Autor Subiect: Calitate servicii  (Citit de 20468 ori)

mandru_ca-sunt_roman

• Vizitator
Răspuns: Calitate servicii romanesti
« Răspuns #15 : Martie 04, 2010, 07:35:14 pm »

Traiesti intr-o tara post comunista, unde progrese mari in orice domeniu nu o sa
 vezi in urmatorii zeci de ani.

Eu cred ca (desi nu ai sa recunoasti) te-ai referit la mentalitate. Nu sunt adeptul principiului clientul nostru stapanul nostru, te asezi in genunchi in fata lui si-i faci un oral. Dar nici sa nu-ti pese de problemele lui, sa te sune zilnic si sa ii promiti ca ii rezolvi problema sau ca e rezolvata si dupa ce inchizi telefonul suna clientii ca nu mai merge srverul...

Suntem o tara postcomunista. Nu sunt adeptul prozelitismului si nici nu stau cu biblia in brate, dar Moise nu degeaba a stat 40 de ani prin desert. Ca sa scape de metalitate tampita de popor asuprit. Brucan o fost generos cu 20 de ani. Stiu o sa ziceti ca repet clisee, WTF sunt clisee, noi suntem clisee, mentalitatea noastra e un cliseu pt ca am stat sub talpa si acum credem ca totul ni se cuvine si sa nu dam nimic, numai sa primit. bani cu nemiluita si servicii de doi lei. Faci gat? N-ai decat sa pleci... Ca asa-i la noi.

Deci noi avem nevoie de un upgrade de responsabilitate si sa o lasam mai moale cu cretinisme de genul ca daca nu-ti convine pleaca! Cand vom gandi altfel probabil ca si PIB-ul nostru va creste, ca nu degeaba alte popoare sunt inainte noastra. Pe  langa ca au furat in razboaie de cucerire au avut creier sa si munceasca si sa investeasca ce au furat si sa investeasca in oameni nu in tarnacoape. Noi mai avem mult pana acolo...

mandru_ca-sunt_roman

• Vizitator
« Răspuns #16 : Martie 04, 2010, 07:38:32 pm »
Nu baga toate firmele din Romania in aceiasi oala.

te felicit. Eu nu mai am incredere acum. Simpliq a fost primul DC romanesc testat.

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
  • Mesaje postate: 1501
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #17 : Martie 04, 2010, 07:46:17 pm »
Imi pare foarte rau ca ai avut probleme si ca ai pierdut clienti insa nu te-a fortat nimeni sa mergi pe o solutie care ti-a distrus afacerea. Puteai in orice moment sa pleci insa ai evaluat gresit lucrurile si ai stat prea mult. Vina pentru alegerea asta e in totalitate a ta si nu e normal ca datorita frustrarilor, care de altfel sunt de inteles, sa tragi concluzia ca toate serviciile Romanesti sunt de cacao.

E degradant atat pentru tine cat si pentru cei care se chinuie sa faca lucruri bune si la noi si mai mult, efectul unor defulari de genul asta este neincredere constanta in serviciile de la noi iar asta se traduce in bani plecati in SUA sau in Germania. Banii iesiti din tara nu se mai intorc aici si uite asa au strainii bani sa-si faca datacentere de hectare.

Repet, e regretabil ca s-a intamplat ce s-a intamplat si e de inteles ca vrei sa iti impartasesti experienta si in felul asta sa obligi furnizorul la mai multa atentie insa de acolo pana la a emite judecati asupra tuturor furnizorilor e un pas destul de mare.

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #18 : Martie 04, 2010, 07:53:43 pm »
Eu nu mai am incredere acum. Simpliq a fost primul DC romanesc testat.

Testele nu se fac pe clienti. Nu a fost un test, a fost o experienta, negativa in cazul tau.
Repet, greseala a fost impartita ... furnizorul ti-a dat ceva ce te-a incurcat insa din punct de vedere a afacerii tale greseala a fost ca nu ai luat mai repede decizia de a pleca...

Trebuie sa iti asumi greseala asta si sa-ti dai seama ca aveai toate elementele necesare pentru a-ti pastra clientii. Plecatul la o firma din SUA nu iti garanteaza ca nu se va intampla la fel ... ce faci dupa aia ... iti pierzi increderea in toate firmele din SUA?

Intr-adevar, gasesti in strainatate conditii in general mai bune ... oamenii aia investesc foarte foarte multi bani si e normal sa se vada. Noi am avut mult timp servere doar in SUA exact pentru motivul asta, seriozitate mai mare din partea furnizorilor, conditii mai bune la banda insa de ceva timp se pot face lucruri ok si in Romania si daca le dai clientilor de ales vor alege in marea majoritate sa-si tina siturile in Romania ... ce le spui oamenilor astia? Ca tu ai avut o experienta proasta cu o blonda si nu vrei sa mai auzi de ele? Mi se pare o decizie extrema si nu neaparat in avantajul tau.

Florin Matincă

• Membru
  • Mesaje postate: 241
    • Vezi Profilul
    • http://www.florinmatinca.com
« Răspuns #19 : Martie 04, 2010, 08:08:53 pm »
Cum a scris paull nu ai zis ce probleme ai avut cu Simpliq.

Totul era decizia ta, nu te-a obligat nimeni sa stai cu un provider de care nu ai fost multimit. Nu poti folosi ca scuza faptul ca nu iti place tie sa-ti muti serverele, le-ai zis asta si clientilor cand au inceput sa plece ?

Tomoiaga

• Webmaster
  • Mesaje postate: 921
    • Vezi Profilul
    • http://elvsoft.com
« Răspuns #20 : Martie 04, 2010, 08:14:09 pm »
Afara tot timpul este mai bine cat timp ai bani sa si platesti, la fel ca si aici. Peste tot e la fel. Postul vine ca o razbunare mai mult. te-ai certat cu SimpliQ ?
Intr-un post anterior ai zis ca nu ai mers la GTS din motive financiare. Adrian Costin zicea ceva de facturi neplatite. Ideea e ca, daca nu stim ce s-a intamplat nu e ok pentru ca se interpreteaza si mai mult noi nu am avut probleme de picaje in ultimele luni, decat unul scurt de aceea suspiciunile.
Sa ne anunti cum o sa fie la nemti oricum.
Cosmin, la ISP-ul din state nu cred ca plateai sub 100$/server, mai ales ca era acum ceva vreme. Ultima data cand m-am uitat la ei aveau preturi oarecum mari.
« Ultima Modificare: Martie 04, 2010, 08:15:58 pm de Tomoiaga »

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #21 : Martie 04, 2010, 08:22:07 pm »
Hehe ... pe la inceputuri am avut in SUA si server cu ~130-150$ nu mai stiu exact insa am plecat de acolo pentru ca aveam probleme :)

Si acum mai avem servere in SUA pentru clientii care vor neaparat acolo insa asa e, nu cu 100$ :)

mandru_ca-sunt_roman

• Vizitator
« Răspuns #22 : Martie 04, 2010, 08:22:55 pm »
Cosmin, ai dreptate.

Am testat un DC fara sa-mi asum riscurile. Am preseverat in ignoranta mea crezand ca Simpliq e profesional. Nu am studiat firma. Am aflat ulterior ce actionari are, si ca de fapt problemele lor noi sunt ff vechi. Am stat cu capul in nisip ca prostul. Am pierdut bani si timp si nervi cand puteam bine merci sa ii studiez. Desi daca stau bine si ma gandesc la momentul acela oscilam intre CHML si Simpliq. si am ales Simpliq.

DAR ASTA NU MA IMPIEDICA sa ma spun si altora experienta mea! Nu fratilor, bagati la cap ce-a patit fraierul si nu faceti ca mine. Sau daca o faceti semnati un contract si dati-i in judecata sa plateasca de sa-i usture curul

Evident ca nu pot baga in aceeasi oala toate serviciile... dar cel putin o vreme voi sta la fritz ca deocamdata e OK. Si Ma bucur ca mi-ai dat dreptate (sau asa mi s-a parut)in privinta banilor care pleaca din tara. Pai frate, daca nu avem oameni destepti sa-i tina, cum sa fiu asa de prost incat sa imi tai craca sa dau bani mai mult decat in SUA pe servicii mai proaste ca in Somalia. Dar sunt inca multi care cred ca daca a picat SImpliq juma de zi nu-i bai. Ei cand o sa apara un DC care sa-i ia clientii, atunci o sa se trezeasca Adrian Costin... Pana atunci TOTI cei care aveti servere acolo, faceti teste ca si mine pe spatele clientilor. Numai ca voi sunteti mai norocosi ca nu fac gat clientii. Ai mei or fi mai maniosi...

Repet, discutam cand o sa pice iarasi...

Tomoioaga, eu nu am nicio legatura cu cei de la iasi si facturile neplatite. Au am platit la zi. Adrian incearca sa arunce cu praf. Recititi postul alora de la iasi si vedeti care de fapt era problema lor.

Ma rog,daca-s eu ala mai prost de ce sunt atatea firme care se plang de Simpliq? pai mai frate, cand iti zice unu ca esti beat, il bagi in ma-sa, cand iti zic doi iti iei probe biologice ca pute treaba. hai sa fim seriosi ca prea sunt de vina clientii ca simpliq nu-si face treaba

Astept ziua cand or sa dea vina pe stolul de grauri care s-a asezat pe fibra si s-a facut fibercut...

E o problema de responsabilitate si maturitate...

Daca voua va place sa se joace cu banii vostri niste amatori, n-aveti decat.

Tomoiaga

• Webmaster
    • Vezi Profilul
« Răspuns #23 : Martie 04, 2010, 08:30:35 pm »
Nu stiu, dar eu am vazut si dupa am crezut povestile cu pesti.
Partea cu grauri nu stiu ce sa zic, dar de paianjeni care sa taie fibra ce zici ? Asta povestea un nene ce lucreaza numai cu fibra, nu SimpliQ.
Ca sa nu mai zic ca, nu e responsabilitatea unui DC fibra neaparat. Tu contractezi ceva, aia iti ofera dar trebuie sa si vezi cum e.
Asta e acum.

paull

• Vizitator
« Răspuns #24 : Martie 04, 2010, 08:33:58 pm »

mandru_ca-sunt_roman ultima data te mai rog daca se poate:

Inca nu ai 'sheruit' experienta ta cu Simpliq, doar spui ca ei sunt aiurea.

"Daca voua va place sa se joace cu banii vostri niste amatori, n-aveti decat."
  Ma indoiesc ca sunt amanatori.

Iti spun sincer 1 lucru
  Chat-ul pe un forum nu o sa iti salveze bussiness.
  Solutiile se discuta.

Daca ai nevoie de solutii "ON DEMAND" te duci la ISP si vorbesti cu el, spui ce doresti el iti spune daca se poate sa nu.

if not
  Te re-orientezi.

mandru_ca-sunt_roman

• Vizitator
« Răspuns #25 : Martie 04, 2010, 08:39:32 pm »
Ca sa nu mai zic ca, nu e responsabilitatea unui DC fibra neaparat. Tu contractezi ceva, aia iti ofera dar trebuie sa si vezi cum e.
Asta e acum.

Pai nu, ca la ei mereu e povestea cu fibra. iar avem o problema cu fibra. Asta daca ai noroc sa ti se ofere explicatii, daca ti se raspunde la telefon, daca au postat update pe twitter, daca merge centrala, daca merge mailul.. etc...

Daca tot insistati ca sa nu bag in aceeasi oala DC-urile romanesti, va rog pt cultura mea generala, sa imi impartasiti si mie si altora care doresc, ce DC recomandati voi.

Si ca tot ziceam de CHML, as dori sa imi arate si mie cineva daca au avut astfel de probleme... OK, o sa ziceti ca CHML e furnica pe langa Simpliq si ca cei de la Cluj sunt cei mai mari si cei mai tari...Sau alt datacenter cu probleme. Eu am cautat si nu am gasit... decat niste posturi in care era luat in suturi livehost... cine nu e cu noi e prost, cine e la simpliq e din gasca. E de-al nostru...peace brother!

Cosmin L. Neagu

• Moderator
  • Hostmaster
    • Vezi Profilul
    • clneagu
« Răspuns #26 : Martie 04, 2010, 08:48:56 pm »
Noi am avut cateva zeci de servere la ETP ani buni de zile si n-am avut probleme notabile cu conectivitatea.
Ne-am mutat mai apoi toate serverele in Timisoara pentru ca e mai comod pentru noi sa le avem aproape de noi si pentru ca in ultimul timp au inceput sa apara optiuni bune de conectivitate si in Timisoara.

Sunt absolut sigur ca in afara tarii vei avea optiuni mai multe insa ce pot sa-ti garantez e si faptul ca vei avea clienti care isi doresc situl in Romania.

P.S.
Un alt motiv pentru mutarea in Timisoara a fost acela de a stimula putin si piata de aici ... puterea Internetului vine din faptul ca ai peste tot noduri ... nu e suficient ca tot ce inseamna Internet sa fie in Bucuresti.
« Ultima Modificare: Martie 04, 2010, 08:50:55 pm de Cosmin L. Neagu »

Tomoiaga

• Webmaster
    • Vezi Profilul
« Răspuns #27 : Martie 04, 2010, 08:49:49 pm »
nu e vorba de gasca, la un momentdat toti am avut probleme cu SimpliQ.
In mare, vrei lucruri foarte ok, platesti, indiferent unde te duci, in rest este la fel peste tot.
Mai poti sa si platesti si sa o iei peste bot, dar mai rar.
Nu stiu personal ce este cu CHML dar pot sa iti recomand ETP. Avem acolo de cativa ani buni si probleme in ultimii 2 ani am avut de doua ori cate 10 minute, adica nu au fost probleme.

(hmm, mi-a luat-o Cosmin inainte :P )

ionut_pe_net

• Oaspete
  • **
  • Mesaje postate: 88
  • txt
    • Vezi Profilul
« Răspuns #28 : Martie 04, 2010, 08:50:00 pm »
.......  Sau alt datacenter cu probleme. Eu am cautat si nu am gasit...

Tu acum cauti DC-uri cu probleme? ai o atractie pentru ele?  :)

mandru_ca-sunt_roman

• Vizitator
« Răspuns #29 : Martie 04, 2010, 09:00:30 pm »
Tu acum cauti DC-uri cu probleme? ai o atractie pentru ele?  :)

mai exact?