Autor Subiect: RDS filtreaza dupa bunul plac accesul catre orice site  (Citit de 3540 ori)

Giovanni

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 8
    • Vezi Profilul
RDS filtreaza dupa bunul plac accesul catre orice site
« : Septembrie 14, 2009, 05:48:45 pm »
Da, de 3 saptamani RDS a filtrat in Rm.Valcea accesul catre digitalpoint.com
Am schimbat cateva mail-uri cu administratorul site-ului care m-a asigurat ca nu este banata clasa de ipuri, am facut o sesizare catre rds, mi-a dat un nr de inregistrare, apoi ma trezesc ca au trimis acasa un angajat ca se convinga ca nu pot accesa siteul ... A sunat inapoi la sediu au stat cam 10 min sa isi dea seama ca e filtrat de catre ei, mi-a dat la telefon un alt tip care imi spune ca nu stie de ce e filtrat si ca o sa ia legatura cu nu stiu ce director sa incerce sa afle daca se poate scoate filtru, bineinteles ca am ramas doar cu promisiunea.

Ce parere aveti? Daca in schimb erau restrictionate serverele sau siteurile voastre cum ati fi reactionat, e frumos ce se intampla...

Tomoiaga

• Webmaster
  • Mesaje postate: 921
    • Vezi Profilul
    • http://elvsoft.com
Răspuns: RDS filtreaza dupa bunul plac accesul catre orice site
« Răspuns #1 : Septembrie 14, 2009, 06:57:14 pm »
se si intampla ca de la un ip sa se trimita flood catre rds si atunci filtreaza automat acel IP si normal, site-ul pica. Pot sa fie nenumarate motive nu neaparat din vina RDS.

ealex

• Vizitator
« Răspuns #2 : Septembrie 16, 2009, 01:17:39 pm »
Mi se pare ca e destul de simplu de ocolit, folosesti un proxy si ai rezolvat in 5 minute fara bataie prea mare de cap.

http://www.samair.ru/proxy

Prietenii stiu de ce.

Giovanni

• Vizitator
  • *
  • Mesaje postate: 8
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Septembrie 17, 2009, 01:06:29 am »
Pana la urma s-a rezolvat, filtru nu a fost pus de catre rds, ci de catre unul dintre furnizorii de upstream ai siteului care au blocat accesul din rds din cauza unor scam-uri trimise pe mail din rds. :D