Autor Subiect: Brevetele Software ataca din nou  (Citit de 3373 ori)

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
Brevetele Software ataca din nou
« : Ianuarie 21, 2010, 05:55:35 pm »
Intr-o noua incercare de a impune aberatia numita Brevetul Software, Comisia Europeana are nevoie de putina apa rece. In 2005 Comisia a luat putina apa de izvor cand zeci de mii de oameni au semnat petitia impotriva brevetelor. Se pare ca vor din nou o trezire la realitate asa ca va rog sa cititi petitia si sa o semnati.

http://petition.stopsoftwarepatents.eu/551004560204/

De castigat din aceste brevete au doar companiile internationale ce detin brevete incepand cu dublu-click si page-up/page-down si mergand pana la conceptul de magazin virtual si plata cu cardul.

ExpertHost

• Membru
  • Mesaje postate: 128
  • ExpertHost Romania
    • Vezi Profilul
    • ExpertHost Romania
Răspuns: Brevetele Software ataca din nou
« Răspuns #1 : Ianuarie 21, 2010, 07:16:06 pm »
Bine zicea Puya acum cativa ani "E foame de bani/ E foame de bani baieti.."  >:( Dintr-un anume punct de vedere, ar fi un lucru bun doar daca nu ar implica investitii foarte mari. Ce punct? Ar face diferente intre "lucruri de-o vara" si activitati care sunt gandite/creeate sa reziste, sa reziste, sa reziste, sa reziste ... :D

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #2 : Ianuarie 21, 2010, 07:22:33 pm »
@ExpertHost, n-ai inteles despre ce e vorba, asa-i ?

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #3 : Ianuarie 21, 2010, 07:30:13 pm »
Problema e ca te apuci ... faci un site de vandut acadele si totul e ok pana cand devi suficient de mare sau incomod dintr-un punct de vedere si vin rechinii sa-ti ceara taxa de protectie. Daca nu o dai te tarasc prin procese interminabile si tu, om de buna credinta inghiti in sec.

Si la urma urmei, de unde pana unde trebuie sa plateasca toata lumea bani pentru ca cineva in trecutul glorios s-a gandit la dublu click sau la scroll. Nu trebuie decat sa te uiti ce procese sunt lunar la americani ca sa-ti dai seama de cat de aberanta e situatia (de curand intre Nokia si Apple).

Avand in vedere ca in 2005, la insistentele marilor corporatii, Comisia Europeana a incercat impingerea brevetelor software impotriva unor directive clare e evident ca se arunca multi bani in chestia asta. Singura sansa pe care o avem noi e sa semnam petitia in numar suficient de mare pentru a intimida. In 2005 a functionat ... sa speram ca functioneaza si acum.

In ceea ce priveste avantajele ele sunt exclusiv pentru detinatorii de mari portofolii de brevete. Exista documentatie suficienta ca altcineva nu beneficiaza de pe urma patentelor ... scopul lor principal e sa intimideze.

ExpertHost

• Membru
  • Mesaje postate: 128
  • ExpertHost Romania
    • Vezi Profilul
    • ExpertHost Romania
« Răspuns #4 : Ianuarie 21, 2010, 07:55:50 pm »
@ExpertHost, n-ai inteles despre ce e vorba, asa-i ?
Recunosc ca nu am luat "la mana" fiecare link pentru EP*** dar primul feeling, dupa ce am citit, a fost ca sunt interese economice. Daca era ceva din care sa nu se castige (poate doar imagine) nu cred ca ar fi exitat polemica asta. Sunt "prea" blond gandind asa? Apoi am facut legatura cu petitia cu MySQL. La EP*-urile respective m-am uitat la "support ", SMS, ecommerce  si trimiterea de comenzi. La support parca am vazut HP si mi-am zis "mda.. e clar..", la altul Catalina Marketing bla bla, deci este vorba de societati dar la niciuna nu am vazut sa fie ONG/non profit si de aici treaba cu " e foame de bani.."
 Pentru "lucruri de-o vara": daca vor sa breveteze sistemul de magazine on-line dar nu la valori care sa te faca sa injuri 15 mins non-stop, ar insemna o filtrare in piata. Gandesc gresit? Daca da, imi asum interpretarea data si o etichetez drept "asa vad eu lucrurile"  ::)