Autor Subiect: Cum e cu procesatorul 2CO  (Citit de 4813 ori)

Roberto

• Vizitator
Cum e cu procesatorul 2CO
« : Februarie 06, 2010, 11:24:35 pm »
Poate o sa ma ardeti ca deschid inca un topic vesnic cu procesatoarele de carduri si plati online dar de luni de zile tot urmaresc forumuri si discutii si tot nu imi dau seama cum unele firme in special web hsoting folosesc procesatoare gen 2CO sau Paypal.

Ma intereseaza in special cum se face partea de contabilitate, eu sunt neplatitor de TVA si PFA deci am o forma simplificata de contabilitate, ma rog, cum i-o zice, dar apelez la un neam de-al meu care e contabil si care ma ajuta cu tot ce tine de registre & stuff.

Problema e ca as dori sa implementez si eu un procesatori de plati cum ar fi 2CO care e ok ca taxa si comision sa spun asa, pentru ca ePayment inca nu imi permit, nu m-am dezvoltat atat de mult incat sa imi permit asa taxe, prefer sa le investesc in servere si servicii si sa raman la clasica metoda de plata transfer bancar\depunere.

As dori sa stiu de la cei care folosesc 2CO cum sta treaba cu facturile si procesul de achizitie de catre client si cum se face mai exact contabilitatea, macar cateva idei sa ii pot explica contabilului meu ca sa isi dea seama.

Ma intereseaza in special pt clienti din Romania.
Eu am preturile in lei la servicii, am vazut ca multe firme au preturile in Euro, tine aceast lucru cumva de contabilitate ? sau e pur si simplu...cum sa spum, de forma, arata mai bine in euro, mai ieftin  ;)

Multumesc anticipat

Marian

• Membru
  • Mesaje postate: 401
    • Vezi Profilul
Răspuns: Cum e cu procesatorul 2CO
« Răspuns #1 : Februarie 11, 2010, 08:24:47 am »
Eu am preturile in lei la servicii, am vazut ca multe firme au preturile in Euro, tine aceast lucru cumva de contabilitate ? sau e pur si simplu...cum sa spum, de forma, arata mai bine in euro, mai ieftin  ;)

Multumesc anticipat

Salut,

Toate tranzactiile pe teritoriul Romaniei se fac in lei. Aici cred ca fac exceptie de la lege agentiile de turism sau firmele care se ocupa import/export.

Pe site poti pune preturile si in yeni, se face calculul la cursul valutar al zilei iar factura pentru servicii se emite in lei.

art-media

• Membru
  • Mesaje postate: 239
    • Vezi Profilul
    • http://www.ART-MEDIA.ro
« Răspuns #2 : Februarie 11, 2010, 12:46:22 pm »
Factura se emite si in EURO si lei daca doresti dar trebuie obligatoriu sa fie lei pe ea mai ales daca se vinde unui client din Romania.

Roberto

• Vizitator
« Răspuns #3 : Februarie 11, 2010, 05:09:31 pm »
Ok am inteles asta, acum in legatura cu procesatoarele de plati...ce stiti de ele ?

Ed

• Membru
  • Mesaje postate: 338
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
« Răspuns #4 : Februarie 11, 2010, 09:20:41 pm »
daca intrebi un contabil care se pricepe o sa iti spuna ca legal nu poti folosi un procesator ca paypal sau 2co.
daca intrebi aici pe cei care folosesc, or sa iti spuna ca exista totusi o metoda, si ca totul e OK.

WBF

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 3488
    • Vezi Profilul
    • Webfactor
« Răspuns #5 : Februarie 11, 2010, 09:34:19 pm »
Ed

Chestia asta este ca si aia cu factura electronica.
Daca intrebi un contabil adevarat poate sa-ti spuna modalitati prin care poti sa folosesti asa ceva, si legal.
E adevarat, presupune putina munca in plus

Roberto

• Vizitator
« Răspuns #6 : Februarie 11, 2010, 09:43:27 pm »
Mda, de asta ma temeam, de ideea ca daca ai resurse, a se citi contabil sau o intreaga echipa de contabili care sa poate "intepreta" legile poti face cam orice.

Eu, dar si majoritatea celor care sunt ca mine ca nivel de afacere, adica "low" nu ne permitem asa ceva inca, daca imi permiteam apelam la ePayment si nu ma mai complicam dar asta e.

Am primi o oferta de la Tranzila.eu, pare ok ca si trasaturi dar ceea ce nu ma incanta e ca pe extrasul de cont al clientului apare si firma lor de gazduire, ceea ce e aiurea pt mine care ofer tot servicii de gazduire.

Mai caut\astept solutii deocamdata.
Multumesc

Ed

• Membru
  • Mesaje postate: 338
  • www.megahost.ro
    • Vezi Profilul
    • Megahost
« Răspuns #7 : Februarie 11, 2010, 11:57:32 pm »
@WBF pai cu factura electronica deja exista un raspuns oficial de la ANAF parca !?

cu procesatorii externi insa, stiu ca la un moment dat am vrut sa incerc asa ceva insa nu a reusit sa ma lamureasca nimeni la momentul acela care e modalitatea legala...
si cand zic nimeni, ma refer la firma de contabilitate cu care colaborez si la anumite posturi de pe un renumit forum de contabilitate.

Adrian Costin

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 73
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : Februarie 12, 2010, 11:16:10 am »
E foarte simplu:

In Romania contabilitatea se face in RON. De asemenea, tot ce inseamna contabilitate este bazata pe facturi (pe baza facturilor de calculeaza TVA-ul, impozitul etc). Nu intereseaza pe nimeni incasarile sau platile, doar facturile.

Nu veti gasi o prevedere care sa interzica incasarea banilor in alta moneda, atata timp cat facturarea se face in RON.

Astfel, tot ce trebuie facut este factura sa fie facuta in RON, si plata sa fie facuta cum se poate (a se citi USD, EUR, sau orice altceva). Singura problema e ca trebuie inregistrata cheltuiala sau castigul din diferentele de curs dintre facturare si plata efectiva.

Asta e din punctul de vedere al furnizorului. Din punctul clientului este din nou putin mai complicat pentru ca el are o factura in RON pe o anumita suma, iar pe extrasul de cont la plata scrie alta suma. Daca e firma, el ar trebui dupa parerea mea sa inregistreze sumele respective (daca sa platit mai mult decat este pe factura) ca si plata in avans, si sa compenseze cu potentiale plati viitoare care sunt mai mici decat factura (aici e vorba de diferente mici oricum). Daca nu vrea sa se complice ar mai putea baga diferentele si la comisioane bancare.