Autor Subiect: Cont Suspendat. Raspuns automat pe e-mail.  (Citit de 5010 ori)

gelusi

• Vizitator
Cont Suspendat. Raspuns automat pe e-mail.
« : Aprilie 29, 2009, 10:39:38 pm »
Salut

Sun unul din clientii unui webhoster de pe aici de pe langa noi.
Hosting bun, ne-am inteles bine, servicii bune.
Contul meu este de reseller.
Am un client care insa nu a platit niste servicii. Urmeaza ca maine sa ii suspend contul (site, mail, ...).

Acum intrebarea sau ideea:
- Daca suspend contul, la accesul pe web: http://www.numesite.ro apare mesajul din WHM care se poate customiza -ex: " Clientul nu a pliti si contul e suspendat..." sau orice altceva
- DAR  daca suspend contul, se poate ca in momentul cand cineva trimite un e-mail catre un cont de e-mail al beneficiarului sa poata fi customizat raspunsul?

gelusi

netvista

• Webmaster
  • Mesaje postate: 839
  • Solution Provider
    • Vezi Profilul
Răspuns: Cont Suspendat. Raspuns automat pe e-mail.
« Răspuns #1 : Aprilie 29, 2009, 11:04:28 pm »
Salutare,

1. La suspend se redirectioneaza catre pagina generica de suspend a resellerului. Daca e gata customizata (de tine) apare ce vrei tu sa apara.
2. In cazul in care trimiti mail la un cont de mail al unui cont ce este suspendat acesta este livrat in casuta configurata deoarece la suspendare se blocheaza doar login-ul in contul de mail.

Daca contul este suspendat mai mult timp, se umple de mail-uri si raspunsul generic va fi urmatorul:

Citat
This message was created automatically by mail delivery software.

A message that you sent could not be delivered to one or more of its
recipients. This is a permanent error. The following address(es) failed:

user@domeniu.ro
mailbox is full: retry timeout exceeded

PS: Tu ca reseller nu mai poti intra in el dupa ce l-ai suspendat. Asa ca este firesc ca sa nu mai poti configura absolut nimic dupa ce il suspenzi.

gelusi

• Vizitator
« Răspuns #2 : Aprilie 29, 2009, 11:12:20 pm »
da am inteles acu 2 minute treba asta - am trimis mail catre un cont de test si nu s-a intors nimic.

dar...

ma gnadeam ca exista o varianta de ex: "full suspended"  , in care sa poti customiza si raspunsurile de la mail

deci ideea:
1. suspendat - varianta actuala
2. suspendat cu raspuns - varianta 1 + primire de mail(fara posibilitate de citire) dar cu raspuns customizat
3. suspendat complet - varianta 1 + mail reject + mesaj customizat

e doar o idee ... care mie mi-ar prinde bine

netvista

• Webmaster
  • Mesaje postate: 839
  • Solution Provider
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Aprilie 30, 2009, 12:09:14 am »
varianta 1 - este functionalitatea "out of the box"
varianta 2 si varianta 3 nu stiu sa existe asa ceva.

ideea de baza este ca nu esti decat reseller si nu ai cum sa modifici/adaptezi serverul sa faca asa ceva. cred insa ca s-ar putea face cumva (poate chiar manual pentru fiecare cont in parte) daca te-ai chinuii suficient de mult :) si ai avea dedicat-ul tau.

Cpanel si WHM nu suporta asa ceva (in care sa poti customiza si raspunsurile la mail). Daca gresesc poate imi arata altcineva ca se poate.

welihelp

• Vizitator
« Răspuns #4 : Iulie 25, 2009, 11:35:50 am »
Ce vrei sa faci este relativ simplu din moment ce esti reseller.

1. Accesezi contul cPanel al clientului, ar trebuii sa ai acces doar daca serverul este configurat astfel.
2. In sectiunea Email ai optiunea: Auto Responders, adaugi un auto responder pentru acel domeniu dupa care il suspenzi.

Nu am testat dar teoretic ar trebuii sa functioneze.
BTW. Adaugi un singur auto responder si va fi activat pentru toate adresele de email ale acelui domeniu.

Din cate stiu emailul nu va fi respins, asa ca ce ti-am explicat este solutia pentru ideea "2".

EDIT:
Pentru ideea "3" poti incerca: Mail >> Forwarders >> Add Forwarder (dai pentru email nu domeniu)
Dupa care ai: Discard with error to sender (at SMTP time) >> Failure Message (seen by sender): "Mesajul tau"
Nici asta nu am testat asa ca nu stiu daca functioneaza.
« Ultima Modificare: Iulie 25, 2009, 11:44:33 am de welihelp »