Autor Subiect: O parere, va rog...  (Citit de 6883 ori)

aluputi

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 26
  • http://www.clouds.ro/
    • Vezi Profilul
    • Clouds Web Hosting
O parere, va rog...
« : Iulie 31, 2009, 09:45:33 am »
Ma orientez catre un nou serviciu de hosting. Am citit o gramada de threaduri de pe acest forum, si deocamdata oscilez intre doi ofertanti. Este vorba despre romarg.ro si hostvision.ro.

Am citit multe despre romarg, unii spun ca e ok, altii ca nu sunt multumiti deloc de serviciile lor. De asemenea, toate aceste review-uri sunt destul de vechi. As dori sa stiu care e parerea voastra despre serviciile lor din ultima vreme. Inca mai au probleme cu uptime-ul?

Despre hostvision am citit lucruri bune, dar pagina lor ma induce in eroare. Parca lipseste profesionalismul, cand vezi pe pagina lor sectiuni de afiliere si de vanzare de template-uri.

Orice sugestie si parere este bine-venita!

P.S. Daca aveti alte recomandari, la preturi asemanatoare, sunt dispus sa iau in calcul si alt provider!

Ed

• Membru
  • Mesaje postate: 338
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
Răspuns: O parere, va rog...
« Răspuns #1 : Iulie 31, 2009, 09:59:17 am »
crezi e OK sa ceri pareri despre 2 firme de hosting chiar de la concurenta?
nu stiu daca iti va raspunde careva dintre hosterii de aici.

parerea mea este ca ar trebui sa ceri opinii de la cei care au folosit serviciile lor, incearca pe softpedia de exemplu sau pe sau pe forumul joomla.ro
acolo vei gasi multe persoane care au sau au avut siteuri gazduite la firmele care te intereseaza pe tine.

http://forum.joomla.ro/gazduire-cu-plata-b17.0/

http://forum.softpedia.com/index.php?showforum=271
« Ultima Modificare: Iulie 31, 2009, 10:01:33 am de Ed »

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #2 : Iulie 31, 2009, 01:37:20 pm »
Teoretic asta ar trebui sa fie un loc unde si utilizatorii pot schimba pareri.
Forumul pentru asta a fost gandit. Din pacate, de fiecare data cand cineva spunea ceva hosterii faceau "ordine" si practic alungau oamenii.

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 3488
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #3 : Iulie 31, 2009, 02:06:51 pm »
Cosmin, :D

Seby

• Vizitator
« Răspuns #4 : August 05, 2009, 08:48:00 am »
se pare ca va trebui sa alegi singurel :)

MotoRidder

• Vizitator
Romarg - 50% DA / 50% NU
« Răspuns #5 : Noiembrie 06, 2009, 02:10:19 am »
Ca si utilizator al serviciilor de hosting al Romarg cu un cont de reseller in ultimii 3 ani pot spune urmatoarele:

1. Uptime-ul lor este decent, o singura data am avut timp de 4 ore o problema cu accesarea domeniilor gazduite. In ceea ce priveste propagarea DNSului, se poate spune ca sunt mai mult decat 'bine situati'.

2. Facturarea este prompta, dar pot devenii coplesitori cu 'rugamintile' de a platii abonamentul sau facturile proforma, chiar daca esti inca in perioada de gratie (perioada termenului de plata valabila aferenta oferita). Posibilitatile de plata disponibile sunt mai mult decat suficiente, oferind posibilitatea de folosii si serviciul PayPal.

Atentie la faptul ca ei pot si deja si-au folosit acest 'drept' de a inlocui tipul serviciului achizitionat (chiar daca au mai adugat cateva resurse tehnice pachetului respectiv), si de a marii si pretul desigur. Bineinteles, fara o consulatare prealabila cu clientul care a contractat acel tip de serviciu.... tragi tu concluziile.

3. Interfata administrarii contului este simpla, intuitiva, dar are inca bug-uri, de exemplu, optiunea de a folosii serviciul lor de publicitate online ba o saptamana este disponibila, ba o saptamana este indisponibila.

4. Pentru fiecare serviciu achizionat de la ei (sau prin intermediul lor), ei ofera o suma de patru (4) ori mai mare decat valoarea facturii respective, suma care pote fi folsoita in serviciul acela de publicitate interna de care am amintit mai sus, insa nu este un avantaj competitiv determinant intrucat in momentul de fata nici macar nu au o retea de web site-uri care sa merite investitia oricarui client si in care sa fie afisate potentialele reclame.

5. ATENTIE MARITA in cazul PRELUNGIRII DOMENIILOR (.eu, .com, .info, .org etc.). Romarg, pentru a doua oara in ultimii doi ani, ne-a pus acelasi domeniu in carantina, fara sa ne anunte de posibilitatea prelungirii, de data aceasta nici macar emiterea unei facturi proforme nu a mai intrat in discutie, iar dupa lamuriri ulteriore, dupa ce si-au recunoscut vina, tot noi ar trebui sa platim suma de scoatere a domeniului din carantina. PRACTICILE ABUZIZE din aceasta perspectiva nu ii fac (cel putin in cazul meu stau foarte serios in cumpana in a mai folosii serviciile lor pe viitor) demni de increderea potentialilor clienti.

6. De apreciat efortul lor in diverse campanii de CSR, dar poate te astepti la mai multe din partea unei companii de asemenea nivel ;)

Per total, i-as acorda nota 8 pentru disponibilitatea departamentului tehnic, nota 8/9 pentru raportul pret/performante (resurse) pe care il ofera, nota 6/7 pentru felul cum isi promoveaza brandul si serviciile oferite si nota 4/5 pentru problemele administrative.

Concluzia:? Nota 6,875 este cea pe care i-o acord companiei Romarg SRL  :)

Marian

• Membru
  • Mesaje postate: 401
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : Noiembrie 06, 2009, 07:43:17 am »

Adauga si +900 de site-uri gazduite pe o singura adresa IP; Nu stiu cui i-ar conveni ideea de a avea site-ul gazduit pe aceiasi adresa ip cu morman de mizerii, site-uri de manele, xxx & stuff. Sa fereasca sfantul sa gaseasca "goagal" un iframe cu virus pe acolo sa vezi ce se intampla.