Autor Subiect: problema cu anumiti provideri  (Citit de 3447 ori)

EGW

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 95
    • Vezi Profilul
    • www.egazduireweb.ro
problema cu anumiti provideri
« : Octombrie 27, 2009, 12:45:06 pm »
Buna,

Am o problema cu utilizatorii de internet de la Orange sau ceva "OMNI PORT" (nu stiu cine sunt).

Un client (care a mutat siteul la mine in urma cu doua saptamani) nu primeste emailuri de la cei care trimit de pe conexiuni de internet de la orange si acel "omni port".

Providerul meu mi-a explicat ca e vorba de propagarea dns-urilor, memoria cache, TTL etc. insa pe clientul meu nu il intereseaza toate astea. El vrea sa isi poata desfasura afacerea online fara probleme.

Am sunat la Orange a zis ca totul e ok si nu e nici o problema.

Cum as putea sa rezolv problema ? Ati avu probleme asemanatoare ?

Din RDS, UPC, Clicknet sau orice alt provider de internet nu exista probleme. Probleme sunt doar cu Orange, "OMNI PORT" si nu stiu daca e si de pe vodafone (nu am incercat).

Multumesc anticipat.

Ed

• Membru
  • Mesaje postate: 338
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
Răspuns: problema cu anumiti provideri
« Răspuns #1 : Octombrie 27, 2009, 06:04:03 pm »
daca folosesti cpanel/whm vezi daca ai optiunea de verificare in blacklisturi activata... e pe undeva pe la tweaks.
daca o ai activa, cauta IP-ul respectiv (eg cel de orange) sa vezi daca e in vreun blacklist (spamhaus-zen sau spamcop in principal).
http://mxtoolbox.com/blacklists.aspx

sau uita-te in logurile MTA-ului si vezi daca apare acel IP pe acolo si de ce (ex. /var/log/exim_mainlog)
« Ultima Modificare: Octombrie 27, 2009, 06:05:46 pm de Ed »

EGW

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 95
    • Vezi Profilul
    • www.egazduireweb.ro
« Răspuns #2 : Octombrie 27, 2009, 07:06:40 pm »
@Ed, multumesc pentru informatii. Verific acum.

Marian

• Membru
  • Mesaje postate: 401
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Octombrie 28, 2009, 02:08:08 am »

Orange aloca adrese ip dinamice la clienti din cate stiu. Majoritatea sunt listate la spamcop. In cazul in care nu sunt filtrate, nu au reverse DNS.

Mesajele sunt trimise de pe un server de email nu direct de pe adresa ip a clientului.

Citat
eu gigel, client orange -> ISP, unde am mail -> your services.

La RDS au fost ceva probleme, este filtrat portul 25 catre orice este gazduit in afara tarii. Aici s-a rezolvat, clientii respectivi au fost instintati sa foloseasca port-ul 587 in loc de 25 (submission).