Autor Subiect: Cum sa raportez SPAM-ul romanesc (se poate lasa cu amenzi pentru spammeri)  (Citit de 26932 ori)

Marian

• Membru
  • Mesaje postate: 401
    • Vezi Profilul
Adresa corecta este de fapt office@mcsi.ro  ;D

Asa, sa le vina si lor cate un "enlarge your ..." ceva :))

Delta04

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Vezi Profilul
    • ServerHost - Web Hosting
Re: Cum sa raportez SPAM-ul romanesc (se poate lasa cu amenzi pentru spammeri)
« Răspuns #16 : Decembrie 10, 2011, 04:02:22 pm »
Si eu ma lovesc de asemenea problema. Daca pana acum ceva timp imi veneau mail-uri doar de la "mostenitori din kenia" , spam-ul romanesc incepe sa prinda contur. Genul de mesaj " iti oferim o baza de date cu jde mii de adrese de email pe x euro" sau " ultimul serviciu de email marketing ( o forma frumoasa in locul spamului), sunt la ordinea zilei.
Chiar daca email-urile contin mesajul " click aici pentru dezabonare" stim prea bine ca nu este o idee buna sa click-uim pe acel link deoarece nu facem decat sa ne confirmam existenta adresei.

Totusi, care este solutia legala? De ce nu se face o raportare automata pe site-ul institutiei? Trimiterea de reclamatii pentru spam pe adresa de email office@ mi se pare total neprofesional, sa nu zic aiurea.
« Ultima Modificare: Decembrie 10, 2011, 04:04:24 pm de Delta04 »

Marian

• Membru
  • Mesaje postate: 401
    • Vezi Profilul
« Răspuns #17 : Decembrie 17, 2011, 10:19:07 am »
Solutia este body and headers check si un server de email configurat bine ... in rest, nu prea se misca mare lucru.
Este exact cum a zis Gupi aici: http://gazduire.info/index.php/topic,3281.msg38612.html#msg38612

ionut_pe_net

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 88
  • txt
    • Vezi Profilul
« Răspuns #18 : Martie 20, 2012, 08:46:08 pm »
Salut,

redeschid discutia pe aici...

Exista o solutie automata de trimitere a unui spam catre raportare la cat mai multe blacklisturi? de genul:
AHBL, BACKSCATTERER , BARRACUDA, BURNT-TECH, CASA-CBL, CASA-CBL+ , CBL, DRONE-BL, IMP-SPAM, INPS.DE, ivmSIP, ivmSIP/24, LASHBACK, MAILSPIKE-BL, MAILSPIKE-Z, NIXSPAM, NOMOREFUNN, PSBL, RATS-Dyna, RATS-NoPtr, RATS-Spam, REDHAWK, SEM-BACKSCATTER, SEM-BLACK, SORBS-DUHL, SORBS-SPAM, SORBS-WEB, SPAMCANNIBAL, SPAMCOP, Spamhaus-ZEN, SWINOG, TRUNCATE, UCEPROTECTL1, UCEPROTECTL2, UCEPROTECTL3, WPBL

Manual dureaza un pic cam mult, fiind destul de multe.

Abuse.ro e cam degeaba si nu functioneaza mai nou.
« Ultima Modificare: Martie 20, 2012, 08:47:44 pm de ionut_pe_net »

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #19 : Martie 20, 2012, 09:31:40 pm »
abuse.ro e in relocare, insa lista rbl.abuse.ro e functionala si actualizata zilnic.
In plus, mai exista uribl.abuse.ro, ce poate fi integrata cu SpamAssassin (google it for howto).

ionut_pe_net

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 88
  • txt
    • Vezi Profilul
« Răspuns #20 : Martie 20, 2012, 10:55:30 pm »
Abuse.ro nu mi se pare o solutie eficienta deoarece blocarea mailurilor se face pe numele unui domeniu.
Deobicei spam-ul nu este trimis de pe domeniul implicat in mesajul spam-ului, asa cum il livreaza unele firme specializate in ultima vreme in trimis mailuri in cantitati mari.

Unele RBL-uri blocheaza si IP-ul de pe care a fost trimis spam-ul si mai ales ori il blocheaza o perioada de timp in care nu se poate cere delistarea, ori cer o taxa pentru delistare, lucru care mi se pare foarte bun.

Cred ca o taxa pentru scoaterea din blacklist a unui IP de pe care se trimite spam ar mai pune un pic ordine in incalcarea drepturilor mele de cititor de mail.
O taxa din asta ar pune si firmele care sunt specializate pe trimis spam, sa isi verifice cientii daca au acceptul din partea celui care primeste acel mail, lucru care ar micsora cantitatea de spam.

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #21 : Martie 20, 2012, 11:41:19 pm »
ionut, hai sa clarificam nitel:

rbl.abuse.ro e o lista de IP-uri, similara cu bl.spamcop.net
Trebuie implementata la nivel de server de mail exact cum implementezi listele de la barracuda, spamhaus sau spamcop.
IP-urile sunt scoase la cerere, dupa ce furnizorul declara formal ca problema a fost rezolvata.

uribl.abuse.ro e o lista de domenii spamveritzate, lista care odata implementata in spamassassin duce la cresterea scorului de spam a mesajelor ce contin acele domenii;