :)

Ca sa raspund strict la intrebare din cate m-am documentat eu cu vreo 2-3 luni in urma Python/Django ar fi cel mai ok ca performanta si scalabilitate. Am citit articole unele ridicol de detaiate :) Ruby/Rails nu statea foarte prost...

Bottom line ... cineva trebuie sa invete si sa foloseasca tehnologiile noi pentru ca o parte din tehnologiile noi vor fi tehnologiile viitorului. Daca noi nu le folosim riscam le foloseasca altii :)

Personal as merge pe Python.