Autor Subiect: Cumpar domeniu .ro de la RNC sau de la partenerii lor?  (Citit de 57482 ori)

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
Cumpar domeniu .ro de la RNC sau de la partenerii lor?
« : Februarie 13, 2004, 10:29:18 pm »
Mergand din forum in forum am observat un mesaj ce se repeta la nesfarsit...
"Dar de unde cumpar eu domeniul? De la RNC cu 61$ sau de la firma X cu mai putin? Si cum adica RNC-ul mi-l da cu 61 si X cu 40? E imposibil... X mi-l inchiriaza pe an cu 40? X il inregistreaza pe numele lui ca si alti prieteni de-ai nostrii pe care-i cunoastem cu totii?"
RASPUNS:
    RNC-ul are o serie de parteneri prin care se pot inregistra domenii. Pretul pt. acesti parteneri este aproximativ 36$ ==> fara a intra in pierdere un partener RNC poate vinde domeniile .ro cu 36$ + pretul necesar trimiterii facturii (factura in sine, plic, timbri, pasta de pix sau tonner de imprimanta, ...)
Unele firme dau domeniile .ro si mai ieftin de 36$ diferenta pana la 36 fiind sponsorizata eventual din pachetul de hosting care esti obligat sa-l cumperi. Daca nu esti obligat sa cumperi hosting si pretul e mai mic de 36$+ ai mari sanse sa ramai fara bani si fara domeniu .
Sunt unele firme care iti dau dreptul de a folosi domeniul atata timp cat ai hosting la ei. In cazul asta e bine sa te gandesti daca nu cumva e mai ieftin sa-l cumperi cu 36$ (3x12).

Oricum... totul difera de la caz la caz... in principiu trebuie studiat situl care vinde domeniile cu atentie, mai ales daca n-ai mai cumparat domenii de acolo.

Daca mai aveti nelamuriri nu fiti rushinosi, voi incerca sa va raspund la obiect.

Daca ati avut probleme cu inregistrarea unui domeniu la vreo firma/site ar fi bine sa stie si altii asa ca postati un mic mesaj. Daca ati avut experiente placute de asemenea.

VA ROG NU BAGATI PRETURI / OFERTE .... un simplu link ca in exemplul de mai jos e suficient (hosterii sa se abtina daca nu-s atacati pe nedrept):
gazduire.info - am inregistrat cu succes si fara probleme domeniul
sau
gazduire.info - m-au furaaatttt .. sariittiiii ARDEEEE :)

dt

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1417
    • Vezi Profilul
    • http://www.webdev.ro
« Răspuns #1 : Februarie 14, 2004, 03:14:57 pm »
Cateva mici completari in legatura cu rezervarea domeniilor:

- pentru a va asigura ca domeniul este intr-adevar cumparat pe numele dvs/firmei dvs, puteti verifica in whois. Whois este o baza de date cu detalii despre domeniile cumparate iar pt. domeniile .ro poate fi accesata direct de la RNC din prima pagina (www.rnc.ro, completati numele domeniului - fara www si obligatoriu cu .ro). Imediat sub numele domeniului scrie titularul (care nu poate fi schimbat decat contra sumei de $61!!). Restul detaliilor sunt referitoare la persoanele de contact admin, tech, zone (si billing .. care oricum nu-si are rostul in romania). Aceste informatii despre persoanele de contact se pt schimba online sau prin fax trimis la RNC. Este recomandat ca cel putin la "admin" sa fie trecut tot titularul domeniului / persoana de contact.

- preturile cu care revanzatorii de domenii le achizitioneaza difera (in functie de contractul de parteneriat) dar sunt undeva pe la 35-36$ fara TVA. O situatie speciala o are myx.ro care poate inchiria domeniile .ro spre deosebire de ceilalti revanzatori care doar le pot "vinde". Vinde este impropriu spus deoarece in contractul cu RNC-ul scrie ca titularul domeniului are doar drept de folosinta asupra unui domeniu.

- avantajul cumpararii unui domeniu printr-un revanzator este, pe langa pretul mai redus (uneori), flexibilitatea mai mare in lucrul cu clientii

- in prezent, rezervarea se face pe o perioada nedefinita - RNC isi pastreaza dreptul de a modifica perioada si de a cere alte taxe desi pana acum nu a fost cazul (au fost doar discutii in legatura cu trecerea la plata unei taxe anuale)

KnockOut

• Vizitator
Pret prea mare
« Răspuns #2 : Martie 22, 2004, 08:30:50 pm »
Am si eu o instrebare de "newbie" in ale hostingului ... de ce costa un domeniu .ro ATAT de mult?
Daca nu ma insel, de la RNC este 60$ si ceva, prin parteneriat 36$,  pe cand un .com, .org este doar in jur de 10$ !!

dt

• Moderator
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Martie 22, 2004, 09:21:42 pm »
La RNC (si la partenerii lui) pt. rezervarea domeniilor .ro se plateste o singura taxa, pe cand domeniile .com se rezerva pentru o perioada limitata (de X ani). De aici se pare ca provine diferenta de pret.

Pe de alta parte, RNC este cel care administreaza domeniile .ro si in consecinta el stabileste pretul. Asa ca nu cred ca are rost sa compari .ro cu .com

impex.ro

• Vizitator
« Răspuns #4 : Martie 23, 2004, 08:12:39 am »
Citat
- in prezent, rezervarea se face pe o perioada nedefinita - RNC isi pastreaza dreptul de a modifica perioada si de a cere alte taxe desi pana acum nu a fost cazul (au fost doar discutii in legatura cu trecerea la plata unei taxe anuale)

Si atunci sa vezi renuntari la domeniile .ro ...
Desi pe moment inca nu se aplica si nimeni nu stie cand se va aplica.

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #5 : Martie 23, 2004, 09:37:18 am »
Atata timp cat nu luam atitudine, si nu unu doi ci 20 soi respectiv un nou scandal in presa pe care cineva sa-l si bage in seama eventual niste citatii, nu o sa se schimbe nimic.
Pt. unele persoane din rnc daca se schimba starea actuala a lucrurilor nu este prea roza situatia (vezi domreg)

impex.ro

• Vizitator
« Răspuns #6 : Martie 23, 2004, 09:42:41 am »
Personal am purtat discutii pe mail si la telefon cu ei, si pot sa afirm ca au fost deschisi (cel putin partea tehnica).
Parerea mea e ca se poate discuta cu ei, doar trebuie incercat.
POATE chiar o intalnire cu ei planificat???

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #7 : Martie 23, 2004, 09:57:30 am »
Da... si eu am vorbit cu ei si tehnicul pare abordabil.
Si ceilalti par abordabili pana in momentul in care iti zic ca se va face odata dar nu acuma si nu se stie cand ... (am deja 3 ani de cand toata lumea e abordabila dar nimic nu se schimba). Au fost si scandaluri in presa care teoretic ar fi dus la caderea unor capete luminate din rnc...
Se pare insa ca prea luminate.

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #8 : Martie 23, 2004, 10:01:28 am »
Si chestia cu intalnirile, cel putin mie nu-mi pica prea bine (Trebuie sa vin din Tiimisoara la Bucuresti ca sa am o intalnire pt. ceva ce ar fi normal sa se desfasoare foarte bine si pe email? Eventual sa vin odata la 3-5 zile ca tot e aproape ca sa ma satur de intalniri :) )
E un fel de rasu-plansu dar ce pot zice... probabil ca nu m-a deranjat suficient de mult ca sa iau personal o atitudine sau am crezut ca daca o fac singur tot degeaba,.

dt

• Moderator
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : Martie 23, 2004, 11:29:06 am »
Tehnicul de la RNC este de nota 10, indiferent cu cine am discutat m-au ajutat si am rezolvat problemele. Din pacate insa deciziile se iau undeva la un nivel mai inalt...

A fost o discutie anul trecut in legatura cu lista partenerilor RNC si afisarea ei online .. a ramas ca-n gara ..

PS: http://server.rotld.ro/cgi-bin/whois?whois=reserved.ro
Domeniul folosit de RNC pentru domeniile fara DNS este detinut de o firma privata?

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #10 : Martie 23, 2004, 11:47:34 am »
ES16 e Eugen Staicut din whoisul ala.
S-au gandit ca na... de ce sa nu aiba fiecare cate un domeniu cool :)

http://server.rotld.ro/cgi-bin/whois?whois=ES16-ROTLD

Lasand la o parte lista cu partenerii RNC care nu vor sa o dea nici in ruptul capului, stie cineva ce s-a mai rezolvat cu frauda RNC & domreg? NIMIC. ES16 a ramas cu profitul de ~60.000$ in 2002 si sanatate buna...

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • clneagu

serban

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 23
  • Serban G.
    • Vezi Profilul
    • Serban Ghita
re
« Răspuns #12 : Mai 03, 2004, 10:46:57 am »
si eu sunt de acord cu dumneavoastra, tehnicul se ocupa excelent de relatiile cu clientii, insa exista o problema. am incercat sa contactez pe cei care se ocupa cu pagina si scripturile care ruleaza pe ea.
am gasit 2 vulnerabilitati dos, prin care se poate face spam la greu, si se poate crea confuzie si haos intre clienti.

pentru ca sa ma fac inteles e-mailul a fost trimis la modul 'aveti niste probleme XSS, propun ca sa se faca o validare tip preg_match pe x si y.'

replyul a fost la modul: 'nu inteleg, oricum nu face nimeni asa ceva'

Nu am insistat. Ar trebui facute presiuni pentru schimbarea metodei de inregistrare si administrare a domeniilor atat din partea clientilor cat si din partea resellerilor. Interfata de acum cred ca e veche de 1000 de ani.
Am vazut ca deja au inceput niste discutii pe acest forum.

serban

emaniac

• Vizitator
heh
« Răspuns #13 : August 23, 2004, 12:32:33 am »
Daca vreti sa traiti pe propria piele experiente super naspa apelati la serviciile unei firme (de prestigiu se vrea a fi) it4web sau osi7.

La it4web unul din asociati este un fost informator al securitatii care acum tot informator a ramas (il cunosc personal de aceea am apelat la serviciile firmei lui), iar firma it4web este doar o tentacula a caracatitei osi7 care are un net gen dial-up cu niste costuri mari.netu merge la inceput foarte bine, si hostingul, chiar te miri ce servicii de calitate primesti in primele luni,....dar dupa o vreme cand deja esti legat de un contract care se pare ca are doar obligatii din partea clientului incepe calvarul  in sensul ca pagina nu mai sta in picioare, ftp-ul nu prea merge  si bazele de date au tot timpul erori ceea ce face ca site-ul tau gazduit la it4web sa nu mai fie vizitat de nimeni pentru ca tot timpul apar probleme tehnice.

Daca aveti bani de aruncat , timp si nervi de pierdut atunci semnati un contract cu oricare dintre aceste doua firme  si va garantez ca veti fi super dezamagiti.

SmartHosting.Ro

• Vizitator
IT4Web
« Răspuns #14 : August 23, 2004, 01:01:49 pm »
Ca tot veni vorba de it4web... Is niste pierde-vara. NU CUMVA SA APELATI LA SERVICIILE LOR, nici daca vi le dau pe gratis!!!!!!!!!! Sa va feriti de ei cat pueti. Nu va pot zice mai mult de ei, ca o patesc.