Autor Subiect: Cum sa raportez SPAM-ul romanesc (se poate lasa cu amenzi pentru spammeri)  (Citit de 26590 ori)

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
Avand in vedere ca avem un precedent pentru amenda data unui SPAM-er in Romania va invit sa raportati toate mesajele SPAM primite. Voi descrie mai jos procedura de raportare.
Amenda a fost luata de catre "Urban si Asociatii" iar detalii puteti gasi pe situl oficial ARNCTI: http://www.anrcti.ro/DesktopDefault.aspx?tabid=3009

Procedura de raportare SPAM:
1. Te decizi sa raportezi spamul si esti sigur ca e nesolicitat si
insistent. Te asigur ca este in romana sau se adreseaza publicului romanesc.
2. Trimiti pe adresa relatii_cu_publicul.AT.anrcti.ro o plingere (Eu, gica
contra cu date contact bla bla - toate datele de contact - nu anonime sau
semianonime) am primit mesaje comerciale nesolicitate de la adresa de
email... Apoi alte detalii, daca este cazul si la final - va rugam sa
investigati cazul si sa luati masurile legale ce se impun. ( alternativ il
printezi si il trimitiprin posta clasica )
3. Atasezi la mail, spamul ca attach si un fisier .txt cu headerele
4. Astepti
5. Daca primesti cereri de mai multe informatii din partea ANRCTI, trimiti
informatiile (cam 1-2 saptamini de la data trimiterii mesajului)
6. Astepti
7. Intr-un final primesti de la ANRCTI o informare cu privire la ce s-a
facut in cazul respectiv - s-a constatat ca nu a fost mesaj nesolicitate,
s-a dat avertisment sau amenda, etc. (cam 3-4 luni)

Marian

• Membru
  • Mesaje postate: 401
    • Vezi Profilul
Update:

Atributiile privind supravegherea si controlul prevederilor legale din domeniul comertului electronic, mentionate in textul legii 365/2002 au fost preluate de Ministerul Comunicatiilor si Societatii Informationale ( www.mcsi.ro )

Mai multe detalii privind comunicarile comerciale nesolicitate (SPAM-ul) puteti citi la http://www.mcsi.ro/Minister/Domenii-de-activitate-ale-MCSI/Tehnologia-Informatiei/Servicii-electronice/Comert-electronic/Documente-necesare-privind-comunicarile-comerciale

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
@Marian, trimit raportari la MCSI de aproape un an.
Guess what ?

Correct: no response!
==================

Marian

• Membru
    • Vezi Profilul
Mama lor de cretini ...

Facusem raportare la ANCOM si m-au indrumat catre MCSI;

Ma dispera un "avocat" cu vocabular de ghena cu spam-ul, si ca un facut, majoritatea care fac spam au hosting la romarg. Astura cred ca trebuie sa le fac desene 3D sa priceapa.

// scuze de offtopic si de deschiderea subiectului vechi, ziceam ca un update e binevenit

Ed

• Membru
  • Mesaje postate: 338
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
referitor la spammerul din primul post: am vazut recent o gramada de emailuri de marketing venind de pe urbantelecom  ???  ???  ???  ???  ??? sau urbantelekom sau variante.

s-o fi privatizat nea urban si si-a luat serverele proprii de pe care face spam?

Bogdan Storm

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Vezi Profilul
Daca expeditorul mentioneaza cel putin un telefon, nume sau o adresa nu mai e considerat SPAM. Legislatia e foarte ... interpretabila :)

Deci trimiteti raportari degeaba daca ala care a facut spamu si-a dat si telefonul :)

Mai repede am vazut ca se sesizeaza providerii de unde e trimis spamul decat vreo autoritate.

Eu mi-am configurat Spam Assassin foarte agresiv si am scapat de 95% din spamuri

Numai bine.

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
Bogdan Storm
iti recomand lectura legislatiei IT legata de comertul electronic
Gasesti referinte la http://www.legi-internet.ro/legislatie-itc.html#c21
Legislatia romaneasca este suficient de clara, chiar si asa proasta cum e.

Ceea ce ai spus mai sus ete -cu tot respectul- o prostie.

Ed

• Membru
  • Mesaje postate: 338
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
Domnu' Bogdan, dvs ati citit legislatia? stiti unde anume scrie ca trebuie sa isi dea telefonul ca sa nu mai fie spam?

eu stiu altceva:

Lege nr. 365 privind comertul electronic ( http://www.legi-internet.ro/index.php?id=22 ):

Art. 6: Comunicările comerciale

(1) Efectuarea de comunicări comerciale prin poşta electronică este interzisă, cu excepţia cazului în care destinatarul şi-a exprimat în prealabil consimţământul expres pentru a primi asemenea comunicări.

parerea mea: cel mai bine este ca userii pe forumuri sa vorbeasca in cunostinta de cauza, adica documentati, nu sa emita pareri aiurea bazate pe nimic, ce ziceti?

Bogdan Storm

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Vezi Profilul
Du-te in instanta si o sa vezi ce-o sa castigi daca-l dai in judecata pe unul care si-a mentionat datele de contact.

Cat despre lege, e bine sa nu citesti numai ce vrei tu:

Din acelasi articol de unde ai mentionat tu:

Art. 6: Comunicările comerciale
(2) Comunicările comerciale care constituie un serviciu al societăţii informaţionale sau o parte a acestuia, în măsura în care sunt permise, trebuie să respecte cel puţin următoarele condiţii:

a) să fie clar identificabile ca atare;

b) persoana fizică sau juridică în numele căreia sunt făcute să fie clar identificată;

Numai bine.

Mihai RADULESCU

• Membru
  • Mesaje postate: 184
  • http://www.tlh.ro
    • Vezi Profilul
    • Top Level Hosting
@Bogdan

Din cate vad eu o cam dai de gard. A mai fost un flacau acum ceva vreme care ne tinea prelegeri despre facturile emise electronic. Da-i un search.

Referitor la ceea ce spui tu, ED ti-a dat raspunsul, nu stiu de ce mai scormonesti.

ART 6. pct 1(unu) ....şi-a exprimat în prealabil consimţământul expres pentru a primi asemenea comunicări.

ART 6. pct. 2(doi) cred ca este valabil daca se indeplineste primul, si anume:

Daca eu imi dau acceptul sa primesc comunicari comerciale din partea ta, tu trebuie sa indeplinesti cerintele Pct. 2.

Eu asa vad lucrurile. Daca gresesc, va rog corectati-ma.

PS : Oricum ai vrea tu sa o dai, fara acceptul meu, nu poti navali tu in INBOX-ul meu chiar daca pui datele de identificare de la 10 persoane.

Se numeste SPAM.
« Ultima Modificare: Septembrie 15, 2010, 03:37:19 pm de Mihai RADULESCU »

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
Răspuns: Cum sa raportez SPAM-ul romanesc (se poate lasa cu amenzi pentru spammeri)
« Răspuns #10 : Septembrie 15, 2010, 09:49:21 pm »
Du-te in instanta si o sa vezi ce-o sa castigi daca-l dai in judecata pe unul care si-a mentionat datele de contact
......
Numai bine.
Bogdan, gresesti.
Îţi spun asta fiind în cunoştinţă de cauză.

Marian

• Membru
    • Vezi Profilul
Răspuns: Cum sa raportez SPAM-ul romanesc (se poate lasa cu amenzi pentru spammeri)
« Răspuns #11 : Septembrie 16, 2010, 12:28:10 am »
Oricum nu era vorba de dat in judecata. E doar o chestie deranjanta. Atata timp cat nu este solicitat este spam. Poti include in aceiasi categorie si facebook si retelele de socializare, majoritatea "imprumuta" adresele de contacte de la naivi, dupa care trimit spam. Ca nu e comercial ... e altceva, eu il numesc tot spam.

Cel mai enervant este cand primesti spam cu 100 de adrese la campul "To:" si de acolo le ia toata lumea. Pentru mine spam-ul este echivalent cu miloaga.

@Marian, trimit raportari la MCSI de aproape un an.
Guess what ?

Correct: no response!
==================

Are dreptate Gupi aici, dar asta e, mai incercam, poate o sa vina vremea cand o sa se respecte si legile astea sau o sa se ia masuri impotriva celor care le incalca.

MxHost

• Membru
  • Mesaje postate: 393
    • Vezi Profilul
    • http://www.mxhost.ro
Se pare ca se mai misca cineva din Ministerul Comunicatiilor, azi am primit un plic de la ei referitor la un client al nostru cu un server vps care a trimis spam anul trecut in luna noiembrie .

Tinand cont ca siteul unde se puteau raporta spamurile nu este functional, cum a reusit o persoana sa reclame ca a primit spam pe o adresa de yahoo?

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul