Autor Subiect: Ar fi rentabila amenajarea unui nou DC ?  (Citit de 5665 ori)

AlexCl

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 57
    • Vezi Profilul
Ar fi rentabila amenajarea unui nou DC ?
« : Ianuarie 14, 2008, 10:55:21 pm »
As vrea sa stiu daca merita sa investesc in construirea/amenajarea unui DC in zona Brasov.  Intreb deoarece desi am observat o cerere foarte mare de servicii internet, exista multe datacentere in Romania (zic multe raportat la numarul total de locuitori).  De asemenea am observat ca preturile pentru un server dedicat in unul din datacenterele de pe meleagurile noastre sunt enorme ( de 4-5 ori mai mari decat in SUA de exemplu).  Sunt curios daca aceasta diferenta este justificata.

Cam care ar fi preturile pentru conexiuni bune ? ( intreb doar asta deoarece am citit intr-un alt topic cum ar trebui sa fie un DC cu adevarat bun si m-am interesat de restul, insa nu am gasit preturi concrete la conexiuni).

Astept raspunsurile voastre

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
Răspuns: Ar fi rentabila amenajarea unui nou DC ?
« Răspuns #1 : Ianuarie 14, 2008, 11:15:41 pm »
Nevoie de DC-uri decente e destul de mare si o sa fi si mai mare.
S-a mai discutat subiectul asa ca poti studia posturile respective.
Pe scurt, daca vrei sa faci o treaba calumea trebuie sa fi dispus sa bagi de la 200.000€ in sus.
Investitia nu e de termen scurt si personal nu cred ca merita daca nu esti pasionat.

Daca vrei sa o faci doar pentru ca pare o investitie buna pe termen scurt/mediu mai bine faci comert cu legume ...

netvista

• Webmaster
  • Mesaje postate: 839
  • Solution Provider
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Ianuarie 14, 2008, 11:32:11 pm »
Nu se face nici doar daca esti pasionat pentru ca risti sa ramai cu pasiunea si cu banii pierduti. Cosmin a uitat sa aduge si acest mic aspect care nu este deloc de neglijat.

Nu toata lumea a inceput in stil mare. Daca poti pune ceva pe picioare, iar apoi sa te extinzi treptat o sa vezi ca poti creste progresiv. Cel mai nasol este sa nu iti mai ajunga spatiul in locatia existenta sau sa nu mai poata linia de la Electrica sa faca fata consumului. Acelea sunt cauze pentru care te muti in alta locatie, ceea ce adauga un cost suplimentar.

Daca citesti pe aici pe anumite pagini o sa vezi ca nu au spatiu prea mare la dispozitie. Cateva sute de mp. Unii nu accepta decat un anumit tip de carcase (rack 1u si 2u) pentru ca nu vor sa-l ocupe cu carcase tower, iar altii daca vrei te pot taxa si pe metru patrat sau chiar metru cub.

Internet-ul este inca scump la noi in Romania, si nu ma refer la clientul final care ia o felie de placinta micuta ci la furnizorii care iau viteze decente sau o teava intradevar mare. De aceea sunt si preturile pe masura.

Una este sa vinzi viteza best effort si alta este sa vinzi canal garantat.  Diferenta este atat ca bani platiti cat si ca trafic pe care-l poti face. Mai da un search aici pe forum ca aceasta intrebare a mai fost pusa de cateva ori pana acum.

AlexCl

• Oaspete
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Ianuarie 14, 2008, 11:42:27 pm »
Referitor la suma nu sunt probleme insa as vrea sa stiu daca imi poate spune cineva costul efectiv al conexiunilor ( deoarece am cautat peste tot si nu gasesc conexiuni mai mari de 5 mbps ). 

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #4 : Ianuarie 15, 2008, 12:05:27 am »
Preturile la banda se negociaza in functie de ce ai nevoie si de locatie.
Pretul in Bucuresti este altul decat cel din Timisoara sau Brasov si in plus dupa ce negociezi la sange cu directorul din Brasov s-ar putea sa ai neplacuta surpriza de a trebui sa renegociezi cu altcineva din Bucuresti. Trebuie sa ti cont si de faptul ca pretul de anul trecut este altul decat pretul de anul asta.

Un pret cat de cat real si la zi poti sa primesti de la Razvan de la ETP sau de la Lorand de la SimpiQ insa  in Brasov situatia poate fi cu totul alta.

Cosmin

netvista

• Webmaster
  • Mesaje postate: 839
  • Solution Provider
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Ianuarie 15, 2008, 12:11:35 am »
Nu o sa gasesti pentru ca sunt negociabile, iar pretul este confidential. Pentru inceput ia extern de la mai multi furnizori.

- oricum va trebuii sa iti fci BGP si AS (min 2 furnizori)
- Daca sunt mai multi au putere mai mica de negociere pentru ca iei din mai multe parti si nu esti la cheremul lor. Basca atunci cand cade la unu nu se intrerupe de tot.
- aia 5 mbs vin oricum cu 10/100 mbs de metro
- clientii tai sunt romani si sunt repartizati demografic in Brasov sau pe teritoriul Romaniei.
- etc.

nx

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 32
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : Ianuarie 27, 2008, 06:58:11 pm »
amenajarea nu are rost decat daca vinzi acele servicii care au rost, adica pentru care exista cerere - dupa mine intrebarea corecta ar fi fost: care sunt acele servicii din domeniul serviciilor de gazduire si in ce context ( conditii tehnice, preturi, marketing ) ar avea succes pe piata din brasov?
My 2 cents: piata de servicii de gazduire din ro se maturizeza, se va consolida, poate vom vedea cateva achizitii, preturile la internet vor deveni foarte apropiate de cele din vest (deja sunt apropiate)/ vor conta serviciile si acoperirea, etc / Concluzie: va fi din ce in ce mai greu sa incepi cu bani putini...

Lorand R. Minyo

• Moderator
  • Webmaster
  • Mesaje postate: 516
  • I build and grow things using science & technology
    • Vezi Profilul
    • Lorand R. Minyo
« Răspuns #7 : Ianuarie 28, 2008, 11:44:57 am »
Perfect de acord cu Nxdata. Este si inca va mai fi loc de inca cativa jucatori pe piata, dar momentan cererea nu justifica inca un DC, cu atat mai putin unul facut pe genunchi.

Dar lasand cele de sus deoparte, toate DC-urile existente pe piata in momentul de fata au facut investitii semnificative si un nou jucator va trebui sa vina cu o investitie majora pentru a ajunge macar pana la nivelul DC-urilor existente si pe langa aceasta, va mai trebui sa faca investitii aditionale pentru a acapara o cota de piata decenta.

Abia in momentul in care va exista cel putin un DC in toate orasele mari (a se citi resedinte de judet) vom putea spune ca exista o piata dinamica.

Mihai Gianu

• Vizitator
« Răspuns #8 : Ianuarie 28, 2008, 03:49:38 pm »
Abia in momentul in care va exista cel putin un DC in toate orasele mari (a se citi resedinte de judet) vom putea spune ca exista o piata dinamica.

adica 42 de datacentere :) cred ca glumesti, atuncea sa vezi killareala pe clienti

AlexCl

• Oaspete
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : Februarie 03, 2008, 03:59:13 pm »
adica 42 de datacentere :) cred ca glumesti, atuncea sa vezi killareala pe clienti

Sunt perfect de acord :). E exagerat sa existe cate un DC in fiecare oras.

AlexCl

• Oaspete
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : Februarie 03, 2008, 04:05:32 pm »
Perfect de acord cu Nxdata. Este si inca va mai fi loc de inca cativa jucatori pe piata, dar momentan cererea nu justifica inca un DC, cu atat mai putin unul facut pe genunchi.

Nu cred ca am mentionat undeva ca am in plan ceva "facut pe genunchi". Sunt de parere ca decat ceva facut prost mai bine deloc.

Referitor la bani , @ nxdata, nu am mentionat nici faptul ca as vrea sa-l fac cu bani putini. Pe viitor ar fi mai bine sa fiti mai rabdatori in loc sa sariti la concluzii pripite.

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 3488
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #11 : Februarie 03, 2008, 11:22:27 pm »
As vrea sa stiu daca merita sa investesc in construirea/amenajarea unui DC in zona Brasov. 

NU

Decat daca te gandesti cum infigi cateva sute de mii ( de euro) , pierzi banii astia in 2 ani ,dupa care incepi sa respiri si sa-ti mearga treaba.
Aka in 2010.
Daca te tine sa zici "pa" la minim 100k eur pana atunci...da, merita.
Pot sa-ti fac si desene colorate, grafice, si sa-ti povestesc istorie, cam la ce am postat mai sus te raportezi.
Vrand nevrand.