Autor Subiect: Emitere facturi in UE sau Extra Comunitar  (Citit de 8922 ori)

newbie

• Vizitator
Emitere facturi in UE sau Extra Comunitar
« : Septembrie 21, 2009, 09:50:20 pm »
Salut ,

Cand vindeti catre un client al UE cum emiteti factura fiscala? Fara TVA(taxare inversa) in RON sau in EUR?

Cand clientul este din afara UE cum emiteti? Scutit de TVA (tva 0) in RON , EUR sau moneda tarii respective?

Din cate am aflat s-ar emite fara TVA(taxare inversa) in EUR pentru UE si Scutit de TVA(tva 0) in EUR pentru extracomunitari.

Multumesc!

Marian

• Membru
  • Mesaje postate: 401
    • Vezi Profilul
Răspuns: Emitere facturi in UE sau Extra Comunitar
« Răspuns #1 : Septembrie 21, 2009, 10:10:14 pm »
Cand vindeti catre un client al UE cum emiteti factura fiscala? Fara TVA(taxare inversa) in RON sau in EUR?
Multumesc!

Salut, in Romania nu am idee. Pe firma Germana orice vand / ofer catre persoane juridice din EU nu are TVA, orice vand catre persoane fizice are TVA ( 19% ). Factura se elibereaza in Euro. Probabil asa ar trebui sa fie si in Romania, daca tot face parte din EU.

art-media

• Membru
  • Mesaje postate: 239
    • Vezi Profilul
    • http://www.ART-MEDIA.ro
« Răspuns #2 : Septembrie 23, 2009, 01:48:29 am »
Normal TVA este o taxa care se aplica pentru Comunitatea Europeana ( tot ce este din Europa) iar daca are VAT no. care se poate verifica direct de pe net atunci nu se pune TVA, dar sa stiti ca sunt si firme la care trebuie pus TVA, ma gandesc ca sunt si dincolo firme cum sunt cele din Romania care nu au TVA si care platesc TVA.

Mihai RADULESCU

• Membru
  • Mesaje postate: 184
  • http://www.tlh.ro
    • Vezi Profilul
    • Top Level Hosting
« Răspuns #3 : Septembrie 29, 2009, 08:18:40 pm »
Salut ,

Cand clientul este din afara UE cum emiteti? Scutit de TVA (tva 0) in RON , EUR sau moneda tarii respective?

Din cate am aflat s-ar emite fara TVA(taxare inversa) in EUR pentru UE si Scutit de TVA(tva 0) in EUR pentru extracomunitari.

Multumesc!

Este exact cum spui. Pentru persoane din UE facturile se fac in EUR, fara TVA cu specificatia "taxare inversa", iar pentru NON-UE, se fac tot in EUR dar cu specificatia "scutit de TVA".

Succes!

nettissimo

• Membru
  • Mesaje postate: 136
    • Vezi Profilul
    • nettissimo.ro
« Răspuns #4 : Iulie 12, 2010, 10:13:04 pm »
Nu este chiar aşa. Există un cadru legal pentru prestările de servicii intracomunitare. Se depun şi nişte declaraţii etc. Un contabil ştie sigur.