Autor Subiect: Calitate servicii  (Citit de 20055 ori)

mandru_ca-sunt_roman

• Vizitator
Calitate servicii
« : Martie 04, 2010, 02:08:28 pm »
Salutari tuturor.

Sunt un utilizator frecvent al acestui site. Nu am avut cont pana astazi, am urmarit discutiile voastre, m-am distrat cu cata incrancenare unii dintre voi incercati sa intimidati pe altii, mi-a parut rau despre problemel unora, de 4 ani fost alaturi de aceasta comunitate cu bune si rele.

Nu despre asta vreau sa va vorbesc. Ci despre calitatea serviciilor romanesti de hosting, sau mai degraba a unui anume (ei isi spun datacenter) din Cluj. Right! Inca un articol despre Simpliq.

experienta noastra cu ei a durat putin (mai putin de 6 luni). Am avut ceva servicii de la ei, printre care  si 3 VPS-uri. In ultima perioada, din cate servicii aveam la simpliq, datorita faptului ca ne plecau clientii am ramas cu ZERO. Sigur, WBF va zice in stilul lui ca "am fost prosti si nu am plecat la timp" asa e... Am sperat mereu ca problemele simpliq se vor rezolva. Dar nu s-au rezolvat.

Desi am dat credit acestui SRL condus amatoreste de Adrian Costin, feedback-ul firmei reprezentate de dansul a fost mereu pe un ton agresiv desi noi ar fi trebuit sa fim suparati ca din cauza profesionalismului lor, am ramas fara clientii gazduiti in serverele lor.

Nu suntem singurii patiti. Am cunoscut prin intermediul acestui forum cel putin 4 hosting provideri care au preferat sa-si mute serverele in alta parte pentru a nu pierde clientii. Noi nu am facut-o, nu ne place sa ne mutam cu cortul. Dar nici sa fim admonestati cand cerem servicii de calitate.

Tind sa cred ca in romania, serviciile de datacenter sunt inca la inceput de drum. In ceea ce priveste "customer care" cei de la Simpliq sunt varza. In ceea ce priveste calitatea servicilor, la fel, varza cu carne...

Daca doriti sa va puneti afacerea pe butuci, va sfatuim sa le dati pe mana clientii vostri. In cel putin 1 an, tot ce ati agonisit, se va duce pe apa sambetei. Tind sa cred ca asta este si scopul lor. Eliminarea concurentei in felul acesta.

As vrea sa stiu daca cei de la Globehosting mai colaboreaza cu ei. Pt ca la ce portofoliu de servere aveau date pe mana acestor amatori, cu siguranta au avut probleme cu clientii datorita deselor intreruperi.

Ceilalti, care se simt bine la Simpliq, sunt fie amici cu Adrian Costin fie sunt inconstienti. Nu stiti ce va asteapta.

Acum ne-am mutat afara din Romania. Am renuntat sa oferim hosting pe servere romanesti pentru a ne proteja investitiile in marketing. bagam bani in reclama sa ne imprastie clientii niste pusti de 20 si ceva de ani care s-au vazut ceva bani in mana si si-au facut o jucarie cu care toaca nervii a sute de oameni. Pt ei e distractiv, pentru noi cei care bagam bani in afacerile noastre, e de infarct.

Astept raspunsurile voastre acide si apoi am sa rad de voi cand va veti plange ca v-au picat serverele asa cum ati facut asta vara si in toamna cand cica iar au vut fibercut. pe naiba... sunt asa de amatori incat nici nu stiu cine-i loveste... Citeam deunazi cum unii dintre voi aparau simpliq-ul cand cineva se plangea de ei, dar tot cei care aparau simpliq-ul, in posturi anterioare, isi rodeau unghiile ca nu au acces la serverele locate acolo...

De ce am scris acest topic? Poate ca doar asa ne putem si noi racori pt ce ne-ajunsuri ni s-au facut... Sa sfatuim pe altii sa nu faca ce-am facut noi? Nu! faceti ce va taie capul... nu va zicem nici sa va duceti la simpliq nici sa nu va duceti....Vedeti voi apoi daca ati ales bine...

A! au VPS-uri cu 10 dolari. Sunt tare curios cum merge aceste servicii...

Toate cele bune si spor!

Un de-al vostru...
« Ultima Modificare: Martie 05, 2010, 10:42:38 am de Cosmin L. Neagu »

Adrian Costin

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 73
    • Vezi Profilul
Răspuns: Calitate servicii romanesti
« Răspuns #1 : Martie 04, 2010, 02:33:25 pm »
Sunt un utilizator frecvent al acestui site. Nu am avut cont pana astazi, am urmarit discutiile voastre, m-am distrat cu cata incrancenare unii dintre voi incercati sa intimidati pe altii, mi-a parut rau despre problemel unora, de 4 ani fost alaturi de aceasta comunitate cu bune si rele.

Nu ai fost prea alaturi si nici "utilizator" daca in 4 ani nu ai reusit sa-ti faci un cont.

As vrea sa stiu daca cei de la Globehosting mai colaboreaza cu ei.

Cei de la GlobeHosting au date de contact pe site, incluzand adrese de email si numere de telefon.

Ceilalti, care se simt bine la Simpliq, sunt fie amici cu Adrian Costin fie sunt inconstienti. Nu stiti ce va asteapta.

Frumos mod de a face intrarea pe un forum, din primul post ii faci pe o gramada inconstienti. Si te rog sa clarifici ce ii asteapta.

De ce am scris acest topic? Poate ca doar asa ne putem si noi racori pt ce ne-ajunsuri ni s-au facut...

Si v-ati racorit? Sper ca da. Daca nu, puteti sa scrieti un post similar si pe Softpedia.

Ce nu inteleg e de ce ai (sau ati) scris acest topic, si nu ati continuat topicul inceput mai demult:

http://gazduire.info/index.php/topic,3964.0.html

A! au VPS-uri cu 10 dolari. Sunt tare curios cum merge aceste servicii...

Esti liber sa-l incerci daca esti curios. La $10 cred ca v-ati putea tine si de plati ca sa nu mai fie probleme de suspendari.

mandru_ca-sunt_roman

• Vizitator
« Răspuns #2 : Martie 04, 2010, 02:50:21 pm »

Ce nu inteleg e de ce ai (sau ati) scris acest topic, si nu ati continuat topicul inceput mai demult:

http://gazduire.info/index.php/topic,3964.0.html

Nu am nicio legatura cu subiectul in cauza. nici cu asta:

http://gazduire.info/index.php/topic,3886.0.html

Nici cu asta:

http://gazduire.info/index.php/topic,3967.0.html

sau cu asta:

http://gazduire.info/index.php/topic,2884.0.html

sau cu acesta:

http://gazduire.info/index.php/topic,3843.0.html

sau cu astalaltul:

http://gazduire.info/index.php/topic,3774.0.html

sau de ce nu cu asta:

http://gazduire.info/index.php/topic,2911.0.html

sau:

http://gazduire.info/index.php/topic,2932.0.html

sau:

http://megahost.ro/clienti/announcements/12/Probleme-Datacenter-Simpliq-Cluj.html

sau:

http://www.toplevelhosting.ro/comunicat-simpliq/

http://www.craiova-online.ro/web-hosting/30389-problemele-vin-de-la-cluj-simpliq.html

sau:

http://ghesi.com/blog/comunicate/probleme-data-center-simpliq

sau:

https://www.hangarhosting.net/taxonomy/term/9

sau:

http://refresh.ro/2009/10/companii-de-hosting-din-romania/

Sau te scutesc de suferinta:

http://www.google.ro/search?rlz=1C1GGGE_enFR364RO367&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=probleme+simpliq

Dupa cum vezi. ai o pista destul de larga unde sa te apuci sa tragi. Daca vrei facem o asociatie a celor faultati de firma ta.

Cand am scris postul stiam cel putin 4, acum am primit mesaje de la inca 5 firme, care ti-au plecat... Si da, printre ei sunt si cei de la postul amintit de tine...

Frumoasa poveste de dragoste ai avut cu toti astia...

Nu te deranjam, daca nu ne-ar fi plecat clientii. Dar nah, pana nu cresti un pic nu ai cum sa intelegi. Ma refer sa te maturiezi... Probabil cand va aparea o concurenta pe masura, te vei trezi.

Momentan nu am increder nici cat negru sub unghie intr-un DC romanesc (fara a discuta de GTS si Romtelecom). De aceea stam in Frankfurt acum... Poate cand ne vom permite ne mutam la GTS cum a facut Romarg sau la Romtelecom. Analizam si asta, stim ca dam mai multi bani dar macar nu ne pleaca clientii, iar serverele sunt pe mana unor oameni responsabili.

Gupi

• Furnizor servicii
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 2792
  • Hangar Hosting, SRL
    • Vezi Profilul
    • capcanaspam@gmail.com
« Răspuns #3 : Martie 04, 2010, 02:58:33 pm »
rumânule,
nu despre serviciile SimpliQ vreau sa-ti povestesc, ci despre responsabilitate.

Daca ai ceva de spus, fii barbat si prezinta-te; altfel esti un neica nimeni si chiar daca ai dreptate, vei fi privit cu mila si niţică îngăduinţă, dar in niciun caz cu seriozitate.

Multumesc.
Stefaniu -gupi- Criste
« Ultima Modificare: Martie 04, 2010, 03:00:20 pm de Gupi »

mandru_ca-sunt_roman

• Vizitator
« Răspuns #4 : Martie 04, 2010, 03:06:02 pm »
Daca ai ceva de spus, fii barbat si prezinta-te; altfel esti un neica nimeni si chiar daca ai dreptate, vei fi privit cu mila si niţică îngăduinţă, dar in niciun caz cu seriozitate.

Multumesc.
Stefaniu -gupi- Criste

Stefaniu, crezi ca nu as face-o. Dar nu vreau probleme! Stiu veti zice ca sunt las... dar asa e sunt las si nu vreau sa ma dau in vileag. Cum nici cei 9-10 oameni care ii stiu cu probleme cu simpliq, care au vrut aceelas lucru. Confidentialitate. Nu stiu de ce, chiar nu stiu...

Pt tine! jos palaria. Ne cunoastem, ne-am vazut, am stat de vorba. Ma stii, te stiu, ne stii firma...repet: jos palaria... pt simpliq, daca nu ne-ar fi plecat clienti... era doar un ramas bun...

Dante Alighieri

• Vizitator
« Răspuns #5 : Martie 04, 2010, 03:14:26 pm »
Salutari domnule Costin

probleme din nou?

Ce aiurea trebuie sa fie. imi pare rau.

Sincer. Puteam sa fi colaborat bine cu Dvs. După 1an de convietuire am renunţat si noi...

Ce sa va spun. Sper ca intr-o zi sa revenim la Dvs. Succes

crt

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 29
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : Martie 04, 2010, 03:15:31 pm »
Si in afara de asta Gupi imi permit si eu sa adaug cateva lucruri.

1. Inainte sa dai fuga la un DC, ISP, trebuie sa culegi cateva informatii atat de la cei care se ocupa de firma respectiva cat si de la cei care au colaborat sau colaboreaza cu ei.
2. In cazul in care achizitionezi servicii dedicate sau de colocare trebuie sa ceri operatorului sa iti permita efactuaarea unor teste pe unul din serverele lor (download, upload, ping etc.). Sa verifici peeringurile si de ce nu sa vizitezi DC-ul (in cazul in care intetionezi sa le dai cateva sute/mii de euro pe luna).
3. Trebuie sa citesti cu mare atentie contractul incheiat intre tine si firma respectiva. Daca ai luat servicii fara sa semnezi un contract sau fara sa il citesti cu mare atentie nu ai de ce sa te plangi.
Trebuie sa discuti toate clauzele din contract care nu ti se par ok sau pe care nu le intelegi si eventual sa ceri modificarea acestor. Mai ales cele referitoare la uptime-ul garantat si ce rezulta in cazul unui uptime mai mic decat cel garantat.
4. Fiecare are dreptul sa se planga dar atata timp cat tu nu spui cine esti, noi putem considera ca esti doar o persoana care vrea sa faca reclama proasta acestei firma. In acest caz recomand tuturor sa iti ignore plagnerile.
5. Si peste toate exista insitutii ale statului care protejeaza dreptul consumatorului sau dupa caz, reglementeaza serviciile in domeniul comunicatiilor. Iar daca ei nu te ajuta, exista instanta de judecat unde poti sa iti aperi drepturile. In mod normal eu as parcurge acesti pasi mai ales daca am suferit pierderi financiare.
« Ultima Modificare: Martie 04, 2010, 03:17:32 pm de crt »

mandru_ca-sunt_roman

• Vizitator
« Răspuns #7 : Martie 04, 2010, 03:21:35 pm »
Si in afara de asta Gupi imi permit si eu sa adaug cateva lucruri.

1. Inainte sa dai fuga ...
.....................

Frumos formulat. Ai dreptate. Cum ziceam, prostia se plateste. Am gresit eu. Sunt vinovat ca nu am cascat ochii. Am crezut ca in juma de an nu e suficient sa testezi un DC. Wrong.1 saptamana e suficient..acum ne-am dat seama, dupa ce am pierdut bani, timp,nervi, etc...

Eu ce-am avut de zis, am zis... ma plang? Nu fratilor nu ma plang, nici nu-mi plang de mila...

las ca nemtii sunt mai buni

Tomoiaga

• Webmaster
  • Mesaje postate: 921
    • Vezi Profilul
    • http://elvsoft.com
« Răspuns #8 : Martie 04, 2010, 03:26:15 pm »
Ok, cati bani ai (sau ati) pierdut ?

Adrian Costin

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 73
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : Martie 04, 2010, 03:29:54 pm »
crezi ca nu as face-o. Dar nu vreau probleme!

Parca ziceai ca te-ai mutat. Nu vad ce probleme ai putea avea.

probleme din nou?

Ce aiurea trebuie sa fie. imi pare rau.

Nu e nici o problema. Nu are de ce sa va para rau.

Dante Alighieri

• Vizitator
« Răspuns #10 : Martie 04, 2010, 04:26:30 pm »

Nu are de ce sa va para rau.

Domnule Costin

nu am înţeles, de ce sa nu-mi para rau? Sa nu îmi para rau pt ca am avut probleme cu utilizatorii noştri din cauza dumneavoastră?

Va rog sa mă clarificati

paull

• Vizitator
« Răspuns #11 : Martie 04, 2010, 06:21:30 pm »

"Eu ce-am avut de zis, am zis... ma plang? Nu fratilor nu ma plang, nici nu-mi plang de mila..."

Pai nu ai spus nimic.
 Cand te hotarasti sa o faci, go ahead. :)

Cand te hotarasti sa explici ce probleme ai intampinat cu Simpliq e ok,
 pana atunci SPOR la treaba cu germanii.

Inainte sa faci o rata de calitate a serviciilor din Romania iti recomand sa faci
 un rating de Tara.

Ai postat aici niste link-uri cu anunturi Simpliq.

Vrei sa iti dau si eu linkuri cu Datacentere din exterior (extrem de mari)
 care au probleme?

Traiesti intr-o tara post comunista, unde progrese mari in orice domeniu nu o sa
 vezi in urmatorii zeci de ani.

Andrei G.

• Membru
  • Mesaje postate: 250
    • Vezi Profilul
« Răspuns #12 : Martie 04, 2010, 07:03:12 pm »
Am crezut ca in juma de an nu e suficient sa testezi un DC. Wrong.1 saptamana e suficient..acum ne-am dat seama, dupa ce am pierdut bani, timp,nervi, etc...

am 2 ani in spate cu ei si sunt multumit

mandru_ca-sunt_roman

• Vizitator
« Răspuns #13 : Martie 04, 2010, 07:25:29 pm »
am 2 ani in spate cu ei si sunt multumit

Felicitarile mele. Inseamna ca picajele alea de juma de zi au fost floare la ureche ptclientii tai. Te felicit ca ai clienti dresati sa faca ciocul mic la downtime de ore... mai ales cand promiti pe site 99.99% WTF?!?!?

Probleme cu datacenterurile din afara? In SUA suntem din 2003 nu am avut picaje mai mari de jumatate de ora. Si nu e super datacenter.e modest dar face treaba ca lumea. In 6 luni am pierdut clienti cat in 7 ani...

Eu cred ca unii dintre voi sunteti masochisti sau norocosi. Norocosi ca ati prins clienti care sunt intelegatori ce tac... ei uite eu nu am fost asa de norocos... desi stau bine la customer care...

Eu de ce nu am auzit de probleme cu CHML? Sau de Romtelecom? Sau GTS? Pt ca acolo lucreaza oameni responsabili care au muncit pt banul care l-au investit nu l-au primit cadou de la mami si papi... Si pt 50 de euro pe luna sunt in stare de orice. Sigur, o sa intrebati, de ce nu te duci acolo...? Simplu, ca am fost intai pe la Simpliq si nu mai am incredere... O sa ziceti ca bat campii, ei bine cand o sa va plece clientii si vou cum mi-au plecat mie, desi n-o sa recunoasteti oficial, imi veti da dreptate. Suflati si in iaurt...

A! Am uitat, DC-ul din SUA cu care lucrez din 2003, are co-actionar un rus care la momentul acela avea 21 de ani. Dar pt 50 de dolari cat dadeam in 2003 era in stare de orice...

Pe cand in romania, daca nu dai mii de euro nu esti decat un "fost client". O sa ziceti ca compar mere cu pere. My Ass. Compar servicii si customer care. Evident americanii sau nemtii au mai multa responsabilitate, decat pustii nostri romani. deci chiar ca am comparat mere cu pere...Mea culpa!

Discutam peste cateva luni sau poate mai devreme, cand veti posta mesaje de genul: "aveti idee de ce nu merge Simpliq? la telefon nu raspund, si nici pe mail..." eu o sa fiu ala (impreuna cu altii de la alte firme patite) care va vom spune "i told you so"

pana atunci platiti acatiste sa nu mai vina vreo basculanta/excavator/buldozer/cioara si sa faca un fibercut la simpliq... Asa sa va ajute... uptime-ul! Amin!

crt

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 29
    • Vezi Profilul
« Răspuns #14 : Martie 04, 2010, 07:33:50 pm »
Nu baga toate firmele din Romania in aceiasi oala. Eu unul am lucrat cu un mic DC din Craiova si desi nu eram un client care sa scoata lunar din buzunar sute de euro pt. servicii, pot sa spun ca am fost foarte multumit atat de serviciile oferite cat si de atentia care mi s-a acordat ca si client. Probabil nu sunt singurii. Pe de alta parte am lucrat si cu alte firme (mult spus) pe care nu le recomand nici dusmanilor mei  ;D Pana la urma, cu toata sinceritatea iti spun ca pe viitor trebuie sa casti bine ochii inainte de a face ceva.

PS daca nemtii aia sunt cei de le hetzner sa sti ca si ei au "mici" probleme cu suportul tehnic oferit (se misca greu cand ai o problema, nu ai un tel la care sa ii suni in caz de prbleme mai grave etc.). Sa nu mai zic de englezii de la uk2.net care, desi au o experienta de cativa ani, sunt PRAF.

Bafta oricum.