Autor Subiect: Abonamente RDS persoana juridica  (Citit de 15519 ori)

visual

• Vizitator
Abonamente RDS persoana juridica
« : Februarie 12, 2009, 08:56:08 pm »
De curand am avut o discutie cu cineva de la RDS referitoare la o conexiune necesara  pentru a sustine un server web acasa.  Trecand peste problemele legate de greutatile legate de curent, lipsa UPS, etc.  discutate in alte topicuri de aici, va rog sa imi dati un mic sprijin, daca stiti despre ce este vorba, referitor la abonamentele firmei de mai sus.  Pentru ca mi-a fost jena, nu am mai cerut detalii despre ce  inseamna 512 garantat la 45 euro pe luna.  O alta oferta era - asta am inteles clar - de 30 euro pe luna pentru 20 Mb banda maxima, dar negarantata.
Pentru experimentati, as vrea sa stiu daca e suficient acel 512 (cred totusi ca vorbea de Kb)pentru un site care are consum de varf la 4 MB/s.
De fapt serverul asta il fac doar pentru acest site, pentru ca am avut surpiza neplacuta sa platesc panelul mai mult decat dedicatul inchiriat momentan, desi preturile afisate sunt unele, factura e alta, adminul spune ceva care nu bate cu amandoua.  Nu dau nume, nu e frumos. 
Cu voia dvs.  revin cu completari si noi intrebari in masura in care mai este necesar.
Multumesc anticipat pentru orice lamurire

netvista

• Webmaster
  • Mesaje postate: 839
  • Solution Provider
    • Vezi Profilul
Răspuns: Abonamente RDS persoana juridica
« Răspuns #1 : Februarie 12, 2009, 11:52:18 pm »
@visual: Discutia asta am avut-o de multe ori pe aici. Nu este vb doar de net, panou de control sau ups. Este vb de ce se poate intampla si mai ales de ce nu poti scapa atunci cand ai server.

Este mai bine (ieftin + mai putine griji) sa iti iei un VPS sau un cont shared dar mai scump si ai mai putine probleme. In gama de 30-45 euro pe luna iti iei ceva cu o valoare adaugata net superioara internet-ului pe care-l platesti la RDS.

Ei iti ofera 512 kbps = 64 kb/s pentru 45 de euro. Tu consumi in orele de varf 4 mb/s adica banda de 32 mbps.

Daca nu am inteles eu bine dupa cum te-ai exprimat si consumi decat 4 mbps (sau 512 kb/s reali) tot este de 6 ori mai mult decat iti garanteaza RDS. Ei vb de garantat.. adica min fluxului de date ce poate fi transferat pe secunda. Desigur ca limita superioara nu este definita dar sa fim seriosi.. cat de mare poate fi ?

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 3488
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #2 : Februarie 13, 2009, 01:15:23 am »
cu mare atentie ca home ISP specifica doar download , de upload nu spun nimic.
Upload care in general este mult mai mic decat download garanteaza.
Si cum pentru un webserver ai nevoie de upload si mai niciodata de download...(

visual

• Vizitator
« Răspuns #3 : Februarie 13, 2009, 07:57:19 am »
Citat din: netvista link=topic=3623. msg34185#msg34185 date=1234471938
@visual: Discutia asta am avut-o de multe ori pe aici.  Nu este vb doar de net, panou de control sau ups.  Este vb de ce se poate intampla si mai ales de ce nu poti scapa atunci cand ai server. 

Este mai bine (ieftin + mai putine griji) sa iti iei un VPS sau un cont shared dar mai scump si ai mai putine probleme.  In gama de 30-45 euro pe luna iti iei ceva cu o valoare adaugata net superioara internet-ului pe care-l platesti la RDS.

Ei iti ofera 512 kbps = 64 kb/s pentru 45 de euro.  Tu consumi in orele de varf 4 mb/s adica banda de 32 mbps.

Daca nu am inteles eu bine dupa cum te-ai exprimat si consumi decat 4 mbps (sau 512 kb/s reali) tot este de 6 ori mai mult decat iti garanteaza RDS.  Ei vb de garantat. .  adica min fluxului de date ce poate fi transferat pe secunda.  Desigur ca limita superioara nu este definita dar sa fim seriosi. .  cat de mare poate fi ?
In primul rand va multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde.
Treaba sta cam prost pentru mine cand vine vorba de shared sau VPS, deoarece cerintele de sistem ale siteului sunt mari.  Cand urci cu procesorul Dual Core 16 GHz la 70-80% frecvent, cateodata si mai mult si consumi cam 60% din memoria de 2 GB a serverului pe care stai singur te fugaresc toti de pe un cont shared, pe buna dreptate.  La VPS memoria garantata si posibilitatile sistemului sunt sub nevoile mele pentru o suma ca cea de mai sus.  Banda alocata insa ar fi OK.  Asa ca singura solutie ramane un server dedicat, unde sunt celei 3 posibilitati: inchiriat de la o firma precum cele pe care administrati, in colocare sau (cea mai proasta)- acasa.
Prima solutie o aplic si acum, insa v-am spus ca actualul server ma costa prea mult pentru cat imi permit, adica circa 150 Euro.
Am decis sa cumpar un sistem quad core configurat pentru a scapa de aceste griji insa apare alta: unde il tin? Colocarea e solutia de bun simt pentru orice om normal aflat in situatia mea, mai ieftina decat inchirierea un sistem mai slab, insa aici apar probleme deoarece sunt la cel putin 200 km de cel mai apropiat datacenter.  Nu cred ca ii convine nimanui sa fuga prin tara ca sa schimbe ceva prajit in server sau mai stiu eu ce.
Ramane home server. . .  curent+abonament internet+zgomot+UPS si mai tot ce s-a discutat aici.
Problema majora este un abonament de tip business ceea ce presupune sa ai firma sau ceva cu statut juridic.
Nu am gresit cred, insa varfurile consuma 4 mb/s adica banda de 32 mbps, iar consumurile zilnice merg spre 35GB.
Inteleg din ce ai scris ca in acele momente in care consumul depaseste ce este alocat de ISP siteul se va incarca greu si tot ce tine de acest aspect.
In ce priveste ce a scris @WBF cred ca la abonamentele business nu se mai pune problema de fraierit gugustiuci cu oferte  suprarealiste.  E clar ca un utilizator domestic va face mult download, insa eu le-am precizat clar ca vreau sa mentin un server.
La firma amintita el un abonament serios cu garantare de banda costa 100 Euro si are 2 Mbps garantat, cu o latime maxima de 10 Mbps ceea ce ar fi OK.
Mai au acea banda negarantata de care va spuneam la 30 de Euro pe luna cu o banda maxima de 20Mbps insa acesta este un abonament shared si ar fi util doar in cazul in care nu mai sunt multi cu acest consum.
Aici e problema? Stie cineva care e treaba cu aceste abonamente? Sau sunt confidentiale?
Cam asta va pot spune pentru a clarifica lucrurile. . .  insa devin off topic.
Tot respectul!

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #4 : Februarie 13, 2009, 08:40:50 am »
@visual, am cateva comentarii:
- modelul mono-ISP este extrem de pagubos; e suficient sa cada link-ul doua zile din motive de excavator, si degeaba ai mama tuturor serverelor acasa, daca nu te vede nimeni;
- optimizarea 'la sange' a tuturor proceselor software iti poate aduce un plus de resurse;
(modelul implementat de drupal, de exemplu, in care anumite facilitati sunt blocate la incarcare mare in detrimentul functionalitatii, este foarte util)
- odata ce ai pus o masina in colocare intr-un datacenter, e foarte posibil sa ajungi la o intelegere de mentenanta hardware cu furnizorii (lasi si piese de rezerva, de exemplu)

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #5 : Februarie 13, 2009, 01:14:30 pm »
@visual.

Acel abonament business NU VA AVEA upload la fel de mare ca si partea de download.
La acel pret nu primesti clear chanell.Esti tot gugustiuc pentru ei(ISP) la suma specificata de tine
Vorbesc in cunostinta de cauza.

Legat de colocare, spaima celor 200km ..etc.
Ia incearca sa iei legatura cu cei de la DC-ul ales.
Ai sa vezi ca-ti fac ei un sistem (pe banii tai) la fel de ieftin ca cel pe care l-ai face tu ( stii , ei au contracte bazate pe volum cu furnizori mari de componente/servere)
Brusc nu mai ai bataia de cap a celor 200km sau a inlocuirii unor componente.

Nu fa bungee jumping cucalculatoare tinute acasa.
Ai doi dusmani cu care nu castigi nici un razboi : ISP(mono) si Electrica.

visual

• Vizitator
« Răspuns #6 : Februarie 13, 2009, 05:05:53 pm »
Va multumesc mult pentru sfaturi! O sa incerc sa vad ce solutii ofera un DC in conditiile specificate de @WBF.
Realitatea este ca eu am fost reticent la aspectul home server de la inceput, dar cu informatiile de aici mi-am facut alta parere despre colocare.

matei.profisol

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 39
    • Vezi Profilul
    • www.profisol.ro
« Răspuns #7 : Februarie 13, 2009, 07:21:24 pm »
servere dedicate poti sa gasesti cu configuratie foarte buna in cel putin un DC, iar colocare la preturi "omenesti" la fel.  nu pot sa zic mai multe pentru a nu face reclama vadita.  daca vrei o prezentare mai detaliata, da-mi un mail sau un mesaj privat.

cu stima,

matei

netvista

• Webmaster
  • Solution Provider
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : Februarie 14, 2009, 12:43:35 pm »
cred ca ar mai fi ceva de adaugat aici..

Vizitatorii sunt din Ro sau din strainatate ? Intrebarea este buna pentru ca exista diferenta de trafic, latime de banda si pret la internet-ul nostru. RDS taxeaza la viteza dar pe metro poti avea si 50 de mbs banda. Altii procedeaza la fel..

De exemplu trafic de extern si metro (local + ix gen Ronix, interlan, etc).

Oricum e mai bine sa iti tii serverul undeva colocat decat acasa. Utilizare de CPU de 60-70% (pe dual core de 1.6) este mult dar nu este concludent. Poate ai compresie activa pe http, poate face back-up frecvent, poate faci conversie multimedia, poate ai ceva ce poate fi optimizat ca sa nu ocupe atat de mult cpu..

Referitor la contract si garantare de banda.. se garanteaza minimul, dar ca sa apuci sa faci trafic cu viteza maxima alocata este alta poveste. Contractul este contract si accentul se pune pe "garantat" nu pe "best effort".  ;)

Bafta !

visual

• Vizitator
« Răspuns #9 : Februarie 14, 2009, 10:31:20 pm »
Sa raspund concret acel load este generat mai mult din cauza serverului mysql, fiind vorba de un forum unde am simultan (in perioade de varf)circa 1500 useri conectati.  Serverul este unul cu configuratie simpla si nu pot sa mai fac  nimic momentan la site in afara de eliminarea unor query obositoare pe partea de statistici.  Nu sunt profesionist insa optimizarile pe care le-am putut face au adus un plus de performanta concomitent cu scaderea traficului.  Partea de backup e programata sa se execute noaptea cand traficul e foarte lejer.
Anterior acestui server am avut inchiriat un altul (Core 2 Due, 2,66GHz, 2 GB RAM)unde nu am avut nicio problema de genul asta la acelasi trafic si aceiasi aplicatie folosita.  Din pacate acel DC a murit. . . fara avertisment. 
Utilizatorii sunt 90% din tara.
Cum spuneam, studiez ofertele de preturi dar am o alta intrebare.  In DC sunt colocate numai servere Rack Mountable sau si sisteme destkop aranjate pentru a tine un server.  Stiu ca nu se compara una cu alta dar. . . daca sunt montate asemenea sisteme ce presupune?

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #10 : Februarie 15, 2009, 11:29:13 am »
In principiu sunt preferate serverele rackmountable.
In cazul tau , montarea in carcasa rackmountable presupune om cheltuiala suplimentara de aprox 300 de ron.Atat
Sau poti plati o taxa suplimentara si sa coloci un tower.

netvista

• Webmaster
  • Solution Provider
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : Februarie 23, 2009, 11:33:51 pm »
Atentie ca unii inteleg prin rackmountable carcase 1U si 2U ceea ce nu corespunde cu 300 ron. O carcasa simpla rackmountable 4 U este poate 300 ron + TVA (vezi aici http://www.price.ro/preturi_chieftec_unc-410f-b-460_24272.htm) orice altceva (2 U vezi aici http://www.price.ro/preturi_chieftec_unc-210s-b_116937.htm) este mult mai scump. Cel mai bine suni la furnizor si intrebi ce intelege el prin Rack mountable si care sunt dimensiunile acceptate.

Pe de alta parte o sa gasesti dc-uri in alta parte care au numai carcase tower din ratiuni economice.

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #12 : Februarie 24, 2009, 02:31:56 pm »
@netvista.

Nu price.ro

mondoplast.ro

Acolo gasesti carcase rackmountable la preturi decente

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #13 : Februarie 24, 2009, 02:39:11 pm »
@netvista.

Nu price.ro

mondoplast.ro

Acolo gasesti carcase rackmountable la preturi decente
Atentie, daca vii la Timisoara dupa carcase, poti bea o cafea (daca esti sofer) sau o bere (daca ai)

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #14 : Februarie 24, 2009, 02:58:45 pm »
... daca ai sofer, evident!