Autor Subiect: site cu opiniile clientilor de gazduire web  (Citit de 5616 ori)

allecsio

• Vizitator
site cu opiniile clientilor de gazduire web
« : Iunie 15, 2009, 11:21:37 pm »
Acum trei saptamani am vazut in afara un site de opinii ale clientilor de web hosting. :o Am facut si eu unul (nu vreau sa dau link in post deoarece am discutat, am cerut parerea unui moderator si nu vreau ca utilizatorii acestui forum sa creada altceva, scopul acestui post nu este publicitatea sincer, cer doar o parere).

Intrebarile mele sunt:

1. Va fi un lucru bun?
2. Toti cei care se ocupa de acest gen de afacere vor fi ok? (mai ales in cursul zilei de azi lumea mi-a sarit in cap  :'( )
3. Este libertate la opinie?
4. Va fi romanul nostru in stare sa isi spuna opinia cu adevarat sau vreun proprietar de site ce ofera gazduire web va cauta sa arda capra vecinului?

Sper ca nu am gresit cu nimic ca am deschis acest post.. daca da am rugamintea ca un moderator sa-l stearga

vall

• Vizitator
Răspuns: site cu opiniile clientilor de gazduire web
« Răspuns #1 : Iunie 15, 2009, 11:50:36 pm »
Salut,

Imi exprim si eu parerea in legatura cu intrebarea ta...

1. Poate sa fie un lucru bun cat timp este "nepatat" de influente externe.
2. De ce sa nu fie ok...site-ul acela nu are legatura cu ei si nici eu cu tine, de sarit in cap este o stupizenie...
3. Libertatea la opinie este si se si exprima... nimeni nu te impiedica sa-ti exprimi parerea.
4. Romanul nu stiu daca este in stare sa se exprime cum trebuie sau daca o face corect dar asta poti vedea doar in viitor...capra vecinului incearca sa o arda si fara acel site care il ai tu.

Nu cred ca ai gresit cu ceva deschizand acest post, orice lucru facut cu intentii bune cred ca este spre dezvoltare...acum o sa vedem ce rezulta... succes cu site-ul si proiectele tale.

allecsio

• Vizitator
« Răspuns #2 : Iunie 16, 2009, 12:29:23 pm »
Multumesc Vall!

Chiar in cursul zilei de azi am primit un email in care spunea:

Site-ul despre care va spuneam mai sus ar dauna brandurilor de hosting din cauza unui titlu (nu dau nume firma sau nume site sau link, nu vreau sa provoc scantei) pe site am trecut NumeFirma iar firma ar fi Nume Firma si foarte revoltat omul, dar linkul din post era corect pe acelasi site ajungea si m-a rugat sa-i scot numele firmei de pe site.

Ne-a transmis ca nu i se pare corect ca concurenta sa modereze acest site. I-am explicat foarte frumos, daca vroiam sa scot ceva in evidenta pentru site-ul meu ce ofera servicii de gazduire o faceam, umpleam tot site-ul de opinii scoteam in evidenta 3-4 firme.

Deci nu prea este ok acest site asa cum am presupus, nu le va convine acest site la multe persoane si nu inteleg motivul.

De exemplu in afara este un site de genul asta si nu vad sa dispara site-uri de hosting de pe el peste noapte sau sa apara posturi ciudate, firma serioasa, posturi serioase, sincer asa mi s-a parut. Oricum cand se aproba o opinie se vede ip-ul si poti sa iti dai seama daca este ceva la mijloc sau nu, o persoana sa posteze la 3 firme cu nume diferite mi se pare ciudat.

Cred ca ma las pagubas.. nu vreau discutii de pe urma acestui site..

Bogdan.eGazda

• Webmaster
  • Mesaje postate: 944
  • EGAZDA SRL
    • Vezi Profilul
    • http://www.egazda.ro
« Răspuns #3 : Iunie 16, 2009, 12:59:28 pm »
Un astfel de site poate avea credibilitate doar atunci cand este complet independent.
Este doar o opinie...

allecsio

• Vizitator
« Răspuns #4 : Iunie 16, 2009, 01:05:12 pm »
Un astfel de site poate avea credibilitate doar atunci cand este complet independent.
Este doar o opinie...

Ai dreptate Bogdan, am sa-l opresc.

Ed

• Membru
  • Mesaje postate: 338
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
« Răspuns #5 : Iunie 16, 2009, 01:19:49 pm »
asa ceva se face cu moderarea opiniilor si verificarea veridicitatii acestora.
daca ai timp de mediere a conflictelor atunci este OK.
libera exprimare insa nu cred ca ar functiona cum trebuie aici.

Sa iti dau cateva exemple:

1. am avut un client care a postat pe cateva forumuri cum ca serviciile noastre sunt praf. explicatie de la client: "Cred ca este aberant ca eu sa contactez firma de hosting ori de cate ori am o problema."

2. un client care nu reuseste sa ia legatura cu noi (nu prin telefon, nu prin email, nu prin tichete de support): "vre-o 3 zile le-am dat buzz pe messenger ... inca nu mi-au raspuns"

Ei, crezi ca astfel de opinii sunt reprezentative pentru calitatea serviciilor?

Iar despre independenta: corect, un astfel de site nu ar trebui administrat de o firma de hosting.
« Ultima Modificare: Iunie 16, 2009, 01:23:17 pm de Ed »

allecsio

• Vizitator
« Răspuns #6 : Iunie 16, 2009, 01:23:03 pm »
Voi intampina numai conflicte ai dreptate, cel mai bine este sa-l opresc si am sa ma gandesc ce am sa fac cu acest domeniu, poate un site cu oferte de preturi, deocamdata nu stiu. Dap bine ca am ajuns la concluzie. Chiar acum il "omor" :)

allecsio

• Vizitator
« Răspuns #7 : Iunie 16, 2009, 01:29:31 pm »
down  ;D
multumesc pentru opinii oameni buni