Autor Subiect: Totul pentru reseller  (Citit de 14280 ori)

fullmaxx

• Vizitator
Totul pentru reseller
« : Martie 13, 2009, 05:13:35 am »
Salutare tuturor,

De cateva zile ma tot bate gandul sa devin reseller mai ales pentru ca nu am o ocupatie bine definita iar majoritatea timpului il petrec online.  Asa ca am hotarat sa incerc o mica afacere.
Am urmarit pachetele pentru reselleri de pe piata si m-am hotarat asupra unei firme (din RO) despre care am citit lucruri multumitoare.
Totusi am unele nelamuriri dar evit sa pun intrebarile firmei "vanate" pentru a nu ma aburi cu fel de fel de oferte si cat de bine este la ei.  Lucrul acesta il stiu deja dar pentru nelamuriri am hoatarat sa cer sfaturi pe un teren neutru dar mai ales ca aici sunt si multi cu exerienta in reseller.
Deci, problema mea este:

1.  pentru reseller ce este mai bine sa aleg, cPanel sau Plesk?
2.  odata cumparat pachetul de reseller eu am un control panel unde pot face la randul meu pachete de gazduire?
3.  voi avea o pagina unde sa pot prezenta pachetele de hosting de unde le vor putea cumpara doritorii sau voi fi nevoit sa instalez un script/CMS?
4.  daca sunt reseller de hosting cred ca pot fi si reseller de domenii.  Mai exact cum le pot face pe amandoua sa functioneze in paralel?
5.  clientii mei vor avea un control panel de unde sa isi administreze contul de FTP, mail, baze date, subdomenii. . . ?
Am omis ceva? Ce anume mai am nevoie pentru un serviciu de hosting?

Cam la cat se ridica cheltuielile tinand cont ca:
1 pachet mediu de reseller este aproximativ 25€
un domeniu. ro 37€
promovare xxx€
Ce alte cheltuieli ar mai putea fi?

Am uitat sa zic, am deja o firma, deci pot oferi factura.

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
Răspuns: Totul pentru reseller
« Răspuns #1 : Martie 13, 2009, 07:51:49 am »
Ininte de orice, mai gandeste-te foarte serios daca vrei sa incepi o astfel de afacere.
Nu e deloc usor si nici foarte placut sa fi furnizor de servicii de gazduire.

1) alegerea e doar a ta; ambele produse au demo-uri pentru panourile de control de la clientul final, reseller si admnistrator
2) da;
3) va trebui sa-ti construiesti  singur imaginea produselor si serviciilor vandute
4) da, se poate; este similar oricarei operatiuni de re-vindere
5) da

Cheltuielile va trebui sa le calculezi singur(a).
Ar mai fi niste costuri legate de site-ul firmei, un program de billing / hosting automation, timpul tau liber, viata sociala si .. o sa vezi

Succes.

EGW

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 95
    • Vezi Profilul
    • www.egazduireweb.ro
« Răspuns #2 : Martie 13, 2009, 10:33:51 am »
Referitor la Plesk si/sau cPanel. Daca vei fi reseller pe platforma windows (desi nu prea cred) atunci Plesk e super. Pe linux iti recomand sa ramai la cPanel.

Daca alegi cPanel tu in calitate de reseller vei avea WHM de unde creezi pachete de gazduire, stergi pachete de gazduire, faci configurari etc. iar clientii vor avea cPanel. Gasesti pe net variante demo si de la cPanel si de la WHM ca sa te lamuresti.

Si sa te astepti sa scoti profit sau sa mergi la zero doar dupa un timp. E putin mai greu la inceput sa aiba incredere clientul in tine. Acum depinde doar de tine si de "strategia de marketing" pe care o vei folosi.

Pentru restul intrebarilor ai primit raspunsuri de la Gupi.
Iti urez succes.

Andrei G.

• Membru
  • Mesaje postate: 250
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Martie 13, 2009, 01:48:58 pm »
Ininte de orice, mai gandeste-te foarte serios daca vrei sa incepi o astfel de afacere.
Nu e deloc usor si nici foarte placut sa fi furnizor de servicii de gazduire.

Subscriu, daca la acele intrebari nu stiai raspunsul e mai bine sa stai pe marginea terenului.

fullmaxx

• Vizitator
« Răspuns #4 : Martie 13, 2009, 02:40:13 pm »
@Gupi: am inteles, merci.

@EGW: vreau sa merg pe linux iar aici era nelamurirea legata de un control panel, nu eram sigur daca si end userii vor avea acelasi control panel sau trebuia instalat altul pentru ei.
Momentan nu ma astept sa fac avere si sunt dispus sa merg pe minus cateva luni.  Sunt constient ca incepi sa devi cunoscut dupa un an si asta daca iti faci o publicitate serioasa.

@Andrei G: nu-ti fa griji ca nu ma apuc de maine sa ofer hostig.  Momentan ma documentez sa-mi fac un plan de afaceri.  Deci sunt la faza de inceput de plan, nici planul nu il am finalizat.
Este buna si sugestia ta, inca stau pe margine, nu ma arunc cu capul inainte pana nu stiu exact ce si cum, dar consider ca toate au un inceput.  Mama in maternitate nu oferea hostig, deci nu m-am nascut invatat.

fullmaxx

• Vizitator
« Răspuns #5 : Martie 15, 2009, 11:55:29 pm »
Incerc sa nu-mi fac offtopic singur, dar mai sunt unele lucruri pe care inca nu le inteleg.
De cateva zile caut "cea mai buna oferta". Este... imposibil sa gasesti asa ceva, e greu sa stabilesti un raport calitate - pret mai ales ca sunt derutat putin cu ceea ce inseamna "calitate".
Evident, la randul meu vreau sa ofer si eu un raport calitate - pret cat mai bun.
Pret bun nu pot sa ofer daca iau reseller de la o firma cu servere in Romania pentru ca pachetele pentru reselleri sunt foarte mari in comparatie cu cele din afara. Deci va trebui sa ofer niste pachete cel putin egale cu ceea ce se gaseste pe piata de aici pentru a putea supravietui.
Mai ramane calitatea. Ce inseamna calitate? Cum pot oferi calitate daca nu eu administrez direct serverul?
Mai citeam pe aici (in multe posturi) ca (virgula), calitatea inseamna un bun suport tehnic.
De ce se pune atata accent pe suportul tehnic? Atata de batuti in cap sunt romanii?
Eu personal am 2 saituri gazduite la MXHost si nu stiu daca intr-un an de zile am schimbat mai mult de 2 mailuri si un ticket de suport.
O varianta ar fi ca la inceput ofer preturi promotionale si merg pe profit minim, chiar zero pentru a atrage clienti si a-i convige de calitate astfel incat sa nu plece atunci cand se termina promotia.
Dar cum sa ofer calitatea?

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #6 : Martie 16, 2009, 03:03:53 am »
Intrebarile tale sunt foarte bune insa raspunsurile nu sunt chiar simple.
"Calitatea" pe care o cauti oricum e relativa ... iar daca ajungi la o valoare decenta a acestui indicator ai toate sansele sa-ti plece clientii pentru ca pretul devine "prea mare".

Pe scurt, pentru orice problema clientul tau te va suna pe tine (nu-i merge email-ul la yahoo, nu-i merge internetul, ...). Daca nu da de tine e nemultumit iar daca da de tine tu esti nemultumit :)
Suna putin trist insa in momentul in care ajungi sa ai pe la 200/300 clienti nici nu castigi suficient cat sa fi multumit sau sa angajezi pe cineva si nici nu mai ai timp liber.
Daca mai vrei sa si administrezi direct serverul vei vedea ca si asta e un full time job (daca vrei sa o faci decent). Nu vreau sa te descurajez insa nu e atat de comod precum pare la prima vedere si demult nu mai e o piata neacoperita ... sunt sute de "hosteri" iar clientul nu are cum verifica ce e in spatele website-ului. Daca faci o treaba buna vei fi mai scump decat cei care nu-si prea bat capul.

Daca totusi vrei sa mergi mai departe iti recomand sa-ti cauti furnizori de la care ai toate sansele sa mostenesti o situatie sanatoasa iar in caz de probleme sa ai cu cine discuta pentru remediere. Nimic nu e mai frustrant sa inceapa sa te sune toti clienti ca nu merge "ceva" si tu sa nu poti da de furnizorul tau sau sa-ti spuna ... "pff... nu stiu ce se intampla, lasa ca poate trece de la sine".

In ceea ce priveste "romanii batuti in cap" iti pot spune ca majoritatea nu sunt batuti in cap insa cei batuti in cap sunt si insistenti :)
Chiar daca asa cum spunea Gupi, hostingul nu e nici usor si nici foarte placut iti garantez ca e o experienta utila in relatiile cu oamenii, as putea chiar spune o experienta formatoare (ori inveti ceva ori te da peste cap).

Spor in orice alegere ai face pana la urma.

StefanIordan

• Membru
  • Mesaje postate: 479
    • Vezi Profilul
    • Gazduire web
« Răspuns #7 : Martie 16, 2009, 03:24:36 am »
Eu zic ca ai multiple avantaje daca iei de la noi si nu din afara. In primul rand oversellingul in afara este crunt la foarte multe firme. E adevarat ca preturile sunt mai mari la noi dar exista si motive pentru asta

1. Te adresezi pietei romanesti cu servere in Romania. Daca clientii tai vor avea vizitatori din Romania e clar ca o sa prefere servere la noi. (pot sa iti spun din experienta proprie ca de cand am adus servere romanesti sunt MULT mai cerute decat cele de afara. Multi clienti intreaba inainte chiar si de 2-3 ori sa se asigure ca sunt gazduiti pe servere din Romania).  

2. Suportul in limba romana si nu ma refer doar la email. Ai si telefon, ai si email ai si live chat la multe firme. Eu ma consider un bun vorbitor de engleza(nu ca as vrea sa ma laud) dar anumite lucruri explicate "pe romaneste" sunt mai usor de inteles mai ales daca esti nou in domeniu. Si asta conteaza foarte mult.

3. Nu te lovesti de un overselling atat de sinistru ca in afara daca esti atent ce alegi. Pur si simplu 100 GB spatiu pentru 5.99$ / luna (sau cat gasesti) nu se justifica. Sau nu primesti 100 GB, sau nu ii poti umple ca iti suspenda conturile clientilor sau dai de un server atat de plin ca o sa iti doresti singur sa pleci de acolo.

4. De obicei ai overselling enabled la firmele din Romania. Asta iti permite sa faci o suma destul de mare de bani fara sa exagerezi cu pachetele pe care le faci dar si fara sa te zgarcesti la fiecare MB pe care il oferi.

5. E mai usor sa obtii reduceri, domenii ieftine, spatiu / trafic in plus in Romania. Multi dintre provideri doresc sa te ajute in sensul asta daca le dai un mail. Altii au din cand in cand oferte promotionale. La o firma mare de afara cel mai des obtii un raspuns sec de genul "astea sunt pachetele. cumperi daca vrei".

Nu vreau sa te conving ca e mai bine sa iei de la noi. Vreau doar sa iti arat ca dracul nu e asa de negru aici si nu e asa de bine si frumos in afara. Tu iei decizia in functie de planul tau de afaceri cum consideri ca e mai bine :)

Cat despre suport... DA! conteaza foarte mult. Conteaza sa poti sa explici clientului de 10 ori daca are de 10 ori nevoie. Conteaza sa nu te enervezi chiar daca tie ti se pare banal ce te intreaba. Conteaza sa ai un sistem pus la punct de tickete si / mailuri astfel incat clientul sa poata primi raspunsul intr-un timp acceptabil si sa ii si foloseasca. Ca reseller nu ai atat de multa libertate ca atunci cand ai serverul tau DAR cu siguranta ai parghii prin care poti sa iti atragi clienti.
Ideea cand esti reseller nu este sa vinzi mult si ieftin. Eu cred ca ideea cand esti reseller este sa iti gasesti tipul ala de client care are nevoie de tine. Tipul ala de client care ar plati 2 lei in loc de 1 pentru un serviciu bine facut. Nu e deloc usor sa fi reseller pentru ca desi nu e nevoie sa administrezi un server ai multe treburi de facut cand ai un cont de reseller.

Si daca ai impresia ca nu sti multe despre hosting probabil ca asa e dar nimeni nu s-a nascut invatat :)

fullmaxx

• Vizitator
« Răspuns #8 : Martie 16, 2009, 05:12:27 am »
Prima data cand m-a curentat un neuron in cap cu ideea de hosting normal ca am cautat cantitate la pret redus. Asa am ajuns sa studiez ofertele din strainatate.
Au fost lucruri de intrebat si pe acolo, dar nu stiu foarte bine engleza incat sa ma exprim in termeni tehnici si oficiali.
Al doilea motiv ce m-a determinat sa ma orientez catre firmele romanesti a fost ca au servere in Romania. Stiu cat de important este sa ai un site pentru romani gazduit in Romania. Prima data am avut un site gazduit de servere din SUA, se misca bine, dar cand am incercat serverele de aici, am ramas surprins.
Deci vreau sa ma adresez pietei romanesti chiar daca sunt sute de "hosteri". Mizez pe faptul ca cei neseriosi vor diparea iar eu vreau sa ma numar printre cei care raman in picioare.
Ideea cu overselling subliniata de domnul StefanIordan mi-a dat de gandit, nu stiam exact ce inseamna "overselling" dar am ajuns la concluzia ca overselling-ul iti da posibilitatea sa oferi ceva mai mult spatiu. Asta m-a pus sa-mi recalculez pachetele pe care as dori sa le ofer.
Si legat de overselling, observ ca foarte multe firme de hostig ofera pachete de 1Gb, 2Gb... Acum va intreb pe voi, astfel de pachete se cauta, clientul chiar isi umple tot spatiul alocat?

[cer iertare de la moderatori, cred ca m-am cam indepartat de la subiectul initial]

StefanIordan

• Membru
    • Vezi Profilul
    • Gazduire web
« Răspuns #9 : Martie 16, 2009, 10:31:25 am »
Sa incerc sa explic putin oversellingul in speranta ca te ajuta (desi subiectul s-a mai discutat si ar fi bine sa mai cauti pe forum pentru ca sunt informatii foarte folositoare).

Exemplu practic: Ai un cont de 3 GB de reseller (un reseller mic de inceput). Compania la care ai cumparat tu are conturi de 3/5/7/10 GB sa zicem pentru reselleri.
Vinzi pachete de 200 mega / 500 mega / 1000 mega cu spatiu pentru clientii tai.

Daca nu ai overselling enabled ai posibilitatea sa vinzi doar 3 pachete de 1 GB pentru ca pe urma spatiul tau s-a terminat. Asta in conditiile in care fiecare cont de 1000 MB poate sa aibe doar 10 mega ocupati. Conteaza deci cat spatiu ai alocat pentru fiecare client in parte fara sa fie nevoie ca el sa fie si ocupat efectiv.

Cand ai overselling enabled inseamna ca poti sa vinzi oricate pachete de hosting daca cei 3 GB ai tai ca reseller nu sunt ocupati efectiv. Partea buna a oversellingului atunci cand esti reseller este ca poti sa vinzi ca si cand ai avea un plan mai mare (de exemplu cel de 10 GB in exemplul meu) fara sa fi nevoit sa ai efectiv acest plan dar cu posibilitatea de a upgrada oricand contul tau. Poti deci sa vinzi 10 conturi de 1 GB si cand se umple contul tau de 3 GB sa faci upgrade la 5 GB (de exemplu) si cand se umple si cel de 5 GB sa faci upgrade mai departe.

Referitor la a 2-a intrebare (cea cu spatiul ocupat de client) intotdeauna exista posibilitatea ca sa ocupe clientul tot spatiul. Chiar daca nu complet in timp spatiul este ocupat (in mare parte de emailuri care se acumuleaza) si trebuie sa ai in vedere acest lucru. La fel de adevarat este si faptul ca la inceput in multe cazuri spatiul nu va fi nici pe jumatate ocupat (de aici iti rezulta iar niste spatiu pe care poti sa il vinzi).

Este ok sa iei in considerare un grad mai mic de ocupare decat 100% in calculele tale(adica sa consideri ca nu toti vor ocupa tot spatiul) dar nu te baza pe asta fara sa ai posibilitatea de uprgade oricand si ai grija sa nu iei in considerare un grad de ocupare prea mic (de exemplu pentru un plan de 2 GB nu considera ca in medie vor fi ocupati doar 200 MB pentru ca daca clientul are nevoie doar de 200 MB nu cumpara un plan atat de mare ca cel de 2 GB).

Oversellingul crunt de care vorbeam eu ca se practica afara este acela care iti ofera spatiu si trafic foarte mult la preturi derizorii(de obicei iti ofera cat un server dedicat la pret de gazduire shared - undeva sub 10$/ luna). Chestia asta e un exces si ca orice exces face rau. Desi se practica mai putin la reselleri decat la conturile de gazduire shared se practica totusi si e bine sa te feresti de el pe cat posibil.

fullmaxx

• Vizitator
« Răspuns #10 : Martie 16, 2009, 06:05:12 pm »
@StefanIordan: multumesc pentru rabdare si explicatii.
Am inteles ce inseamna overselling si nu mizez pe faptul spatiul alocat nu va fi umplut intr-un final.
Raman surprins insa de faptul ca in timp spatiul se va ocupa cu emailuri. Eu am setat pt casuta de email 1Mb si primesc zilnic aproximativ 50-70 de mesaje insa toate emailurile mi se descarca in calculator, nu las nimic pe server.
Acum imi dau seama ca voi avea de lucru cu fel de fel de oameni. Daca eu nu stiam raspunsul la intrebarile din primul post care pentru unii sunt banale, la fel nici eu nu voi putea avea pretentia ca utilizatorii mei sa stie de ex sa-si configureze casuta de email...
Cred ca trebuie sa ma gandesc mai serios daca voi putea face fata.
Multumesc inca o data.

StefanIordan

• Membru
    • Vezi Profilul
    • Gazduire web
« Răspuns #11 : Martie 17, 2009, 10:24:10 am »
@StefanIordan: multumesc pentru rabdare si explicatii.
Am inteles ce inseamna overselling si nu mizez pe faptul spatiul alocat nu va fi umplut intr-un final.
Raman surprins insa de faptul ca in timp spatiul se va ocupa cu emailuri. Eu am setat pt casuta de email 1Mb si primesc zilnic aproximativ 50-70 de mesaje insa toate emailurile mi se descarca in calculator, nu las nimic pe server.
Acum imi dau seama ca voi avea de lucru cu fel de fel de oameni. Daca eu nu stiam raspunsul la intrebarile din primul post care pentru unii sunt banale, la fel nici eu nu voi putea avea pretentia ca utilizatorii mei sa stie de ex sa-si configureze casuta de email...
Cred ca trebuie sa ma gandesc mai serios daca voi putea face fata.
Multumesc inca o data.
Cu placere.

Intentia mea nu a fost sa te descurajez ci doar sa te ajut (si poate nu doar pe tine) sa intelegi ce inseamna o afacere de hosting. Are multe parti frumoase si ca in orice job are si cateva parti grele

dadryan26

• Vizitator
« Răspuns #12 : Mai 25, 2009, 04:35:58 pm »
[moderator: n-are nici o legatura cu subictul discutiei]
« Ultima Modificare: Mai 26, 2009, 08:26:29 am de Cosmin L. Neagu »

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 3488
    • Vezi Profilul
    • Webfactor