Autor Subiect: ATAC Ddos Data Center Simpliq  (Citit de 12042 ori)

Bruzli

• Webmaster
  • Mesaje postate: 534
    • Vezi Profilul
    • http://www.solutiiweb.ro
Răspuns: ATAC Ddos Data Center Simpliq
« Răspuns #15 : Aprilie 03, 2009, 09:55:55 am »
Se anunta in presa mai nou cand se vine cu ddos-ul? sau pur si simplu iti lipeste o fituica pe usa de la intrare. E cu programare? :P

EGW

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 95
    • Vezi Profilul
    • www.egazduireweb.ro
« Răspuns #16 : Aprilie 03, 2009, 10:51:01 am »
Eu am citit pe ceva forumuri despre posibilele atacuri in viitor  :)

petrescs

• Membru
  • Mesaje postate: 150
    • Vezi Profilul
« Răspuns #17 : Aprilie 03, 2009, 12:52:14 pm »
@Bruzli: Da, in cazul asta chiar se asteptau la chestii nasoale - cei care au analizat codul conficker-ului au vazut ca versiunea C isi activa niste servicii suplimentare pe 1 Aprilie care ii permiteau mai multe puncte de rendez-vous (de la 250 la 500.000) de unde ar fi putut sa isi ia un payload nou etc etc. Se pare ca cel putin pana acum nu s-a intamplat nimic grav dar...

Referinte:  http://mtc.sri.com/Conficker/addendumC/index.html (cauta in pagina 1 Aprilie - NU a fost pacaleala)

Seby

• Vizitator
« Răspuns #18 : Aprilie 03, 2009, 03:01:45 pm »
nasoala treaba asta cu DDOS, probabil este vre-un fost client sau cineva care avea vre-un cont gratuit si i s-a inchis, posibilitatile sunt multe ceva de genul asta am suferit si noi luna trecuta, insa mai mult de 5 minute nu a durat.
de obicei la un moment dat se vor linisti, pentru ca oricat de mult ar vrea persoana respectiva sa dea flood, la un moment dat ii se vor strica jucariile ;)

Andrei G.

• Membru
  • Mesaje postate: 250
    • Vezi Profilul
« Răspuns #19 : Aprilie 03, 2009, 07:23:36 pm »
Sincer, de cand sunt clientul lor nu am avut nici un minut de offline :)

Si cand a fost ultimul bau bau de 2/3 ore tu erai pe wirelezzz, nu? :)
Ei sunt foarte ok, fiecare are probleme, conteaza sa inveti din ele.

In rest si eu sunt client multumit.

lordlex

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Vezi Profilul
« Răspuns #20 : Mai 29, 2009, 12:33:59 pm »
Si eu sunt la SimpliQ si nu am avut nici o problema :D
Sincer, de cand sunt clientul lor nu am avut nici un minut de offline :)

Incerc sa imi dau seama daca ma pot baza pe SimpliQ ori ba... dar din toate mesajele pe care le-am citit la al tau nu am putut sa nu raspund... e prea roz... suna a reclama de la o posta... lucrezi la ei?
Anyway, renunt si la ideea de a duce servere la SQ...

Later edit: Ca mi-am amintit ca in topicul "Probleme Simpliq?" din forumul ISP/NOC cineva intreba un reprezentant SQ despre chestiile promise (in topicul care se afla candva la http://gazduire.info/forum/index.php/topic,2884.0.html) cand au lansat datacenterul... Persoana intrebata era printre altele si moderator nu doar reprezentant SQ... topicul respectiv a disparut intre timp... eu personal trang o singura concluzie... nu o spun aici pt. ca fiecare are cap sa gandeasca singur...
« Ultima Modificare: Mai 29, 2009, 12:41:37 pm de lordlex »

art-media

• Membru
  • Mesaje postate: 239
    • Vezi Profilul
    • http://www.ART-MEDIA.ro
« Răspuns #21 : Mai 30, 2009, 12:05:04 am »
eu iti zic sincer un lucru fara a avea vreo legatura cu SIMPLIQ sau ca le-as face reclama sau ca as lucra la ei.
Am serverele la SIMPLIQ si pot zice ca raman la ei si nu plec in alta parte cu toate ca am vazut aproape toate ofertele din Romania din cauza la tot ce ofera SIMPLIQ, nu numai colocare, si pot zice ca merg pe principiul ca:

"Din toate lucrurile rele aleg raul cel mai mic"

Nu te baza ca gasesti oriunde servicii k in Romania, la unii o sa vezi ca gasesti ceva ce poate nu ar SIMPLIQ dar o sa gasesti alte lucruri rele.

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #22 : Mai 30, 2009, 10:05:45 pm »
Daca e sa fim obiectivi trebuie sa recunoastem ca probleme apar oriunde.
De curand google a picat masiv (multe probleme la toate serviciile si pe o perioada lunga pe deaspra), Akamai a avut probleme de DDoS ... nu e cazul sa va mirati ca X sau Y se intalnesc cu aceleasi probleme.

Pentru cine isi doreste aplicatia online 100% din timp si crede ca o poate obtine bazandu-se doar pe un provider se inseala amarnic. E naiv sa crezi ca poti obtine 100% uptime la pachet de hosting de 5 euro sau la un server dedicat de 100 euro/luna. Realitatea este alta iar cine doreste uptime mai bun trebuie sa ia in considerare realitatea.

art-media

• Membru
    • Vezi Profilul
« Răspuns #23 : Mai 31, 2009, 01:42:41 am »
Trebuia sa ia in vedere realitatea plus foarte multi investiti cu toate ca acestia nu pot sa ii aduca siguranta.
Daca te gandesti putin ca si google care au o imensitate de servere si oameni care lucreaza la ele a picat si au avut probleme serioase atunci te poti gandi ca probleme nu ar avea cum sa nu apara oriunde ai fi si orice echipamente ai avea.

Numai imploscand cu rahat intr-un provider, data center sau oricine altcineva nu rezolvi nimic.

paull

• Vizitator
« Răspuns #24 : Mai 31, 2009, 12:05:18 pm »

Nu asta e problema romanului.
 Fiecare persoana in aceasta tara vrea sa isi spuna punctul de vedere
 chiar daca e in necunostinta de cauza.

Baietii de la Simpliq ar trebui apreciati pentru ce fac ei.

Legat de protectia Ddos nu exista pe Terra un datacenter care sa fie imun,
 exista doar baliverne de marketing.

Totul depinde de "puterea" atacului.

Criticiile in orice domeniu sunt bune daca sunt facute cu bun simt.

Cand o sa existe in Romania provideri de internet ca in State spre exemplu sunt
 sigur ca serviciile Simpliq sau a altor datacentere o sa fie mai bune si mai bune si mai bune.

paull

• Vizitator
« Răspuns #25 : Mai 31, 2009, 12:14:40 pm »

Si ca un update:

Cum sa evoluezi in Romania, cand majoritatea romaniilor pun botul la "American Dream" si la serviciile "high-quality" oferite de ei.

In orice alta tara serviciile sunt sustinute de banci si guverne pentru ca sunt constienti ca doar asa pot evolua.

Aici?
 Aici esti doar tu si tu.
 Nimeni nu o sa iti dea o mana de ajutor sau sa te sustina.

E foarte clar ca suntem una din tarile care am pus botul foarte mult la American Dream si pe mine asta ma seaca.

Fuck american dream si teoriile lor de rahat.
 Ii urasc pe ei si parsivitatea lor  ;D

Florin Matincă

• Membru
  • Mesaje postate: 241
    • Vezi Profilul
    • http://www.florinmatinca.com
« Răspuns #26 : Mai 31, 2009, 06:03:42 pm »
Si ca un update:

Cum sa evoluezi in Romania, cand majoritatea romaniilor pun botul la "American Dream" si la serviciile "high-quality" oferite de ei.

In orice alta tara serviciile sunt sustinute de banci si guverne pentru ca sunt constienti ca doar asa pot evolua.

Aici?
 Aici esti doar tu si tu.
 Nimeni nu o sa iti dea o mana de ajutor sau sa te sustina.

E foarte clar ca suntem una din tarile care am pus botul foarte mult la American Dream si pe mine asta ma seaca.

Fuck american dream si teoriile lor de rahat.
 Ii urasc pe ei si parsivitatea lor  ;D

Stii vorba aia ... sa faci ce zice popa, nu ce face popa.

Or fi avand americanii teoriile de "rahat", dar uite unde au ajuns ei si unde suntem noi.

Mai destepti nu sunt, dar cand se apuca sa faca o treaba chiar o fac pentru ca au o filosofie total diferita de a noastra. La noi daca nu iese banu repede, nu face nimeni nimic.

art-media

• Membru
    • Vezi Profilul
« Răspuns #27 : Iunie 01, 2009, 02:10:11 am »
Asta este cea mai mare problema in romania.
La noi nu gasesti o filosofie la multa lume sa faca ceva numai sa fie facut bine si sa nu intereseze banii. La noi cam tot ce se face in ultima vreme daca nu iese banu nu se face bine si poate nici daca ies bani calumea nu se face bine.

Asta ar fi o mica diferenta intre Romania si US sau American Dream. In US sunt multi oameni care inca incearca sa faca ceva bun, poate chiar si multi oameni plecati din romania ca aici nu reuseau sa faca mare branza si au ajuns in US mari savanti sau oameni cu o importanta destul de mare.

Cea mai mare problema a Romaniei este ca nu stie sa isi tina oamenii buni in tara si nu le ofera nimic.

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 3488
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #28 : Iunie 01, 2009, 09:50:00 am »
Nu inteleg ce legatura au minunile cu American Dream cu Simpliq. In fine......
Si nu inteleg dezgropatul de threaduri vechi.
De asemenea cred ca daca sunt nelamuriri din partea cuiva, ele se pot rezolva mult mai simplu luand contact cu Simpliq decat postand prapastii pe vreun forum.