Sondaj

E nevoie de o sectiune de anunturi comerciale pe gazduire.info?

da, orice fel de anunturi legate de hosting
19 (76%)
da, doar cu oferte de hardware
2 (8%)
nu
4 (16%)

Numărul total de membrii care au votat: 24

Votare închisă: Octombrie 19, 2008, 08:24:07 pm

Autor Subiect: E nevoie de o sectiune de anunturi comerciale pe gazduire.info?  (Citit de 23630 ori)

petrescs

• Membru
  • Mesaje postate: 150
    • Vezi Profilul
Răspuns: E nevoie de o sectiune de anunturi comerciale pe gazduire.info?
« Răspuns #15 : Septembrie 24, 2008, 12:09:19 pm »
O sectiune comerciala poate fi ok, daca nu direct pe acest site (ca la WHT), poate pe o platforma separata, dedicata (parca era un drupal mai demult pe-aici?)
Daca va avea trafic, macar se va autofinanta din reclame samd. Merita incercat; eu nu am prins perioada cand a mai fost o astfel de sectiune aici si nu cunosc motivele (probabil intemeiate) care au dus la eliminarea sa.

Lorand R. Minyo

• Moderator
  • Webmaster
  • Mesaje postate: 516
  • I build and grow things using science & technology
    • Vezi Profilul
    • Lorand R. Minyo
« Răspuns #16 : Septembrie 24, 2008, 03:30:44 pm »
"Reclama este sufletul comertului"

Daca elimini sufletul, nu ramai cu o carcasa goala? :)

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 3488
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #17 : Septembrie 24, 2008, 04:53:47 pm »
"Reclama este sufletul comertului"

Daca elimini sufletul, nu ramai cu o carcasa goala? :)

Nefiind un forum comercial........ sufletul lui nu este comertul. :D

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #18 : Septembrie 25, 2008, 01:48:45 am »
On topic:
Nu o sa ajungeti niciunde cu pool-uri sau alte tampenii relativ la transformarea acestui forum in ceva WHT-like.
Motivul este extrem de simplu, si dupa multe incercari soldate cu "kernel panic" din partea detinatorilor de drept al acestui forum......am ajuns sa le dau dreptate.
Curios , dupa ce am incercat sa convig ca ar fi ok si cu potential ceva de genul WHT-like aici, am ajuns sa votez impotriva

Edit:
Autocleaning
« Ultima Modificare: Septembrie 25, 2008, 01:50:21 am de WBF »

MYOTIS

• Vizitator
« Răspuns #19 : Octombrie 21, 2008, 06:03:13 pm »
La sondajul de mai sus 75% DA se mai uita cineva?

Parca asa functioneaza democratia. Intrebi si majoritatea decide. Daca faci invers se numeste simplu: dictatura.

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #20 : Octombrie 21, 2008, 08:44:24 pm »
e cu kernel panic

Si nu esti in democratie aici.
Esti pe o proprietate privata.
Ai cerut ceva.Proprietarul nu te-a refuzat.
Doar a ignorat cererea.

Chill

dt

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1417
    • Vezi Profilul
    • http://www.webdev.ro
« Răspuns #21 : Octombrie 22, 2008, 01:42:13 am »
pe de alta parte, 25 de voturi din peste 600 de useri inregistrati (cu minim 3 mesaje) e cam putin in orice democratie. la sondaj se cheama esantion reprezentativ :)

Lorand R. Minyo

• Moderator
  • Webmaster
    • Vezi Profilul
    • Lorand R. Minyo
« Răspuns #22 : Noiembrie 13, 2008, 10:48:54 pm »
Ca un vizitator ocazional ce am devenit, iata ca am ajuns din nou pe aici. Sorry ca dezgrop subiectul :)

Cum zice si dt, cred ca votantii reprezinta aproape de 99% din userii activi, 25 bucati. Votul a iesit clar in favoarea publicitatii.

Dar cred ca e inutil. Adica nu-si mai au rostul reclamele aici. Cu tristete vad ca a inceput sa cam sufle vantul pe forum, estimarile pentru advertisingul online pentru romania au scazut drastic (criza sau paranoia, take your pick) si trendul utilizatorului s-a schimbat. Stie ce si unde sa caute, nu mai foloseste forumul ca baza de recomandari aleatorii (da, este un studiu in spatele afirmatiei), ci pe baza celor facute de cunoscuti (facebook, myspace, <insert fav SNS here>)

Cu multa parere de rau intreb: de ce ati lasat sa se intample asa ceva? :(

Tomoiaga

• Webmaster
  • Mesaje postate: 921
    • Vezi Profilul
    • http://elvsoft.com
« Răspuns #23 : Noiembrie 14, 2008, 12:28:45 pm »
e doar o faza, inainte era irc.

Advertisingul online nu are cum sa scada daca e eficient si eu inteleg de aici ca nu e eficient pentru unii.
Cei cu online-ul, advertising a.s.o, mai faceti si altceva sa fie eficient si o sa creasca, altfel e normal sa se infunde wc-ul daca toata lumea arunca bani degeaba si voi incasati.
De exemplu, eu sunt multumit momentan cu publicitatea, si cum iti spuneam, sunt dispus sa dau mult daca e eficient (pentru mine bineinteles). Altfel nu mi se pare normal sa platesc o suma bazandu-ma pe specula. Poate o sa vina ? Poate nu ? Poate o sa fiu miliardar, poate nu.... Pai frate, da-mi o saptamana de test si daca vine cat sa-ti dau si tie raman fidel cel putin un an.
Imi tot aduc aminte de x si y, mari "sefi" peste forumuri cum veneau cu impresii si pretentii de bani multi, pentru ca e targetat, pentru ca sunt buni, pentru ca e miez sa ai reclama acolo... CA SA CE ? Ex: Ronua si Seopedia.

Frate, e simplu, ce nu s-a inteles ?
Da-mi si o sa-ti dau mult. Daca nu-mi dai nimic, ma doare-n cot ca esti guru/expert/formator de opinie in ce vrei tu, poti sa fii tata lui mama omida, o sa iti inchizi forumul tau targetat si cel mai miez din Romania si poate o sa o lasi moale cu barterul tau cand o sa vi sa-ti tin ceva. Sigur, mai pacalesi pe 2-3 cu targetul tau, dar se pare ca din studiul vostru Lorand, nu le mai merge. Defapt cei pacaliti (bine, sau nestiutori) renunta la reclama online si din cauza asta scade nu ?
Repet, nu cred ca exista cineva care a renuntat a advertising online pentru ca i-au venit clienti de acolo.

Pe de alta parte, noi nu intervenim in schimbarea trendurilor, este o munca in plus si nu cred ca intereseaza pe cineva. Daca oamenii vor forumuri atunci acolo fac publicitate, daca ei cauta in alta parte, atunci ma reorientez, doar nu o sa continui pe un forum nu ?
Oricum, forumurile sunt inca ok, cine a zis ca trebuie sa platesti reclama ?

Nu m-am referit la g.info, after all nimeni nu cere bani de reclama aici.

Lorand R. Minyo

• Moderator
  • Webmaster
    • Vezi Profilul
    • Lorand R. Minyo
« Răspuns #24 : Noiembrie 14, 2008, 02:33:35 pm »
Din fericire pentru unii si disperare pentru altii, advertisingul online nu mai inseamna de mult doar bannere. Un CTR mediu po orice tip de banner (fie el si intrusive) este mai mic de 0.1%. Si cu toatea acestea anul acesta, inca, cel mai mult s-a investit in bannere.

Ca au inceput sa le faca frumos animate, intrusive (chestiute care iti zboara pe ecran), de dimensiuni non-standard, tot nu isi ating scopul. Mai ales din moment ce exista N tipuri de adblockere. Platesti mult, userul nici macar nu-ti vede reclama.

Trecand peste asta, poti sa castigi din advertising clasic doar avand volum mare. Atentie, Google Romania cauta Country Manager, care se va ocupa in principal de vanzari si relatiile cu advertiserii. Se arata timpuri interesante.

Atata timp cat in Romania anului 2008 avem 12m utilizatori internet si doar 3% din bugetul de publicitate merge in online (16m EUR) advertiserii trebuie sa fie foarte atenti unde isi aloca banii. Nu sunt bani multi, dar cheltuiti prost vor duce la o stagnare.

Dar divagam deja de la subiect. Daca era cazul unei monetizari a forumului sau permiterea inserarii de thread-uri platite, ar fi trebuit facut acum cel putin 2 ani. Acum e mult prea tarziu si nici nu cred ca asta e interesul detinatorilor forumului.

PS: Cristi, putem povesti oricand doresti despre concept si aplicare in advertisingul online, e un subiect hot la ora aceasta si din fericire este uncharted teritory din multe puncte de vedere :)

Poate e subiectul unui alt topic sau a unui jack & red ;)

Andrei G.

• Membru
  • Mesaje postate: 250
    • Vezi Profilul
« Răspuns #25 : Noiembrie 14, 2008, 02:45:34 pm »
Repet, nu cred ca exista cineva care a renuntat a advertising online pentru ca i-au venit clienti de acolo

E bun a.o. cel putin o luna doua, dupa care nu se mai simte nimic pe partea de convertire, cel putin eu am ajuns la concluzia  ca e mai buna promovarea prin "WORD OF MOUTH" si decat sa bag bani in publicitate mai bine i bag in echipamente si tehnologie buna care o sa imi aduca mai multe benefici decat reclama platita.

Lorand R. Minyo

• Moderator
  • Webmaster
    • Vezi Profilul
    • Lorand R. Minyo
« Răspuns #26 : Noiembrie 14, 2008, 03:23:55 pm »
Andrei, word of mouth este una din noile strategii de publicitate, care costa si ea. Facebook de exemplu a avut o inititiativa de "recomandare" a unor produse si servicii. Din pacate executia a fost destul de slaba, tocmai de aceea nu a iesit tocmai bine.

Dar conceptul e acelasi: ai mai multa incredere daca iti recomanda cineva in care ai incredere un produs sau serviciu, decat daca il gasesti random dupa o cautare sau vezi un banner, nu? Ei, asta e word of mouth 2.0 :)

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #27 : Noiembrie 14, 2008, 05:51:27 pm »
fular 2.0

Discutia care se incerca a fi deschisa se referea la partea de advertising aici.

Cand se va intampla asa ceva ?

Parerea mea este ca niciodata.

Suna funny , Seopedia cere cascaval , Ronua la fel , Softpedia idem.
Aici ar fi frumos sa nu ceara nimeni.
Inca o mocangeala , ca doar suntem intre noi.
Aialalti , nesimtitii dracului , au tupeu sa ceara bani ca sa-ti promoveze firma/produsele.
Mai au tupeul sa fie si niste magari colosali ca nu-ti aduc clientul direct la usa, cu comanda completata .....

In online , ca si oriunde exista riscul asumat ca reclama ta sa nu intereseze.
Poate sa nu intereseze pentru moment sau imediat , ceea ce unii considera ca un afront la faptul ca ei au dat bani sa le apara reclama intr-un loc vizitat.

Cine mama naibii garanteaza finalitatea unei reclame , fie ea audiovizuala , online sau in presa scrisa?
Nimeni.

Hop si lectii de marketing si advertising , laolalta cu cereri de loc de publicitate gratuita.

Geez

Tomoiaga

• Webmaster
  • Mesaje postate: 921
    • Vezi Profilul
    • http://elvsoft.com
« Răspuns #28 : Noiembrie 14, 2008, 08:34:09 pm »
Nu am zis sa imi aduca clientul la usa, este o prostie iar problema e mai complicata, poate in alta discutie.
Nimeni nu garanteaza finalitatea unei reclame, e normal, altfel nu mai faceam nimic, dar sa ceara bani pe ceva concret, cum e clicul nu scoruri umflate pe baza faptului ca ei sunt guru si asa considera. Oamenii nu mai au bani de aruncat per afisari.

Si totul era un raspuns la faptul ca Lorand scria de scaderea advertisingului online, nu era o dorinta de-a mea, sau o frustrare sau orice altceva.

Ai vorbit vreodata cu cineva de la ronua sau de la seopedia ca sa stii la ce ma refer ?
Legat de lectiile de marketing, poate ai o experienta buna, avand in vedere varsta insa pana acum tot ce eu am vazut de la tine e ca din scandal prinzi client, in rest nimic nou.

Lorand R. Minyo

• Moderator
  • Webmaster
    • Vezi Profilul
    • Lorand R. Minyo
« Răspuns #29 : Noiembrie 14, 2008, 09:56:51 pm »
Si totul era un raspuns la faptul ca Lorand scria de scaderea advertisingului online, nu era o dorinta de-a mea, sau o frustrare sau orice altceva.

Mica corectare aici:

Citat
estimarile pentru advertisingul online pentru romania au scazut drastic (criza sau paranoia, take your pick) si trendul utilizatorului s-a schimbat

Spuneam ca estimarile s-au schimbat fata de cele originale, de la inceputul anului. Publicitatea online creste si oarecum stabil. Estimarile pentru 2009 au fost intre 45% si 80%, acum cele mai optimiste estimari sunt la 50% fata de 2008. Adica in loc de ~35m-40m EUR, s-a ajuns la ~25m, maxim 30m EUR pe anul viitor.

Dar fata de cei 16m de anul acesta, clar va fi o crestere, depinde insa in ce directie.

Exemplu: un ad on versiunea online a New York Times este mult mai scumpa decat cea din print. Daca in urma cu 2 ani primeai bonus pentru ad-ul din print si un banner gratuit, acum e exact invers: daca iei un ad online, primesti si o casuta in print.

Deci nu scade publicitatea online, nu creste cum trebuie insa. Si se schimba radical felul in care se cheltuie banii aici. Nu mai platesti 20EUR pe CPM (cost per mia de afisari) si iti iese o media a CTR-ului de 0.02% (Click through rate) ci platesti 5,000 EUR pe un "proiect special" care iti garanteaza un ROI mai mare cu risc mult mai mic.