Autor Subiect: VPS suspendat SIMPLIQ (unsuspend cand se trezeste CEO)  (Citit de 9155 ori)

Dante Alighieri

• Vizitator
Răspuns: VPS suspendat SIMPLIQ (unsuspend cand se trezeste CEO)
« Răspuns #15 : Ianuarie 25, 2010, 05:19:24 pm »
Ma bucur foarte multe ca iti recunosti greseala. E cu siguranta un inceput.

Mi-am cerut scuze ca asa a zis seful meu. Daca era dupa mine, te puneam pe toaca... Esti data center si te culci dupa ce suspenzi un serviciu... eu nu cred ca e OK. Dar ma rog... cand Romania va oferi servicii ca in SUA poate ca atunci va fi altfel. Aia de-acolo sunt in stare sa iti faca papucii o luna pentru un VPS gazduit acolo.. si aici ti se spune sa pleci pt ca tonul din mail nu a fost OK. Dar cum vrei sa fie, daca VPS-ul care l-ai suspendat de 3 saptamani abia se taraie... si au plecat clienti la greu din el...M-am saturat cate telefoane am dat si cate mailuri si degeaba... Si nu are decat cativa clienti acolo. nu sute...

Dar repet. iarta-ma ca m-am trezit fluierand in biserica. promit sa tac data viitoare cand serverul va crapa si vom plati facturile la timp... chiar daca ne pleaca clientii

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 3488
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #16 : Ianuarie 25, 2010, 05:46:02 pm »
Mai

Pentru a evita bobarnacele luate pe buna dreptate, nu mai bine va rezolvati voi treaba in privat?

Este extrem de dragut ca in 99% din cazuri cei care plang pe forumuri sunt cei din categoria "paiul si barna"

Aka, a fost ok folosind servicii fara sa le platiti, si inteleg ca asta a durat cateva luni.
In schimb, dupa ce pe final v-ati onorat obligatiile, vreti viteza stelara si din cate inteleg si vreun blowjob.
Ca asa e frumos.

Mai zmeule, dincolo primesti blowjob pe bani.
Pentru neplata primesti suspend instant.
E ca la tonomat dragule, bagi fisa si asculti melodia.
Nu fraieresti tonomatul ca o sa binevoiesti sa il platesti dupa 3-4 melodii.

Mentalitate ca, ca si client trebuie sa fii pupat in fund, orice ai face si oricum te-ai purta vine din prea frageda economie de piata cu care nu sunteti inca obisnuiti sau/si o oarecare infatuare a grobianului cu 3 lei in buzunar.

Intrebarile la care trebuie sa-ti raspunzi:

Ai un contract semnat?
Care sa acopere toate problemele si aspectele?
Ti-ai respectat obligatiile contractuale?

Daca raspunsul este da la ambele, exista modalitati de rezolvare, amiabil sau nu.
Care nu implica forumuri.

Sa vii pe un forum miorlaind penibil nu-ti va aduce nimic bun, decat poate diverse urari de bine si cel mult un zambet candid la prostiile feroce pe care, la suparare, le insiri.

Per final, te-ai facut de jena public, seful tau ti-a tras un perdaf si te-a trimis sa-ti ceri scuze, iar la finalul finalului ai mai si scos un porumbel pe cioc,legat de cam cum crezi tu ca te (sau mai degraba te-ar)pupa vreun american in fund
« Ultima Modificare: Ianuarie 25, 2010, 05:50:17 pm de WBF »

Mihai RADULESCU

• Membru
  • Mesaje postate: 184
  • http://www.tlh.ro
    • Vezi Profilul
    • Top Level Hosting
« Răspuns #17 : Ianuarie 25, 2010, 05:48:19 pm »
Ca si clienti, ai celor de la Simpliq, vreau sa mentionez ca Adrian are dreptate 100% in toata povestea asta. La Simpliq exista, ca si la alti de colegi de aici "termene de plata" al facturilor.

Gasesc corecta actiunea luata de Simpliq de a suspenda un serviciu. Sunt sigur ca in cazul in care "domnul sef" in cauza, solicita amanari de plata, cei de acolo le-ar fi aprobat fara probleme si nu se mai ajungea in situatia asta.

Daca sunt pe langa topic, nu luati in seama postul.

Ed

• Membru
  • Mesaje postate: 338
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
« Răspuns #18 : Ianuarie 25, 2010, 07:02:03 pm »
este atitudine tipic romaneasca: am gresit, nu am platit la timp si din acest motiv as dori niste bonusuri si cateva cuvinte de lauda. pentru ca merit.

Marian

• Membru
  • Mesaje postate: 401
    • Vezi Profilul
« Răspuns #19 : Ianuarie 25, 2010, 08:17:28 pm »
Dar ma rog... cand Romania va oferi servicii ca in SUA poate ca atunci va fi altfel.

Cred ca nu ai avut deaface cu multe servicii in SUA.
Anul trecut, la The Planet mi-au taiat serverele dupa 6 zile de la termenul limita de plata, si nu am un vps de 20-30 de euro, sunt client de peste 500 euro / luna.

Sa nu spui ca nici The Planet nu e companie respectabila.

Nu ai cum sa ai pretentia sa ti-se ofere servicii de calitate atata timp cat esti rau platnic.

AndreiPietrosu

• Furnizor servicii
  • Membru
  • Mesaje postate: 182
    • Vezi Profilul
    • KeyHost
« Răspuns #20 : Ianuarie 25, 2010, 11:59:19 pm »
bj+moka+pupat in dos+spus "sar'mana" la procaieli. Totul pentru ca asa inteleg unii ca trebuie sa fie furnizorul in fata clientului in momentul in care are luni de zile intarziere. Iti spun in cel mai politicos mod posibil... nu ai nici cel mai mic drept sa faci vreun comentariu. Si daca tot o dam in chestii de bun simt, pe undeva prin lege spune ceva genul "contractul are efect de lege pentru parti", prin urmare tu ai incalcat o "lege" si in conditiile astea esti lipsit de niste drepturi.
Seful tau a facut foarte bine ce a facut, numai ca scuzele nu inseamna 2 randuri flegmatice si apoi iar umflat in piept ca dincolo te opreste lumea pe strada sa iti faca un bj pentru ca poti sa dai 20-50$/luna :).
Citeste ToS-ul pe care l-ai acceptat(am vaga impresie ca ai asasinat-o si pe stra-stra-stra-stra bunica amanarii de plata). In conditiile astea trebuia un premiu?
Poate a fost Simpliq naspa in trecut la partea tehnica, dar in rest sunt o firma corecta si profesionista. Problemele s-au reparat, toata lumea e fericita acum...

Din experienta asta ar trebui sa inveti un lucru important... nu e prea placut cand se intoarce roata, nu? :)

Dante Alighieri

• Vizitator
« Răspuns #21 : Ianuarie 27, 2010, 09:41:32 am »
Eu cred ca nu s-a inteles bine. Nu are rost sa incepeti sa aruncati cu oua in mine. Stiu foarte bine ca am gresit noi ca firma. Am si zi-o, dar ati sarit peste asta. RRepet poate se intelege mai bine: recunoastem gresela de a fi platit tarziu si nu avem nimic de comentat pt suspendare. e normala!!!!ceea ce nu intelegem eu e de ce trebuie (la o firma profi) sa stau pana se trezeste CEO. Nu se putea delega o persoana de la plati sa decida? Totusi e o firma mare, nu one man band. Sa fim seriosi. Eu chiar nu inteleg de ce nu vreti sa pricepeti ca NU AM NICIO PROBLEMA cu suspendatul. Da frate, esti foarte indreptatit sa il suspenzi. Mai cititi o data ce am scris, ca mi se pare mie sau unii au citit numai unde au vrut si au scris dupa 3-4 cafele una dupa alta...

Sa fim seriosi, nimeni nu contesta suspendarea... NU asta este motivul acestui subiect de forum.

Salutare la toti. Consider subiectul inchis, din punctul meu de vedere. Am inteles comentariile facute de uniii dintre voi, nu le-am inteles pe ale altora... dar nu-i nimic, asta e, toti suntem putin luati (vorba Mosului Pittis).

Spor la vanzari la toti si sa trecem criza cu bine.

Noroace!