Sondaj

Vei participa la WebhostingDay 2008?

Da
6 (31.6%)
Nu
10 (52.6%)
Nu stiu
3 (15.8%)

Numărul total de membrii care au votat: 19

Autor Subiect: WebhostingDay 2008  (Citit de 20147 ori)

Lorand R. Minyo

• Moderator
  • Webmaster
  • Mesaje postate: 516
  • I build and grow things using science & technology
    • Vezi Profilul
    • Lorand R. Minyo
WebhostingDay 2008
« : Februarie 27, 2008, 02:51:20 pm »
WebhostingDay 2008 se apropie vertiginos, va avea avea loc peste 2 saptamani.

Luand in considerare faptul ca am inteles de la colegii de forum ca vor participa si cativa dintre acestia, am considerat ca ar fi interesant sa ne intalnim acolo, eventual sa stam la un pahar de vorba, facem un pic de sharing la contactele pe care le avem in industrie etc

Astfel, cine mai vine la WHD'08? :)

stardust

• Vizitator
Răspuns: WebhostingDay 2008
« Răspuns #1 : Februarie 28, 2008, 05:54:58 pm »
... deprimant ... ?:)

.... tu cine credeai ca e pe piata romaneasca si pe gazduire.info Microsoft?:)

(admir entuziasmul si o sa vezi acolo diferenta intre afaceri si Romania:))

Lorand R. Minyo

• Moderator
  • Webmaster
    • Vezi Profilul
    • Lorand R. Minyo
« Răspuns #2 : Februarie 28, 2008, 05:58:01 pm »
Nu e vorba de deprimant, ci ma asteptam sa existe mai multe companii din Romania, dintre cele prezente pe forum, care sa participe la singurul eveniment de profil din Europa.

Si da, Microsoft va avea o prezenta numeroasa la WHD'08. Pe langa asta, tin sa te anunt ca reprezentantii MS Romania viziteaza acest forum si chiar des ;)

In alta ordine de idei, nu e primul eveniment de genul la care particip ;)

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 3488
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #3 : Februarie 28, 2008, 11:36:21 pm »
Stardust.

Pana una alta sunt si aici cativa care merg.
Noi inclusiv.
Din ce stiu vor fi acolo Simpliq,Webfactor ,Livehosting, Edomenii si inca cateva companii cu activitate complementara hostingului
Nu te mai purta ca un cosmonaut si baga mare la spamat cu oferte nelimitate,ca de atat esti bun.

stardust

• Vizitator
« Răspuns #4 : Februarie 29, 2008, 03:33:27 am »
Oh, l-am deranjat pe WBF... ce dramatic... ti-oi fi stricat piata de shared hosting, tu care pe vremuri ziceai ca e prea low sa te cobori sa vinzi shared hosting, cu "ofertele mele" care nici nu sunt ale mele, le-am postat doar sa vezi ca exista. Ai descoperit ca piata de dedicated e low? Too bad, data viitoare fa un marketing research inainte sa te arunci cu muschii umflati ca tu esti viitorul Romaniei si totul este doar dedicat.

Sunteti asa de tari ca va duceti si ati descoperit webhostingday waw... Asta la ani de zile dupa ce primii romani au fost acolo, cand firmele voastre nici nu cred ca existau :)))

Puteti sa va duceti, daca va puneti bine cu lumea pe acolo poate beti pe banii Microsoftului. Jucariile prin parc sunt moca(daca esti pe aproape cand se dau moca), asa ca poti sa te dai in trenulete gratis uneori, asta ca sa iti fac pofta sa te duci conferinta:)). E departe de oras, asa ca nu iti face planuri de plimbari prin Koln, decat daca ai chef de mers juma de ora dus si alta intors + 40-50 euro pe taxi x2.

Va zic doar un singur lucru: va duceti ca sa vedeti ca nu aveti ce cauta acolo data viitoare decat asa de divertisment si de cascat gura(la bulgari e mai ieftin si mai relaxant si mai frumos pe bune). WHD e pentru oameni care pot sa faca afaceri de cel putin 6 cifre, altfel o sa vorbiti ca toti romanii la conferintele de webhosting intre voi in bisericuta gen "waw uite-l pe ala de la Microsoft, moama si SwSoft, waw" si o sa va bagati in seama  cum mai incearca unul altul... Dar, va recomand sa nu va bagati in seama daca nu aveti cu ce si cu cine. Pentru ca te mai paleste cate o intrebare de genul "dar voi cati clienti aveti?" sau "voi cate ip-uri administrati?" sau "cata banda folositi?". Orice cifra sub 100.000 clienti, 1gb bw, 100.000 ips = "nice, keep it up, be right back" ... or not:)

Deja vu :)

Si ca sa nu crezi ca bat campii si stiu mai multe ca tine despre ce e acolo, daca o sa apuci sa vorbesti cu cei de la Microsoft cu evanghelistii sau cine stie cine o mai veni, intreaba-i doar cine i-a imbatat in ultima seara acolo, o sa vezi ca au fost niste romani, pe vremea cand tu poate iti adunai bani sa faci firma:))) Pana si tipul care a fost la conferinta MS de anul acesta de la Bucuresti stia. Daca nu stie nimeni, intreaba de D.K. si daca ai noroc si ai sansele sa fie acolo, o sa vezi ca stie si romaneste si a trait in Romania o lunga perioada de timp.

Si sa iti dau totusi un hint moca asa sa ajut piata de hosting, poate o sa dai vre-o bere vre-o data. Thewhir o sa fie acolo mai mult ca sigur. Tubanos o recunosti rapid, ca e deobicei cea mai beton gagica si ca magarul intre oi acolo, si daca nu e ea e Eagle. In prima zi inainte/dupa masa de pranz o sa alerge dupa interviuri. Mai departe stii ce tre' sa faci, alege-l pe cel care stie f. bine engleza din super-echipa-discovery:)

Gecadul are locul lui acolo, pentru ca a avut oricum experiente internationale puhoi si stie ce vrea sa faca si sunt baieti destepti, cu contacte si care stiu unde vor sa ajunga. Voi o sa fiti ca la muzeu, pentru ca ce nu stiti voi, nu este o conferinta pentru cei care vand hosting pe 2$ si se bat pe 10 clienti. Ci este pentru cei care dezvolta si au cu ce sa joace. Daca Livehosting avea cpanelul lui si avea si bani(nu, nu este vorba de imprumut la banca de cateva sute de milioane de lei ci de afaceri de milioane de euro) si echipa atunci poate avea ce cauta acolo. In rest sunteti vizitatori la muzeul de real hosting, nu smecherii si batai in piept ca "moama ce stiu eu linux si sa montez rackuri".

Lorand R. Minyo

• Moderator
  • Webmaster
    • Vezi Profilul
    • Lorand R. Minyo
« Răspuns #5 : Februarie 29, 2008, 12:01:51 pm »
Stardust, eu cred ca ai exagerat cu bautura azi noapte, sincer. :)

N-am sa ma obosesc sa-ti raspund la aberatiile pe care le-ai scris mai sus, tu ai dreptate si ai experienta si mai ales, cele mai actuale si corecte informatii.

Sa-ti fie de bine :)

Si btw, nu te-ai putut abtine, asa-i? Eu pur si simplu vroiam sa stiu cine va mai fi prezent.

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #6 : Februarie 29, 2008, 12:21:21 pm »
Hehe ,unii sunt frustrati rau de tot.
Noi suntem sarantocii iar Stardust un corifeu care stie despre ce este vorba.Miez
Spatiul cosmic ,costumul de cosmonaut si varsta frageda.Ingrediente numai bune sa faci pe zmeul cand de fapt esti un nimeni.
Momentan noi , si aici ma refer la cei care au identitate ne vedem de treba.

In rest numai de bine

stardust

• Vizitator
« Răspuns #7 : Februarie 29, 2008, 01:45:46 pm »
Oh, marele balaur WBF infrant... screenshot.

Termeni gen "miez" & co, reprezinta exact identitatea ta.

Cand o sa aveti cu ce sa va laudati (mai ales batai in piept omg WHD suntem ca ei, participam, existam) bagati mare. Pana atunci, munca.

Va astept cu o confirmare la cele de mai sus si berea:)

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #8 : Februarie 29, 2008, 08:06:44 pm »
Infrant de prostia si ignoranta unor penibili care pe langa lipsa de identitate seamana cu niste pustani frustrati care , din lipsa acuta sau mai mult din jena de a nu avea o identitate decenta fac zarva gratuita..
Pana una alta nu am vazut decat ceva "capra vecinului" de la tine.Si nici macar nu ai vecini.

Cu sincere regrete,daca stai prost cu banii te pot ajuta cu o bere.
Daca simti nevoia , o sa-ti aduc una de acolo.
Sper sa nu am surpriza sa nu-ti pot da berea din lipsa de majorat.

PS: Inteleg frustrarea de fi obligat sa te uiti la poze si sa sapi pe google.
Ai rabdare putin si-ti povestim cum a fost.

As a side note , unii au fost invitati.Mai toti din cei care merg.
Drept care tind sa cred ca exista un motiv de a fi invitati.
Cel putin asa cred eu..
« Ultima Modificare: Februarie 29, 2008, 08:13:46 pm de WBF »

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #9 : Februarie 29, 2008, 08:26:59 pm »
Si ca sa nu crezi ca bat campii si stiu mai multe ca tine despre ce e acolo, daca o sa apuci sa vorbesti cu cei de la Microsoft cu evanghelistii sau cine stie cine o mai veni, intreaba-i doar cine i-a imbatat in ultima seara acolo, o sa vezi ca au fost niste romani, pe vremea cand tu poate iti adunai bani sa faci firma:)))

Cred ca esti constient bai praf de stelute ca orice om intreg la mine nu ar avea lipsa de neruoni sa intrebe Microsoft-ul cine la imbatat ultima data.
Nu de alta dar sincer , cred ca ai visat roz inainte de a dejecta o asemenea aberatie.
Geez, omul care a imbatat reprezentantii unei corporatii de gen MS.
Sincer ,cred ca ar trebui sa o lasi mai moale cu bautura sau cu fumatul de tigari duboiase.
Dauneaza grav sanatatii mintale.
Si ajungi rau.Aka mai looser decat acum

stardust

• Vizitator
« Răspuns #10 : Martie 01, 2008, 02:20:40 am »
Deci, cam atata poti... Asta e. LoL @ invitatiile voastre, habar n-ai cum se dau si cat valoreaza. Ma rog, pentru cei ca tine ti se par importante. Pentru altii sunt ca invitatiile de la Metro in casuta postala. Normal, asa e cand esti incepator, nu e nici o problema, la anul o sa vezi ca nu sunt chiar asa de greu de facut rost, nici rare, nici nu trebuie sa fii cineva sau sa reprezinti ceva in mod special sa faci rost de ele ci trebuie sa ai un cat de cat contact. Din capitolul echipa discovery juniori in Europa, go go go. Esti ca un virgin care in fata bordelului prima oara isi imagineaza verzi si uscate.

Ti-am spus cum este, dar in inconstienta ta de Becali care crezi ca esti cel mai smecher din Romania nu iti vine sa crezi. Nu iti vine sa crezi ca au fost si altii inaintea ta care au vandut dedicate, vps, si acum te-au luat inainte si cu conferinta. Asta e... :) Ti-am spus lucruri verificabile, go ahead verifica-le cu toate ca n-ai nevoie ca sa stii ca esti in plus acolo. Dar macar o sa vezi ca intr-adevar esti dupa cum se spune "la pitici" in domeniu.

N-am spus ca am fost omul care a imbatat reprezentatii MS, am spus ca au fost romani cei care au facut-o. Romani care pe vremea aceea tu probabil cablai si numarai banii sa o pui de improvizatie. Si au fost romani care au facut fata la testul de "pe astia merita sa ii bagam in seama" ca sa ajunga sa bea cu cei de la MS. Tu o sa fii la muzeu. Mark my words.

Si nu iti spun asta doar ca sa iti arat ca stiu mai mult ca tine, cu toate ca vezi doamne esti unic in domeniu, centrul universului si "miezul" planetei, comparat cu mine care nah sunt cosmonaut din punctul tau de vedere, care bantui pe net si caut pe Google.

Ci iti spun sa vezi cat valorezi si sa te aduc cu picioarele pe pamant. Ti-am dat si niste sfaturi gratuite. Cu placere.

Echipa Discovery a la Cluj Romania intalneste WhD
aka
Pocreaca Panduri Sibiu divizia XXY intalneste Real Madrid in deplasare
(desigur intalneste din tribuna)

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #11 : Martie 01, 2008, 10:41:41 am »
Pustiulica.
Cata vreme esti un frustrat fara identitate ,care da copy paste din articoloele altora , sincer ,parerea ta avizata face mai putin decat o ceapa degerata.

Sincer ,nu cred ca sunt nici cel mai smecher nici centru universului.
Cu siguranta ca au mai fost si altii.
Si o a mai fie.
Momentan nu este vreun concurs despre cine ajunge primul undeva.
Doar in capul tau.

Nu cred ca esti in masura sa stii ce faceam eu acum cativa ani de zile.
Cred ca ai o parere putin eronata.
Data de frustrarile intinse pe aici dea lungul timpului.

Si lucruri verificabile de la tine am vazut doar via copy paste de prin articolele altora.Uitand sa citezi sursa.

Si vad ca marasmul intelectual in care te afli te impinge tot timpul la idei de genul "cine bea cu cine"
Bautura dauneaza flacau si cand cresti mai mare o sa afli ca poti sa bei cu diversi..si doar atat.
Restul.....ramane de vazut.

Faptic ,la ora asta ,ceva te deranjeaza la faptul ca vreo 5-6 firme merg la o conferinta.
Finnd invitate.
Si tot ce ai gasit mai bun de facut a fost sa incepi sa faci niste spume gratuite.
Din umbra unui anonimat penibil si sustinute de crapuri citite prin articolele altora.

Sincer o sa-ti aduc o bere ,cu conditia ca atunci cand vii sa o ridici sa te speli pe dinti.
Poate te lasam sa te uiti si la poze.....

La mai mare mai frustrare.
Nu am inteles ce te-a deranjat ,dar in fine ...fiecare cu frustrarea lui .

Incearca sa nu mai dai sfaturi.
Sfaturi pot da cei care au o bruma de experienta , nu le este rusine de identitatea lor si overall care nu imprumuta ideile altora  din lipsa de idei personale.

SeerKan

• Membru
  • Mesaje postate: 325
    • Vezi Profilul
    • HostHash
« Răspuns #12 : Martie 01, 2008, 12:50:33 pm »
Hai cu scandalu ca nu mai intra nimeni pe gazduire.info :))

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #13 : Martie 01, 2008, 02:01:11 pm »
Hai mucles.
Daca numai cu scandal intrati sau postati pe aici vai de voi

In alta ordine de idei , tot felul de puberi cu cas la gura si abo pe langa, ar trebui ca inainte sa-si faca o meserie din improscat cu rahat sa-si vada de lungul nasului.
Strugurii sunt acri si sa faci copy-paste de pe la altii nu prea demonstreaza ca si stii sa faci ceva .
Threadul , va reamintesc era despre cine merge la WHD.
Nu despre sarantoci ,citate de pe la altii , romani de rahat si eroi cu poza lui Rahan inramata langa posterul cu Bruce Lee deasupra patului.
Sau despre cum sa bem cu MS ,sa dam beri la altii si alte tampenii.
« Ultima Modificare: Martie 01, 2008, 02:06:04 pm de WBF »

stardust

• Vizitator
« Răspuns #14 : Martie 01, 2008, 03:03:34 pm »
Imi poti spune unde pe internet exista mentionat faptul ca cei de la MS au baut cu romanii? Daca da, vreau sa vad si eu. Daca nu, pliscul mic.

Mi se rupe ca sunteti voi invitati, ti-am zis invitatiile nu fac doi bani, pentru ca nu ati facut rost de invitatii pentru sunteti personalitati speciale. Ai vazut ca altii din Romania ofera invitatii public pe internet la WhD. Asa ca invitatia ta e egala cu "free hosting". Trebuie sa stii unde sa le cauti sau de la cine sa ceri. Sunt GRATIS sau on-demand.

Blabla-uri gen "cine nu este acolo nu exista", poate ar trebui explicate pentru incepatorii care bantuie pe aici, ca totusi exista o alta conferinta in acelasi timp in Romania care daca esti turist la WhD, mai bine participi la cea din Romania unde chiar ai ce cauta. Dar normal, atata timp cat esti limitat la informatiile de pe gazduire.info, nu ai de unde sa stii.

Am postat doar ca sa va pun la locul vostru. Ca prea va dati pauni si altii care nu se pricep poate chiar va cred. Adica atunci cand zici ca Gecad se duce si moama si Webfactor se duce... stai putin, sa facem o diferenta:) Gecad se duce ca sa prezinte si sa atace market share si are cu ce, Webfactor se duce sa viziteze ca orice turist care nu stie ce e WhD. Gecad se duce cu jucariile lui, Webfactor se duce sa stea ca orice copil la vitrina cu jucarii, ca apoi sa se laude la restul de copii "m-am dus si mai batut cu balaurii" si alte basme si povesti nemuritoare pe forumuri si "blablabla"

(in rest elucubratiile tale referitor la cum as putea fi eu sunt o simpla lipsa de informatii, asa e cand n-ai de ce sa te iei:)) Totusi daca tu ca CEO al Webfactor ( ;D) ai un astfel de limbaj si atitudine...

Am cerut cateva mici "dovezi" nu din cele avansate, ceva care stii si tu si ai auzit de una alta, dovezi made in Romania, ca vorbesti mult si prost si fara sa iti poti imagina. Ia sa vedem:

http://img352.imageshack.us/img352/2554/i0079mo9.jpg
Recunosti pe cineva? Probabil nu, pentru ca nu esti obisnuit cu ei. Sunt cei de la thewhir. La dinner-ul din prima seara.

Anyway, sa iti improspatam memoria:
http://img352.imageshack.us/img352/3062/i0045sr9.jpg
Oh da, Tubanos! Waw. Cineva are poze cu Tubanos in Romania? Waw? Si ce are ea la gat? Oh my God. WebHostingDay, asta nu se poate. Cine e in stanga si nu se vede? Hai sa vedem stii? Normal ca nu. Pentru ca n-ai fost acolo. Iti spun eu incepe cu C... din cate incercari ghicesti? Din nici una? Cine e tipul de langa Tubanos? Asta nici atat nu stii.

Si mai na una asa din "miez"-ul conferintei, de pe vremea cand nu stiai tu ce e ala webhostingday si visai la business de webhosting:
http://img352.imageshack.us/img352/7131/i0028yx8.jpg

Ti-am mai demonstrat-o de cateva ori ca esti la pitici WBF, si vorbesti mult/prost si tot ce iese din gura ta se termina murdar. Asta ca si altii sa evite sa se tavaleasca cu tine in noroi. Ti-am facut un preview the WHD, care  sunt sigur ca nu te asteptai sa il vezi. Poate fi considerat aportul meu la piata de webhosting romaneasca, piata care comparat cu business-urile de la WHD poate fi comparata cu vanzatorii de seminte la colt de strada si Mall.

Threadul era despre cine se duce la WHD si se incheie aici pentru mine pentru ca nu o sa mai fiu online in urmatoarele 4-5 luni si nici in Romanes, vizionare placuta.