Autor Subiect: Impozitul forfetar  (Citit de 5468 ori)

vall

• Vizitator
Impozitul forfetar
« : Iunie 14, 2009, 02:04:08 pm »
Buna,

Presupun ca sunteti informati de catre contabilul vostru despre impozitul forfetar , daca nu va dau cateva detalii despre acesta,

- suma anuala este de 2200 LEI pentru firmele cu activatate pana in 55.000 LEI ( daca ai 0 sau 40000 este acelasi lucru )
- platibila in 4 transe
- prima transa va fi in iulie

Ce parere aveti despre acest impozit, cum va afecteaza , eu personal cred ca este BS cum a fost si schimbarea codurile CAEN , voi ce credeti.

O zi buna.

Andrei G.

• Membru
  • Mesaje postate: 250
    • Vezi Profilul
Răspuns: Impozitul forfetar
« Răspuns #1 : Iunie 14, 2009, 02:47:28 pm »
Buna,

Presupun ca sunteti informati de catre contabilul vostru despre impozitul forfetar , daca nu va dau cateva detalii despre acesta,

- suma anuala este de 2200 LEI pentru firmele cu activatate pana in 55.000 LEI ( daca ai 0 sau 40000 este acelasi lucru )
- platibila in 4 transe
- prima transa va fi in iulie

Ce parere aveti despre acest impozit, cum va afecteaza , eu personal cred ca este BS cum a fost si schimbarea codurile CAEN , voi ce credeti.

O zi buna.

neplatitorii de tva nu platesc  ;D

vall

• Vizitator
« Răspuns #2 : Iunie 14, 2009, 02:57:35 pm »
Gresit, se aplica la toata lumea.

vall

• Vizitator
« Răspuns #3 : Iunie 14, 2009, 03:01:25 pm »
In acelasi timp se aplica in modalitatea urmatoare :

- daca impozitul pe profit (profit = venit - cheltuieli ) este m-ai mare decat impozitul forfetar atunci se ia doar acel impozit 4  - 16 % in functie de situatie, daca este m-ai mic , caz in care sunteti pe 0 sau pierdere.... plati impozitul forfetar, daca aveti alte adaugari sau gresesc, astept completari.

PS: anul acesta se platesc doar 3 transe, fiind introdus din mai....

Bruzli

• Webmaster
  • Mesaje postate: 534
    • Vezi Profilul
    • http://www.solutiiweb.ro
« Răspuns #4 : Iunie 15, 2009, 01:51:17 pm »
De la impozit de 4000/an ajungem la 6400/an, nu o consider o diferenta semnificativa, pacat ca sumele astea nu rezolva problemele economiei...

Afecteaza mai mult firmele care nu prea au activitate, cele care merg pe pierdere si au rulaj mic, iar cele nou infiinante din cate stiu sunt scutite o perioada.

Ed

• Membru
  • Mesaje postate: 338
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
« Răspuns #5 : Iunie 15, 2009, 02:32:33 pm »
corect, daca ai o firma care are cifra de afaceri 1000 RON pe an, atunci te afecteaza.

in alta ordine de idei: daca ai 1000 RON pe an cifra de afaceri, mai bine du-te si te angajeaza undeva sau spala parbrize ca altfel mori de foame.

vall

• Vizitator
« Răspuns #6 : Iunie 15, 2009, 08:29:38 pm »
Un alt impozit bagat pe gat tuturor, pacat ca nu aduce un beneficiu si contribuabilior, doar taxe platite si bani dati aiurea...asta e situatia.

Andrei G.

• Membru
  • Mesaje postate: 250
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : Iunie 15, 2009, 09:03:14 pm »
Un alt impozit bagat pe gat tuturor, pacat ca nu aduce un beneficiu si contribuabilior, doar taxe platite si bani dati aiurea...asta e situatia.

ei na, distractia nici nu a inceput, sa vezi foametea guvernului in decembrie, sigur o sa mareasca si tva

allecsio

• Vizitator
« Răspuns #8 : Iunie 15, 2009, 10:48:19 pm »
Ieri printr-o stire am citit despre ceea ce a hotarat sa faca domnul boc sa scoata vreo 80 de taxe  :o si pe la sfarsitul articolului era vorba pana la urma sa scoata cele 80 de taxe si sa faca doar cateva  ;D deci ca total tot acolo va fi sau chiar mai mult >:( vom avea de dat multi bani inapoi catre UE si uite cum Romania scumpa se scufunda usor usor :)