Autor Subiect: a mai incercat careva serverededicate.com ?  (Citit de 10556 ori)

Adrian Costin

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 73
    • Vezi Profilul
Răspuns: a mai incercat careva serverededicate.com ?
« Răspuns #15 : August 09, 2008, 03:07:45 pm »
Citat din: DjMarian link=topic=3324. msg32552#msg32552 date=1218254481
in franta am gasit o firma dar mi-au spus ca nu vand servere in romania de ce si cum nu imi pot explica :D

Iti explic eu.  Nu vand in Romania pentru ca nu le convine sa vanda la pretul la care vand si sa le consumi tu (sau altcineva) 10 TB pe luna de banda externa.  Ei vand la Francezi pentru ca ii costa mai putin peering-uri cu ISP-uri din Franta.

O sa vi sa zici ca altii (din Germania si din alte locuri) vand si la Romania la preturi similare.  Da, e adevarat, dar sunt in aceasi situatia, diferenta fiind ca OVH-ul (ca despre ei vorbim) sa fript cu Trilulilu, si ceilalti nu.  Dar cu prima ocazie cand cineva ajunge sa consume foarte mult din nelimitatul lor vor lua masuri similare.

Acum sa vorbim despre serverededicate. com.  Intradevar dau trafic nelimitat.  Cu cei 40 Mbit a lor de la UPC, daca faci trafic constant poti sa faci aproximativ 13. 2 TB.  Asta pe toate serverele si doar daca se face trafic constant.  Cum noapte se face 10-15% din traficul de zi, eu zic ca in total pot face vreo 5-6 TB pe luna.

Avantajul ar fi, ca daca te duci la ei, practic o sa poti sa faci tu toti astia 5-6 TB, pt.  ca alti clienti foarte multi nu au ;)

Ar mai fi problema ca e doar UPC, dar cum UPC este o companie cu o reputatie deosebita, care isi respecta clientii si este renumita pentru serviciile de calitate deosebita pe care poti sa te bazezi, poti sa stai linistit.

DjMarian

• Vizitator
« Răspuns #16 : August 09, 2008, 05:22:40 pm »
Ms man cred ca m-ai convins sa ii aleg si sa imi cumpar dedicat dar ei au peerin si cu rds si alte retele de la noi ?

Tomoiaga

• Webmaster
  • Mesaje postate: 921
    • Vezi Profilul
    • http://elvsoft.com
« Răspuns #17 : August 09, 2008, 05:30:19 pm »
ce pot sa mai zic...

DjMarian, nu te supara pe mine.

DjMarian

• Vizitator
« Răspuns #18 : August 09, 2008, 05:44:56 pm »
Tomoiaga stai relax man nu ma supar dar vad ca va atacati cand cineva e aproape sa va vina in concurentza si il urmariti pas cu pas imi place de voi sunteti aceasi romani ca 90%, Va intereseaza ce face capra vecinului si apoi a voastra :)

Bogdan.eGazda

• Webmaster
  • Mesaje postate: 944
  • EGAZDA SRL
    • Vezi Profilul
    • http://www.egazda.ro
« Răspuns #19 : August 09, 2008, 06:27:45 pm »
Ar mai fi problema ca e doar UPC, dar cum UPC este o companie cu o reputatie deosebita, care isi respecta clientii si este renumita pentru serviciile de calitate deosebita pe care poti sa te bazezi, poti sa stai linistit.

De departe una din cele mai bune glumele pe care am auzit-o de multa vreme :)
Pacat ca nu a inteles-o si Marian ...

DjMarian

• Vizitator
« Răspuns #20 : August 09, 2008, 06:30:43 pm »
bey bulangiilor stati ma voi aici pe forum asta singuri smecheri intre voi ca eu ma intorc la scanatul meu si la root-urile de america pe care imi fac radio bnc si eggdrop pacat ca nu am multe sa fac si bani da cu voi care dati bani pe prosti stati ma aici ca e mai misto free ;) chiar daca nu te tine mult ;)

Tomoiaga

• Webmaster
  • Mesaje postate: 921
    • Vezi Profilul
    • http://elvsoft.com
« Răspuns #21 : August 09, 2008, 07:36:52 pm »
bey,  ti-am zis Mariane ca suntem bulanjii si nu m-ai ascultat.
Las ca o sa ne mai maturizam asa incet incet.
Pana atunci, nu intzeleg de ce ai cumpara hosting in Romania la ceva, orice. De ce sa cumperi de la bulangii romani cand potzi dincolo free, nu vezi cum trag astia pelea de pe tine, vor si multzi bani si dau si foarte putzin.
Dincolo frate e aur fara numar, eggdrop, bnc, root-uri, banii curg.
Cu timpul o sa iti cumperi si tu un A6 si o sa pui un filmulet pe youtube si o sa ne transmiti in filmuletul ala cat de bine iti merge.

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 3488
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #22 : August 09, 2008, 08:01:52 pm »

LOL.

Made my day :)

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #23 : August 09, 2008, 08:22:33 pm »
UPC nu e firma aia total automatizată, care lucreaza fara oameni ?

Florin Veres

• Webmaster
  • Mesaje postate: 531
    • Vezi Profilul
« Răspuns #24 : August 09, 2008, 08:27:21 pm »
UPC nu e firma aia total automatizată, care lucreaza fara oameni ?

nu :)

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 3488
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #25 : August 09, 2008, 11:50:40 pm »
UPC e firma aia de va da net ok pana cresteti mari , dupa care invatati sa dati cu bolovani