Autor Subiect: Pareri hosttix.ro  (Citit de 24006 ori)

newbie

• Vizitator
Răspuns: Pareri hosttix.ro
« Răspuns #15 : Iunie 27, 2009, 12:45:31 pm »
...din ciclul "vezi ca vin cu fratimio, e intr-a 13 a :) "

edit repede ,a? :)))))

Andrei G.

• Membru
  • Mesaje postate: 250
    • Vezi Profilul
« Răspuns #16 : Iunie 27, 2009, 12:50:53 pm »
...din ciclul "vezi ca vin cu fratimio, e intr-a 13 a :) "

edit repede ,a? :)))))

Baietica, nu am nevoie de frati, integeti gresit.
Edit, pentru ca incerc sa mentin un limbaj cu anumiti oameni, cu toate ca nu merita.

Ed

• Membru
  • Mesaje postate: 338
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
« Răspuns #17 : Iunie 27, 2009, 01:08:17 pm »
Andrei G. imi cer scuze.
nu tu esti tinta neaparat ci in general modul in care este inteles principiul de a presta servicii.

compara cu faptul ca te duci la fisc sa iti platesti taxele si aia de la ghiseu mestecand guma nu are chef de tine ca nu si-a terminat Solitaire-ul.
te trateaza ca pe un client dobitoc (in opinia ei) cu toate ca face asta pe banii tai, cu banii tai. Tu ai venit sa ii dai bani, nu? Si mai mult, ea isi ia salariul din banii tai, cu banii tai se hraneste. Plus spagi evident...

compara ce am scris eu mai sus si vezi care e dobitocul: prestatorul de servicii sau clientul care a platit pentru acel serviciu???
« Ultima Modificare: Iunie 27, 2009, 01:09:51 pm de Ed »

xenonshop

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 24
    • Vezi Profilul
« Răspuns #18 : Iulie 04, 2009, 12:18:57 am »
Sa va spun si eu parerea mea: or fi ei pasta la design, dar la tehnic sunt varza. Sunt client de-al lor (datorita reducerii de 50% pe care nu am putut-o refuza) de o saptamana si de atunci mi-au reinstalat vps-ul o data si mi-au fost picate siteurile de vreo ...x...ori.
Live chat - indisponibil - 24/7, suport prin tickete - cand au chef - ieri la ora 18:30 am emis un tichet pentru ceva prioritar, am rezolvat-o cu ajutorul unei terte parti si nici la aceata ora (00:18) nu au catactdisit sa dea un raspuns (or fi bolnavi toti de la suport si blackberry s-a stricat.
In rest numa de bine, "teava" de la simpliq e desfundata de cand s-a reparat fibra si uptime-ul e 99.9999999% :)

Asistentu

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 9
    • Vezi Profilul
« Răspuns #19 : Iulie 04, 2009, 12:28:20 am »
Eu eram in trafic (pe drum spre Cluj dinspre Sibiu), si colegul care era de servici chiar nu avea cum sa lucreze.
Ai fi preferat sa nu se raspunda deloc?

Florin

Tot bolnaviori domnu' Veres? Chiar a dat boala in cei de la hosttix? Ma intreb ...cand mergeti la banca mergeti si in maini sa va luati banii de pe afacerea dumneavoastra.
Am incercat de mii de ori sa intru in contact cu dv.Inca de la inceput va plangeati de probleme cu centrala telefonica..bla bla..M-ati sunat de pe un mobil ...asta era pana sa platesc un vps la dv.Dupa aia ..pauza.N-ati mai avut ...chef..asta-i cuvantul potrivit sa raspundeti pe nicaieri...
Eu m-am convins de serviciile dumneavoastra!
Un sfat celor ce vor gazduire...vps ...servere la hosttix...E V I T A T I I !!!
« Ultima Modificare: Iulie 04, 2009, 12:31:12 am de Asistentu »

Marian

• Membru
  • Mesaje postate: 401
    • Vezi Profilul
« Răspuns #20 : Iulie 04, 2009, 08:40:38 am »

@Asistentu:  Si pana la urma sa inteleg ca nu ai primit VPS-ul ?

Asistentu

• Vizitator
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #21 : Iulie 04, 2009, 11:43:56 pm »
@Asistentu:  Si pana la urma sa inteleg ca nu ai primit VPS-ul ?

L-am primit dar ... configurat total aiurea.

Marian

• Membru
    • Vezi Profilul
« Răspuns #22 : Iulie 05, 2009, 05:19:43 am »
L-am primit dar ... configurat total aiurea.

Eu nu stiu cine detine "hosttix.ro", din cate inteleg de la tine, Domnul Veres, insa ideea este urmatoarea:

Din cate stiu, majoritatea providerilor ofera aceste masini virtuale unmanaged, asta inseamna ca tot ceea ce doresti va trebui sa-ti instalezi singur. La fel ca si in cazul unui server dedicat unmanaged. Oamenii iti instaleaza OS-ul, iti furnizeaza datele de access pentru masina, iar in rest, tot ce tine de instalare si configurare la nivel "software" revine in atributia clientului.

Marian

• Membru
    • Vezi Profilul
« Răspuns #23 : Iulie 05, 2009, 05:23:38 am »
Locatia serverului lor este chiar buna: http://www.robtex.com/as/as15426.html
Acum o simpla intrebare, daca ofera si servere in Romania, ce i-a determinat sa nu gazduiasca serverul intr-un centru de date local, daca web site-ul este in romana oricum ?

Majoritatea isi tin site-urile firmei si de prezentare pe servere separate, nu pe aceleasi servere cu clientii. Si eu imi tin site-urile in statele unite desi sunt in limba romana. Atata timp cat se incarca in 2-3 secunde nu cred ca incomodeaza pe cineva :)

Tomoiaga

• Webmaster
  • Mesaje postate: 921
    • Vezi Profilul
    • http://elvsoft.com
« Răspuns #24 : Iulie 05, 2009, 09:47:03 am »
@Asistentu daca tot ne-ai indrumat sa evitam hosttix de ce ai luat VPS-ul ?

Asistentu

• Vizitator
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #25 : Iulie 05, 2009, 10:24:56 pm »
@Asistentu daca tot ne-ai indrumat sa evitam hosttix de ce ai luat VPS-ul ?

cum mi-as fi dat seama ce servicii au daca nu cumparam un serviciu?? a?

referitor la locatia site-ului ..da ...sunt de acord sa nu fie in acelasi datacenter cu serverele.Daca pica ...fapt intamplat de curand cu datacenterul de pe la noi , sa ai cu cine vorbi despre problema.Problema e ca nici in momentul ala nu aveai cu cine vorbi la hosstix.Ba mai mult , domeniul pe care era vps-ul nu mai functiona dupa reluarea activitatii datacenterului.Mi se puneau intrebari de care suportul lu' hosttix...de pe blackberry evident, de genul acum merge?...dar acum? e normal? Eu zic ca nu!
« Ultima Modificare: Iulie 05, 2009, 10:32:07 pm de Asistentu »

DualByte

• Vizitator
« Răspuns #26 : Iulie 17, 2009, 12:20:46 am »
Par ok oamenii,
 Ma amuza mesajul de jos din site:
"suntem pasta la design, dar la tehnic nu avem concurenta"
 :)

Din punctul meu de vedere si asta incalca regulile! But this is just me....

Marian

• Membru
    • Vezi Profilul
« Răspuns #27 : Iulie 17, 2009, 04:46:50 am »

Ce reguli, are forumului ? M-as mira.
 Am spus ce scria la dumnealor pe site doar.

brobert6

• Vizitator
« Răspuns #28 : Decembrie 18, 2009, 01:56:46 pm »
Parerea unui client Hosttix:
Ce este bun:
- preturi avantajoase intr-adevar
- servere rapide si updatate cu ultimele softuri

Cand ti lumea mai draga:
- serverele lor pica destul de des
- support LIVE cu ce se mandreste siteul este offline 24 din 24,
- la tickete raspund cand au timp (sunt bine intentionati, dar asta nu ma incalzeste ca si client cand site-ul meu e picat)
- la telefon nu raspund, mai ales cand sunt probleme la servere (nici nu ai cum, cand toata firma consta din 2 persoane)

Parere personala:
- daca ai un site mic care nu te face sa faci infart cand pica serverul, alege hosttix
- daca tii la site-ul tau, opteaza pentru un hosting care nu consta din 2 persoane - nu au cum sa faca fata la toti clientii lor cand e vorba de probleme

Eu personal doresc sa renunt la ei, si sa-mi caut un hosting care are o companie mai mare in spate
« Ultima Modificare: Decembrie 18, 2009, 02:00:58 pm de brobert6 »

EGW

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 95
    • Vezi Profilul
    • www.egazduireweb.ro
« Răspuns #29 : Decembrie 18, 2009, 03:39:58 pm »
Mai oameni buni. Sunt client hosttix de ceva vreme si stiu cum merg treburile pe acolo.

Deci pentru mine hosttix reprezinta cel mai bun provider (calitativ vorbind) si cel mai ok suport tehnic.

Nu stiu cum de nu va fost raspuns la tickete pentru ca eu primesc raspuns imediat in 99% din cazuri.

Referitor la configuratii ? Damn, daca aici ziceti ca e praf inseamna ca nu erati gazduiti la hosttix si ati gresit providerul. Florin chiar site ce face. Mi-a demonstrato de extrem de multe ori.

Referitor la siteul lor:

Florin nu e webdesigner. E Hosting Provider. A fost concentrat pe dezvoltarea infrastructurii si nu pe cea a siteului. Oricum acum are site nou deci nu trebue sa va mai plangeti.

"Serverele pica foarte des..." Cred ca si tu ai gresit providerul si esti gazduit altundeva. Eu nu am avut downtime de cand sunt la hosttix. A cazut de cateva ori cand era cu serverele la Simpliq. De cand s-a mutat nu am avut nici cea mai mica problema.

Recomand hosttix cu incredere. Si recomand din experienta placuta pe care am avuto si inca o am lucrand cu ei. Si totusi nu am gazduite shared la ei... Am ceva mai mult :)