Autor Subiect: (Din nou) despre domeniile .ro  (Citit de 9881 ori)

Bogdan.eGazda

• Webmaster
  • Mesaje postate: 944
  • EGAZDA SRL
    • Vezi Profilul
    • http://www.egazda.ro
(Din nou) despre domeniile .ro
« : Februarie 26, 2008, 06:46:12 pm »
Absolut intamplator am dat peste http://www.apti.ro/scrisoare-apti-reglementare-domenii.pdf

Se pare ca APTI incearca din nou sa creeze cadrul unei discutii despre viitorul domeniilor .ro Oare ce sanse are aceasta noua tentativa?
Are cineva informatii suplimentare?

adyshor

• Vizitator
Răspuns: (Din nou) despre domeniile .ro
« Răspuns #1 : Noiembrie 20, 2008, 01:20:16 am »
Avem vre-un raspuns?
Eu sunt de acord, 1/2 din numele de domenii sunt inregistrate din interes si nu sunt folosite.  Sunt atatia "parliti" care asteapta ca piata europeana sa se dezvolte si in Romania, sa "cedeze" domeniul.  Cea mai buna regula de la RoTld, e ca nu poti vinde domeniul. 
In plus, toate numele de orase, au fost inregistrate de salile de net de prin 96-97, cand romanul nu stia bine sa se incalte la papuci, iar acum primariile au luat domeniile (oare cum?). 
Cine a stiut, a facut bani frumosi.
Sanatate :)

unloved

• Vizitator
« Răspuns #2 : Ianuarie 02, 2009, 09:44:53 am »
Eu nu am inca niciun domeniu . ro, insa mi se pare aiurea atat timp cat ai cumparat un domeniu "pe viata" sa fi nevoit sa-l mai platesti ulterior anual. 

In schimb sunt si mai de acord ca cei care au luat domenii la specula trebuie cumva "inlaturati".  Pentru asta se poate introduce o regula doar pentru cei care nu folosesc domeniul: sa plateasca o "penalizare" anuala de xx EUR.  Mi s-ar parea cea mai inteleapta decizie.
Totusi, vad ca nu s-a ajuns la nicio concluzie; pe de o parte e bine, pe de o parte e rau.
Ceva noutati?

Andrei G.

• Membru
  • Mesaje postate: 250
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Ianuarie 02, 2009, 11:53:12 pm »
In schimb sunt si mai de acord ca cei care au luat domenii la specula trebuie cumva "inlaturati".  Pentru asta se poate introduce o regula doar pentru cei care nu folosesc domeniul: sa plateasca o "penalizare" anuala de xx EUR.  Mi s-ar parea cea mai inteleapta decizie.

SF-uri, cum sa te penalizeze ca nu folosesti domneniul? l-ai cumparat si faci ce vrei cu el, ca si in cazut in care ai ferari dar nai si bani de benzina, ti-ar conveni sa iei amenda ca nu te deplasezi cu masina?

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #4 : Ianuarie 03, 2009, 12:41:29 am »
@Andrei G
domeniile .ro nu sunt 'vandute', sunt 'date in folosinta'.

Andrei G.

• Membru
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Ianuarie 03, 2009, 08:10:47 am »
@Andrei G
domeniile .ro nu sunt 'vandute', sunt 'date in folosinta'.

da sunt date in folosinta, dar in acest lucru intra si dreptul de decizie asupra lui, asa ca faci ce vrei cu el, tu l-ai inchiriat pe o perioada nedeterminata(viata, sau care e termenul) ai dreptul de uz si asta spune tot.

fac drept si stiu cum sta treaba.

unloved

• Vizitator
« Răspuns #6 : Ianuarie 03, 2009, 11:38:09 am »
Citat din: Andrei G.  link=topic=3244. msg33783#msg33783 date=1230929592
SF-uri, cum sa te penalizeze ca nu folosesti domneniul? l-ai cumparat si faci ce vrei cu el, ca si in cazut in care ai ferari dar nai si bani de benzina, ti-ar conveni sa iei amenda ca nu te deplasezi cu masina?
Nu tin sa te contrazic, dar cred ca depinde din ce parte vezi lucrurile.
Eu vad lucrurile din partea aia in care nu imi plac cei care cumpara bilete la meci ca sa le vanda mai scump cand nu se mai gasesc; diferenta in cazul domeniilor . ro este ca meciul se tine pe viata si poti oricand sa vinzi biletele.

Iar la chestia cu ferrari, e suficient ca platesti impozit, asigurari, rovigneta s. a.  deci stai linistit ca te frig ei cumva, nu trebuie sa fie expliciti; ajungi sa-l vinzi singur daca nu ai bani pentru el.

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #7 : Ianuarie 03, 2009, 11:45:48 am »
Alta e buba (mare, imho) la domeniile .ro

Citat
15. REVOCARE. Sunteti de acord ca putem anula (sterge) numele dumneavoastra de domeniu sau va putem suspenda dreptul de a utiliza alte servicii daca informatiile pe care ni le furnizati la inregistrarea sau rezervarea unui nume de domeniu sau la inregistrarea pentru alte servicii, sau la modificare, contine informatii false sau eronate, sau ascundeti sau omiteti orice informatie pe care noi o consideram importanta in decizia noastra de a inregistra sau rezerva numele dumneavoastra de domeniu. Sunteti de acord ca noi putem in mod unilateral sterge sau transfera domeniul dumneavoastra in orice moment.

Suna bine articolul asta, ce ziceti ?

unloved

• Vizitator
« Răspuns #8 : Ianuarie 03, 2009, 12:02:50 pm »
Citat din: Gupi link=topic=3244. msg33789#msg33789 date=1230972348
Alta e buba (mare, imho) la domeniile . ro

Suna bine articolul asta, ce ziceti ?
WHAT?!? Formularea mi se pare abuziva!
Inteleg necesitatea frazei in conditia in care dai date false sau faci alte abuzuri, insa "Sunteti de acord ca noi putem in mod unilateral sterge sau transfera domeniul dumneavoastra in orice moment. " nu mai este conditionata de nimic si cred ca le da acest drept fara niciun motiv chiar daca este inclusa fraza in paragraful respectiv.  Poate confirma cineva daca e asa?
Oricum, nu cred ca se baga nimeni sa iti sterga sau sa iti transfere domeniul fara motiv, mai ales daca ai "mierebuna. ro", dar oricum, daca as avea o firma mare, serioasa, m-as mai gandi inainte sa-mi iau domeniu . ro.
Oare ar avea cum sa faca asta fara motiv?  :o

Andrei G.

• Membru
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : Ianuarie 03, 2009, 01:07:36 pm »
WHAT?!? Formularea mi se pare abuziva!

Ibuziva, wahhaaaaaaa.

Ei sunt si afla si omega, si soarele si luna, ei sunt aceia ca nu inregistreaza domenii .ro de pe 20 dec pana pe 5 ianuarie. Ei sunt rnc  (RatatiNototiiComunisti)