Autor Subiect: Cumpar domeniu .ro de la RNC sau de la partenerii lor?  (Citit de 56354 ori)

organic

• Vizitator
Cumpar domeniu .ro de la RNC sau de la partenerii lor?
« Răspuns #30 : Iunie 19, 2005, 05:28:26 pm »
da, corect, este in principal o problema e imaturitate a pietei, dar e vorba si de o deficienta in mentalitate. nu neaparat "specifica romanilor", dar exista.
dupa parerea mea una din principalele probleme este ca dintre toti jucatorii de pe piata de hosting romanesc numai unul cred sau doi detin propriile resurse, in mod efectiv (centru de date, samd). tehnic vorbind piata romaneasca e constituita din reselleri, nu din provideri de gazduire web. e adevarat investitiile necesare dezvoltarii unei afaceri serioase in domeniu sunt prohibitive in majoritatea cazurilor, dar avand in vedere piata in continua crestere, eu apreciez ca este loc.

dt

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1417
    • Vezi Profilul
    • http://www.webdev.ro
« Răspuns #31 : Iunie 19, 2005, 09:07:20 pm »
cu siguranta ne-am indepartat de la subiect..
Citat din: "organic"
tehnic vorbind piata romaneasca e constituita din reselleri, nu din provideri de gazduire web

Cred ca discutia asta a mai fost mai demult. Depinde cum privesti - pana la urma totul se reduce la revanzarea unor servicii (chiar daca iti cumperi "internet" pentru datacenter :) ceea ce nu e un lucru rau, atat timp car aduce ceva in plus.

organic

• Vizitator
« Răspuns #32 : Iunie 19, 2005, 09:42:29 pm »
da, asta asa e. diferenta e gradul in care re-vinzi.
si da, discutia a deviat dar problema abordata nu mi se pare una care poate fi rezolvata intr-un fel momentan. in sensul ca de vreme ce RNC apartine inca de stat nu poate fi vorba de o presiune din partea marilor (sau micilor) provideri de domenii sau/si gazduire in legatura cu schimbarea termenilor de parteneriat samd.

nettissimo

• Membru
  • Mesaje postate: 136
    • Vezi Profilul
    • nettissimo.ro
din nou rnc
« Răspuns #33 : Iunie 19, 2005, 10:55:56 pm »
Citat
de vreme ce RNC apartine inca de stat nu poate fi vorba de o presiune din partea marilor (sau micilor) provideri de domenii sau/si gazduire in legatura cu schimbarea termenilor de parteneriat

Este bine ca registrul rotld sa fie o insitutie publica, tocmai pentru a asigura transparenta si conditiile de egalitate intre concurenti.
Problema este insa a contractului cu Mobifon SA: asa ceva nu poate fi tolerat. Mi s-a spus ca dansii inchiriaza in medie 800 de domenii lunar. Foarte bine si frumos, numai ca de ce nu li se permite si celorlalti sa inchirieze de la ICI Bucuresti? Evident pretul va fi altul avand in vedere costurile, dar trebuie sa existe o deschidere si catre alti hosteri, altfel asta seamana foarte tare a monopol si exista reglementari legale in privinta asta. Eu sfatuiesc pe toti sa nu lasam lucrurile asa si sa facem scandal, este dreptul nostru. Personal voi face cate valuri voi putea.
Asociatie profesionala: nu vad sesnsul. Norme minime: vad sensul.

Dan Hutanasu
www.nettissimo.ro

nettissimo

• Membru
    • Vezi Profilul
    • nettissimo.ro
trebuie pusi la punct
« Răspuns #34 : Iunie 20, 2005, 01:00:09 am »
Il voi depune la registratura ICI. Aºtept evident ºi sugestiile Dvs. pertinente ca ºi interesaþi.

Domnule Director,

Numele meu este Dan Huþanaºu ºi am încheiat în anul 2002 un contract de parteneriat cu ICI Bucureºti pentru revânzarea de domenii .ro, în calitate de administrator al societãþii comerciale Nettissimo ROM SRL.
Condiþiile de platã ºi de facturare ale acestui contract sunt valabile pentru toþi revânzatorii de domenii ale registrului rotld.
Cu toate acestea am fost informat în repetate rânduri cã existã un contract încheiat între conducerea instituþiei Dvs. ºi societatea comercialã Mobifon SA, care îi pemite acesteia din urmã, pe lângã contractul de parteneriat clasic, sã beneficieze de avantaje suplimentare (în principal închirierea pe perioade scurte de timp a unor nume de domenii din registrul .rotld).
Acest contract îi pemite aºadar firmei Mobifon SA sã beneficieze de condiþii preferenþiale pe care nu le au ceilaþi parteneri ai ICI Bucureºti, ºi anume un alt preþ pentru un domeniu din registrul .rotld, precum ºi un alt ciclu de facturare ºi valabilitate al domeniilor din registrul .rotld pentru care au dreptul de folosinþã. Tot acest contract îi permite Mobifon SA sã propunã pe piaþa româneascã abonaþilor sãi un produs pe care alte firme de gazduire Internet nu îl pot propune, datoritã acestor condiþii discriminatoare, ºi anume gãzduire de pagini cu nume de domeniu din registru rotld la preþuri fãrã concurenþã, pe perioade relativ scurte (cca 1 an).
În opinia mea menþinerea condiþiilor acestui contract doar pentru Mobifon SA reprezintã o violare clarã a legii Concurenþei ºi aveþi dedesupt pasajele respective (sursa: pagina de Internet a Consiliului Concurenþei)- sublinierile îmi aparþin:

LEGEA CONCURENTEI
-modificata si completata prin Legea nr. 538/2004 si prin
O.U.G. nr.121/2003, aprobata cu modificari prin Legea nr. 184/2004

CAPITOLUL II

Practici anticoncurenþiale

Art. 5. -(1) Sunt interzise orice înþelegeri exprese sau tacite între agenþii economici ori asociaþiile de agenþi economici, orice decizii luate de asociaþiile de agenþi economici ºi orice practici concertate, care au ca obiect sau au ca efect restrângerea, împiedicarea ori denaturarea concurenþei pe piaþa româneascã sau pe o parte a acesteia, în special cele care urmãresc:
d) aplicarea, în privinþa partenerilor comerciali, a unor condiþii inegale la prestaþii echivalente, provocând în acest fel, unora dintre ei, un dezavantaj în poziþia concurenþialã;
g) eliminarea de pe piaþã a altor concurenþi, limitarea sau împiedicarea accesului pe piaþã ºi a libertãþii exercitãrii concurenþei de cãtre alþi agenþi economici, precum ºi înþelegerile de a nu cumpãra de la sau de a nu vinde cãtre anumiþi agenþi economici fãrã o justificare rezonabilã.

Deºi am solicitat de mai multe ori sã li se permitã ºi celorlaþi parteneri ai ICI sã beneficieze de condiþii contractuale echivalente, în privinþa dreptului de folosinþã a domeniilor din registrul rotld, aceastã dorinþã mi-a fost refuzatã (verbal).

Vã rog respectuos aºadar sã motivaþi, Domnule Director, urmãtoarele:
-   de ce contractul cu Mobifon SA are un iz de exclusivitate, nepermiþând ºi altor parteneri sã beneficieze de condiþii echivalente.
-   Dacã intenþionaþi sã dispuneþi revizuirea acestei stãri de lucruri ºi când anume, aºa încât sã permiteþi si celorlaþi parteneri ICI Bucureºti sã propunã acelaºi serviciu

Vã rog de asemenea sã precizaþi clauzele ºi condiþiile contractuale respective.

În funcþie de rãspunsul dumneavostrã îmi voi permite sã apelez la Consiliul Concurenþei.

Va mulþumesc,

Dan Huþanaºu
www.nettissimo.ro

dt

• Moderator
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
Re: trebuie pusi la punct
« Răspuns #35 : Iunie 20, 2005, 09:52:33 am »
Citat din: "nettissimo"
Condiþiile de platã ºi de facturare ale acestui contract sunt valabile pentru toþi revânzatorii de domenii ale registrului rotld.

In paranteza fie spus, sunt sigur ca exista cel putin doua modele de contract de parteneriat: unul in care plata domeniilor se face la sfarsitul lunii si altul (mai nou) in care se face in avans.

Adrian Andreias

• Webmaster
  • Mesaje postate: 595
  • Elvsoft, Cluj-Napoca
    • Vezi Profilul
    • http://www.elvsoft.com/
« Răspuns #36 : Iunie 20, 2005, 12:27:50 pm »
In general alimentam in avans.

Dar ni s-a intamplat ca ROTLD sa inregistreze domenii in numele nostru desi nu mai aveam in acel moment banii in avans in contul lor.

Binenteles ca in cateva zile s-a regularizat contul.

Vreau sa zic ca nu e vorba de tratament preferential. Ci pur si simplu oamenii nu au vrut sa ne incetineasca activitatea. Mai ales ca nu au avut probleme cu noi legate de bani.

nettissimo

• Membru
    • Vezi Profilul
    • nettissimo.ro
Mobifon dion nou
« Răspuns #37 : Iunie 20, 2005, 01:42:44 pm »
Citat
In paranteza fie spus, sunt sigur ca exista cel putin doua modele de contract de parteneriat: unul in care plata domeniilor se face la sfarsitul lunii si altul (mai nou) in care se face in avans.

De acord, sunt 2 modele de contract pentru noi, multimea. Dar pretul domeniului este acelasi si inregistrarea se face pe timp nelimitat. Acum ca se plateste in avans sau dupa are mai putina importanta.

Pentru Mobifon exista inca un model de contract, la care domeniul nu mai costa cat platim noi, ci semnificativ mai putin si inchirierea se face cred anual, in bulk, asa incat unele pot fi sterse si inlocuite cu altele noi.
Atata vreme cat si noi am avea acces la un asemenea contract ar fi totul OK, cum insa ni se refuza acest lucru, aceasta este o practica anticoncurentiala.

Aici trebuie sa intervenim neaparat.

Dan Hutanasu
www.nettissimo.ro

bassul

• Vizitator
actiune netissimo
« Răspuns #38 : Iunie 20, 2005, 02:22:52 pm »
Dane,

Daca primesti vreun raspuns sau daca nu primesti, ar fi de dorit sa deschizi un nou thread ( in sectiunea Parteneri eventual ) pe care sa dezvoltam putin aceste nedumeriri, pe care toti partenerii RNC le au de ceva timp, si care nu se vor rezolva probabil decat printr-o actiune in judecata, daca sunt intr-adevar practici in afara legii.

Nu stiu exact cum doresti sa continui actiunile tale, dar pentru noi distanta a fost o piedica (psihologica?)  in continuarea unei astfel de actiuni. Daca ai ceva concret in gand, suntem alaturi si putem comunica ca sa vedem cum ne ajutam.

Spor

SmartHosting.Ro

• Vizitator
Re: trebuie pusi la punct
« Răspuns #39 : Iunie 20, 2005, 02:32:10 pm »
Il voi depune la registratura ICI. Aºtept evident ºi sugestiile Dvs. pertinente ca ºi interesaþi.

Domnule Director,

Numele meu este Dan Huþanaºu ºi am încheiat în anul 2002 un contract de parteneriat cu ICI Bucureºti pentru revânzarea de domenii .ro, în calitate de administrator al societãþii comerciale Nettissimo ROM SRL.
Cu toate acestea am fost informat în repetate rânduri cã existã un contract încheiat între conducerea instituþiei Dvs. ºi societatea comercialã Mobifon SA, care îi pemite acesteia din urmã, pe lângã contractul de parteneriat clasic, sã beneficieze de avantaje suplimentare (în principal închirierea pe perioade scurte de timp a unor nume de domenii din registrul .rotld).
Acest contract îi pemite aºadar firmei Mobifon SA sã beneficieze de condiþii preferenþiale pe care nu le au ceilaþi parteneri ai ICI Bucureºti, ºi anume un alt preþ pentru un domeniu din registrul .rotld, precum ºi un alt ciclu de facturare ºi valabilitate al domeniilor din registrul .rotld pentru care au dreptul de folosinþã. Tot acest contract îi permite Mobifon SA sã propunã pe piaþa româneascã abonaþilor sãi un produs pe care alte firme de gazduire Internet nu îl pot propune, datoritã acestor condiþii discriminatoare, ºi anume gãzduire de pagini cu nume de domeniu din registru rotld la preþuri fãrã concurenþã, pe perioade relativ scurte (cca 1 an).
În opinia mea menþinerea condiþiilor acestui contract doar pentru Mobifon SA reprezintã o violare clarã a legii Concurenþei ºi aveþi dedesupt pasajele respective (sursa: pagina de Internet a Consiliului Concurenþei)- sublinierile îmi aparþin:

LEGEA CONCURENTEI
-modificata si completata prin Legea nr. 538/2004 si prin
O.U.G. nr.121/2003, aprobata cu modificari prin Legea nr. 184/2004

CAPITOLUL II

Practici anticoncurenþiale

Art. 5. -(1) Sunt interzise orice înþelegeri exprese sau tacite între agenþii economici ori asociaþiile de agenþi economici, orice decizii luate de asociaþiile de agenþi economici ºi orice practici concertate, care au ca obiect sau au ca efect restrângerea, împiedicarea ori denaturarea concurenþei pe piaþa româneascã sau pe o parte a acesteia, în special cele care urmãresc:
d) aplicarea, în privinþa partenerilor comerciali, a unor condiþii inegale la prestaþii echivalente, provocând în acest fel, unora dintre ei, un dezavantaj în poziþia concurenþialã;
g) eliminarea de pe piaþã a altor concurenþi, limitarea sau împiedicarea accesului pe piaþã ºi a libertãþii exercitãrii concurenþei de cãtre alþi agenþi economici, precum ºi înþelegerile de a nu cumpãra de la sau de a nu vinde cãtre anumiþi agenþi economici fãrã o justificare rezonabilã.

Deºi am solicitat de mai multe ori sã li se permitã ºi celorlaþi parteneri ai ICI sã beneficieze de condiþii contractuale echivalente, în privinþa dreptului de folosinþã a domeniilor din registrul rotld, aceastã dorinþã mi-a fost refuzatã (verbal).

Vã rog respectuos aºadar sã motivaþi, Domnule Director, urmãtoarele:
-   de ce contractul cu Mobifon SA are un iz de exclusivitate, nepermiþând ºi altor parteneri sã beneficieze de condiþii echivalente.
-   Dacã intenþionaþi sã dispuneþi revizuirea acestei stãri de lucruri ºi când anume, aºa încât sã permiteþi si celorlaþi parteneri ICI Bucureºti sã propunã acelaºi serviciu

Vã rog de asemenea sã precizaþi clauzele ºi condiþiile contractuale respective.

În funcþie de rãspunsul dumneavostrã îmi voi permite sã apelez la Consiliul Concurenþei.

Va mulþumesc,

Dan Huþanaºu
www.nettissimo.ro

Mai bine le trimiteai o citatie prin posta sau bani multi de tot in contul bancar. Ia exemplu de la Mobifon  :D

Adrian Andreias

• Webmaster
  • Mesaje postate: 595
  • Elvsoft, Cluj-Napoca
    • Vezi Profilul
    • http://www.elvsoft.com/
« Răspuns #40 : Iunie 20, 2005, 03:53:53 pm »
Avand in vedere pretul unui domeniu (inclus in abonamentul de hosting) la Mobifon si faptul ca Mobifon poate sa renunte la un domeniu, e evident ca au o intelegere preferentiala care nu este disponibila "multimii". Si asta este ilegal, fiind o concurenta neloiala. Asta e un fapt.

Am auzit si eu de zvonul conform caruia, Mobifon ar plati un domeniu .ro la un pret de 8$ anual. Dar asta e deja speculatie.
Are cineva niste dovezi in sprijinul acestui zvon?

nettissimo

• Membru
    • Vezi Profilul
    • nettissimo.ro
Noutati
« Răspuns #41 : Iunie 20, 2005, 10:27:06 pm »
Ceva raspunsuri sunt.
1. dl. Dir. Staicut s-a angajat sa afiseze lista partenerilor pana la toamna.
Iata un citat din raspunsul sau:
"OK. Discutam si vom afisa lista pana la sfarsitul verii."
2. Il voi pistona si cu contractul cu Connex. Registratura: de ce acolo? pentru ca va veni un raspuns oficial, in functie de care imi voi programa demersurile viitoare.
3. sigur exista acest contract cu Mobifon SA, o stiu chiar de la dir. Staicut.
Nu stiu cat plteste Mobifon-ul. Mai stiu ca beneficiaza si de contractul de care beneficiem si noi, restul lumii. Deci 2 contracte cu termeni foarte diferiti.
O alta practioca necinstita, dar asta e doar a celor de la Mobifon este ca produsul se numeste MyDomain, cand de fapt nu este asa. Domeniul este inchiriat, repet inchiriat de la ICI, datele sunt ale Mobifon (se poate verifica). Daca clientul doreste sa fie trecut la proprietar, trebuie sa achite taxa pe care o achita la RNC sau la parteneri.

Dan Hutanasu
www.nettissimo.ro

eDomenii.ro

• Membru
  • Mesaje postate: 138
  • GlobeHosting.ro - acreditat ICANN
    • Vezi Profilul
« Răspuns #42 : Iunie 20, 2005, 10:29:21 pm »
Eu am auzit din surse Mobifon ca ei ar plati chirie 1$/luna catre RNC.

Am mai ridicat si eu problema asta si singura solutie ar fi sa-i dam in judecata.

Este clar monopol abuziv. Si ma intreb cum vrem sa intram in UE cu astfel de practici ?!

Sustin financiar orice actiune in judecata impotriva RNC.
Am si avocat foarte bun in acest sens.

Astept pareri

dt

• Moderator
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
Re: Noutati
« Răspuns #43 : Iunie 21, 2005, 02:04:33 am »
sfarsitul verii = 1 septembrie? in perioada aia de obicei e vacanta ..
Domeniul este inchiriat, repet inchiriat de la ICI, datele sunt ale Mobifon (se poate verifica).

Toate domeniile sunt inchiriate de la RNC (pentru ca domeniile nu se vand), doar ca pentru cele rezervate de la Myx la titular apare Mobifon si nu clientul lor. In schimb apare un camp nou care e setat pe un numar de ani de la data rezervarii:
expire-date: 20050816
Ar mai fi ceva ca sa se poata demonstra practica monopolista: faptul ca ai solicitat semnarea unui contract asemanator cu cel intre Mobifon-ICI si nu ai primit acceptul. [Aici RNC poate sa introduca o clauza imposibila prin care sa te angajezi sa "inchiriezi" un numar foarte mare de domenii ..]

nettissimo

• Membru
    • Vezi Profilul
    • nettissimo.ro
proces
« Răspuns #44 : Iunie 21, 2005, 05:45:13 am »
Sa speram ca nu se va ajunge la un proces. Daca va fi nevoie insa, asta e. Dar sunt aproape sigur ca nu se va ajunge acolo si ca isi vor da seama ca nu pot continua asa.
Acuma in privinta monopolului: nu se poate sa ceara conditii imposibile. Unu: interesul este sa sprijine concurenta, nu sa o inlature (sau cel putin asa ar fi normal). Doi: atunci cand ceri niste conditii trebuie sa le si justifici. La baza unui calcul de pret se afla un raport intre costuri si beneficii. Deci se pot solicita lamuriri in privinta acestui raport, in asa fel incat sa poate exista in acelasi timp si o concurenta serioasa. Sigur ca acest raport este mai mult sau mai putin confidential in cazul unui agent economic privat si nu cred ca poate fi neaparat constrans sa il dezvaluie. Dar ICI este institutie de stat! Asadar iarasi cred ca nu isi pot permite sa puna conditii fanteziste. Aceste costuri s-ar reduce substanþial dacã ni s-ar permite administrarea domeniilor (ºtergere, editare date, înregistrare, aºa cum ni se permite la .com lucru care merge f. bine).
Dl. Dir. Stãicuþ nu a inchis complet usa, m-a intrebat dacã presupunand cã s-ar admite (pentru moment nu e cazul) la ce pret m-am gândit.
I-am mai sugerat ca pretul sa scada odata cu numarul domeniilor inchiriate (sau cum vreti sa zic) ... Adica începi cu 12-15 euro/domeniu ºi pe mãsurã ce creºte numãrul anual de domenii scade preþul. Asta nu ar face decât sã ne stimuleze pe noi toþi. Nu stiu daca am facut bine.
Mai am o banuialã: aceºti doi ani sunt foarte sensibili pentru instituþiile noastre de stat ºi capitolul concurenþã este unul din cele care doare tare de tot. ªi sigur nu voi ezita sã bat la orice uºã care îmi poate asigura dreptul meu de întrprinzãtor sã am parte de condiþii cinstite de concurenþã, uºã de aici din þarã sau de oriunde! Deci e momentul sã pistonãm puternic. Stãicuþ a fost foarte sensibil la emailul pe care l-am intitulat practica EU ºi dacã la început a fost destul de reticent în a admite publicarea listei revânzãtorilor, acum a cedat (vezi mai sus). I-am promis cã o sã iau toate þãrile EU ºi cã voi studia practicile registrelor. ªi o voi face dacã e nevoie ºi pentru tarifele la înregistrarea de domenii.  Aceasta este informaþie publicã! Vã pot spune încã de pe acum cã de exemplu pentru Franþa preþul este unic (9 euro / an) pentru toatã lumea. Sunt niºte diferenþe, dar nu legate de preþ. Partenerii care plãtesc o taxã de admitere mai importantã (1450 euro), au dreptul sã participe în comun cu registrul la deciziile cele mai importante, etc. A se vedea: http://www.afnic.fr/afnic/adhesion/prestataire/tarifs

Dan Hutanasu
www.nettissimo.ro