Autor Subiect: Ce hosting imi recomandati pentru un site cu 4000-6000 useri zilnic?  (Citit de 6714 ori)

alexdrimbe

• Vizitator
As fi interesat de specificatiile tehnice dar si de o lista cu firme de hosting (de incredere) din romania.

Mihai Gianu

• Vizitator
As fi interesat de specificatiile tehnice dar si de o lista cu firme de hosting (de incredere) din romania.

vps/dedicat

tecia

• Vizitator
lol?

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
lasa, sa fie loc!
ce conteaza ca doar 5% va fi folosit ?

Bogdan.eGazda

• Webmaster
  • Mesaje postate: 944
  • EGAZDA SRL
    • Vezi Profilul
    • http://www.egazda.ro
recomandarea legata de vps/dedicat s-ar putea sa nu fie deloc rea, depinde foarte mult de ce tip de site este.

Cedik

• Vizitator
Am un prieten care are 2 site-uri care insumate au un trafic in genul celui pe care il doresti tu.  Isi tine site-urile pe servage. net dar ii pica foarte des bazele de date asa ca nu e recomandat.
Daca vrei firme din Romania. . .  e cam greu.  Firmele straine sunt mai de incredere si au si oferte mai bune.
Si eu am o problema similara cu a ta si ti-as recomanda Hostgator.  Am schimbat multe site-uri de hosting si asta e singurul care s-a comportat exemplar. 
Iti poti face un cont de vps la ei sau poti incerca sa faci o smecherie, si sa iti cumperi un cont de reseller :D

netvista

• Webmaster
  • Mesaje postate: 839
  • Solution Provider
    • Vezi Profilul
Am un prieten care are 2 site-uri care insumate au un trafic in genul celui pe care il doresti tu.  Isi tine site-urile pe servage. net dar ii pica foarte des bazele de date asa ca nu e recomandat.
Asta nu tine de firma ci de limitele de la mysql care sunt setate pe server.

Citat
Daca vrei firme din Romania. . .  e cam greu.  Firmele straine sunt mai de incredere si au si oferte mai bune.
Corect au oferte mai bune dar omul cauta din Romania si cred ca din cauza ca are vizitatori din Romania (procent majoritar)

Citat
Si eu am o problema similara cu a ta si ti-as recomanda Hostgator.  Am schimbat multe site-uri de hosting si asta e singurul care s-a comportat exemplar. 
Iti poti face un cont de vps la ei sau poti incerca sa faci o smecherie, si sa iti cumperi un cont de reseller :D
si uite asa se mai pune de o mica afacere..  ;) Apropo.. care este problema ca omul nu a mentionat-o dar amandoi o aveti ? Cedik.. vezi ca ai 3 posturi si deja incerci sa o pui de un business.

Acuma nu serios asa cum ziceau si colegii mai sus conteaza ce fel de site este. Te muti pentru ca iti merge greu sau din cauza ca nu mai merge deloc, sau poate din cauza ca papi prea multe resurse si gazda actuala nu te mai vrea acolo? Chestia asta conteaza.. si sa stii ca un server dedicat nu este o alegere rea mai ales daca o sa-ti mai creasca numarul de vizitatori zilnic.
« Ultima Modificare: Iunie 18, 2008, 08:27:48 pm de netvista »

art-media

• Membru
  • Mesaje postate: 239
    • Vezi Profilul
    • http://www.ART-MEDIA.ro
Eu zic ca cel mai important lucru este site-ul si cum este facut el.
Stiu cateva site-uri cu peste 2000 - 3000 de oameni zilnic pe site si cu multe baze de date dar facute foarte calumea si stau bine mersi pe shared hosting fara sa creeze nici o problema.

Depinde foarte mult de cum este facut site-ul ca s epoate nici un server dedicat sa nu iti ajunga daca e facut de vreun "copil" de pe la noi, scuzati ca m-am exprimat asa dar am vazut multe cazuri de genul asta.

netvista

• Webmaster
  • Mesaje postate: 839
  • Solution Provider
    • Vezi Profilul
Uite si un exemplu

Am un server in administrare care are intre 8000-19000 de utilizatori unici pe zi si cam ~ 69000 de vizualizari (pagini servite/zi). Load average-ul este de ~ 0.53 si utilizarea de max 20% pe un cpu E2200 (dual core).

Site-urile au sistemul de template compilat prin smarty si servit din cache ca sa nu recompileze de fiecare data output-ul grafic, MySQL face caching la interogari (cache hit rate de 99.6% conform mtop), iar Apache a trebuit optimizat ca sa poate deservii acest numar de vizitatori pentru ca ruleaza fcgi si avea limite foarte aiurea puse by default. Banda utilizata de acesta arata asa..

Deci in esenta depinde si de continut pe langa cum este facut site-ul. Daca servesti doar pagini statice ai putea deservii si mai multi vizitatori.

florinanca888

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
Re: Ce hosting imi recomandati pentru un site cu 4000-6000 useri zilnic?
« Răspuns #9 : Februarie 06, 2015, 10:17:18 am »
De multe ori m-am intrebat si eu care ar fi cea mai buna firma de gazduire pentru proiectele medii si mari. Am incercat foarte multe firme din strainatate, in special din America, si Germania. Toate au fost ok. Mie ce nu mi-a placut, si afost total neplacut, sa constant ca nu exista un raspuns promp din partea lor atunci cand exista probleme. Mai precis, am trecut prin situatii total neplacute cand site-urile facute pentru clientii mei au avut mari probleme, si nu am reusit sa aduc o rezolvare prompta, deoarece serverele (firmele) nu raspundeau promp, nu ofereau raspunsuri precise, ci evazive (deoarece erau vinovati).
In final am zis totusi sa caut o firma din Roamnia, si am gasit, dupa multe peripetii tot cu altii din Romania.[moderated - fara reclama]
« Ultima Modificare: Februarie 06, 2015, 11:31:31 am de dt »