Autor Subiect: campanie de promovare  (Citit de 5225 ori)

EGW

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 95
    • Vezi Profilul
    • www.egazduireweb.ro
campanie de promovare
« : Octombrie 27, 2009, 07:09:45 pm »
Buna.

As vrea sa stiu cam ce metoda de promovare sa aleg. Publicitate prin bannere pe siteuri cu trafic mare, linkuri, articole sponsorizate pe bloguri sau care ar fi cea mai buna metoda de promovare (excluzand partea de seo)?

De asemenea ma intereseaza aproximativ cat ma costa acea metoda de promovare.

Multumesc anticipat.

Lorand R. Minyo

• Moderator
  • Webmaster
  • Mesaje postate: 516
  • I build and grow things using science & technology
    • Vezi Profilul
    • Lorand R. Minyo
Răspuns: campanie de promovare
« Răspuns #1 : Octombrie 27, 2009, 10:46:28 pm »
Marian,

In primul rand felicitari, esti primul care posteaza in aceasta sectiune :)

Acum, la obiect: In primul rand trebuie sa stabilesti daca vrei o campanie de awareness (sa te cunoasca lumea, sa creezi hype pentru lansarea unui serviciu/produs etc) sau o campanie de vanzari.

Al doilea lucru pe care il stabilesti este taregtul: vinzi un serviciu pentru mase sau un serviciu cu business? Tot aici stabilesti si nisa catre care vinzi (fie ea pentru mase - femei, barbati, grupa de varsta, interese etc, fie business - idem)

Iar al 3-lea lucru pe care il fac, acum ca stii ce vrei sa faci si cui i te adresezi, este sa iti stabilesti un buget. In functie de acest buget iti vei construi campania. Va trebui sa-ti lasi o marja de aproximativ 15% in plus pentru cheltuieli ca orice eventualitate.

Dupa care te orientezi catre mediile unde este taregtul tau. De obicei asta se face fie prin intermediul unui consultant, fie prin intermediul unei agentii. Poti bineinteles sa faci asta si singur, insa va dura in timp pana intri in contact cu toata lumea si vei obtine preturi mult mai mari decat un consultant sau agentie.

EGW

• Oaspete
  • **
    • Vezi Profilul
    • www.egazduireweb.ro
« Răspuns #2 : Octombrie 27, 2009, 11:11:33 pm »
Multumesc pentru informatii.

As vrea o campanie de awareness pentru "sa te cunoasca lumea".

M-ar interesa promovarea unui serviciu pentru business.

Referitor la buget, m-ar interesa o suma pe care o recomanzi pentru o astfel de campanie.

Nu voi face eu aceasta campanie. Vreau sa apelez la cineva care are experienta in acest domeniu. M-ar interesa aprox. cat ar costa campania si cat ar costa un consultant pentru ralizarea acestei campanii.

Lorand R. Minyo

• Moderator
  • Webmaster
  • Mesaje postate: 516
  • I build and grow things using science & technology
    • Vezi Profilul
    • Lorand R. Minyo
« Răspuns #3 : Octombrie 28, 2009, 04:16:31 am »
Ti-as spune o suma, dar e ca mersul la piata, are revers. Fie stii de ce ai nevoie si vezi la piata cat costa, fie stii cati bani ai si vezi la piata ce poti sa-ti cumperi de ei.

Ca sa iti faci o idee insa ar fi vorba de sume de cel putin 4 cifre in EUR.

EGW

• Oaspete
  • **
    • Vezi Profilul
    • www.egazduireweb.ro
« Răspuns #4 : Octombrie 28, 2009, 09:42:11 am »
Ok, in mare parte mi-am format o idee. Multumesc pentru raspunsuri.