Autor Subiect: Mutare blogspot.com domeniu.ro  (Citit de 10048 ori)

Ro_Master

• Vizitator
Mutare blogspot.com domeniu.ro
« : Octombrie 06, 2008, 08:19:57 pm »
Salutare!
Am nevoie de ajutor pt a putea schimba un blog

Ex: blogulmeu.blogspot.com  to noulmeudomeniu.ro
Intrucat nu prea vorbesc limba, nu am reusit sa fac mare branza cu ajutorul celor de la blogger.
Ce doresc sa fac, cei de la blog spot imi ofera posibilitatea sa mut blogulmeu.blogspot.com catre domeniulmeu.ro, ramanand in continuare pe serverul lor.
noulmeudomeniu.ro este luat de la rnc (RoTLD), fara gazduire.
Ma poate ajuta careva, spunandu-mi (ca unui tampit cu 3 clase) cum se face, pas cu pas? tinand cont ca nici nu am un cpanel.
Multumesc frumos!

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
Răspuns: Mutare blogspot.com domeniu.ro
« Răspuns #1 : Octombrie 06, 2008, 08:41:25 pm »
Cei de la blogspot iti spun cam asa: http://help.blogger.com/bin/answer.py?answer=55373

Citat
To take care of this, you need to create a CNAME record for your domain with the DNS, associating your domain with ghs.google.com. The exact procedure for doing this varies depending on your domain registrar, but you can find instructions for many common registrars here.

Din pacate, la domeniile .ro nu ai si gazduire DNS implicita, asa ca va trebui sa mai faci un pas intermediar.
Serviciile de gazduire DNS iti asigura legatura dintre domeniu si spatiul unde ai continutul web.
Gazduirea DNS poate fi gratuita (trebuie insa sa inveti sa o folosesti si nu ai nicio garantie contractuala ca maine va functiona sau va mai fi gratis) sau platita, caz in care poti obtine si suport tehnic.
Pretul pentru gazduire DNS platita nu depaseste 10 euro / an pentru un domeniu.

Cel mai simplu ar fi sa ceri celui ce ti-a inregistrat domeniul sa-ti faciliteze si gazduirea DNS.
Redirectarea catre blogspot va fi floare la ureche.

Ro_Master

• Vizitator
« Răspuns #2 : Octombrie 06, 2008, 08:46:58 pm »
Iarta-ma ca te stresez acum, dar uite...

11. Cum folosesc un domeniu particularizat în blog-ul meu?

Dacă nu ţineţi neapărat să aveţi blogspot.com în adresa blog-ului dvs., puteţi obţine un domeniu particularizat. Vom continua să vă găzduim tot conţinutul, dar acesta va fi afişat la noua dvs. adresă. Există trei componente de configurat:
Domeniul dvs.

Primul lucru pe care va trebui să-l faceţi este să alegeţi un nume de domeniu, precum mysite.com, şi să-l înregistraţi. Puteţi înregistra nume de domenii de la orice registrator.
Setările DNS

Apoi va trebui să creaţi o înregistrare CNAME(?!?!?!) cu DNS-ul pentru domeniul dvs., asociind domeniul respectiv cu ghs.google.com. Procedura exactă pentru efectuarea acestui lucru variază în funcţie de registratorul domeniului; contactaţi direct registratorul dvs. pentru a vă ajuta în această privinţă. Aveţi în vedere că este posibil ca noua înregistrare DNS să nu aibă efect imediat.
Setările Blogger

În acest moment, serverele DNS ştiu să direcţioneze persoanele către Google când acestea vor să vadă blog-ul dvs.; prin urmare, noi trebui să ne asigurăm că Google asociază blog-ul corespunzător cu domeniul dvs. Veţi efectua acest lucru în fila Setări | Publicare pentru blog-ul dvs. din Blogger. Dacă publicaţi pe Blog*Spot, veţi vedea un link în partea de sus care oferă posibilitatea să vă transferaţi la un domeniu particularizat. Continuaţi şi faceţi clic pe acel link. Setarea pentru adresa Blog*Spot va fi înlocuită cu cea pentru domeniul dvs. Completaţi domeniul pe care l-aţi înregistrat la începutul acestui proces şi apoi salvaţi setările efectuate.

Asta nu am inteles. Pt ca nu prea vorbesc limba... totusi, ce am inteles eu este ca ei accepta sa fie afisat la noua mea adresa si gazduit tot de ei.. dar cum trebuie sa fac?

Stima!

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #3 : Octombrie 06, 2008, 08:51:39 pm »
Trebuie sa cauti gazduire DNS.
Mai departe vei primi suport de la furnizor.
Practic, vei primi un panou de control unde vei pune datele cam asa:

[domeniultau.ro]  IN  CNAME [ghi.google.com]

(unde informatiile bold sunt pre-definite).

E mai simplu decat crezi, dar trebuie musai gazduire DNS.
« Ultima Modificare: Octombrie 06, 2008, 08:53:30 pm de Gupi »

dt

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1417
    • Vezi Profilul
    • http://www.webdev.ro
« Răspuns #4 : Octombrie 07, 2008, 12:34:41 am »
Asta nu am inteles. Pt ca nu prea vorbesc limba... totusi, ce am inteles eu este ca ei accepta sa fie afisat la noua mea adresa si gazduit tot de ei.. dar cum trebuie sa fac?

Nu stiu ce limba nu vorbesti, dar se pare ca Gupi s-a chinuit sa-ti explice degeaba..

Ca sa functioneze, un domeniu trebuie sa-l tii intr-un server DNS. Exista servicii de genul asta gratuite, gen zoneedit.com dar va trebui sa te descurci singur si presimt ca o sa-ti fie greu.

Mai exista si varianta sa cumperi un pachet de hosting si sa transferi continutul blogului cu totul.

petrescs

• Membru
  • Mesaje postate: 150
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Octombrie 07, 2008, 12:21:13 pm »
1) Ai domeniultau.ro deja intregistrat? Daca da, acolo ai specificat si niste nameservere (in momentul inregistrarii sau dupa - vezi cu whois domeniultau.ro)

2) La respectivele nameservere ai sau nu acces, depinde de contul pe care il ai acolo; daca nu ai, poti cere intr-un ticket la suport sa iti creeze respectivul cname, stiu ei ce sa faca. Daca ai acces, atunci vezi ce a spus Gupi mai sus, iti creezi singur inregistrarea aia (nu exista o modalitate unicat de a o face, depinde de interfata pe care o ai la dispozitie - read the manuals/faq etc).

3) Poate vrei sa ai grija singur de domeniul tau, nu printr-un intermediar. In acest caz, iti creezi un cont gratuit la zoneedit, everydns, editdns etc (mai cauta, probabil sunt si altii - multi acorda gratuit gazduire dns pentru cateva domenii sau pana la un plafon limita de interogari). Evident daca e un site critical, o sa vrei sa platesti o mica taxa anuala ca sa scapi de limitarile astea si sa fii sigur ca ai domeniul multiplicat pe vreo 4-5 servere distribuite global. Vezi mai intai daca cele free te satisfac - pentru un simplu blog s-ar putea sa fie mai mult decat suficient.

Succes.

elailiesi

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
Re: Mutare blogspot.com domeniu.ro
« Răspuns #6 : Iulie 22, 2016, 02:37:23 am »
Am inteles ca nu se gasesc tutoriale despre asta asa ca a facut eu unul: http://ela.dizabillove.ro/2016/07/cum-sa-muti-un-blog-blogspot-pe-domeniu.html