Autor Subiect: Eroare backup fisiere atasate  (Citit de 4982 ori)

visual

• Vizitator
Eroare backup fisiere atasate
« : Martie 20, 2009, 09:00:37 pm »
Salutare tuturor!
Detin un forum phpBB3 cu destule atasamente (peste 2500). Necazul meu principal apare cand doresc sa mut informatiile de pe un server pe altul (chiar si pe unul de teste de acasa), deoarece nu toate fisierele atasate sunt descarcate indiferent daca fac o arhiva sau nu, indiferent daca descarc pe windows sau pe linux, si chiar si cu clienti ftp diferiti.
Poate fi o chestiune de permisiuni a fisierelor respective?
In plus multe fisiere (indeosebi format pdf)sunt alterate, toate diacriticile din ele fiind ascunse. Ceva de genul atenţie= aten ie
Daca acelasi fisier il incarc prin formul de upload, asa cum am facut-o initial, eroarea nu mai apare, motiv pentru care cred ca este doar din backup si nu din softul serverului.
Dumneavoastra aveti vreo parere legata de acest aspect?
Multumesc!

Zbenga

• Membru
  • Mesaje postate: 176
    • Vezi Profilul
    • Web Systems Engineering
Răspuns: Eroare backup fisiere atasate
« Răspuns #1 : Martie 20, 2009, 09:22:04 pm »
din ce stiu, by default pureFTPd iti arata numai 2000 fisiere din folder. Daca ai incercat un select all, apoi copy, asta ar putea fi motivul. incearca sa arhivezi tot folderul si apoi download via scp.

referitor la pdf, nu e foarte clar care fisiere sunt alterate.

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #2 : Martie 20, 2009, 09:44:15 pm »
limita de 2000 de fisiere este cea implicita in serverele pure-ftpd (printre cele mai utilizate).
Poate fi modificata de administratorul serverului (root)
Solutia "quick and dirty" este sa muti fisierele in seturi de cate 1500-1999 si apoi sa vezi ca apar si celelalte.
Solutia eleganta este, asa cum zice @zbenga, arhivarea directorului si apoi copierea ca un singur fisier. Asta tot administratorul (root) o poate face daca nu ai acces ssh.

Fisierele pdf pot fi corupte -posbil- din cauza encoding-ului fisierelor la salvare (daca am timp o sa testez).

visual

• Vizitator
« Răspuns #3 : Martie 20, 2009, 10:01:49 pm »
serverul ftp este Pure-FTPD, insa ciudat este ca am arhivat tot directorul public_html (am acces root) si am descarcat un singur fisier astfel. Am folosit gftp, am dezarhivat direct pe serverul local, am dat permisiuni recursive pe folderul cu atasamente pentru userul domeniului de test si totusi apare aceiasi problema. Este vorba de acelasi distro, insa difera panelul. Oricum eu am facut totul numai din ssh.
Aveti vreo solutie pe care o folositi frecvent fara sa aveti probleme?
Partea cu encoding ar putea fi intradevar problema alterarii fisierelor pdf. Am omis sa spun ca nu numai diacriticile dispar, este schimbat si fontul in care ele au fost create.

visual

• Vizitator
« Răspuns #4 : Martie 22, 2009, 03:24:18 pm »
In Pure-FTPD am reusit sa ridic limita de 2000 a fisierelor, urmata de un chmod 775 pe toate fisierele din directorul care contine fisierele cu erori.
Au disparut toate erorile din interiorul fisierelor si mi-au fost descarcate chiar si prin metoda clasica fara erori.
Nu m-am gandit niciodata la acea limita (aveam 10000 de fisiere de fapt).
In Proftpd nu exista aceasta directiva...
Va multumesc foarte mult pentru ajutor!