Autor Subiect: Ajutor administrare Server Dedicat  (Citit de 3955 ori)

ben

• Vizitator
Ajutor administrare Server Dedicat
« : Mai 07, 2008, 02:57:50 pm »
Buna. 

Mi-am cumparat recent un server dedicat, dar nu prea ma descurc cu el.   Are ca si sistem de operare CentOS 5.  0 si panou de comanda: VirtualMin

Vreau sa ma documentez unpic la partea de sistem de operare + configurare, de aceea am nevoie de cateva linkuri catre FAQ-uri/tutoriale/manuale de unde as putea sa invat partea de cod/conectare shell/comenzi/etc pentru sistemul de mai sus.   Ma poate indruma careva catre anumite resurse de unde sa invat si zona asta de control a serverelor?

Sper ca nu vorbesc prostii mai sus.    ???

Multumesc anticipat. 

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
Răspuns: Ajutor administrare Server Dedicat
« Răspuns #1 : Mai 07, 2008, 04:38:17 pm »
Cu tot respectul, ceea ce vrei tu sa faci este laudabil, dar NU pe servere in productie.
E deajuns o greseala si ingenunchezi serverul (uneori definitiv).

Personal ti-as recomanda investitia intr-un serviciu de management de server, cel putin pentru 3-6 luni.
In timpul acesta, poti testa si invata linistit, acasa (de exemplu pe o masina virtuala) tot ce vrei.

Parerea mea.

ben

• Vizitator
« Răspuns #2 : Mai 07, 2008, 04:58:32 pm »
Normal. . . .  nu ma bag direct acolo.  Da ma simt frustat sa am acces la server si sa nu pot baga nimica nou pe el.  Totul fac din control panel. . .  da parca ma simt prea legat acolo ( virtualmin ).

Iau si ma joc acasa. . .  gasesc eu un calculator. . .  doar sa-mi dati cateva linkuri cu niste tutoriale pe tema asta - ssh for dummies :) . . .  ( documentatia pe site-ul oficial pare cam putina )

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #3 : Mai 07, 2008, 05:06:36 pm »
howtoforge.net

dar cel mai bine ar fi as cauti ceva carti de la Oreilly

ben

• Vizitator
« Răspuns #4 : Mai 07, 2008, 05:24:25 pm »
Ms de link-uri. . .  ma bag sa studiez ce e pe acolo.  Revin daca ma blochez pe undeva.

bassul

• Vizitator

no1

• Vizitator
« Răspuns #6 : Iunie 18, 2008, 07:38:21 pm »
Eu am 2 servere de la hostgator, din fericire e mai usor cu VHM.
Documentatia de la CentOS (hxxp: www. centos. org/docs/5/) e primul lucru cu care trebuie sa incepi.